Twój koszyk jest pusty!

Mata do akupresury – czy depilacja jest przeciwwskazaniem do ich używania?

30 stycznia 2021
Wszystkie
Wszystkie
Spis treści

Maty do akupresury stały się niezwykle popularnym gadżetem. Tysiące Polaków posiada już je w swoich domach, ciesząc się z korzyści, które zapewniają. A tych jest sporo. Jak działa mata do akupresury i czy może być przeciwwskazaniem do depilacji laserowej? Wyjaśniamy!

Maty do akupresury cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego warto dowiedzieć się, jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z nich. Czy rzeczywiście pomagają w bólu pleców i przede wszystkim – rozluźniają ciało? Czy korzystanie z maty może być bardzo bolesne? Odpowiemy na te pytania oraz poruszymy temat depilacji laserowej i korzystania z maty. Czy można używać maty w trakcie serii zabiegów usuwania włosków laserem? Koniecznie sprawdź ten temat i przekonaj się, czy mata do akupresury to produkt dla Ciebie! 

Mata do akupresury – korzyści

Jakie korzyści może przynieść nam mata z kolcami na plecy? Okazuje się, że tych może być całkiem sporo. Nie bez powodu z tego „gadżetu” korzysta się już od ponad… 7 tysięcy lat! Jak to możliwe, skoro mata do akupresury wydaje się być nowym akcesorium zdrowotnym, który dopiero niedawno pojawił się na rynku? Mata to bowiem rodzaj akupresury – techniki, która wywodzi się przecież ze starożytnych Chin i jest bardzo znana w lecznictwie już od bardzo dawna. Chodzi o nic innego jak uciskanie określonych punktów na ciele, a wszystko po to, by zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Mata z kolcami to po prostu współczesny rodzaj akupresury. Jest dedykowana tak naprawdę wszystkim osobom, które pragną wieczornego rozluźnienia spiętych pleców, zmniejszenia bólu i dyskomfortu. To produkt, który spełnia wiele funkcji, choć najczęściej wykorzystywany jest właśnie do niwelowania problemów związanych z bólem kręgosłupa. 

Jakie korzyści daje stosowanie maty do akupresury? 

Mata ta przede wszystkim poprawia krążenie krwi, tym samym rozluźniając napięte miejsca i dotleniając lepiej organizm. Określana jest również jako narzędzie zwalczania stresu. Pomaga też w przewlekłym zmęczeniu oraz przeciążeniowych dolegliwościach bólowych. Sprawdza się na co dzień w domu, jak również gabinetach fizjoterapeutów. Nic dziwnego, skoro gadżet ten odpręża i natychmiast podnosi poziom endorfin. Warto korzystać z maty regularnie, aby wybawić ciało od drobnych bólów, poprawić samopoczucie oraz wzmocnić układ nerwowy i oddechowy.

Systematyczne korzystanie z maty może przynieść wiele pozytywnych efektów. Mata pomaga w uporaniu się z wieloma dolegliwościami takimi jak między innymi:

 • synchroniczny stres,
 • bóle pleców,
 • bóle kręgosłupa,
 • napięcia mięśniowe,
 • słaba jakość snu,
 • problemy z zasypianiem,
 • rwa kulszowa,
 • słabe krążenie krwi,
 • zwyrodnieniowe zmiany kręgosłupa,
 • kłopoty z napięciem mięśniowym,
 • przewlekłe bóle głowy,
 • migreny.

Przeczytaj także:Depilacja laserowa a płodność. Nasz kosmetolog rozwiewa wątpliwości!

Jak działa mata do akupresury?

Korzystanie z maty do akupresury jest bardzo proste, choć na początku może być dość bolesne. Matę należy rozłożyć na płaskim podłożu, np. na dywanie na podłodze albo na łóżku. Następnie należy się delikatnie na niej położyć. Przy pierwszych sesjach można pozostać w cienkiej, bawełnianej koszulce. Przy kolejnych warto kłaść się na macie nago, aby jeszcze bardziej skorzystać z jej właściwości. 

Na początku wystarczy poleżeć na macie około 5 minut. Dla osób, które dopiero zaczynają, może być to bardzo trudne. Ból może wydawać się całkiem spory, choć wszystko zależy od konkretnej osoby. Niektórzy od razu czerpią ogromną przyjemność korzystania z maty, a inni przyzwyczajają się trochę dłużej. Ci drudzy powinni uzbroić się w cierpliwość. Ważne jest bowiem to, by od razu się nie zrazić. 

Zaleca się, by docelowo sesja terapeutyczna nie trwała mniej niż 20 minut. To czas, który pozwala odczuwać pełnię korzyści płynącą z oddziaływania kolców. Jak długo można leżeć na macie? To także sprawa indywidualna. Sesję można wydłużyć nawet do 2 godzin. 

Rodzaje mat do akupresury

Na rynku znajdziemy dzisiaj sporo mat do akupresury. Niektóre są droższe (np. przez ekologiczne wypełnienie), niektóre tańsze (np. produkowane w Chinach). Sporo wersji posiada dodatkowo poduszkę, którą wkłada się pod szyję w trakcie sesji. Poduszka to świetne uzupełnienie całego procesu. Bardzo dokładnie oddziałuje na kark i szyję. Sprawdzi się także w przypadku stóp oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Warto korzystać z maty również w pozycji siedzącej podczas podróży czy w pracy biurowej. 

Mata do akupresury – przeciwwskazania

Mata do akupresury to produkt bardzo uniwersalny. Można by powiedzieć, że dla wszystkich. Trzeba jednak pamiętać o kilku przeciwwskazaniach. Zaliczamy do nich:

 • świeże rany,
 • ostre stany zapalne,
 • choroby i problemy skórne,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • zażywanie leków przeciwzakrzepowych.

Jeżeli jesteś w trakcie ciąży lub chorujesz na nowotwór – używanie maty trzeba skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj również:Depilacja laserowa a fototyp skóry – czy to ma znaczenie? Kosmetolog odpowiada!

Depilacja a mata

Depilacja laserowa a mata do akupresury – czy można leżeć na macie w trakcie serii zabiegów usuwania niepożądanych włosków? W większości przypadków laser stosowany jest na uda, okolice bikini, pachy, łydki czy okolice twarzy (np. w celu pozbycia się tzw. wąsika). Są to miejsca, które rzadko poddaje się działaniu maty. 

Jeśli jednak pacjenci chcą usunąć włoski z pleców. Wtedy nie warto kłaść się na macie przynajmniej kilka dni po zabiegu. Skóra po depilacji laserowej może być bowiem lekko podrażniona. Oczywiście warto pamiętać, że każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na tego typu zabiegi. Dlatego też zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. 

Przed podjęciem serii zabiegów depilacji laserowej w salonach depilacja.pl zawsze odbywa się spotkanie z laseroterapeutą. Taką konsultację możesz umówić bezpłatnie za pomocą formularza kontaktowego na naszej stronie. Podczas spotkania kosmetolog przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do zabiegu. Dokona też próby laserowej i oceni stan Twojej skóry. To świetna okazja, by porozmawiać o wpływie maty do akupresury na skórę podczas korzystania z serii zabiegów depilacji laserowej. Laseroterapeuta już na tym etapie będzie w stanie określić, czy mata z kolcami Ci nie zaszkodzi. 

Jeżeli jednak masz wątpliwości i czujesz, że Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, to odpuść korzystanie z maty w trakcie realizowania serii zabiegów. Warto jednak pamiętać, że wizyty w gabinecie depilacji laserowej odbywają się co kilka tygodni, więc nawet jeżeli Twoja skóra jest bardzo delikatna, to najpewniej po około 2-3 tygodniach będzie już przygotowana do sesji na macie. 

Pamiętaj jednak, że nic na siłę – warto zapewnić sobie nie tylko komfort fizyczny, ale i psychiczny.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 8
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi