Depilacja laserowa, choć bardzo powszechna i bezpieczna, nie może być zrealizowana w przypadku każdego pacjenta. Może się bowiem okazać, że występują przeciwwskazania do zabiegu, np. opryszczka na ustach. Czy w takiej sytuacji trzeba na zawsze pożegnać się z szansą na gładką skórę na stałe? Niekoniecznie. Poznaj szczegóły.
W dzisiejszych czasach depilacja laserowa to jedyny tak skuteczny sposób na pozbycie się niepożądanego owłosienia. Główną zaletą tego rodzaju zabiegu jest to, że usuwa włosy na stałe. Koniec z codzienną, często bolesną i drogą depilacją domową. Pomyśl też, ile możesz zaoszczędzić czasu. Zainteresowanie depilacją laserową rośnie. Z roku na rok przybywa chętnych na skorzystanie z tego typu metody. Czy rzeczywiście jest to zabieg dla wszystkich?
Depilacja laserowa, szczególnie ta realizowana w renomowanych gabinetach, jest bardzo bezpieczna. Nie powinna negatywnie wpłynąć na zdrowie czy wygląd skóry. Wręcz przeciwnie – nie tylko usuwa niepożądane owłosienie, ale też np. niweluje problem wrastających włosków. Z drugiej strony laser będzie skuteczny i bezpieczny wtedy, gdy nie u danego pacjenta nie będą występować przeciwwskazania do zabiegu. Te dzielimy na stałe i czasowe. W przypadku tych drugich depilacja laserowa będzie możliwa, ale jak sama nazwa wskazuje, po jakimś czasie, np. gdy dana dolegliwość zostanie wyleczona.
Depilacja laserowa – przeciwwskazania
Przeciwwskazania bezwzględne do depilacji laserowej to m.in.: choroby nowotworowe, wszczepiony stymulator serca lub defibrylator, metalowe implanty, cukrzyca, przewlekłe choroby skóry (bielactwo, łuszczyca, rybia łuska), zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, nadwrażliwość na światło, tendencje do powstawania przebarwień itp.
A co z przeciwwskazaniami czasowymi? Tutaj wymienić należy m.in.: ciążę i okres karmienia piersią, opaleniznę, aktywne infekcje skóry (np. opryszczkę), przyjmowanie leków psychotropowych, sterydów, leków antydepresyjnych, zażywanie antybiotyków z grupy tetracyklin, dermabrazja laserowa (wykonana w przeciągu ostatnich 3 miesięcy na powierzchni depilacji), zdjęcia rentgenowskie wykonane na tydzień przed zabiegiem, miesiączka w pierwszych 3 dniach cyklu, spożywanie alkoholu na dobę przed zabiegiem, padaczka.
Czym jest opryszczka i jak powstaje?
Jednym z czasowych przeciwwskazań do zabiegu depilacji laserowej jest opryszczka. Czym jest ta infekcja pojawiająca się w okolicach ust i jak dochodzi do jej powstania? Opryszczka to ogólna nazwa dla tzw. zakażeń opryszczkowych. Mówiąc o opryszczce najczęściej mamy na myśli wykwit skórny pojawiający się przede wszystkim w okolicach wargi. Zmianę tę wywołują przede wszystkim wirusy HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Zakażenie tego typu jest bardzo powszechne – kto raz zaraził się wirusem opryszczki, będzie jego nosicielem do końca życia. Nie oznacza to jednak, że na stałe będzie zmagał się z tą dolegliwością. Opryszczka będzie sporadycznie pojawiać się na powierzchni skóry pękając i tym samym – mniej lub bardziej pobolewając. W końcu zacznie swędzieć, aż wreszcie na jej miejscu pojawi się strupek.
Przeczytaj również: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej
Opryszczka a w depilacja laserowa – czy zabieg jest możliwy?
Laser na opryszczkę? Oczywiście, że nie. Każda aktywna infekcja skóry stanowi przeciwwskazanie do zabiegu depilacji laserowej. Pamiętaj, że opryszczka to stan zapalny organizmu, który został wywołany przez wirusa. Każda choroba skóry w miejscu, które ma zostać poddane depilacji laserem, dyskwalifikuje do przeprowadzenia zabiegu.
Depilacja laserowa a opryszczka – wylecz ją przed zabiegiem
Nie musisz jednak obawiać się, że opryszczka na stałe dyskwalifikuje Cię przed poddaniem się depilacji laserowej. To tzw. przeciwwskazanie czasowe. Oczywiście jeżeli w Twoim przypadku ta dolegliwość pojawiła się choć raz, to oznacza, że jesteś nosicielem wirusa opryszczki. Jeżeli jednak aktywna infekcja będzie w danym momencie zaleczona (tj. nie będzie w żaden sposób widoczna na skórze), to możesz poddać się działaniu lasera (oczywiście jeżeli nie występują żadne inne przeciwwskazania).
Oczywiście wyleczenie opryszczki nie jest takie proste. Są jednak na to sposoby. Sprawdź poniżej.
Domowe sposoby na opryszczkę
Jakie domowe sposoby na opryszczkę warto zastosować? Przedstawiamy bogatą listę. Zanim jednak przejdziesz do działania, musisz wiedzieć, że dolegliwość tę najlepiej zwalczać na wczesnym etapie. Zatem zajmij się leczeniem infekcji, gdy pojawią się pierwsze objawy, tj. mrowienie czy pieczenie.
Melisa
Melisa, zioło znane z właściwości uspokajających, ma też działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Zawarte w jej liściach wyciągi z taniny mogą świetnie poradzić sobie z wirusem opryszczki. Jak zastosować to znane zioło? Po prostu zrób okłady z melisy. Swędzące i bolące miejsce możesz też posmarować olejkiem z melisy (bez problemu kupisz go w sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością).
Podobnie z wirusem mogą zawalczyć również mięta, szałwia czy rumianek.
Miód
Kolejne domowe narzędzie w walce z opryszczką to miód. To także substancja o właściwościach bakterio- i wirusobójczych. Posmaruj infekcję odrobiną miodu i pozostaw jak najdłużej.
Olejek z drzewa herbacianego
Sprawdź także olejek z drzewa herbacianego. Również wykazuje właściwości antywirusowe i odkażające. Przyspiesza też gojenie ran, co w kontekście opryszczki brzmi doskonale.
Aloes
Aloes świetnie sprawdza się nie tylko w zabiegach pielęgnacyjnych, ale też w leczeniu infekcji skóry. Nałóż na pęcherzyk na ustach trochę żelu z aloesu (najlepiej takiego 100% – mnóstwo tego typu preparatów znajdziesz m.in. w aptekach).
Przedstawione przez nas domowe sposoby na leczenie opryszczki mogą nie przynieść rezultaty. Wówczas nie pomagaj sobie na siłę – po prostu udaj się do lekarza. Być może w Twoim przypadku konieczne będzie zastosowanie leków na receptę.
Opryszczka – kiedy może powracać?
Pamiętaj, że objawy opryszczki często pojawiają się dość niespodziewanie. Z drugiej strony nierzadko nasilają się na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych tj. np.
- miesiączki,
- wyziębienia organizmu,
- silnego stresu,
- osłabienia organizmu,
- usunięcia zęba,
- silnego zmęczenia,
- niedożywienia,
- ekspozycji na słońce.
Opryszczka – konsekwencje
Opryszczka, choć może wydawać się niegroźna, nie powinna być lekceważona. Podczas aktywnej infekcji pacjent musi uważać, aby nie przenieść wirusa z wargi do oka. To grozi bowiem zapaleniem rogówki, a nawet… owrzodzeniem. Rezultatem może być nawet utrata wzroku! Dlatego warto regularnie myć ręce i nie dotykać oczu.
Co ze szminkami, które w trakcie trwającej opryszczki, stosowała pacjentka? Nie musi wyrzucać kosmetyków z racji tego, że (tak jak już wspomnieliśmy) nosicielką wirusa będzie już do końca życia.
Rzadko zdarza się, aby wirus opryszczki wywołał zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, choć i takich konsekwencji nie można wykluczyć.
Opryszczka a depilacja laserowa na twarzy – bezpieczeństwo przede wszystkim
Przeczytaj również: Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne
Korzystając z gabinetu depilacja.pl możesz czuć się bezpiecznie. Zarezerwuj już dzisiaj bezpłatną konsultację ze specjalistą, który przeprowadzi wywiad medyczny wykluczając przeciwwskazania. Oceni też stan Twojej skóry sprawdzając m.in. czy nie masz aktywnej opryszczki.