Twój koszyk jest pusty!

Dlaczego depilacja laserowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów?

30 marca 2021
Depilacja
Spis treści

Usuwanie owłosienia profesjonalnym laserem cieszy się dużą popularnością. Zdarza się jednak, że depilacja laserowa nie działa. Kiedy tak się dzieje i czy można temu zaradzić? Dokładnie wyjaśniamy temat!

Zabiegi depilacji laserowej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trudno się dziwić – to jedyna tak skuteczna metoda pozbycia się niepożądanego owłosienia. Efekty działania lasera są trwałe – włoski wypadają i już nie odrastają. Zabieg ten sprawdza się nie tylko ze względów estetycznych (gładka skóra), czasowych (nie ma potrzeby regularnego golenia), ale też zdrowotnych. Depilacja świetnie radzi sobie np. z zapaleniem okołomieszkowym. W dodatku jest to zabieg bezbolesny i bezpieczny – o ile przeprowadzamy go w sprawdzonym miejscu.

Okazuje się jednak, że depilacja laserowa nie zadziała u każdego. Dla wielu osób to duże zaskoczenie i nierzadko ogromne rozczarowanie. Co wpływa na skuteczność depilacji laserowej? Dużą rolę odgrywa tu fototyp skóry, który określany jest na podstawie zawartości melaniny – barwnika znajdującego się w skórze, odpowiadającego za powstawanie opalenizny.

Określenie konkretnego fototypu nie jest trudne. Warto, żebyś wiedział, jaki rodzaj występuje w Twoim przypadku. Pozwoli Ci to określić, w jakim stopniu skóra jest narażona na działanie promieni UV (co ma znaczenie m.in. podczas opalania – wystawianie skóry o fototypie 1 na ostre słońce może skończyć się poważnym poparzeniem). 

Depilacja laserowa – brak efektów

Depilacja laserowa zazwyczaj nie działa w przypadku konkretnych fototypów skóry. Przedstawiamy tzw. klasyfikację Fitzpatricka. Dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Harvardzie wyróżnił 6 podstawowych fototypów skóry. W Polsce najbardziej popularny jest fototyp numer 2. Do odmiany żółtej przypisuje się fototyp piąty, a do czarnej – szósty. Jak dokładnie wygląda ta klasyfikacja? Oto ona:

  • Fototyp 1 – celtycki: skóra bardzo jasna, włosy blond lub rude, piegi
  • Fototyp 2 – północnoeuropejski: skóra biała, dość blada, włosy blond lub rude, oczy zielone, piwne, niebieskie
  • Fototyp 3 – środkowoeuropejski: skóra białokremowa, dość blada, kolor oczu oraz włosów – dowolny
  • Fototyp 4 – południowoeuropejski: skóra brązowa, typowa dla rejonów śródziemnomorskich
  • Fototyp 5 – skóra ciemnobrązowa, rodzaju środkowowschodniego, fototyp charakterystyczny dla krajów azjatyckich
  • Fototyp 6 – skóra czarna, fototyp typowy dla krajów afrykańskich

Osoby z fototypami skóry oznaczonymi numerami 1 i 2 mają małe szanse na osiągnięcie efektu gładkiej skóry za pomocą depilacji laserowej. Wiązka standardowego lasera, stosowanego w większości salonów depilacji laserowej, często po prostu nie działa na jasne włosy (z racji niskiego poziomu melaniny, czyli barwnika, który pochłania fale lasera). Zasada jest prosta – im włos ciemniejszy i grubszy (czyli im więcej melaniny posiada), tym większe szanse na powodzenie zabiegu. W salonach Depilacja.pl możliwe jest jednak osiągnięcie sukcesu w przypadku jasnych fototypów. W jaki sposób? O tym za chwilę.

Przeczytaj również: Depilacja laserowa a fototyp skóry – czy to ma znaczenie? Kosmetolog odpowiada!

Kiedy depilacja laserowa nie działa?

Wiele osób, których fototyp skóry pozwala na wykonanie zabiegu, zastanawia się, dlaczego mimo wszystko depilacja laserowa nie działa. Metoda nie będzie jednak skuteczna w przypadku niestosowania się do zaleceń. Jeśli chcesz, aby depilacja laserem przyniosła efekty, musisz poddać się serii zabiegów. Urządzenie działa bowiem na włoski znajdujące się w fazie wzrostu, czyli tzw. anagenie. 

Dość wyraźne efekty można zauważyć już po 1-2 zabiegach. Pacjenci często ulegają euforii i nie stawiają się już na kolejne wizyty. Jednak po paru miesiącach włoski znowu się pojawiają. Depilacja laserowa nie działa w Twoim przypadku? Upewnij się, że zastosowałeś się do wszystkich zaleceń kosmetologa.

Przeczytaj także: Depilacja laserowa a alkohol. Czy po depilacji laserowej można pić alkohol? 

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Depilacja laserowa nie powinna być także wykonywana, jeśli istnieją określone przeciwwskazania. W wielu przypadkach mogłaby ona zagrażać zdrowiu pacjenta lub nie miałaby szans na powodzenie. Przed serią zabiegów powinieneś skonsultować się ze specjalistą. W salonach Depilacja.pl takie spotkanie odbywa się bezpłatnie. Kosmetolog ocenia stan skóry, dokonuje próby laserowej i przeprowadza wywiad medyczny. Bardzo ważne jest, aby pacjent odpowiadał zgodnie z prawdą – zapewni to bezpieczeństwo podczas zabiegu. 

Wywiad pozwala zweryfikować, czy nie występują żadne ograniczenia do wykonania depilacji laserowej. Tych jest całkiem sporo. Przeciwwskazania do zabiegu dzielimy na bezwzględne i względne. Te pierwsze uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu także w przyszłości. Te drugie można wyeliminować – pozwala to wykonać depilację laserową w bliższej perspektywie. 

Przeciwwskazania bezwzględne to przede wszystkim choroby nowotworowe, wszczepione implanty, defibrylator lub stymulator serca, choroby endokrynologiczne, cukrzyca, przewlekłe choroby skóry (rybia łuska, bielactwo, łuszczyca), zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, nadwrażliwość na światło czy tendencje do powstawania bliznowców oraz przebarwień.

Przeciwwskazania względne, czyli czasowe, to głównie: opalenizna (na kilka tygodni przed zabiegiem depilacji laserowej należy zrezygnować z wystawiania skóry na słońce czy uczęszczania do solarium),a aktywne infekcje skóry, przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki z grupy tetracyklin, antydepresanty, psychotropy, sterydy), dermabrazja laserowa przeprowadzona w przeciągu ostatnich 3 miesięcy na powierzchni depilacji, zdjęcie rentgenowskie wykonane na tydzień przed zabiegiem, epilepsja, niektóre zabiegi dermokosmetyczne czy chirurgiczne oraz spożywanie alkoholu na 24 h przed depilacją laserową. 

Depilacja laserowa nie działa – co robić? 

Jeżeli depilacja laserowa nie działa, ponieważ Twój fototyp to 1 lub 2 (skala Fitzpatricka), nie załamuj się! Koniecznie umów się na bezpłatne spotkanie ze specjalistą z salonu Depilacja.pl. Może się okazać, że osiągniesz swój cel.

Depilacja laserowa to dziedzina, która ciągle się rozwija. Kluczowa jest jednak decyzja pacjenta o tym, gdzie przeprowadzi zabieg. W wielu gabinetach nadal stosowane są stare, a co za tym idzie – mało skuteczne i bezpieczne sprzęty. Dlatego warto wybrać salony Depilacja.pl, zlokalizowane w całej Polsce. To właśnie tutaj stosuje się innowacyjny sprzęt, który zapewnia oczekiwane rezultaty także w przypadku jasnych fototypów skóry.

Umów się na bezpłatne spotkanie z laseroterapeutą Depilacja.pl. Specjalista podejmie decyzje, czy zabieg jest możliwy w Twoim przypadku oraz poinformuje Cię o zaleceniach. Zarezerwuj termin przez specjalny formularz na stronie internetowej depilacja.pl

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 8
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online