Twój koszyk jest pusty!

Peeling przed depilacją i po? Czy należy go wykonywać?

4 września 2021
Depilacja
Porady
Pielęgnacja
Spis treści

Zastanawiacie się, czy peeling przed depilacją jest potrzebny i bezpieczny? Czy przed zabiegiem laserowym można stosować chemiczne złuszczanie naskórka? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące łączenia peelingów z depilacją laserową.

Peeling jest często stosowany przed goleniem lub depilacją mechaniczną, jako remedium na wrastające w skórę włosy. W przypadku zabiegu z wykorzystaniem lasera problem ten nie występuje, dlatego usuwanie martwego naskórka nie jest koniecznością. Depilacja laserowa wymaga pewnych przygotowań, które opiszemy poniżej, jednak peeling przed depilacją nie należy do zestawu czynności, które zaleca się przed serią naświetlań laserem. Pamiętaj, że każdy zabieg musi być poprzedzony konsultacją ze specjalistą z dziedziny medycyny estetycznej bądź lekarzem. Podczas spotkania omówicie ogólny stan Twojego zdrowia oraz kondycję skóry, aby móc wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Tymczasem zapraszamy do lektury naszego poradnika, który rozwieje Twoje wątpliwości co do zasadności łączenia zabiegów depilacji laserowej z peelingami!

undefined

Sprawdź, czy nie masz przeciwwskazań!

Pierwszym i najważniejszym przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest ciąża lub okres karmienia piersią. Przeszkodą do wykonania zabiegu jest choroba nowotworowa. Przed zabiegiem wymagany jest okres remisji choroby trwający minimum 5 lat oraz konsultacja z lekarzem specjalistą z zakresu onkologii. Kolejne przeciwwskazania to przewlekłe choroby skóry, takie jak łuszczyca, czy rybia łuska. Bielactwo nie pozwala na zastosowanie naświetlań ze względu na brak pigmentu, który mógłby wchłonąć energię wiązki światła. Z depilacji laserem należy zrezygnować, jeśli chorujecie na cukrzycę (szczególnie źle wyrównaną), borykacie się z problemem krzepliwości krwi lub gdy posiadacie wszczepiony rozrusznik serca, defibrylator lub metalowe implanty.

Czego unikać przed depilacją laserową?

Istnieją pewne czasowe przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej. Podstawowym czynnikiem zmuszającym do przesunięcia zabiegu w czasie jest ekspozycja skóry na promienie słoneczne lub korzystanie z solarium. Jeśli opalaliście się, musicie odczekać co najmniej 6 tygodni, aż skóra powróci do swojego naturalnego koloru. Przyjmowanie leków fotouczulających, szczególnie tych zawierających retinol, zmusza do odczekania około 30 dni przed poddaniem się depilacji laserem. Podobnie wygląda to w przypadku osób przyjmujących leki zawierające przeciwtrądzikową izotretynoinę. W tym przypadku czas oczekiwania musi wynieść nawet pół roku. Przed zabiegami depilacji laserowej nie należy przez co najmniej tydzień spożywać fotouczulających ziół, takich jak nagietek lub dziurawiec. 

Na konsultacji z lekarzem należy zgłosić lekarzowi wszelkie przyjmowane w danym czasie antybiotyki, sterydy i leki psychotropowe, ponieważ mogą one stanowić czasowe przeciwwskazanie. Bezpośrednio przed depilacją laserową należy powstrzymać się przed wykonywaniem wszelkiego mechanicznego usuwania owłosienia. Zabieg laserem nie przyniesie wtedy oczekiwanych skutków. Należy też unikać uszkodzeń naskórka oraz domowych zabiegów, które mogą w jakikolwiek sposób podrażnić skórę w miejscu przeznaczonym do zabiegu.

🎥 Zobacz wideo: O czym pamiętać 2 tygodnie przed zabiegiem depilacji laserowej?

Czy robić peeling przed depilacją laserową?

Wiele osób zastanawia się, czy może wykonać np. peeling do nóg przed depilacją. Kosmetyki złuszczające naskórek, przeznaczone do użytku osobistego, dzielą się na cztery kategorie – peelingi mechaniczne, fizyczne, enzymatyczne, chemiczne. Każdy z nich służy jednemu celowi, czyli pozbyciu się zrogowaciałego naskórka, jednak sposoby oddziaływania na naszą skórę diametralnie się od siebie różnią i mogą wywołać skutki uboczne. 

Szczotkowanie na sucho przed depilacją laserową

Najbezpieczniejszy ze sposobów usuwania martwych komórek naskórka to peeling mechaniczny, który wykonuje się przy pomocy szczotkowania na sucho. Nie wymaga używania dodatkowych kosmetyków, dlatego najmniej prawdopodobne są jakiekolwiek powikłania po nim. Nie oznacza to jednak, że takowe nie występują. Osoby, które wykonują szczotkowanie rozpoczynając od stóp, stoją przed zagrożeniem przeniesienia na wyższe partie skóry grzybicy lub infekcji bakteryjnej. 

Peeling mechaniczny przed depilacją laserem

Mechaniczny, szczególnie domowy peeling przed depilacją, może posiadać zbyt duże cząsteczki trące, które powodują mikrouszkodzenia lub nawet drobne ranki, w które mogą wdać się infekcje bakteryjne i grzybicze. Również materiały, których używa się do stworzenia peelingów, takie jak zmielone orzechy, mogą wywołać silną reakcją alergiczną.

Peelingi enzymami i kwasami przed zabiegiem laserowym

Peelingi z rodzaju enzymatycznych i chemicznych działają złuszczająco dzięki zawartości substancji rozpuszczających martwy naskórek. W przypadku tych pierwszych, składnikiem czynnym są enzymy roślinne lub ziołowe, w drugim – związki chemiczne, przede wszystkim kwasy. Każda z tych składowych kosmetyków do eksfoliacji może podrażnić skórę oraz uczulić.

Bezpieczne rozwiązanie przed depilacją laserową

Z powyższych informacji wynika, że najbezpieczniejszym wyjściem jest odstawienie peelingów na co najmniej dwa tygodnie przed depilacją. Pomoże to uniknąć możliwych do pojawiania się problemów, takich jak podrażnienie, zakażenie o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym oraz reakcji na alergeny. Jeśli jednak wykonaliście peeling, depilacja laserowa powinna zostać odłożona w czasie o tydzień. 

Peeling po depilacji – wiesz już, czy możesz go wykonać

Po depilacji laserowej, szczególnie w okresie około 2 dni po zabiegu, skóra może wydawać się szorstka.. Nie wynika to jednak z nagromadzenia się martwego naskórka, a rozpoczęcia procesu usuwania przez naszą skórę resztek łodyg włosów, które straciły zaczep w jej strukturach. Ciało musi go usunąć, przez co możecie odnieść wrażenie, że włosy nadal rosną lub że martwego naskórka nagromadziło się o wiele więcej, niż zwykle. Wynika z tego, że peeling bezpośrednio po depilacji laserowej nie jest konieczny.

Według ekspertów z zakresu medycyny estetycznej nie należy stosować jakiejkolwiek metody peelingu niedługo po poddaniu się depilacji laserowej. Zalecany czas to odczekanie minimum tygodnia. Wykonywanie zabiegów eksfoliacji bezpośrednio po depilacji laserowej może spowodować silne podrażnienie. W czasie 7 dni od zabiegu naświetlania może pojawić się lekkie swędzenie oraz uczucie suchości. Pamiętajcie, aby unikać drapania oraz pocierania skóry ręcznikiem bądź szorstką myjką kąpielową. Czynności te wpłyną na pogorszenie się podrażnienia, wysuszenia oraz świerzbienia skóry. Najlepszym remedium na pojawiające się nieprzyjemności jest nawilżanie skóry przy pomocy kosmetyków. Powinny one być nie perfumowane oraz nie zawierać drażniących naskórek związków chemicznych.  

Podsumowując – przed zabiegiem depilacji laserowej lepiej odłożyć wykonywanie wszelkiego rodzaju peelingów, ponieważ mogą one spowodować pojawienie się przeciwwskazań do epilacji. Powstrzymanie się przed usunięciem warstwy martwego naskórka w żaden sposób Wam nie zaszkodzi. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i blogiem, na którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące zarówno samego zabiegu, jak i sposobu przygotowania się do niego oraz postępowania po depilacji laserowej.

Masz pytania lub wątpliwości z zakresu depilacji laserowej? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w salonach depilacja.pl. Możesz umówić ją lub już teraz za pomocą formularza na naszej stronie internetowej. Podczas spotkania specjalista wyjaśni Ci szczegóły na temat zabiegu oraz stosowanej technologii. Dzięki temu bez najmniejszych wątpliwości podejmiesz decyzję, czy ten rodzaj depilacji jest dla Ciebie. Do zobaczenia w naszych gabinetach.

 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online