Twój koszyk jest pusty!

Domowa pielęgnacja stóp – męskie stopy w nowej odsłonie

4 grudnia 2020
Pielęgnacja
Spis treści

Przekonanie o tym, że męskie stopy nie wymagają pielęgnacji, jest już dawno z nami. W dzisiejszych czasach coraz więcej panów zaczyna dowiadywać się, jak powinno wyglądać właściwe dbanie o siebie, nie tylko w kwestii stóp, ale całego ciała. Tutaj przecież nie chodzi tylko i wyłącznie o kwestie estetyczne, ale też zdrowotne. Jak powinna wyglądać prawidłowa domowa pielęgnacja stóp mężczyzny? Sprawdź koniecznie – to przecież bardzo ważny temat!

Domowa pielęgnacja stóp – męski punkt widzenia

Dzisiaj skupimy się jednak na stopach. Czy chodzi o to, aby od razu udać się na profesjonalną pielęgnację do salonu kosmetycznego? Oczywiście niekoniecznie, choć w wielu przypadkach takie działanie byłoby z całą pewnością wskazane oraz wygodne. Nie trzeba jednak tego robić. Na początku wystarczy skupić się na domowej pielęgnacji, tj. wykonać tzw. niezbędne minimum. Dzięki temu dość szybko będzie można zauważyć efekty.

Warto pamiętać również o tym, że męskie stopy codziennie wytrzymują bardzo duże obciążenie całego ciała. Często o tym zapominamy, ale to właśnie stopy stanowią fundament naszego ciała – spełniają niezwykle istotną rolę, m.in. amortyzują wstrząsy, dają stabilność, bezpieczeństwo czy dokładność w ruchach i pokonywaniu przeszkód. Naprawdę wiele od nich zależy.

Dlaczego trzeba pielęgnować męskie stopy?

Dlaczego pielęgnujemy stopy? Większość osób odpowie na to pytanie dość prosto: głównie po to, by dobrze wyglądały. I rzeczywiście jest w tym sto procent prawdy. Nie możemy jednak zapominać o innych powodach. A tych jest całkiem sporo. Temat pielęgnacji męskich stóp, podobnie zresztą jak kobiecych, jest dość szeroki. Nie warto więc spocząć na laurach i poprzestać na codziennej kąpieli i ewentualnie czasem wklepaniu kremu. Już tłumaczymy dlaczego.

Z jakiego powodu panowie powinny bardziej zwrócić uwagę na pielęgnację swoich stóp? Przede wszystkim z racji obuwia, które nierzadko różni się od tego kobiecego. Ma to znaczenie przede wszystkim latem. Panie w tym okresie nierzadko zakładają klapki czy sandałki. Wówczas ich stopy mają przewiew i „oddychają”. Panowie rzadziej zakładają otwarte obuwie, choć nie da się ukryć, że w sklepach nie brakuje bardzo efektownych męskich klapek czy sandałów, które przekonują mężczyzn. Noszenie bardzo zabudowanych butów, zwłaszcza latem, może doprowadzić do nadmiernej potliwości. Efekt? Przykry zapach i ogromne poczucie dyskomfortu. Nie zapominajmy jednak, że konsekwencji jest więcej i wbrew pozorom będą one znacznie poważniejsze niż te wymienione. Gdy stopy nie oddychają, to naskórek o wiele łatwiej rogowacieje. Efektem tego może być powstawanie odcisków oraz grzybic.

Para z gołymi stopami, w białych szlafrokach siedzi na ziemi całując się.

Inne przykre dolegliwości związane z brakiem zwracania uwagi na pielęgnację stóp? Wrastające paznokcie. Wielu mężczyzn ma tendencję do bardzo nadmiernego skracania paznokci. To często kończy się wrastaniem, a więc ogromnym poczuciem dyskomfortu i bólu. Warto pamiętać także o tym, że w ferworze codzienności na stopach dochodzi do powstawania tzw. mikropęknięć. Gdy nie jest prowadzona właściwa pielęgnacja, to pęknięcia się nie regenerują, a nawet wręcz przeciwnie – mogą się jeszcze bardziej rozrastać. A stąd już krótka droga do złapania bakterii, wirusów czy grzybów.

A co ze względami estetycznymi? To oczywisty powód pielęgnacji. Nikt nie chce przecież pokazywać zaniedbanych stóp z szorstką skórą. Piękne, męskie stopy mogą być częściej wystawiane na świeże powietrze. To wpłynie pozytywnie na dobre samopoczucie i zdrowie. Polecamy!

Domowa pielęgnacja stóp dla każdego – domowe sposoby na efektywną pielęgnację

Jak powinny wyglądać rytuały pielęgnacyjne męskich stóp? Oczywiście zaczynamy od kąpieli. Stopy należy zanurzyć w ciepłej wodzie z dodatkiem soli albo gotowych produktów (tych znajduje się dzisiaj na rynku cała masa). Można zastosować także tzw. naprzemienne kąpiele – wówczas przygotowujemy dwie miski (jedną z ciepłą, jedną z zimną wodą). Moczymy stopy na przemian. Częste stosowanie takich praktyk pozwoli obkurczyć gruczoły potowe, czego efektem będzie mniej intensywne pocenie się stóp. Jeżeli potliwość jest wysoka, to warto stosować kąpiele tylko w chłodnej wodzie, wcześniej myjąc stopy w preparatach antybakteryjnych.

Warto, by podczas moczenia usunąć również zrogowaciały naskórek. Bez tej czynności nie uda się uzyskać efektu gładkich i zdrowo wyglądających stóp. Najlepiej zastosować do tego tarkę. Trzeba jednak uważać. Zbyt mocne tarcie może uszkodzić skórę. Jako alternatywę można zastosować peeling. A co wtedy, gdy skóra, szczególnie na piętach, szybko pęka? Warto sięgnąć po profesjonalne produkty wyprodukowane na bazie kwasu salicylowego. Farmaceuta w aptece doradzi odpowiedni produkt. Jeżeli pielęgnacja stóp w domu pod tym względem nie okaże się wystarczająca, to trzeba udać się do podologa. Specjaliści tego rodzaju oferują swoje usługi już w we wszystkich większych miastach. Pojawiają się również w tych mniejszych.

Wiemy, jak pielęgnować stopy, ale co z tym paznokciami? Ich pielęgnacja również ma ogromne znaczenie. Warto poświęcić im nieco uwagi raz w tygodniu. Wspomniane już peelingi służące do usuwania zrogowaciałego naskórka, okażą się również odpowiednie do pozbycia się skórek, które zarastają płytki paznokciowe. Raczej nie usuną ich jednak całkowicie. Dlatego konieczne będzie zastosowanie tzw. kopytka, najlepiej metalowego. Taki gadżet doskonale sprawdzi się do odsuwania naskórka w stronę macierzy paznokcia. Nie należy tutaj obawiać się bólu ani nawet dyskomfortu.

Bose stopy pary w białej pościeli na łóżku,

Nie lepiej usunąć skórki? Niekoniecznie. Niegdyś praktykowano takie działanie, ale dziś wiemy, że usuwanie skórek sprawia, że te wyrastają znacznie mocniejsze. Skórki to nie jedyny element paznokcia, o który należy zadbać. Konieczne jest też skrócenie paznokci oraz ich spiłowanie (by nie pozostawały zadziory). Nie wolno jednak obcinać ich za krótko. Nietrudno tu o przykre konsekwencje, o których już wspominaliśmy – bolesne wrastania paznokci.

Kolejny etap procesu pielęgnacji stóp? Oczywiście zastosowanie właściwego kremu. W przypadku braku specjalnych dolegliwości (jak np. nadpotliwość) wystarczy jakiś uniwersalny produkt polecony przez farmaceutę w aptece.

Kosmetyki do pielęgnacji męskich stóp – jakie wybrać?

Trudno mówić o odpowiedniej pielęgnacji stóp bez zastosowania kosmetyków. Nie chodzi o to, by wybrać te przypadkowe w gąszczu drogeryjnych produktów. Polecamy produkty z apteki, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Np. jeżeli zmagasz się z bardzo suchą oraz twardą skórą pięt – wybierz kremy z dodatkiem mocznika (zawartość tego składnika nie może być niższa niż 25%). W przypadku takiej dolegliwości warto pomyśleć o regularnych wizytach w gabinecie kosmetologicznym. Specjalista zdejmie zrogowaciały naskórek frezarką, przez co efekty będą o wiele lepsze.

Jakie produkty należy stosować w przypadku zbyt nadpotliwych stóp? Tutaj sprawdzą się odpowiednie pudry. Warto wybierać produkty przeznaczone nie tylko do stóp, ale także butów. Najlepiej, aby w ich składzie znalazły się tanina czy kwas borowy. Nie bez znaczenia jest także samo mydło do pielęgnacji oraz antyperspiranty do stóp. Te produkty należy kupować w aptece.

A co w przypadku odcisków? Także i tutaj znajdziemy właściwe produkty. Są to między innymi plastry zmiękczające. Nie chodzi jednak o to, aby zawsze zwalczać je w ten sposób. W ten sposób bowiem możemy tylko usypiać problem. Warto znaleźć przyczynę, a w tym pomoże wspomniany już specjalista podolog.

Męskie stopy w nowej odsłonie – jakie efekty można osiągnąć?

Właściwa pielęgnacja męskich stóp to same plusy! Stopy stają się gładkie, atrakcyjne, mniej się pocą (koniec z przykrym zapachem po zdjęciu butów), nie tworzą się odciski, a paznokcie nie wrastają. Nie warto zapominać o jeszcze jednym, świetnym efekcie. Dobrym samopoczuciu! To tylko zadbane, męskie stopy? To coś więcej. Stopy są fundamentem naszego ciała, dlatego zasługują na najlepsze traktowanie. Pielęgnując stopy, warto również pamiętać o właściwej pielęgnacji dłoni – zwłaszcza zimą. O tym pisaliśmy już w naszym artykule Jak dbać o dłonie i paznokcie – serdecznie zapraszamy do lektury. Powodzenia!

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.71
Ilość ocen: 7
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi