Twój koszyk jest pusty!

Pryszcze podskórne – jak powstają i jak się ich pozbyć?

8 sierpnia 2022
Pielęgnacja
Spis treści

Pryszcz podskórny nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Sprawdź, dlaczego się pojawia i przede wszystkim – jak sobie z nim poradzić.

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, tak naprawdę każdy miał kiedyś pryszcza podskórnego. Niektóre z tych krost znikają samoistnie, inne ciągle się powiększają i sprawiają przy tym ból. Mogą przybierać postać torbieli, cyst albo guzków. Jak je rozpoznać i stwierdzić, czy mogą być groźne dla naszego organizmu? Sprawdź.

undefined

➡️ Przeczytaj również: Czym są tłuszczaki, dlaczego powstają i jak je leczyć?

Czym są pryszcze podskórne?

Pryszcze podskórne to po prostu wykwity skórne zawierające w sobie dużo treści ropnej. Jak sama nazwa wskazuje – znajdują się pod zewnętrzną warstwą naskórka. Wybrzuszenia te przybierają różne kształty i kolory. Zazwyczaj charakteryzują się czerwoną obwódką albo czerwonawym odcieniem. Zdarza się, że zyskują aż siną barwę. Zazwyczaj są bolesne, czasami nawet bardzo.

Pryszczy podskórnych nie można wycisnąć, gdyż ich ujście jest zasłonięte przez skórę. Często są mocno rozsiane po twarzy i przybierają niewielki rozmiar. Zazwyczaj przybierają formę twardych guzków albo cyst. Te pierwsze mieszczą się głębiej niż cysty i są twardsze. Cysty zazwyczaj są widocznie nabrzmiałe ropą, leżą płytko i są dosyć miękkie.

Mogłoby się wydawać, że pryszcze podskórne tworzą się głównie w strefie T czyli na czole, nosie i brodzie. Warto jednak pamiętać, że mogą się pojawiać nie tylko na twarzy, ale także na plecach, w pobliżu ust, skroni, szyi, dekolcie, czole, albo na policzkach.

tradzik_na_plecach_jak_sie_go_pozbyc

➡️ Przeczytaj również: Trądzik na plecach – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania

Jakie są przyczyny powstawania pryszczy podskórnych? Może ich być kilka. Jeżeli zmiany te pojawiają się w dużej ilości, to zazwyczaj przyczyną ich powstania jest trądzik torbielowaty znany także jako trądzik grudkowo – cystowy. To rezultat niewłaściwego funkcjonowania gruczołów łojowych. Dochodzi wówczas do zapchania ich ujścia, a wszystko to z racji nadprodukcji sebum i wolnego rogowacenia naskórka. Problem ten zazwyczaj bierze się z zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Dochodzi wtedy do zwiększonej produkcji androgenów.

Warto jednak pamiętać, że pryszcze podskórne nie zawsze oznaczają trądzik. Czasem przyczyną jest stosowanie preparatów, które doprowadzają do zapychania porów. Mogą to być na przykład zbyt tłuste kremy utrudniające oddychanie skórze. Nie bez znaczenia jest także długotrwały stres. Ten często powoduje powstanie pryszczy w okolicach uszu i szyi. Do pojawienia się podskórnych pryszczy przyczyniać się mogą także choroby metaboliczne, czy skłonności w genach.

Nie wszyscy wiedzą, że łagodne czyraki czyli zmiany ropne, pojawiające się z racji zapalenia mieszków włosowych, to również podskórne pryszcze. Te zazwyczaj szczególnie bolą i powstają z racji niskiej odporności organizmu, zaburzeń metabolicznych lub chorób na przykład wątroby czy nerek.

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych: niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

zapalenie_mieszkow_wlosowych_problem_kobiet

➡️ Przeczytaj również: Wstydliwy problem wielu Polek- zapalenie mieszków włosowych

Jak nie pomylić pryszczy podskórnych z innymi zmianami skórnymi?

Pryszcze podskórne, choć wydają się bardzo charakterystyczne, są łatwe do pomylenia z innymi zmianami skórnymi. Charakterystyczne krostki mogą przypominać na przykład tłuszczaki czyli łagodne zmiany nowotworowe. Tłuszczaki jednak nie przybierają sinego czy czerwonawego zabarwienia i widoczne są głównie na barkach oraz plecach. Nie pomyl tłuszczy podskórnych także z włókniakami, które przypominają brodawki i zazwyczaj są dość twarde i zwisające. A co z kaszakami? Te również mogą przypominać pryszcze podskórne, choć zazwyczaj są znacznie mniejsze i przybierają żółtawe zabarwienie z ciemną kropką. Kaszaki to rezultat zaczopowania się ujść gruczołów łojowych.

co_to_sa_włokniaki_i_czy_sa_przeciwwskazaniem_do_depilacji_laserowej_depilacja_laserowa_a_wlokniaki

➡️ Przeczytaj również: Co to są włókniaki i czy są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej?

Pryszcze podskórne nie do wyciśnięcia

Pamiętaj, że nie wolno wyciskać pryszczy podskórnych. W ten sposób bardzo łatwo uszkodzić zainfekowany mieszek włosowy i tym samym – jeszcze bardziej zaostrzyć stan zapalny. Wyciskając pryszcze bardzo łatwo uszkodzić skórę i tym samym pozostawić ranę, która trudno się goi, a często kończy się także widoczną blizną. Wyciskanie powoduje także nieestetyczne zaczerwienienie, które utrzymuje się bardzo długo i tym samym powoduje dyskomfort. Twój problem to pryszcze podskórne? Bolące, nie do wyciśnięcia, powodujące dyskomfort? Uzbrój się w cierpliwość i jak najszybciej zastosuj podane niżej sposoby.

Najlepszy sposób na pryszcze podskórne

Jak szybko pozbyć się pryszcza podskórnego?Prosty sposób na pryszcze podskórne to maść ichtiolowa, którą za niewielkie pieniądze dostaniesz w każdej aptece bez recepty. Specyfik ten wyciąga ropę z pryszcza na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby stosować tą maść bardzo ostrożnie. Jest bowiem bardzo brudząca i trudno ją zmyć. Specyfik nałóż na pryszcz i wokół niego i zmyj po około 30 minutach. Jeżeli Twoje zmiany będą długotrwałe, to warto skonsultować się z dermatologiem. Ten może przepisać antybiotyk, który w połączeniu z maścią ichtiolową pomoże Ci szybko pozbyć się problemu.

 pryszcze_podskorne_sposoby

➡️ Przeczytaj również: Czym są potówki i jak się ich pozbyć? Podpowiadamy!

Domowe sposoby na pryszcze podskórne

Znowu pojawiły się u Ciebie podskórne pryszcze? Domowe sposoby na pewno zaradzą temu problemowi. Spróbuj pasty z sody oczyszczonej. Specyfik ten wymieszaj z wodą, aby powstała łatwa do nakładania papka. Pozostaw ją na pryszczu i tym samym przyspiesz jego gojenie. Sprawdź także maseczkę wykonaną z cynamonu i miodu. Po prostu wymieszaj te dwa składniki i nałóż je na zmiany na skórze. Mieszanka ta ma działanie antybakteryjne i zapobiega powstawaniu nowych pryszczy. Tego typu zabieg stosuj 2 razy w tygodniu, ale wcześniej sprawdź na małej powierzchni skóry, czy nie masz alergii na te dwa składniki.

Pryszcze podskórne na twarzy a depilacja laserowa

Zastanawiasz się, czy pryszcze podskórne stanowią przeciwwskazanie do depilacji laserowej? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy przypadek powinien zostać zbadany przez laseroterapeutę w gabinecie. W salonach depilacja.pl tego typu konsultacje odbywają się za darmo. Możesz umówić je za pomocą specjalnego formularza na naszej stronie internetowej. Specjalista oceni stan Twojej skóry oraz przeprowadzi wywiad medyczny. Dokona również próby laserowej, aby przekonać się, jak Twoja skóra reaguje na laser. Na podstawie uzyskanych informacji i własnych wniosków zdecyduje, czy w danej chwili możesz poddać się zabiegowi depilacji laserowej czy też nie. Pamiętaj jednak, że pryszcze podskórne, nawet jeżeli będą stanowić przeciwwskazanie do depilacji laserowej, są przeciwwskazaniem tak zwanym czasowym czyli względnym. Wystarczy, że poczekasz, aż znikną samoistnie, albo zastosujesz potrzebne leczenie. Gdy Twoja skóra będzie już gładka i zdrowa, najprawdopodobniej możesz skorzystać z działania lasera, aby wkrótce cieszyć się gładką skórą na stałe. Depilacja laserowa to obecnie najbardziej efektywny sposób, dlatego nie zwlekaj z decyzją i już dzisiaj zarezerwuj dowolny zabieg z dodatkowym rabatem 20%! Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️

depilacja_laserowa_promocja_rabat

Pryszcze podskórne – podsumowanie

Trudny w zwalczeniu pryszcz podskórny? Domowe sposoby na pewno przyniosą pożądany rezultat! Jeżeli jednak zmiany skórne będą Cię niepokoić, tj. będą się rozrastać i staną się coraz bardziej bolesne, nie wahaj się, tylko jak najszybciej udaj się na konsultację do dermatologa.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.71
Ilość ocen: 7
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Najskuteczniejsze zabiegi ujędrniające - jakie wybrać?
W miarę upływu lat i wpływu różnych czynników zewnętrznych nasza skóra i ciało mogą ulegać naturalnemu procesowi utraty ...
Hormony a owłosienie. Czy zaburzenia hormonalne mają wpływ n...
Owłosienie jest naturalnym elementem ludzkiego ciała, jednak jego ilość i rozmieszczenie mogą być regulowane przez wiele...
Jak sprawić, żeby wąsik był niewidoczny?
Wąsik, choć często charakterystyczny i wyrazisty, może być czasem powodem dyskomfortu lub braku pewności siebie. Dla nie...

Proponowane zabiegi