Twój koszyk jest pusty!

Depilacja laserowa a fotodepilacja

21 czerwca 2021
Depilacja
Spis treści

Czym różni się depilacja laserowa od fotodepilacji? Poznaj dokładne definicje obydwu rodzajów zabiegów i dowiedz się, czym dokładnie się charakteryzują. 

Choć sformułowania te często stosowane są zamiennie, trzeba pamiętać, że depilacja laserowa i fotodepilacja to zupełnie różne zabiegi. Wiele je łączy, ale też dzieli. Dzisiaj dokładnie wyjaśnimy te różnice. Warto zgłębić temat, ponieważ wydaje się być bardzo interesujący. Zapraszamy!

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to w dzisiejszych czasach bardzo popularny zabieg usuwania zbędnego owłosienia. Podstawą działania tej metody jest wiązka światła, która oddziałuje na melaninę (barwnik włosa) zawartą w skórze. Dlatego też grube i ciemne włosy bardzo dobrze poddają się zabiegowi (jasne i cienkie również, ale o tym za chwilę). Wiązka lasera bez najmniejszych trudności dociera do cebulki włosa i niszczy je wraz z korzeniami. W efekcie mieszek włosowy zostaje uszkodzony i zanika. 
Depilacja laserowa cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Trudno się dziwić – to bardzo skuteczna metoda, która pozbawia niechcianych włosków na stałe. Nie sprawdzi się jednak przy opalonej skórze – może doprowadzić nawet do poparzeń. Dlatego przed zabiegiem trzeba odbyć konsultację z kosmetologiem. Ten wykluczy wszelkie przeciwwskazania (na podstawie wywiadu medycznego i oceny stanu skóry) oraz wykona tzw. próbę laserową. Tym samym sprawdzi, jak pacjent reaguje na laser i czy ten działa skutecznie.

Na czym polega fotodepilacja?

Nie ulega wątpliwościom, że obecnie jedną z najpopularniejszych metod usuwania niepożądanych włosków z ciała jest laserowa depilacja. Fotodepilacja jednak stanowi bardzo mocną konkurencję. Tym razem chodzi o usuwanie owłosienia za pomocą impulsu świetlnego. Skóra zostaje naświetlona lampą ksenonową, która uszkadza nasadę włosa. Zabieg doskonale sprawdzi się przy wszystkich rodzajach włosów – niezależnie od tego jakiego są koloru. Dodatkowy plus to krótki czas trwania zabiegu. Fotodepilacja znana jest także pod pojęciem IPL (Intense Pulsed Light – intensywnie pulsujące światło).

Metodę IPL zapewne kojarzysz z powszechnie dostępnych urządzeń do fotodepilacji w domu. Rzeczywiście możesz zastosować tę technikę w zaciszu własnej łazienki, ale musisz liczyć się z tym, że nie będzie tak skuteczna, jak w profesjonalnym salonie.

Przygotowanie do zabiegu fotodepilacji

Niezależnie od tego, czy pacjent podda się depilacji laserowej czy fotodepilacji, powinien wcześniej odbyć konsultację z kosmetologiem. Niestety w wielu placówkach takie spotkania się nie odbywają. Dlatego kluczowy jest wybór renomowanej kliniki czy gabinetu. Wówczas będziesz mieć pewność, że zabieg nie skończy się przykrymi konsekwencjami. Zadaniem kosmetologa jest dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku nie występują jakieś przeciwwskazania (o nich więcej w dalszej części artykułu)) oraz poinformować Cię o przygotowaniu do serii zabiegów.

Przygotowanie zarówno do depilacji laserowej jak i fotodepilacji nie jest skomplikowane. Trzeba jednak trzymać się konkretnych zasad. Np. najlepiej już na kilka tygodni przed pierwszym zabiegiem w gabinecie należy przestać się opalać. Dotyczy to zarówno eksponowania skóry na słońce, jak i korzystania z samoopalaczy i solarium. W tym newralgicznym okresie konieczne będzie osłanianie skóry ubraniem lub stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Kolejne zadanie przygotowawcze to odstawienie leków i ziół światłouczulających (w przypadku silnych leków należy skonsultować się z lekarzem). Następny krok? Zaprzestanie metod depilacji, które wiążą się z wpływem na cebulkę włosa. Zatem maszynka jednorazowa (czyli golenie) tak, ale już depilatory, pasty cukrowe czy plastry z woskiem zdecydowanie nie.

Na kilka tygodni przed zabiegiem profesjonalnej depilacji nie można także korzystać z zabiegów kosmetycznych, które mogą podrażniać skórę. Niewskazane są zatem takie techniki jak mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne. W dniu zabiegu należy oczyścić skórę, która ma zostać poddana depilacji, a wcześniej ją ogolić zwykłą maszynką. To wszystko!

Depilacja światłem mieszanym IPL i laser

Przeciwwskazania do zabiegu fotodepilacji

Podobnie jak w przypadku depilacji laserowej tak i tu przeciwwskazania dzielimy na stałe i czasowe. Te pierwsze to:

– choroby nowotworowe,

– indywidualna terapia hormonalna (hormony światłuczulające),

– fotodermatoza i choroby pęcherzowe skóry,

– bielactwo, 

– łuszczyca.

Przeciwwskazania czasowe (albo inaczej mówiąc względne) to:

– ciąża,

– karmienie piersią,

– skłonności do przebarwień,

– padaczka,

– intensywna opalenizna,

– opalenizna wynikająca z samoopalaczy,

– kremy i maści z witaminą A, retinoidami itd. stosowane na mniej niż 4 tygodnie przed zabiegiem fotodepilacji,

– terapia doustna retinoidami (należy je odstawić na pół roku przed zabiegiem),

– przyjmowanie leków i ziół światłouczulających mniej niż 4 tygodnie przed zabiegiem,

– przyjmowanie leków przeciwbólowych na 2 dni przed zabiegiem,

– kuracja antybiotykowa na mniej niż 2 tygodnie przed zabiegiem,

– stany zapalne skóry,

– przeziębienie, gorączka itd.,

– aktywne infekcje skóry,

– poddanie się zabiegom operacyjnym w znieczuleniu ogólnym na mniej niż 3 miesiące przed zabiegiem. 

Fotodepilacja a depilacja laserowa 

Fotodepilacja a laser – czym różnią się od siebie te dwie metody? Już na pierwszy rzut oka zauważyć można samo narzędzie do przeprowadzania zabiegu. W przypadku depilacji laserowej mówimy o, jak sama nazwa wskazuje, laserze. W fotodepilacji chodzi zaś o intensywnie pulsujące światło. Ta druga metoda, przy odpowiednim (nie za dużym) natężeniu, może być stosowana samodzielnie w domu. Depilacja laserowa, czyli usuwanie niepożądanego owłosienia za pomocą lasera, może być przeprowadzona tylko w profesjonalnym gabinecie przez wykwalifikowanego kosmetologa.

Warto pamiętać, że fale lasera działają tylko na włos i melaninę (jego barwnik). W żaden sposób nie wpływają na tkanki dookoła depilowanego miejsca. W przypadku fotodepilacji IPL mówimy o wybiórczym działaniu na włos i ryzyku, że urządzenie będzie podrażniać miejsce depilacji. Trzeba jednak przyznać, że w przypadku obydwu metod stosuje się dzisiaj nowoczesne sprzęty i innowacyjne technologie – a to oznacza, że i depilacja laserowa i depilacja IPL są bezpieczne i skuteczne.

Jeszcze do niedawna mówiono, że fotodepilacja jest skuteczniejsza w przypadku jasnych włosów. Dzisiaj jednak wiemy, że laser także może zadziałać efektywnie w przypadku jasnego fototypu. Jest to możliwe dzięki stale rozwijającym się technologiom i nowoczesnym urządzeniom.

A Ty jaką metodę wybierzesz? Koniecznie umów BEZPŁATNĄ wizytę w salonie Depilacja.pl. Zrobisz to za pomocą formularza na stronie internetowej depilacja.pl. Podczas spotkania kosmetolog opowie Ci o metodzie depilacji laserowej oraz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny. Priorytetem jest Twoje bezpieczeństwo. Zapraszamy! 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.50
Ilość ocen: 10
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi