Problemy skórne często wykluczają zastosowanie klasycznych metod usuwania nadmiernego owłosienia. Na szczęście zapalenie mieszków włosowych i depilacja laserowa nie stoją sobie na przeszkodzie! Czym jest ta przykra dolegliwość i jak jej zapobiec?
Zapalenie mieszków włosowych jest najczęstszym powikłaniem samodzielnego usuwania niechcianych włosów. Zmiany chorobowe mogą pojawić się niezależnie od zastosowanej metody domowej depilacji. Czym tak właściwie jest stan zapalny pojawiający się u podstawy włosa? Skąd bierze się zaczerwienienie, ból i ropne krostki? Wyjaśniamy, czemu zapalenie mieszków włosowych a depilacja laserowa nie stanowią dla siebie przeciwwskazań. Jeśli szukacie odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury!
Zapalenie mieszków włosowych - czym jest i jakie są przyczyny problemu?
Zapewne każdy z nas doświadczył tej nieprzyjemnej dolegliwości. Zapalenie po goleniu często pojawia się, gdy nadmiernie eksploatujemy jednorazowe maszynki oraz gdy używamy trudnych do skutecznego odkażenia depilatorów mechanicznych. Stan zapalny mieszków włosowych pojawia się, gdy drobnoustroje wnikają do kanałów, z których wyrastają włosy i docierają do głęboko położonych struktur, takich jak mieszki włosowe. W większości przypadków bezpośrednią przyczyną zakażenia i procesów zapalnych są wrastające w miękkie tkanki włosy oraz niedostateczne odkażenie skóry. Przyczyn skłonności do tego zjawiska można dopatrywać się w nieprawidłowo przeprowadzanej depilacji i braku właściwej pielęgnacji po usuwaniu włosów, ale również w genetyce.
W miejscu, w którym bakterie i inne drobnoustroje wnikają w głąb skóry, rozpoczyna się stan zapalny. Jest on odpowiedzią naszego układu odpornościowego na pojawienie się w organizmie nieproszonych gości, w tym wirusów, grzybów i właśnie bakterii. W miejscu zakażenia skóra jest zazwyczaj cieplejsza - podwyższanie temperatury, czyli tworzenie warunków niekorzystnych dla zarazków, to jeden z mechanizmów obronnych naszego organizmu. Układ krwionośny kieruje w stronę zagrożenia zwiększona ilość białych krwinek. Wtedy w miejscu zapaleniu mieszka włosowego tworzy się krosta, a w konsekwencji również ropny wyprysk. Limfocyty próbują stworzyć wokół mikroorganizmów barierę ochronną i doprowadzić do ich unicestwienia. Pamiętajcie - krostek nie należy wyciskać!
Przeczytaj również: Medyczny laser diodowy - czy różni się od klasycznego lasera diodowego?
Zapalenie mieszków włosowych a depilacja laserowa - czy jest to możliwe?
Choroby skóry w większości przypadków uniemożliwiają wykonywanie jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych. Można do nich powrócić dopiero po zakończeniu leczenia i odczekaniu, aż uszkodzona powierzchnia całkowicie się wygoi i zregeneruje. Na szczęście zapalenie mieszków włosowych nie jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej – jest wprost przeciwnie! To jedyny zabieg rekomendowany przez dermatologóww przypadku tej nawracającej dolegliwości. Zapewne zastanawiacie się, czemu tak jest? Otóż przy tym rodzaju depilacji nie dochodzi do fizycznego kontaktu pomiędzy narzędziem usuwającym włos a skórą, w której toczy się proces zapalny. Na cebulkę i mieszek oddziałujemy jedynie przy pomocy energii świetlnej. Właśnie dzięki tej znikomej ingerencji w powłoki skóry depilacja laserowa jest tak bezpieczna. Musicie jednak uważać i pilnować się, aby nie rozdrapywać krostek – otwarte rany zmuszą Was do przełożenia zabiegu na później.
W kontekście zakażeń okołowłosowych depilacja laserowa jest szczególnie zalecana w przypadku strefy bikini . Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych w miejscach intymnych? Okolice genitaliów to jedno z najdelikatniejszych miejsc na naszym ciele. To właśnie tu często pojawia się ostre zapalenie mieszków włosowych. Dolegliwość jest bolesna sama w sobie, a umiejscowiona w miejscach intymnych często staje się trudna do zniesienia. Powierzchnia skóry tuż po goleniu pozbawiona jest swojej zewnętrznej warstwy ochronnej, czyli martwego naskórka. Do tego budowa takich części ciała powoduje, że ostre końcówki wyrastających włosków ocierają się o pozostałe fragmenty skóry. Gdy dołożymy do tego zwiększoną wilgotność, podwyższoną temperaturę i ocierającą o naskórek bieliznę - o katastrofę nie trudno.
Zapalenie mieszków włosowych po depilacji - jak dbać o skórę, aby nie dopuścić do problemu?
Stan zapalny mieszków włosowych jest dolegliwością, której nie należy pozostawiać samej sobie. Tego typu zakażenie ma tendencje do rozszerzania się na pobliskie tkanki i powodowania blizn oraz przebarwień. Poniżej pokażemy, jakie kroki możecie podjąć, aby po pierwsze zminimalizować ilość zmienionych chorobowo mieszków włosowych, a po drugie odpowiednio zadbać o zakażoną skórę.
Zapalenie mieszków włosowych po goleniu - pielęgnacja
Aby uniknąć lub zmniejszyć skalę zapalenia mieszków włosowych, zaleca się wykonywanie peelingów bezpośrednio przed oraz dzień lub dwa po goleniu lub wyrywaniu owłosienia. Warstwa martwego naskórka powoduje, że powierzchnia ciała nie jest gładka. Zwiększa to prawdopodobieństwo zacięcia się oraz utrudnia wydostanie się na powierzchnię kolejnego wyrastającego włoska. Powierzchnię przed depilacją należy dobrze nawodnić i nawilżyć. Tak wypielęgnowana skóra będzie odpowiednio napięta, a jej bariera hydrolipidowa kompletna.
Przeczytaj również: Alergia na wosk do depilacji - jak rozpoznać i jak leczyć?
Zapalenie mieszków włosowych - leczenie
Gdy zapalenie mieszków włosowych po goleniu obejmuje niewielki obszar, a w krostkach nie powiększa się ropny wysięk, możecie zastosować domowe sposoby na leczenie skóry. Pierwszym krokiem zawsze powinna być dezynfekcja. Najpopularniejszy środek dostępny w aptekach, to Octenisept. Zakażoną powierzchnię skóry przemywajcie tym środkiem co najmniej kilka razy dziennie, aby jak najdokładniej pozbyć się wszystkich drobnoustrojów. Pomocne będą kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ran, które zabezpieczają tkanki oraz przyspieszają proces gojenia. Gdy dojdzie do silniejszego zapalenia mieszków włosowych, konieczna będzie wizyta u lekarza i zastosowanie antybiotyku ogólnego lub miejscowego.
Zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym
Jest to najtrudniejszy do wyleczenia i najbardziej problematyczny rodzaj zapalenia mieszków włosowych po depilacji. Jak sobie z nim radzić? W tym przypadku kluczową rolę odgrywa utrzymywanie higieny całej okolicy genitaliów. W przypadku poważnych i rozległych zakażeń koniecznym będzie powstrzymanie się od uprawiania niektórych dziedzin sportu oraz zbliżeń intymnych. Ważną rolę przy zapaleniu mieszków odgrywa materiał, z jakiego zrobiona jest bielizna – naturalne bawełniane tkaniny przepuszczają powietrze i nie powodują nadmiernego pocenia się, które sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.
Zapalenie mieszków włosowych a depilacja laserowa - podsumowanie!
Klasyczne metody usuwania niechcianych włosów to często źródło powracających problemów skórnych, w tym przede wszystkim zakażeń drobnoustrojami, wyprysków i wrastających włosków. Na szczęście tych wszystkich problemów można uniknąć. Zapalenie mieszków włosowych po laserze to zjawisko praktycznie niespotykane. Zaledwie kilka sesji w gabinecie medycyny estetycznej pozwoli Wam na długie lata zapomnieć o bolesnej, zarumienionej skórze usłanej nieestetycznymi czerwonymi krostami. Odwiedźcie nasze gabinety, aby na własnej skórze przekonać się, że zapalenie po depilacji nie musi Wam towarzyszyć do końca życia.
Cena za zabieg:519 zł
Cena regularna:758 zł
Cena za zabieg:259 zł
Cena regularna:259 zł
Cena za zabieg:259 zł
Cena regularna:259 zł