Twój koszyk jest pusty!

Depilacja przed cesarskim cięciem – jaką metodę wybrać?

4 listopada 2022
Wszystkie
Wszystkie
Spis treści

Depilować się przed porodem czy też nie? To pytanie zadaje sobie nie tylko wiele przyszłych mam, ale również specjalistów z kadry medycznej. Znajdziemy bowiem sporo zwolenników i przeciwników depilacji przedporodowej, zarówno jeśli chodzi o poród naturalny jak i cesarskie cięcie. Rozstrzygamy, jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne.

Przygotowanie do porodu, zarówno tego naturalnego jak i cesarskiego cięcia, zazwyczaj składa się z kilku kroków. Wiele przyszłych mam szykuje wyprawkę dla dziecka i bagaż do szpitala. Pozostaje też wiele innych kwestii – czy przed porodem warto robić lewatywę, czy rodzić w soczewkach kontaktowych czy w okularach i przede wszystkim jak wyglądają różnice w przygotowaniach do porodu naturalnego i cesarskiego cięcia. I oczywiście kwestia na której się dzisiaj skupimy – czy do porodu golić się w miejscach intymnych? Jak to wygląda w przypadku cesarskiego cięcia? Sprawdź poniżej.

undefined

Przygotowania do cesarskiego cięcia

Świat posunął się do przodu, a mimo wszystko nadal wśród przyszłych mam krąży wiele mitów na temat procedury porodowej. Mówi się np., że każda kobieta już na izbie przyjęć do szpitala była poddawana lewatywie i golono jej całe owłosienie z miejsc intymnych. Następnie wchodziła w samotności na salę porodową i musiała rodzić tylko i wyłącznie siłami natury bez znieczulenia. Rzeczywiście lata temu mogło to tak wyglądać, ale na szczęście czasy się zmieniły i dysponujemy już zupełnie innymi możliwościami.

Jak wygląda przygotowanie do cesarskiego cięcia? Jedną z kluczowych kwestii jest wspomniane już golenie miejsc intymnych. Zanim jednak do niej przejdziemy, skupimy się na innych tematach. W dzisiejszych czasach do planowego cesarskiego cięcia nie wykonuje się lewatywy. Nie ma bowiem ona wpływu na postępowanie przy operacji czy okres pooperacyjny. Niektóre z przyszłych mam decydują się jednak na wykonanie lewatywy i nie ma w tym nic nieprawidłowego. Dopuszcza się również zastosowanie czopka glicerynowego, który ma o wiele łagodniejsze działanie niż lewatywa.

W dniu przyjęcia do szpitala należy dokładnie umyć całe ciało łagodnym oraz naturalnym mydłem. Warto umyć również włosy i wytrzeć się oczywiście świeżym, czystym ręcznikiem. Nie należy malować paznokci, ewentualnie zdecydować się na bezbarwny lakier.

Podczas cesarskiego cięcia wykonuje się znieczulenie podpajęczynówkowe, co oznacza, że można mieć na sobie soczewki i kontaktowe albo okulary. Te drugie czasami będą wymagały zdjęcia ze względu na możliwość zahaczenia o maseczkę z tlenem.

Cesarskie cięcie – depilacja. Czy jest konieczna?

Czy depilacja przed cesarskim cięciem jest wskazana? Kwestia ta została tak naprawdę rozstrzygnięta, chociaż nadal może wywoływać sporo wątpliwości. Wiele kobiet intuicyjnie usuwa włoski twierdząc, że to wręcz ułatwi operację. Tak naprawdę jednak nie należy golić ani depilować okolic intymnych co najmniej przez 7 dni przed planowanym zabiegiem. Chodzi przede wszystkim o włosy z takich partii jak wzgórek łonowy i zgięcia pachwin. To ten rodzaj owłosienia, który jest najbardziej widoczny. Dlaczego to takie istotne, aby unikać golenia? Zabieg ten doprowadza najczęściej do osłabienia naskórka i powoduje mikrourazy. W ten sposób dochodzi do zwiększenia ryzyka infekcji rany po cesarskim cięciu.

Nie należy także usuwać owłosienia z warg sromowych tj. tych pomiędzy nogami oraz w okolicy ujścia pochwy i odbytu. Najlepiej, aby owłosienie w tych partiach i tych wymienionych powyżej były przystrzyżone na długość około od 5 do 10 mm.

depilacja_laserowa_przed_cesarskim_cieciem

Depilacja przed cesarskim cięciem – na co się zdecydować?

Depilacja przed cesarką, tak jak już zaznaczyliśmy, nie jest wskazana. Nie oznacza to jednak że w trakcie ciąży nie można usuwać owłosienia. Trzeba pamiętać, aby nie robić tego 7 dni przed planowanym cesarskim cięciem. W trakcie okresu ciążowego usuwanie włosów jak najbardziej jest zalecane, głównie dla utrzymania higieny i komfortu przyszłej mamy. W trakcie ciąży, gdy hormony buzują, owłosienie może być jeszcze bardziej gęste i ciemne niż zwykle. Warto zatem stosować dogodne dla siebie metody np. golenie maszynką jednorazową czy stosowanie plastrów z woskiem. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu metody mają swoje minusy i często mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Golenie maszynką to najpopularniejszy sposób ze względu na łatwą dostępność. Trzeba jednak pamiętać że ogolenie okolic intymnych w trakcie ciąży może być problematyczne i skończyć się np. skaleczeniem czy silnym podrażnieniem. Niestety taka metoda bardzo często wiąże się również z wrastaniem włosków. Usuwanie owłosienia za pomocą plastrów z woskiem jest bardzo bolesne i również może okazać się trudne do zrealizowania w trakcie ciąży.

A może depilacja laserowa przed cesarskim cięciem? Oczywiście ciąża stanowi przeciwwskazanie do tego typu zabiegu. Można jednak pokusić się na serię zabiegów przed planowaną ciążą. Depilacja laserowa to bowiem jedyny sposób na usuwanie niechcianego owłosienia na stałe. Włoski usuwane są wraz z macierzą, przez co nowe nie mogą już odrosnąć. Przez to można cieszyć się gładką skórą na stałe, również w czasie ciąży. Czasem mogą pojawić się nowe włoski z powodu pracujących hormonów. Zazwyczaj jednak to owłosienie nie jest tak gęste i ciemne jak to poprzednie. Specjaliści zalecają wykonanie zabiegów przypominających depilację laserowej raz lub dwa razy do roku. Oczywiście ich realizacja w trakcie ciąży nie będzie możliwa, ale przed i po już jak najbardziej.

Depilacja przed cesarką – o czym warto pamiętać?

Tuż przed cesarskim cięciem nie usuwaj owłosienia. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do osłabienia naskórka i mikrourazów. A to zwiększa ryzyko infekcji rany po cesarskim cięciu. Lepiej nie ryzykować. W trakcie ciąży możesz stosować popularne metody usuwania owłosienia. Najlepiej sprawdzi się depilacja laserowa wykonana przed planowaną ciążą. To jedyny tak skuteczny sposób na pozbycie się owłosienia raz na zawsze. Eliminuje również problem podrażnień po goleniu i wrastania włosków. Pomaga również zaoszczędzić mnóstwo czasu – na co dzień bowiem nie musisz pamiętać o usuwaniu niepożądanych włosków. Dlatego nie zastanawiaj się dłużej i już dzisiaj zarezerwuj swój zabieg depilacji laserowej z dodatkowym rabatem -20% od najniższej ceny na stronie! Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️

depilacja_laserowa_promocja_rabat

Cesarskie cięcie: depilacja – podsumowanie

Pamiętaj, aby na około 7 dni przed planowaną cesarką nie usuwać owłosienia na własną rękę. To bardzo ważne, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji rany po CC. Jeżeli planujesz ciążę, to już teraz weź pod uwagę zabiegi depilacji laserowej. W ten sposób zapewnisz sobie na okres ciąży i również po nim gładkie ciało bez ryzyka podrażnień i wrastania włosków. Dowiedz się więcej na naszej stronie internetowej depilacja.pl.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20 % RABATU NA WSZYTSKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20 % RABATU NA WSZYTSKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online