Konsultacja online z kosmetologiem

Twój koszyk jest pusty!

Depilacja cukrowa – jak wygląda i czy jest skuteczna?

22 stycznia 2021
Wszystkie
Wszystkie
Spis treści

Depilacja cukrowa zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Czy rzeczywiście warto zwrócić uwagę na tę metodę usuwania owłosienia? Dowiedz się, na czym dokładnie polega ta metoda pozbywania się włosków i poznaj różnice pomiędzy nią a depilacją laserową.

Choć depilacja pastą cukrową może wydawać się nowoczesną metodą pozbywania się niepożądanego owłosienia, to warto pamiętać, że metoda ta była i jest wykorzystywana na Bliskim Wschodzie od stuleci! Trudno się dziwić – to skuteczna, naturalna metoda, która przynosi zadowalające efekty. Dzisiaj zyskuje coraz więcej miłośniczek. 

Depilacja cukrowa – na czym dokładnie polega?

Depilacja pastą cukrową była jedną z podstawowych metod usuwania niepożądanego owłosienia w starożytnym Egipcie oraz na Bliskim Wschodzie. Okazuje się, że tę technikę stosowano także na Kleopatrze, która słynie ze swojej pięknej i gładkiej skóry. Czym jest ta słynna pasta cukrowa? 

Jaka sama nazwa wskazuje, jej podstawowym składnikiem jest cukier. Dodatkowo w mieszance znajdziemy także wodę oraz sok z cytryny. Czasem dodawane są też inne składniki, takie jak miód, sól czy olejki eteryczne. Depilacja pastą cukrową faktycznie działa – usuwa całe mieszki włosowe. Plusem jest też to, że złuszcza skórę, usuwając martwy naskórek, bez naruszania bariery ochronnej. Po zabiegu skóra staje się znacznie gładsza, a nawet rozjaśniona. 

Depilacja cukrowa porównywana jest do depilacji woskiem. Trzeba jednak pamiętać, że w tej drugiej metodzie mamy do czynienia z chemicznymi składnikami, a to wyklucza stosowanie tej techniki na niektórych, szczególnie bardzo delikatnych, partiach ciała. Depilacja cukrowa doskonale sprawdzi się w przypadku osób z bardzo wrażliwą skórą, nawet naczynkową czy skłonną do dużych podrażnień. Masz żylaki, egzemę albo łuszczycę? Bez najmniejszych obaw możesz skorzystać z depilacji cukrowej. Depilacja pastą cukrową zapewnia efekt gładkiej skóry nawet na 2-3 tygodnie. 

Przeczytaj także: Depilacja laserowa a golenie 

Pasta cukrowa  – depilacja krok po kroku

Jak przeprowadzić depilację cukrową? Wyjaśniamy krok po kroku!

  1. Zapuść włoski – włoski, które chcesz usuwać pastą cukrową, powinny mieć około 3-6 milimetrów,
  2. Umyj całe ciało – przed zabiegiem skóra musi być sucha oraz odtłuszczona. Jeżeli na skórze zostanie jakakolwiek warstwa tłuszczu czy wilgoci, pasta cukrowa nie będzie przywierać. 
  3. Przemyj skórę środkiem łagodzącym – warto przemyć depilowaną powierzchnię łagodnym środkiem czyszczącym, np. z aloesem,
  4. Posyp skórę talkiem – kolejny krok to posypanie depilowanej powierzchni talkiem (małą ilością). Proszek warto dokładnie rozmasować na skórze. Dlaczego? To drobny trik, który ma znaczenie! Dzięki niemu pasta cukrowa jeszcze lepiej przyklei się do naskórka,
  5. Usuń owłosienie – depilacja cukrowa może być przeprowadzona na ciepło oraz na zimno. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań osoby, która chce pozbyć się niechcianego owłosienia. 
  • Najpierw uformuj cukrową kulkę i ogrzej ją w dłoniach. Konsystencja mieszanki cukrowej musi być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. 
  • Nałóż na depilowany obszar lepką warstwę. Rozciągaj ją dokładnie, aby przykleiła się do skóry. Bardzo istotne jest to, aby pasta cukrowa wtopiła się w skórę. 
  • Kolejny krok to usunięcie warstwy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Należy zrobić to szybkim i pewnym ruchem ręki. Ta metoda tyczy się depilacji w temperaturze pokojowej. 
  • A jak wygląda to w przypadku depilacji na ciepło? Mieszankę musisz ogrzać (np. w garnku), następnie nałożyć ją na skórę szpachelką. Na wyłożoną warstwę naklej pasek i całość zerwij zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Co zrobić z resztkami pasty cukrowej, która zapewne pozostanie na skórze? Wystarczy usunąć ją ciepłą wodą z mydłem.

Zalety i wady depilacji cukrowej

Depilacja pastą cukrową ma bardzo wiele zalet. Dlaczego zatem depilacja laserowa, czy depilacja woskiem wciąż są bardziej popularne? Efekt gładkiej skóry po depilacji cukrowej nie występuje zbyt długo, a wszystko dlatego, że cebulki włosków nie są naruszane. To także zaleta tego zabiegu. Dzięki temu skóra nie ulega podrażnieniom czy nie występuje zapalenie mieszków włosowych (takie objawy często pojawiają się np. po depilacji woskiem). 

Ogromny plusem tej metody jest prosty i naturalny skład pasty cukrowej. Można bez najmniejszych problemów przygotować ją w domu z cukru, wody i cytryny. Trzeba jednak pamiętać, że jej zrobienie trochę trwa (około 30 minut) oraz na sam zabieg też należy poświęcić trochę czasu. Poza tym należy ją dość często powtarzać, powodując niemały bałagan w łazience. Oczywiście zabiegowi depilacji pastą cukrową można poddać się w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Nie będzie to jednak tani zabieg. 

Przeczytaj także: Depilacja laserowa wąsika a depilacja woskiem – którą metodę wybrać?

Depilacja cukrowa – gdzie się sprawdzi?

Czy depilacja bikini pastą cukrową ma sens? Oczywiście, że tak! Wspominaliśmy już, że to bardzo delikatna i naturalna metoda, która nie powoduje podrażnień, wrastania włosków czy zapalenia mieszka włosowego. Dlatego świetnie nadaje się do depilacji bardzo delikatnych miejsc. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielna depilacja miejsc intymnych za pomocą pasty z cukru może nie być taka prosta. Bardzo trudno jest samemu rozprowadzić oraz jednocześnie lekko naciągnąć skórę i oderwać plaster. Nie jest też łatwo odmierzyć właściwą ilość pasty (choć trening czyni mistrza).

Depilacja pach pastą cukrową także cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jeżeli do tej pory wydawało Ci się, że depilacja tego typu miejsc na ciele zawsze wiąże się z bólem i podrażnieniem, to dzisiaj wiesz, że nie jest to prawdą. A jak wygląda depilacja twarzy pastą cukrową? Tak samo jak w przypadku usuwania włosków na innych partiach ciała. Również można przeprowadzić ją samodzielnie wg wyżej opisanej metody. 

Depilacja cukrowa – jak zadbać o skórę po zabiegu?

Tak jak wspomnieliśmy, depilacja pastą cukrową to delikatny zabieg niepodrażniający skóry. Trzeba jednak pamiętać, aby zaraz po zastosowaniu tej metody nie zakładać niewygodnej i ciasnej bielizny, która może spowodować otwarcia, a bakterie uwięzione przy skórze mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych. Nie zaleca się również zaraz po zabiegu gorących kąpieli. Warto dokładnie nawilżać skórę.

Przeciwwskazania do depilacji pastą cukrową

Oto przeciwwskazania do depilacji pastą cukrową:

  • przyjmowanie sterydów,
  • obrzęki skóry,
  • siniaki na skórze,
  • wysypka,
  • otwarte rany,
  • oparzenie słoneczne. 

Depilacja cukrowa a depilacja laserowa 

Która z metod usuwania niepożądanego owłosienia jest lepsza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każda z tych technik ma swoich zwolenników. W przypadku depilacji laserowej na pewno możemy liczyć na trwały efekt – włoski są bowiem usuwane wraz z cebulką. Poddanie się serii zabiegów skutkuje całkowitym pozbyciem się niepożądanego owłosienia. 

W przypadku depilacji cukrowej zabiegi należy często powtarzać (co około 2-3 tygodnie). Z drugiej strony depilację pastą cukrową można samodzielnie przeprowadzić w domu (choć nie jest to proste), a depilację laserową przeprowadza tylko profesjonalny kosmetolog.

Jakie są Twoje doświadczenia w przypadku depilacji cukrowej? Słyszałeś o tej metodzie? A może próbowałeś jej? Koniecznie podziel się z nami swoim doświadczeniem!
 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.70
Ilość ocen: 17
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły