Twój koszyk jest pusty!

Depilacja woskiem w domu - porady i tricki

16 maja 2024
Depilacja
Spis treści

Depilacja woskiem w domowym zaciszu? Brzmi jak idealny sposób na zadbanie o gładkość skóry bez wychodzenia z mieszkania! Jeśli chcesz przekonać się, jak w prosty sposób osiągnąć profesjonalne efekty depilacji woskiem w domu, to trafiłaś we właściwe miejsce. Dziś podzielimy się poradami i trikami dotyczącymi tego sposobu na usuwanie zbędnego owłosienia, które sprawią, że cały proces będzie nie tylko skuteczny, ale też, w miarę możliwości, przyjemny.

Czy domowa depilacja woskiem jest bezpieczna? Jaki wosk wybrać? Jak wygląda porównanie depilacji woskiem i depilacji laserowej? Odpowiedzi na te i wiele podobnych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Czego dowiesz się z poniższego artykułu:

 • o co chodzi w depilacji woskiem,
 • jak bezpiecznie stosować wosk w domu,
 • jaki wosk do depilacji wybrać,
 • kiedy udać się do kosmetyczki na depilację woskiem,
 • co powinien zawierać zestaw do depilacji woskiem,
 • jakie triki warto stosować przy depilacji woskiem,
 • co lepsze - depilacja woskiem czy depilacja laserem?

Na czym polega depilacja woskiem?

Depilacja woskiem to metoda usuwania zbędnego owłosienia, która polega na wyrywaniu włosków za pomocą płynnego wosku. Jest to doskonałe rozwiązanie do depilacji większych obszarów ciała, takich jak nogi czy pachy. Można ją wykonywać nie tylko w salonie kosmetycznym, ale także w domowym zaciszu.

Przed przystąpieniem do zabiegu warto zaznajomić się z różnymi rodzajami wosku. Istnieją dwa główne typy: wosk miękki, który jest używany do depilacji paskowej, oraz wosk twardy, polecany zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę z depilacją woskiem. Wosk twardy jest idealny do delikatnych i wrażliwych obszarów, takich jak okolice bikini, wąsik nad górną wargą czy depilacja woskiem pachy. Dzięki odpowiedniemu wyborowi wosku możesz przeprowadzić depilację skutecznie i komfortowo w domowym spa! Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak bezpiecznie używać wosku w domu?

Jak bezpiecznie używać wosku w domu? To pytanie wielu osób, które chcą samodzielnie przeprowadzać depilację. Oto kilka kluczowych wskazówek. 

Depilacja woskiem w domu krok po kroku:

 • przygotowanie skóry - upewnij się, że skóra jest czysta i sucha przed aplikacją wosku. Unikaj stosowania olejków czy balsamów, ponieważ mogą utrudniać przyczepność wosku do włosków,
 • sprawdź temperaturę wosku - upewnij się, że wosk ma odpowiednią temperaturę do aplikacji. Zbyt gorący wosk może spowodować oparzenia skóry, dlatego zawsze przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących temperatury.
 • test na małym obszarze - jeśli pierwszy raz używasz danego produktu do depilacji woskiem,wykonaj test na małym obszarze skóry, aby upewnić się, czy nie dojdzie do reakcji alergicznych i podrażnień, 
 • aplikacja zgodnie z instrukcją - ściśle przestrzegaj instrukcji producenta dotyczących sposobu aplikacji wosku. Zazwyczaj nakładanie wosku odbywa się w kierunku wzrostu włosków, a usuwanie – w przeciwnym kierunku,
 • bądź delikatna - nie ciągnij pasków z woskiem zbyt gwałtownie, aby uniknąć uszkodzeń skóry. Zawsze staraj się być delikatna, zwłaszcza w przypadku wrażliwych obszarów, takich jak pachy czy bikini.

Jaki wosk wybrać do depilacji domowej?

Wosk miękki to popularny wybór do depilacji paskowej, gdzie wosk jest nakładany za pomocą szpatułki, a następnie usunięty za pomocą specjalnych pasków z bawełny lub fizeliny. Jest to idealne rozwiązanie do większych obszarów ciała, takich jak nogi czy plecy. Paski z bawełny są wygodne w użyciu, umożliwiając kontrolę nad długością i szerokością aplikacji, co przyczynia się do precyzyjnego usuwania włosków.

Z kolei wosk twardy jest stosowany do depilacji bezpaskowej, gdzie wosk nakłada się na skórę za pomocą szpatułki, tworząc cienką warstwę, która szybko zastyga. Następnie wosk jest usuwany bezpośrednio z powierzchni skóry, co sprawia, że jest bardziej precyzyjny i skuteczny, zwłaszcza na mniejszych obszarach, takich jak okolice bikini czy wąsik nad górną wargą. Depilacja woskiem twardym w domu minimalizuje podrażnienia skóry, ponieważ przykleja się głównie do włosków, a nie do skóry.

Wybór między woskiem miękkim a twardym zależy głównie od umiejętności. Wosk miękki jest często wybierany przez osoby z doświadczeniem w depilacji woskiem, natomiast wosk twardy może być lepszym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze lub tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z depilacją woskiem.

Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju wosku, ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry przed depilacją oraz przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących temperatury i techniki aplikacji. Depilacja woskiem daje dobre efekty, jeśli zostanie przeprowadzona z uwagą i odpowiednim przygotowaniem.

Kiedy udać się do salonu na depilację woskową?

Kiedy warto udać się do salonu na depilację woskową? Decyzja o skorzystaniu z usług salonu kosmetycznego może być uzasadniona w wielu sytuacjach. Po pierwsze, jeśli jesteś nowicjuszem w depilacji woskiem i nie masz doświadczenia w samodzielnym przeprowadzaniu tego zabiegu, wizyta u profesjonalisty może dać Ci pewność, że depilacja zostanie wykonana prawidłowo i skutecznie. Ponadto jeśli chcesz usunąć włoski z wrażliwych obszarów, takich jak bikini czy wokół ust, profesjonalista będzie w stanie zastosować odpowiednie techniki, minimalizując ryzyko podrażnień. Jeśli masz gęste i trudne do usunięcia włoski, specjaliści w salonie mogą zapewnić skuteczniejsze i delikatniejsze usunięcie owłosienia. Wizyta w gabinecie kosmetycznym jest również wskazana, gdy brakuje Ci czasu na samodzielne wykonanie depilacji w domu lub po prostu preferujesz profesjonalną obsługę. 

Przeczytaj również: Najskuteczniejsze zabiegi ujędrniające - które wybrać?  

Zestaw do depilacji woskiem w domu - co powinien zawierać?

Zestaw do depilacji woskiem w domu powinien zawierać kilka kluczowych elementów, które umożliwią skuteczne i komfortowe przeprowadzenie zabiegu:

 • wosk do depilacji - zestaw powinien zawierać wosk odpowiedni do rodzaju depilacji, jaki chcesz przeprowadzić (miękki, twardy itp.). Wosk może być w formie płytek, granulek do podgrzewania lub w płynie do depilacji bezpaskowej.
 • podgrzewacz do wosku lub mikrofalówka - jeśli wybierasz wosk w płytkach lub granulkach, zestaw powinien zawierać podgrzewacz do wosku lub instrukcje, jak bezpiecznie podgrzać wosk w mikrofalówce.
 • szpatułki do aplikacji - w zestawie powinny być szpatułki jednorazowego użytku lub wielokrotnego użytku do nakładania wosku na skórę.
 • paski depilacyjne - jeśli używasz wosku miękkiego lub wosku w płynie, zestaw powinien zawierać odpowiednie paski depilacyjne do ściągania wosku.
 • olejek lub krem do usuwania pozostałości wosku - ważne, aby zestaw zawierał środek, który pomoże usunąć resztki wosku z skóry po depilacji.
 • instrukcja obsługi - zestaw powinien zawierać szczegółowe instrukcje dotyczące stosowania wosku i przeprowadzania depilacji w domu.

Dodatkowo zaleca się także posiadanie:

 1. talku - do przygotowania skóry przed aplikacją wosku, aby zminimalizować ryzyko podrażnień.
 2. kremu łagodzącego po depilacji - po zabiegu warto zastosować krem łagodzący, który nawilży i zabezpieczy skórę.

Depilacja plastrami w domu - triki

Oto kilka mniej oczywistych trików, które mogą być pomocne podczas depilacji plastrami w domu:

 • użyj kawałka materiału - jeśli brakuje ci specjalnych płatków do usuwania wosku, możesz użyć kawałka starej, czystej tkaniny bawełnianej. Przytnij ją do odpowiedniej wielkości i użyj zamiast tradycyjnych płatków,
 • chłodny kompres - przed aplikacją plastra, użyj chłodnego kompresu lub kostki lodu na obszarze do depilacji. To może pomóc znieczulić skórę i zmniejszyć dyskomfort podczas ściągania plastra,
 • pomoc partnera - jeśli depilujesz trudno dostępne miejsca, poproś partnera lub przyjaciela o pomoc. Mogą pomóc w nałożeniu plastra i szybkim ściągnięciu, co może być bardziej komfortowe niż próba samodzielnego depilowania tych obszarów,
 • peeling przed depilacją - wykonaj delikatny peeling skóry dzień przed depilacją. To pomoże usunąć martwe komórki skóry i umożliwi lepsze przyleganie wosku do włosków,
 • stałe napięcie skóry - podczas aplikacji i ściągania plastra, utrzymuj skórę w stałym napięciu, aby złapać więcej włosków i zmniejszyć ryzyko podrażnień.

Wypróbuj te triki, aby uczynić depilację plastrami bardziej skuteczną i komfortową. Pamiętaj jednak, że każda skóra jest inna, więc zawsze słuchaj swojego ciała i przerwij zabieg, jeśli odczuwasz zbyt duży dyskomfort.

Depilacja woskiem a depilacja laserowa

Depilacja laserowa i depilacja woskiem to dwie popularne metody usuwania zbędnego owłosienia, ale różnią się pod wieloma względami. Depilacja laserowa wykorzystuje skoncentrowaną falę laserową, która jest absorbowane przez melaninę w mieszku włosowym, co powoduje zniszczenie mieszka i hamowanie wzrostu włosa. Jest to bardziej trwała metoda niż depilacja woskiem, ponieważ może prowadzić do znacznego zmniejszenia ilości włosków w danym obszarze po serii zabiegów.

Depilacja laserowa zapewnia wiele korzyści, takich jak długotrwałe efekty, szybkość działania (możliwość depilacji większych obszarów w krótkim czasie) oraz mniej podrażnień skóry w porównaniu z depilacją woskiem. Poza tym w przeciwieństwie do depilacji woskiem, która może być bolesna i skomplikowana do wykonania samodzielnie, depilacja laserowa jest przeprowadzana przez wyszkolonych specjalistów, co minimalizuje ryzyko powikłań.

Jednak depilacja laserowa ma swoje ograniczenia. Jest skuteczna głównie na włosach o ciemnym kolorze, ponieważ laser jest absorbowany przez melaninę, a włosy jasne lub siwe mogą być mniej skutecznie usuwane. Zabiegi laserowe mogą być droższe niż depilacja woskiem i wymagają zazwyczaj serii zabiegów, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

Podsumowując - depilacja laserowa jest zazwyczaj bardziej skuteczna i trwała niż depilacja woskiem, oferując długotrwałe rezultaty przy minimalnym dyskomforcie i ryzyku powikłań. Jest to idealna opcja dla osób poszukujących skutecznego i długotrwałego sposobu usuwania owłosienia, zwłaszcza na większych obszarach ciała. Jednak warto pamiętać o indywidualnych ograniczeniach i wymaganiach skóry oraz konsultować się z specjalistą przed podjęciem decyzji o depilacji laserowej.

519 zł
758 zł
-32%
i
Informacja o najniższej cenie tej usługi z ostatnich 30 dni przed obecną obniżką
Poprzednia najniższa cena:758 zł
Wybierz ilość zabiegów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Kup teraz

Kup teraz

ta oferta specjalna, jest już w koszyku
Dodaj do koszyka

Do koszyka

Cena za zabieg:519 zł

Cena regularna:758 zł

259 zł
i
Informacja o najniższej cenie tej usługi z ostatnich 30 dni przed obecną obniżką
Poprzednia najniższa cena:259 zł
Wybierz ilość zabiegów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Kup teraz

Kup teraz

ta oferta specjalna, jest już w koszyku
Dodaj do koszyka

Do koszyka

Cena za zabieg:259 zł

Cena regularna:259 zł

Podczas konsultacji Kosmetolog przeprowadza wywiad medyczny, który pozwala wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Ocenia również kondycję włosa i przeprowadza zabieg testowy, tym samym sprawdzając jak skóra reaguje na laser. Konsultacja i wizyta testowa jest bezpłatna, kwota 1 zł jest opłatą rezerwacyjną.

1 zł
Wybierz ilość zabiegów
1
Kup teraz

Kup teraz

ta oferta specjalna, jest już w koszyku
Dodaj do koszyka

Do koszyka

Cena za zabieg:1 zł

Cena regularna:1 zł

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online