Oczywistym jest, że skuteczna terapia depilacji laserowej to taka, która została zakończona. Jednak nie udaje się to w przypadku wszystkich pacjentów. Czy przerwana depilacja laserowa może okazać się niebezpieczna?
Zabieg depilacji laserowej to dzisiaj jeden z najskuteczniejszych sposobów na trwałe usunięcie niepożądanego owłosienia z całego ciała. Bardzo istotne jest to, aby zrealizować całą laseroterapię i zachowywać odpowiednie odstępy pomiędzy zabiegami. Czy przerwanie depilacji laserowej może być niebezpieczne? Czym skutkuje? Sprawdź szczegóły w poniższym artykule.
Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to w dzisiejszych czasach standardowa już metoda usuwania niechcianego owłosienia. Przewagą tego sposobu na gładką skórę jest trwałość. Laseroterapia pozbawia bowiem włosków całkowicie. Jak to się dzieje? Podczas zabiegów depilacji laserowej wykorzystuje się profesjonalny laser, który generuje wiązkę światła. Ta dostaje się pod skórę i niszczy macierz włosów wychwytując ich melaninę, czyli barwnik, który nadaje włosom ciemny kolor. Melanina pochłania światło z lasera, podgrzewa się i tym samym doprowadza macierz do nieodwracalnego uszkodzenia.
Dlatego zabieg depilacji laserowej określa się jako trwały. W przeciwieństwie do także powszechnych metod, które można zrealizować w zaciszu własnej łazienki. Mamy tutaj na myśli standardowe golenie maszynką jednorazową, stosowanie plastrów z woskiem czy użycie depilatora elektrycznego. W przypadku tej pierwszej metody dochodzi do “ścięcia” włosków wystających ponad powierzchnię skóry. Plastry z woskiem czy depilator elektryczny powodują trwalsze efekty, ale tylko na około 3 tygodnie. Włoski i tak odrosną, ponieważ cebulki zostały tylko wyrwane, a nie uległy całkowitemu zniszczeniu, tak jak ma to miejsce w przypadku profesjonalnego lasera.
Skuteczność depilacji laserowej i przeciwwskazania
Określanie depilacji laserowej najtrwalszym sposobem na usunięcie zbędnego owłosienia nie pozostawia żadnych wątpliwości. Technologia laserowa rzeczywiście pozwala pozbyć się włosków z nóg, rąk, pach, okolic bikini czy nawet twarzy. Bardzo często dzisiaj depiluje się także tors, brzuch czy plecy. Z zabiegów najczęściej korzystają kobiety, ale trzeba przyznać, że w gabinetach depilacji laserowej pojawia się również coraz więcej panów.
Należy jednak pamiętać, że zabieg depilacji laserowej nie będzie tak bardzo skuteczny u wszystkich. Tego typu metoda najlepiej sprawdza się osób posiadających jasną karnację i ciemne włosy. W ten sposób światło lasera bez problemu trafia w barwnik doprowadzając do osłabienia włosa i w efekcie jego całkowitego pozbycia się. Z drugiej strony depilacja laserowa bardzo dynamicznie się rozwija i już dzisiaj większość osób może zdecydować się na tę metodę bez obaw, że ta okaże się nieskuteczna czy niebezpieczna.
Bardzo ważny jest wybór renomowanego gabinetu depilacji laserowej. Na przykład w placówkach Depilacja.pl nie realizujemy żadnej laseroterapii bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Takie spotkanie odbywa się za darmo i jest świetną okazją do rozwiania swoich wątpliwości. Ekspert odpowiada na wszystkie pytania pacjenta, ocenia stan skóry oraz przeprowadza wywiad medyczny.
Ten ostatni staje się narzędziem do poznania ewentualnych przeciwwskazań. Te niestety mogą pozbawić możliwości zastosowania depilacji laserowej. Najważniejsze przeciwwskazania do zabiegu to ciąża, okres karmienia piersią, bielactwo, cukrzyca, łuszczyca, obszerne poparzenia skóry, zaburzenia krzepliwości krwi, przebyte nowotwory i wiele innych. Warto dokładnie skonsultować te kwestie, ponieważ niektóre przeciwwskazania z listy mogą okazać się czasowe. Zaliczamy do nich na przykład przyjmowanie preparatów na bazie składników światło uczulających. Na czas laseroterapii tego typu leki czy na przykład suplementy można odstawić. Oczywiście tego typu działania powinny odbywać się pod opieką lekarza. I tak też zaleci specjalista Depilacja.pl
Przygotowanie do depilacji laserowej
Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej? Wszystkie wytyczne otrzymasz podczas wstępnej konsultacji z ekspertem. Na kilka tygodni przed zabiegiem nie należy się opalać oraz stosować samoopalaczy. Niewskazane jest także wyrywanie włosków, natomiast można je golić tradycyjną maszynką jednorazową. Zabronione jest także stosowanie maści i kremów czy innych kosmetyków z witaminą A lub C, retinolem, sterydami, ziołami światłouczulającymi, czy antybiotykami. Pacjenci powinni odstawić także preparaty z beta-karotenem. Wszelkiego rodzaju leki czy inne preparaty, które pacjent przyjmuje, powinny zostać odstawione pod kontrolą lekarza. Dzień przed zabiegiem depilacji laserowej albo w dniu jego odbycia należy ogolić definiowany fragment skóry maszynką jednorazową. Tego miejsca na ciele nie należy też pokrywać żadnymi specyfikami typu kremy czy balsamy. Skóra powinna być czysta.
Ile wynosi przerwa pomiędzy zabiegami depilacji laserowej?
Aby depilacja laserowa okazała się skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, powinna zostać dokładnie zaplanowana. Włosków nie usunie się bowiem podczas jednego zabiegu. Trzeba ich zrealizować przynajmniej kilka albo kilkanaście. Wszystko zależy od stanu skóry, rodzaju włosków, czy obszaru depilowanego ciała. Przerwa między zabiegami depilacji laserowej musi wynosić 4-6 tygodni (maksymalnie 8 tygodni). Wszystko dlatego, że profesjonalny laser działa tylko i wyłącznie na włosy znajdujące się w fazie aktywnego wzrostu, czyli w tak zwanym anagenie. To właśnie w tym czasie nowy włos wyrasta z mieszka i zwiększa swoją długość przez podział komórek u podstawy. Faza ta trwa kilka tygodni na ciele i około kilku nawet lat na głowie. Nie ma możliwości, aby usunąć wszystkie włosy na jednej wizycie, ponieważ tylko część z nich w danym momencie będzie znajdowała się w anagenie. Przerwa w depilacji laserowej jest zatem kluczowa. Pamiętaj jednak, że już po jednym zabiegu z laseroterapią zobaczysz efekty. Odrastające włoski będą słabsze i mniej widoczne oraz będą wolniej odrastały.
Przerwanie depilacji laserowej – czym skutkuje?
Przerwanie depilacji laserowej w trakcie całej terapii, tj. niewykonanie wszystkich zaplanowanych zabiegów, nie jest niebezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, że skutkuje nie satysfakcjonującymi efektami lub ich całkowitym brakiem. Niepożądane włoski wypadają przeważnie po upływie 1-2 tygodni od zabiegu. Podczas jednej wizyty w gabinecie nie dojdzie do zniszczenia wszystkich komórek macierzystych włosów. Będą one jednak odrastać cieńsze i jaśniejsze. Jeżeli przerwiesz serię zabiegów, to po pewnym czasie osłabione cebulki wzmocnią się i odrastające owłosienie będzie takie jak dawniej.
Szukasz skutecznej metody na pozbycie się zbędnego owłosienia? Najlepszy sposób to epilacja laserowa. Odstępy pomiędzy zabiegami są tutaj jednak kluczowe. Szczegóły na ten temat znajdziesz w powyższym artykule oraz na blogu depilacja.pl. Serdecznie zachęcamy Cię też do umówienia bezpłatnej konsultacji ze specjalistą naszych gabinetów. Sprawdź szczegóły TUTAJ.