Depilacja laserowa a kwasy

Spis treści

1. Czym są kwasy AHA i BHA?

2. Kwasy owocowe w kosmetyce - funkcje

3. Kwasy w pielęgnacji - podstawowe zasady stosowania

4. Laserowe usuwanie włosów - przeciwwskazania 

Kwasy w kosmetykach to w dzisiejszych czasach bardzo ważne składniki skutecznej pielęgnacji skóry. Czy mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu depilacji laserowej? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele pacjentek. Sprawdź szczegóły.

Kwasy kosmetyczne to związki, które powszechnie występują w przyrodzie. W celach pielęgnacyjnych wytwarza się je chemicznie albo biotechnologiczne. Tym samym uzyskuje się strukturę identyczną, jak w przypadku kwasów naturalnie występujących w przyrodzie.

Kwasy kosmetyczne charakteryzują się bardzo szerokim spektrum działania. Najczęściej wykorzystuje się ich właściwości złuszczające, które doprowadzają do rozerwania wiązań białkowych pomiędzy komórkami naskórka. Tym samym pozwalają na ich odrywanie oraz niwelowanie. Co to oznacza? To, że kwasy charakteryzują się działaniem silnie nawilżającym, dezynfekującym, przeciwbakteryjnym i przeciwtrądzikowym. Stosując regularnie tego typu kwasy możesz liczyć na rozjaśnienie przebarwień, a nawet spłycenie zmarszczek.

Kosmetyczne kwasy zalicza się do grupy hydroksykwasów czyli tak zwanych kwasów hydroksylowych. W swojej cząsteczce zawierają grupę karboksylową -COOH oraz hydroksylową -OH. Położenie względem siebie grupy hydroksylowej i grupy karboksylowej stanowi podstawę do podziału kwasów na kwasy AHA i kwasy BHA.

Czym są kwasy AHA i BHA?

Czym są kwasy AHA i BHA? Zacznijmy od tych pierwszych. To skrót od alfahydroksykwasy. Ten kwas pozyskuje się przede wszystkim z mleka, trzciny cukrowej oraz owoców. AHA jest peelingiem chemicznym, który stosuje się w celu złuszczenia martwych komórek naskórka oraz odsłanianie nowych komórek, które mieszczą się bezpośrednio pod tymi, które ulegają zniwelowaniu. W całym tym procesie chodzi o zmniejszenie ilości jonów żelaza w naskórku. To właśnie one są swego rodzaju klejem, który łączy komórki skóry. Im jest go mniej, tym łatwiej odkleić od skóry martwe komórki.

Kwasy owocowe w kosmetyce AHA dzielimy między innymi na kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy czy kwas jabłkowy. Ten pierwszy pozyskiwany jest z trzciny cukrowej i z powodu swoich małych cząsteczek jest najmocniejszy. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że jest to kwas najbardziej podrażniający. Kwas mlekowy, jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwany jest z mleka i jest nieco łagodniejszą formą kwasu glikolowego. Jeżeli więc masz skórę wrażliwą, to możesz wybrać tę opcję. Kwas migdałowy, uzyskiwany z gorzkich migdałów, jest jeszcze słabszy niż kwas mlekowy. Bardzo często wykorzystuje się go łącząc z innymi rodzajami kwasów. Kwas jabłkowy, oczywiście pochodzący z jabłek, również nie niezbyt działa samodzielnie, dlatego warto łączyć go umiejętnie z innymi kwasami.

Kwasy BHA to betahydroksykwasy, tj. kwasy znajdujące się przede wszystkim w korze brzozy czy wierzby. Zadaniem kwasu BHA, stosowanego w formie peelingu chemicznego, jest zmiękczenie oraz rozpuszczenie keratyny, czyli proteiny która znajduje się w składzie struktury skóry. Takie połączenie doprowadza do luzowania komórek skóry i złuszczeniu tych martwych, które umiejscowione są tuż pod jej powierzchnią. Kwasy BHA działają także w środku porów skóry. Przez co jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się zaskórników. Kwasy BHA pomagają także w walce z trądzikiem.

Kosmetyki z kwasami zawierają dzisiaj wiele rodzajów kwasów. W przypadku BHA mówimy przede wszystkim o kwasie salicylowym, który stosowany jest najczęściej, także ze względu na swoje bardzo silne działanie. Trzeba jednak pamiętać, że kwas ten nie jest tak silny jak kwas glikolowy, a wszystko dlatego, że jego cząsteczki są większe i charakteryzują się także właściwościami przeciwzapalnymi. Inny rodzaj kwasu BHA to betaina salicylowa, którą uzyskuje się z buraków cukrowych. To o wiele delikatniejsza forma kwasu salicylowego, choć wcale nie charakteryzuje się słabszym działaniem. Warto też wspomnieć o korze wierzby lub brzozy. To naturalna forma BHA, którą pozyskuje się z roślin.

Przeczytaj również: Cienie pod oczami. Jak poradzić sobie z workami pod oczami?

Kwasy owocowe w kosmetyce – funkcje

Głównym zadaniem kwasów są złuszczenie, rozświetlenie oraz działanie przeciwzmarszczkowe. Kwasy bardzo efektywnie usuwają martwe komórki naskórka. Dodatkowo wyrównują koloryt skóry, a wszystko to przez pozbycie się tej “starej” i przebarwionej. Obydwa kwasy pomagają także zwiększyć gęstość kolagenu w skórze właściwej. Efektem tego może być niwelacja bruzd oraz zmarszczek. Warto także pamiętać, że obydwa kwasy to humektanty, czyli wiążą wodę i tym samym utrzymują wysoki poziom nawilżenia w skórze. Nie sposób nie wspomnieć o właściwościach oczyszczających i zapobiegających pojawianiu się uciążliwego trądziku. Zbyt dużo martwych komórek naskórka doprowadza bowiem do zatykania porów, czego efektem jest właśnie trądzik. Dlatego regularne złuszczanie pomoże nie tylko zapobiegać trądzikowi, ale także go niwelować.

Kwasy w pielęgnacji – podstawowe zasady stosowania

Niezależnie od tego na wykorzystanie którego kwasu się zdecydujesz, pamiętaj aby zaczynać kurację od jak najniższych stężeń i sukcesywnie (ale także bardzo pomału) je zwiększać. Weź pod uwagę zalecenia producenta i kosmetologa. Peelingi chemiczne najlepiej zacząć stosować w salonie kosmetycznym. To bardzo ważne, aby odpowiednio dobrać produkty do siebie. Ostrożność to podstawa przy stosowaniu kwasów. Niestety wiele osób decyduje się działać na własną rękę a, co kończy się nie tylko podrażnieniem, zaczerwienieniem, ale także nieodwracalnymi zniszczeniami na skórze. Jeżeli zaczynasz stosować kwasy w domu, to wybieraj gotowe kosmetyki, na przykład maseczki serum czy toniki. Po zastosowaniu peelingu chemicznego skóra jest bardzo wrażliwa i bardzo podatna na przykład na negatywne działanie promieni słonecznych.

Laserowe usuwanie włosów – przeciwwskazania 

Wiele pacjentek chcących skorzystać z zabiegu depilacji laserowej, nie zastanawia się czy regularne stosowanie kwasów może stanowić przeciwwskazanie do tego typu metody. Rzeczywiście na kilka tygodni przed tego typu zabiegiem nie należy stosować kosmetyków z kwasami owocowymi i kremów z retinolem oraz witaminami A, C i E. Konieczne będzie także odstawienie peelingów oraz preparatów o działaniu złuszczającym. A wszystko po to, aby skóra nie była podrażniona. Laser w trakcie depilacji laserowej może bowiem doprowadzić do nadwrażliwości czy zaczerwienienia skóry. Oczywiście wybierając renomowany gabinet możesz liczyć na pełne bezpieczeństwo i komfort. Udając się do takiego miejsca masz również pewność, że zostaniesz poinformowany o wszystkich wytycznych. O co dokładnie chodzi?

Głównie właśnie o przeciwwskazania po depilacji laserowej. By te wykluczyć przed laseroterapią powinna odbyć się profesjonalna konsultacja. W gabinetach Depilacja.pl organizujemy tego typu spotkania za darmo. Podczas konsultacji specjalista oceni stan Twojej skóry oraz przeprowadzi wywiad medyczny. Na tej podstawie przekona się, czy depilacja laserowa będzie w Twoim przypadku bezpieczna. Zapyta jakie leki przyjmujesz, jakie przybyłeś choroby oraz jakie metody pielęgnacyjne i kosmetyki stosujesz w pielęgnacji. Ta konsultacja to kluczowa część każdej laseroterapii. Umów ją już teraz TUTAJ.