Twój koszyk jest pusty!

Masaż Gua Sha – na czym polega?

1 września 2021
Pielęgnacja
Spis treści

W świecie kosmetologii głośno zrobiło się o masażu gua sha. To technika od dawien dawna stosowana w tradycyjnej medycynie wschodnioazjatyckiej. Masaż ten może złagodzić wiele dolegliwości, a nie niesie za sobą praktycznie żadnych skutków ubocznych. Dowiedz się więcej na jego temat.

Borykasz się z bólem i napięciem mięśni? Postaraj się poprawić krążenie krwi. Może Ci w tym pomóc coraz bardziej popularny w Europie masaż gua sha. Polega na drapaniu skóry specjalnym narzędziem, który koryguje cyrkulację krwi, w efekcie czego odmładza skórę, łagodzi bóle, napięcia oraz finalnie – poprawia samopoczucie na co dzień dodatkowo pozbywamy się nagromadzonych toksyn z naszego organizmu. 

Niestety samodzielnie nie możesz wykonać sobie tej formy terapii (chyba, że dojdziesz do wprawy). Masaż gua sha powinien być realizowany przez osoby szczególnie znające się na temacie. Coraz więcej specjalistów z dziedziny kosmetologii kształci się w tej dziedzinie, czerpiąc najlepsze praktyki od specjalistów z Azji. Dzięki temu możesz spróbować tego masażu w popularnych salonach kosmetologicznych. 

Co to jest masaż gua sha?

„Sha” oznacza krwiaka, a „gua” skrobać albo drapać. Nie brzmi to najlepiej, prawda? Słowa te jednak dają nam od razu wyobrażenie na temat masażu gua sha i tego, jak może wyglądać. Ta azjatycka technika opiera się na powtarzaniu jednokierunkowych ruchów rozcierania z dość mocnym naciskiem. Specjalista przeprowadzający zabieg wykorzystuje specjalne narzędzia na skórze pokrytej olejkiem, aż do wystąpienia wybroczyn krwotocznych. Nie należy się jednak nimi przejmować – to efekty masażu, które znikają po kilku dniach. Masaż gua sha można stosować na całe ciało, również na twarz. Im bardziej delikatna część ciała, tym nacisk jest mniejszy.

Masaż gua sha podobno stosowano już w starożytnych Chinach. Wówczas wykorzystywano go głównie w celu łagodzenia bólu i przywrócenia wewnętrznej energii. W dzisiejszych czasach chodzi właściwie o to samo. Stosujemy tego rodzaju masaż, aby usunąć obrzęki, zastoje płynów i by dotlenić skórę. 

undefined

Przeczytaj także: Dermomasaż a endermologia – czym różnią się zabiegi?

Gua sha – jak wykonać masaż?

Masażysta, specjalizujący się w gua sha, powinien dobrze palpacyjnie zbadać  fragment skóry, który ma być poddany zabiegowi. W ten sposób stwierdzi brak zastojów oraz ruchomość tkanek. Kolejny krok to zaaplikowane na skórę olejku, który ułatwia poślizg akcesoriom gua sha. 

Masaż rozpoczyna się od części położonej jak najbliżej środka obszaru poddawanego gua sha. Masażysta stosuje specjalny kamień z zaokrągleniami przy brzegach. Jest twardy, ale przy zastosowaniu odpowiedniej techniki (i oliwki) nie wywołuje bólu czy dyskomfortu. Masaż kamieniami gua sha wykonywany jest bez ruchu powrotnego – tylko w jednym kierunku. Zazwyczaj jednemu miejscu poświęca się około 8-12 ruchów. Gdy pojawiają się wybroczyny, zaprzestaje się ruchów a danej sferze. 

Masaz kamieniem gua sha – cele

Najważniejszym celem masażu gua sha jest rozbicie energii o nazwie chi. Zdaniem specjalistów dalekowschodnich to właśnie ona odpowiada za stany zapalne organizmu, które często kończą się przewlekłym, trudnym do wytrzymania bólem. Te same osoby podkreślają, że właściwie realizowane pocieranie powierzchni skóry pomaga rozbić energię chi, zmniejszając tym samym stany zapalne i przyspieszając gojenie. Cierpisz na przewlekłe bóle? Sprawdź masaż gua sha. Efekty mogą być zauważalne niemal natychmiast!

Masaż gua sha – efekty przy różnych dolegliwościach

Sprawdź, jakie dolegliwości pomoże zwalczyć masaż gua sha. Oto kilka przykładów:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu b – ta infekcja wirusowa bardzo negatywnie wpływa na organizm, doprowadzając do stanów zapalnych, ale też poważnego uszkodzenia wątroby. Znawcy gua sha są przekonani, że systematyczne masaże kamieniami mogą bardzo pomóc w chorobie, stopniowo łagodząc stan zapalny. My radzimy jednak skonsultować się z lekarzem, czy ta metoda w naszym przypadku nie zaszkodzi;
 • migreny – dokuczają bardzo wielu osobom i potrafią niezwykle utrudnić rzeczywistość. Przewlekłe bóle głowy mogą wydawać się symbolem naszych czasów, tymczasem okazuje się, że istnieją od wieków. Wielu dawnych praktyków medycyny próbowało znaleźć złoty środek na migreny. Jednym z nich był właśnie masaż gua sha. Co prawda nie znajdziemy tutaj naukowych dowodów potwierdzających, że to świetny lek na przewlekłe bóle głowy, ale zawsze można spróbować. Być może dawne metody znajdą zastosowanie i dzisiaj? Oczywiście nie można zapominać o konieczności konsultacji z lekarzem;
 • bóle szyi – borykasz się z przewlekłym bólem szyi? Okłady termiczne i standardowe masaże nic nie dają? Wypróbuj gua sha. Zdaniem wielu to świetny sposób na zgładzenie tych utrudniających wykonywanie codziennych obowiązków dolegliwości.

 masaz_twarzy_i_ciala_kamieniem_gua_sha

Przeczytaj także: Endermologia na twarz – sposób na zmarszczki!

Zdrowotny kamień? Gua sha – efekty, które Cię zaskoczą

Gua sha pomaga nie tylko na wyżej opisane dolegliwości. Pomoże Ci także w walce z bezsennością, niepokojem, zmęczeniem czy uderzeniami gorąca. Wypróbuj również tę metodę, jeżeli niemal codziennie towarzyszy Ci ból pleców. Ten może być wywołany ciężką pracą fizyczną albo wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem. Masaż kamieniami nie tylko zwalczy złagodzi bóle, ale też wytworzy w Twoim organizmie masę endorfin. W efekcie czego Twoje samopoczucie od razu się polepszy. 

Masaż gua sha twarzy i ciała – przeciwwskazania

Masaż twarzy gua sha, oraz ten sam rodzaj zabiegu w przypadku całego ciała, nie może być stosowany przez wszystkich. Teoretycznie metoda ta nie szkodzi zdrowiu, ale trzeba pamiętać, że powoduje pękanie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie powstanie masy siniaków, które mogą widnieć na skórze nawet kilka dni. Gua sha często wywołuje też bóle i obrzęki. Można je niwelować zimnymi okładami. 

Sprawdź przeciwwskazania do masażu gua sha:

 • trudności z gojeniem ran,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • skłonności do teleangiektazji,
 • zakrzepica żył głębokich,
 • choroby przewlekłe i nowotwory,
 • infekcje skóry,
 • niezagojone rany,
 • wszczepione implanty,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • miesiączka,
 • ciąża,
 • okres laktacji,
 • niedawno przebyte operacje,
 • oparzenia po opalaniu. 

masaz_kamieniem_gua_sha_zalety_i_wady

Przeczytaj również: Endermologia czy domowe sposoby – co lepsze na cellulit?

Masaż twarzy kamieniem gua sha

Masaż gua sha wykonuje się też często na twarzy. Coraz więcej kobiet decyduje się go realizować samodzielnie. Zaznaczyliśmy, że lepiej w tej materii zaufać specjaliście, jeżeli jednak wiesz, jak używać kamień i zrobisz to delikatnie, możesz sobie zdecydowanie pomóc. Zabieg pomoże Ci odmłodzić skórę, poprawić owal twarzy oraz zapobiegnie powstawaniu kolejnych zmarszczek. Inne plusy? Oto one:

 • rozluźnienie mięśni,
 • ulga w bólu,
 • pobudzenie krążenia,
 • przyspieszenie regeneracji skóry,
 • poprawa owalu twarzy,
 • relaks,
 • zniwelowanie opuchlizny,
 • pobudzenie komórek do pracy,
 • poprawa wchłaniania składników kosmetyków. 

Masaż ciała i twarzy gua sha – czy jest bolesny?

Masaż sam w sobie nie powinien powodować bolesności. Niestety po jego zakończeniu na skórze mogą zostać nieco bolesne siniaki, więc warto się z tym liczyć. Większość zmian zniknie po paru dniach. 

Chcesz spróbować masażu gua sha? Przy pierwszych podejściach, także w przypadku twarzy, zaufaj profesjonaliście. Dzisiaj coraz więcej gabinetów kosmetycznych oferuje usługi z tego zakresu. W naszych salonach możesz natomiast korzystać z endermologii. Umów się na wizytę już dziś!

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 4
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i in...
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne. Warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Dzisiaj sku...
Depilacja laserowa a alkohol. Czy po depilacji laserowej moż...
Zabiegi z użyciem lasera raczej nie wymagają długiej rekonwalescencji, ale istnieją ograniczenia, których nie należy ign...
Swędzenie nóg po goleniu maszynką - czy depilacja to lepsza ...
Gładka skóra (najlepiej na jak najdłuższy czas) to marzenie wielu kobiet i także mężczyzn. Metod pozbywania się niepożąd...

Proponowane zabiegi