Depilacja laserowa w trakcie ciąży i laktacji.

Spis treści

1. Depilacja laserowa a ciąża

2. Czy można przeprowadzić zabieg depilacji laserowej podczas laktacji?

3. Kiedy można wrócić do depilacji laserowej?

Większość kobiet pragnie dobrze wyglądać i czuć się pięknie na każdym etapie swojego życia, również podczas ciąży i laktacji. Dotyczy to nie tylko odpowiedniej pielęgnacji włosów czy paznokci, ale również pozbywania się zbędnego owłosienia. Niestety, ale oczekiwanie na narodziny dziecka oraz czas karmienia piersią są jednymi z najważniejszych przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu depilacji laserowej. Dlaczego warto wstrzymać się w tym okresie z usuwaniem zbędnego owłosienia? Kiedy można z powrotem powrócić do regularnych zabiegów?

kobieta zasłaniająca ręką piersi

Depilacja laserowa a ciąża

W trakcie trwania ciąży nie powinno się stosować żadnych zabiegów, które wykorzystują ultradźwięki lub emitują energię z urządzenia laserowego. Zabronione jest więc przeprowadzanie wszelkiego rodzaju zabiegów wyszczuplających, peelingu kawitacyjnego oraz poddawania się sonoforezie. Dotyczy to również depilacji laserowej. Nie ma znaczenia czy chodzi jedynie o pozbycie się niechcianych włosków z nóg, rąk czy z okolic bikiniDepilacja wszystkich części ciała może mieć negatywne skutki zarówno dla maleństwa jak i noszącej go mamy.

Na kobietach, które spodziewają się dziecka nie są przeprowadzane żadne testy aparatur laserowych, dlatego nie ma konkretnych danych, potwierdzających, że emitowana energia w żaden sposób nie wpłynie na rozwój płodu. Oczywiście związane jest to z zachowaniem wszelkich środków ostrożności wobec pacjentek. Wiązki światła wywoływane przez laser mogą doprowadzić do nagłego pojawienia się niekontrolowanych skurczy mięśni, przez co dojdzie do poronienia w pierwszych miesiącach ciąży lub doprowadzi do przedwczesnego porodu w ostatnim trymestrze. Negatywne konsekwencje mogą oddziaływać nie tylko na dziecko, ale również na jego mamę. Okres ciąży dla kobiety oznacza przede wszystkim zmiany hormonalne, które często powodują trudne do przewidzenia reakcje organizmu. Każda przedstawicielka płci pięknej inaczej przeżywa czas poprzedzający narodziny oczekiwanego maleństwa. Niektóre nie odczuwają żadnych skutków ubocznych przeżywanej ciąży, inne najchętniej nie wychodziłyby z łóżka. Dotyczy to również skóry, na którą oddziałują wiązki laserowe. Nawet specjalista nie jest w stanie przewidzieć jak zareaguje organizm ciężarnej kobiety na zabieg depilacji laserowej.

Należy również pamiętać, że skóra w czasie ciąży robi się wyjątkowo delikatna i znacznie wrażliwsza. Jest więc dużo bardziej podatna na poparzenia oraz powstawanie przebarwień. Dodatkowo, trudno byłoby w pełni zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym, które mogłyby powstać w trakcie zabiegu. Łagodzące środki podepilacyjne zawierają w swoim składzie substancje, które mogą podrażnić lub uczulić osłabioną skórę.

tułów kobiet ze zgiętymi rękoma dotykającymi brody

Czy można przeprowadzić zabieg depilacji laserowej podczas laktacji?

Tak jak w przypadku ciąży, tak również w trakcie laktacji zaleca się, aby unikać usuwania zbędnego owłosienia metodą depilacji laserowej. Mimo, iż światło lasera nie wpłynie już na rozwój dziecka i nie przenika do mleka mamy, to nadal przede wszystkim może negatywnie oddziaływać na skórę kobiety. Ciało nadal pozostaje wyjątkowo wrażliwe, dodatkowo organizm jest osłabiony przez poród oraz nieprzespane noce związane z ciągłym wstawaniem do maluszka. Światło lasera może więc podrażnić skórę, zwiększyć ryzyko wystąpienia rumienia, a nawet pozostawić na niej trwałe blizny.

Zabieg depilacji laserowej w trakcie karmienia piersią może okazać się również bardzo bolesny. Delikatniejsza skóra będzie reagować podwójnie na wszystkie docierające do niej bodźce, tym samym znacznie potęgując poczucie bólu. Nie warto więc zadawać sobie dodatkowego cierpienia, którego można całkowicie uniknąć korzystając z zabiegu depilacji w innym terminie.

Kiedy można wrócić do depilacji laserowej?

Skóra kobiety karmiącej piersią, powoli wraca do formy mniej więcej po trzech pierwszych miesiącach laktacji. Niektóre panie decydują się już w tym okresie poddać zabiegowi. Specjaliści zalecają jednak, aby dla swojego bezpieczeństwa, nowo upieczona mama wstrzymała się z tą decyzją aż do momentu, w którym maluch ostatecznie zostanie odstawiony od piersi. Aby mieć jednak całkowitą pewność, że skóra odpowiednio zareaguje na działanie lasera, warto odczekać jeszcze dwa miesiąca od zakończenia laktacji. Ten czas można spokojnie poświęcić na właściwą pielęgnację ciała, dzięki której kolejny zabieg depilacji laserowej przyniesie oczekiwane efekty.