Konsultacja online z kosmetologiem

Twój koszyk jest pusty!

Trądzik na plecach – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

5 lipca 2022
Pielęgnacja
Spis treści

Wypryski na plecach spędzają Ci sen z powiek? Spokojnie, są na to sposoby. Najpierw poznaj przyczyny tej dolegliwości, a potem sprawdź, jak wyleczyć trądzik na plecach raz na zawsze. 

Czy wiesz, że trądzik na plecach może dotknąć osobę w każdym wieku? Co ciekawe, wypryski na tej części ciała pojawiają się z takich samych powodów, jak na twarzy. Niestety, trądzik na plecach i dekolcie o wiele trudniej zlikwidować. Są jednak na to sposoby. Poznaj je koniecznie.

Czym jest trądzik?

Trądzik jest przewlekłym stanem zapalnym skóry, który obejmuje dysfunkcję jednostki włosowo-łojowej (mieszków włosowych i gruczołów łojowych). Jest leczony poprzez zmniejszenie produkcji sebum, przyspieszenie odnowy komórek skóry, leczenie infekcji bakteryjnych i zmniejszenie stanu zapalnego. To ostatnie pomaga w zapobieganiu bliznowaceniu.

Trądzik na plecach – przyczyny

Trądzik na plecach u nastolatków oraz osób dorosłych bardzo często jest powodem kompleksów. Niestety nierzadko wywołuje też ból i ogólny dyskomfort w codziennym życiu. Wynika to głównie z dużego zaognienia zmian, których zazwyczaj w tej części ciała pojawia się bardzo dużo. To właśnie w górnej części pleców oraz na ramionach mieści się sporo gruczołów łojowych. Sama skóra też jest grubsza niż w innych partiach ciała. Ciebie także dotyka trądzik na plecach? Przyczyny jego powstawania mogą być dość liczne.

Tak naprawdę są identyczne jak w przypadku wyprysków występujących na twarzy czy w innych częściach ciała. Głównie dotyczą osób zmagających się z trądzikiem pospolitym. Wówczas to hormony oraz duża aktywność gruczołów łojowych powodują pojawianie się pryszczy. Mechanizm jest taki sam – nadprodukcja sebum prowadzi do zatkania gruczołów łojowych skóry, co przyczynia się do namnażania bakterii.

Co jeszcze może powodować występowanie trądziku na plecach? Oczywiście nieodpowiednio dobrane kosmetyki oraz niewłaściwa pielęgnacja. Bardzo często problem ten powodują… kosmetyki do włosów, które spływają na skórę pleców doprowadzając do jej podrażnienia i pojawiania się ropnych wykwitów.

Wypryski na plecach mogą wynikać także z rzadkiej i niedokładnej higieny. Inne przyczyny występowania tego typu zmian to m.in. przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresyjnych czy przeciwzapalnych. Często trądzik to także wynik przeżywania silnego stresu, który powoduje nasilenie pracy gruczołów łojowych. Kolejny czynnik, który powoduje powstawanie wyprysków na plecach to nieodpowiednio dobrana antykoncepcja.

➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa a antykoncepcja

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Co na trądzik na plecach okaże się najlepsze? Przede wszystkim nie warto stosować kremów i maści na własną rękę. Te mogą bowiem tylko pogłębić objawy, doprowadzając do jeszcze większego dyskomfortu, a nawet bólu. To właśnie dermatolog dobierze odpowiednią pielęgnację oraz leczenie (to drugie w szczególnych przypadkach). Leczenie trądziku zazwyczaj jest złożone. Wyróżnia się trzy główne rodzaje leczenia trądziku:

Leczenie miejscowe:

  • retinoidy,
  • kwas salicylowy,
  • kwas azelainowy,
  • nadtlenek benzoilu,
  • miejscowe antybiotyki, takie jak klindamycyna lub erytromycyna, łagodzą trądzik poprzez zatrzymanie wzrostu bakterii powodujących trądzik. Pomagają również zmniejszyć stan zapalny i zmniejszają ilość zablokowanych porów. Nikotynamid może łagodzić trądzik poprzez działanie przeciwzapalne oraz zmniejszając produkcję sebum.

Leczenie doustne:

Jeżeli masz bardzo nasilony trądzik na plecach, leki mogą okazać się jedynym rozwiązaniem: doustne antybiotyki, takie jak makrolidy (np. erytromycyna) lub tetracykliny (np. doksycyklina), doustne tabletki antykoncepcyjne, jest to interwencja hormonalna zmniejszająca aktywność androgenów, która dedykowana jest tylko i wyłącznie pełnoletnim kobietom, izotretynoina (tylko dermatolodzy) spironolakton (tylko dermatolodzy) może być stosowany poza licencją, ponieważ może mieć również działanie hormonalne, blokując działanie androgenów.

Medyczne zabiegi na skórę:

peelingi chemicznebędą wspomagać złuszczanie naskórka przy użyciu takich składników jak kwas salicylowy, kwas glikolowy czy kwas retinowy. Terapia światłem UV może pomóc, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które wspomagają gojenie się skóry, mezoterapiaosocze może być skuteczne w przypadku blizn potrądzikowych.

Wypryski na plecach – pielęgnacja

Niezależnie jednak od tego, czy leczenie jest niezbędne czy nie, warto zadbać o odpowiednią higienę oraz pielęgnację. Oczywiście codzienny prysznic, nawet dwa razy dziennie, jest w pełni wskazany. Do mycia skóry najlepiej stosować preparaty pozbawione komedogennych substancji. Kosmetolodzy zalecają również delikatne peelingi całego ciała, w tym oczywiście pleców, raz lub dwa razy w tygodniu. W ten sposób uda się pozbyć zrogowaciałego naskórka i odblokować ujścia gruczołów łojowych. W tym przypadku sprawdzą się peelingi enzymatyczne oraz drobnoziarniste. Warto wybierać delikatne preparaty i równie delikatnie je stosować. Nie jest wskazane silne tarcie skóry, podobnie jak drapanie miejsc objętych wypryskami. Zabronione jest również wyciskanie zmian.

wypryski_na_plecach_co_zrobić

➡️ Przeczytaj również: Blizny potrądzikowe- jak sobie z nimi poradzić?

Trądzikowa skóra wymaga dobrego nawilżenia. W tym przypadku sprawdzą się kosmetyki z mocznikiem, kwasem hialuronowym, pantenolem, czy alantoiną w składzie. Wybierając kosmetyki należy również zwrócić uwagę na ich właściwości antybakteryjne. Najlepiej by w składzie nie zabrakło retinolu czy np. kwasów AHA i BHA. Kolejna istotna porada dotyczy noszenia przewiewnych ubrań wykonanych z naturalnych materiałów. Warto stawiać na ziołowe kąpiele z szałwii, bratka czy rumianku. Łagodzą dolegliwości, odkażają i odświeżają skórę.

Czy warto na własną rękę stosować apteczne preparaty, np. maść na trądzik na plecach bez recepty? Jeżeli chodzi o delikatne specyfiki, np. aloesowe czy te z zawartością panthenolu to jak najbardziej tak. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najwyższej jakości i najdroższa maść na trądzik na plecach najprawdopodobniej nie wyleczy wyprysków, jeżeli nie będzie częścią całościowej terapii zalecanej przez specjalistę.

Wypryski na plecach – tego na pewno nie rób!

Nie chcesz pogłębiać trądziku na plecach i zależy Ci na tym, aby wystrzec się blizn, które mogą powstać z tego powodu? Zatem tych poniższych czynności na pewno nie wykonuj:

nie opalaj się – nie eksponuj nadmiernie skóry na słońce, gdyż promienie będą wysuszać skórę i tym samym zwiększać grubość naskórka. W efekcie organizm zareaguje obronnie, tj. będzie aktywnie produkował większe ilości sebum, aby nawilżyć i natłuścić skórę w celu ochrony jej przed nadmierną utratą wody i przed przesuszeniem,
nie stosuj kosmetyków z alkoholem w składzie – tego typu preparaty znacznie wysuszają skórę. Staraj się też nie przesuszać skóry, tj. nie trzyj jej ręcznikiem i nie stosuj długich, gorących kąpieli,
uważaj na dietę – jedz zdrowo, stawiaj na świeże owoce i warzywa, pij dużo wody. Unikaj słodkości i potraw przetworzonych,
nie rozdrapuj pryszczy – staraj się nie drapać i przede wszystkim nie wyciskać pryszczy – doprowadzisz przez to do roznoszenia bakterii i tym samym do powstania nowych zmian.

➡️ Przeczytaj również: Co daje picie wody z cytryną? 7 powodów, dla których warto ją pić

Trądzik na plecach a depilacja laserowa

Czy trądzik na plecach może stanowić przeciwwskazanie do depilacji laserowej? To pytanie zadaje sporo pacjentek salonów depilacja.pl. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem wiele zależy od konkretnego przypadku i przede wszystkim depilowanego miejsca. Jeżeli chcesz poddać depilacji laserowej właśnie plecy, na których nie brakuje wyprysków – może się okazać, że laseroterapeuta zaleci najpierw leczenie. Stosowane leki doustne np. terapia doustna retinoidami np. Izotek wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem. Po zakończonej terapii antybiotykowej musisz także odczekać minimum dwa tygodnie zanim umówisz się na pierwszy zabieg. Sprawdź te kwestie podczas wstępnej konsultacji. W salonach depilacja.pl takie spotkanie możesz umówić zupełnie za darmo i co ważne – nie zobowiązuje Cię ono do skorzystania z laseroterapii. Podczas takiego spotkania kosmetolog oceni stan Twojej skóry, przeprowadzi badanie i wywiad medyczny. Na tej podstawie zakwalifikuje Cię (bądź nie) do zabiegu z wykorzystaniem lasera.

🎥 Zobacz wideo: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Wypryski na plecach – podsumowanie

Wypryski na ciele to problem nie tylko estetyczny. Może powodować duży dyskomfort, a nawet ból. Niestety wiele osób dotykają także blizny po trądziku na plecach. Dlatego warto podejść do tematu poważnie i zadbać o zdrową skórę. Najlepiej zrobić to przy wsparciu specjalisty dermatologa.

tradzik_na_plecach_jak_sie_go_pozbyc

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły