Twój koszyk jest pusty!

Jak pozbyć się oponki? Sprawdzone sposoby

18 listopada 2021
Ciekawostki
Porady
Pielęgnacja
Spis treści

Szukasz skutecznych sposobów na pozbycie się oponki z brzucha i tzw. “boczków”? Sprawdź koniecznie naszą listę sprawdzonych porad i wprowadź je do swojej codzienności już teraz.

Tzw. oponka na brzuchu to nic innego jak nadmierna ilość tkanki tłuszczowej zgromadzonej przede wszystkim na poziomie pępka oraz w dolnej części brzucha. Często obejmuje też boki, czyli tzw. „boczki”. Problem ten dotyczy nawet szczupłych osób lub/i tych, których waga jest w normie. Rzeczywiście pozbycie się tkanki tłuszczowej z tych newralgicznych miejsc często nie jest proste. Czy stosowanie diety redukcyjnej i treningów wystarczy, aby oponka odeszła w niepamięć? Podpowiadamy!

Gdzie najczęściej odkłada się tkanka tłuszczowa?

U niektórych tkanka tłuszczowa odkłada się głównie na udach, u innych na ramionach, a jeszcze u innych w kolicach brzucha tworząc tzw. boczki i oponkę. To normalne – każdy organizm jest przecież innych. Jeżeli Twoja waga jest prawidłowa, to nie masz się czym przejmować. Nieco więcej „tłuszczyku” w konkretnej partii ciała nie zagraża wówczas Twojemu zdrowiu. Oczywiście może to być dla Ciebie problem natury estetycznej. Wówczas koniecznie zastosuj nasze porady. 

Otyłość brzuszna

Czym innym są niewielkie boczki czy oponki, a czym innym otyłość brzuszna, czyli mocno wystający brzuch, w którym zgromadziło się sporo tzw. tłuszczu trzewnego. Ten jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu. Może bowiem powodować powstanie zespołu metabolicznego, insulinooporność, cukrzycę typu II czy choroby układu krążenia, jak np. nadciśnienie, dyslipidemię itp. Badania pokazują również, że otyłość brzuszna może prowadzić także do powstania m.in. raka jelita grubego czy innych nowotworów. Może również negatywnie wpływać na płodność, jakość snu czy funkcje oddechowe. 

Oponka na brzuchu – przyczyny

Skąd bierze się oponka na brzuchu? Ta dotyka osób w różnym wieku. Jej przyczyną jest akumulacja tkanki tłuszczowej podskórnej oraz nagromadzenie tzw. tkanki wisceralnej (trzewnej). Ta stanowi około 15-20% całościowej tkanki tłuszczowej u mężczyzn i ok. 5-8% u kobiet. Z czasem w organizmie jej przybywa, głównie u kobiet po przekwitaniu. 

Najważniejsze przyczyny gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha to przede wszystkim:

– niezdrowa dieta,

– brak ruchu, 

– silne odczuwanie stresu,

– nieprawidłowo działająca gospodarka hormonalna,

– palenie papierosów,

– nadużywanie alkoholu.

Jak pozbyć się oponki z brzucha? Dieta to podstawa

Trudno wyobrazić sobie zwycięską walkę z oponką na brzuchu bez odpowiedniej diety. To podstawowe działanie, którego nie możesz pominąć. Nie tylko dla szczupłego brzucha, ale przede wszystkim dla Twojego zdrowia i co za tym idzie – dobrego samopoczucia. Jeżeli zastosujesz dietę redukcyjną, to możesz spodziewać się, że obwód Twojej talii znacznie się zmniejszy. Podobnie jak obwody innych części ciała. Nie istnieje bowiem dieta, dzięki której schudniesz tylko z konkretnego miejsca – tak to nie działa. W trakcie odchudzania organizm stopniowo mobilizuje tłuszcz z całego ciała. Musisz zatem poczekać na oczekiwane rezultaty. 

Talerz pełen sałatki składającej się ze wielu zbilansowanych produktów.

Poznaj również listę produktów, które mogą sprzyjać powstawaniu nieestetycznie wyglądających boczków czy oponki. Ponadto mogą doprowadzać do zatrzymywania wody w organizmie (co również może powodować „wielki brzuch”). Zatem unikaj poniższych produktów, a Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje. Oto one:

– cukier i pochodne, np. syrop glukozowo-fruktozowy,

– słodkie napoje gazowane,

– słodycze,

– wysoko przetworzone dania, np. fast-foody,

– duże ilości soli,

– słone przekąski, np. chipsy,

– warzywa kapustne i strączkowe (same w sobie absolutnie nie są niezdrowe, ale mogą powodować wzdęcia),

– duże ilości kawy,

– duże ilości alkoholu. 

Oponka na brzuchu (a właściwie wzdęty brzuch) może pojawić się także na skutek zatrzymania wody w organizmie. Wówczas warto pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów (najlepiej wody) oraz unikania nadmiernego spożycia soli. Jeżeli wzdęcia pojawiają się u Ciebie bardzo często, to pamiętaj, aby wzbogacić swoją dietę o wiatropędne zioła i przyprawy. Dodawaj zatem do spożywanych potraw kminek, mięte, majeranek, koper czy rumianek. Może się okazać, że spory brzuch następuje u Ciebie na skutek przyjmowania produktów mlecznych. Wiele osób wykazuje nietolerancję laktozy. Sprawdź tę kwestię u lekarza. Zgłoś się do specjalisty rodzinnego, który skieruje Cię na odpowiednie badania. 

Jak pozbyć się oponki na brzuchu? O tych zasadach żywieniowych pamiętaj

Uciążliwa oponka – jak się pozbyć tego problemu za pomocą diety? Postaw na tę optymalną, zbilansowaną, która nie będzie stanowić szoku dla Twojego organizmu i przede wszystkim… dla Twojej psychiki. Wiele osób podejmuje się „diety cud”, która pozwala im pozbyć się tkanki tłuszczowej w krótkim czasie, ale potem niestety, za sprawą powrotu do dawnych nawyków, oponka znowu się pojawia. Oto kilka zasad zdrowej diety odchudzającej:

– policz sobie swoje zapotrzebowanie kaloryczne (w internecie znajdziesz sporo kalkulatorów) i odejmij od tego ok. 300 kalorii. Wpisuj to co zjadasz do aplikacji pomagającej liczyć kalorie. Notuj wszystko dokładnie,

– staraj się jeść regularnie, ale nie na siłę. Jeżeli nie odczuwasz głodu, nie jedz,

– ogranicz słodkie napoje i alkohol. Te nie dość, że nie mają wartości odżywczych, to jeszcze są bardzo kaloryczne. Po prostu się nimi nie najesz, szkoda kalorii i… zdrowia,

– jedz do każdego posiłku warzywa – najlepiej, by spożywać ich przynajmniej pół kilograma dziennie,

– wypijaj przynajmniej 2 litry wody, w upały 3 i więcej,

– nie zapominaj o jedzeniu kiszonek, które są źródłem zdrowych bakterii,

– wprowadź do diety sporo produktów pełnoziarnistych – mają dużo błonnika, który pozwoli Ci przyspieszyć przemianę materii. 

Pamiętaj, że zastosowanie diety odchudzającej na jakiś czas może i pomoże Ci wyszczuplić brzuch, ale na pewno nie zapewni Ci tego efektu na długo, jeżeli wrócisz do swoich starych nawyków żywieniowych. Postaw na zdrowy styl życia na stałe. Stosuj wyżej podane porady, ale już bez deficytu kalorycznego. To pomoże Ci utrzymać odpowiednią wagę, szczupły brzuch i zdrowie. 

 

rozciągnięty kobiecy brzuch

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Trądzik hormonalny - rodzaje, objawy, leczenie
W trądziku hormonalnym, rodzaje, objawy i skuteczne leczenie stanowią istotny element dla osób borykających się z tą uci...
depilacja_laserowa_sportowcow_kolarz
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Wypryski na piersiach - jak sobie z nimi radzić?
Występowanie trądziku w okolicach dekoltu może być wynikiem różnych czynników. U niektórych osób mogą one być spowodowan...

Proponowane zabiegi