Egzema – co to jest i jak ją leczyć?

Spis treści

1. Egzema - co to jest?

2. Egzema a atopowe zapalenie skóry

3. Egzema skóry - przyczyny występowania

4. Rodzaje egzemy

5. Egzema - objawy

6. Egzema – trzy fazy

7. Czy egzema jest zaraźliwa?

8. Egzema - jak leczyć?

9. Egzema a depilacja laserowa

Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry, to stan zapalny wierzchniej warstwy skóry. Choroba ta może być wywoływana przez wiele czynników. Jak się objawia i przede wszystkim jak leczyć ją skutecznie? Szczegóły znajdziesz w poniższym artykule.

Z egzemą boryka się bardzo wiele osób. Głównie są to dorośli, często mający kontakt z substancjami chemicznymi. Dolegliwość ta rzadziej dotyka dzieci. Powszechnie uważa się, że egzema dłoni występuje najczęściej. Objawy tego typu mogą pojawiać się też na rękach, twarzy, a także na innych częściach ciała.

swedzenie_dloni

Egzema – co to jest?

Egzema to potoczne określenie zapalenia wierzchniej warstwy skóry, głównie naskórka oraz warstwy brodawkowej skóry właściwej. Bardzo często przyjmuje postać wyprysku. Egzema nie jest chorobą zakaźną i nie ma podłoża infekcyjnego. Za jej występowanie nie odpowiadają bakterie, wirusy czy grzyby. Czynniki wywołujące egzemę mogą być alergiczne i niealergiczne.

Egzema to choroba przewlekła, która bardzo obniża komfort codziennego życia. U każdego przebieg tej dolegliwości może wyglądać inaczej. Często dorosłych dotykają poważniejsze objawy niż dzieci.

Egzema a atopowe zapalenie skóry

Czy egzema i atopowe zapalenie skóry to to samo? Tak i nie. Egzema to określenie na stan zapalny skóry. Nie stanowi bowiem konkretnej jednostki chorobowej, a tak naprawdę grupę chorób. Punktem wspólnym wszystkich tych dolegliwości jest właśnie stan zapalny skóry.

Czym zatem jest atopowe zapalenie skóry? To tak naprawdę konkretny rodzaj egzemy. To już nie grupa chorób, a choroba przewlekła, która objawia się pod wpływem silnej reakcji alergicznej na działanie jakiegoś alergenu. Dotyka osoby w każdym wieku, przede wszystkim osoby bardzo młode.

Egzema skóry – przyczyny występowania

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jakie są przyczyny egzemy. Te określamy bowiem jako złożone. Do rozwoju tej dolegliwości przyczyniają się przede wszystkim czynniki genetyczne – mogą dotyczyć nawet 80% chorych. Inne rodzaje przyczyn to te immunologiczne oraz środowiskowe. Można zatem powiedzieć, że egzema rozwijać się będzie u osób z predyspozycjami genetycznymi tego typu. Jednak aby doszło do pojawienia się objawów, musi uaktywnić się konkretny czynnik środowiskowy, na przykład regularne spożywanie jakiegoś pokarmu, który zawiera alergeny wywołujące objawy na skórze.

Innymi aktywatorami egzemy mogą być substancje chemiczne, takie jak farby, proszki, detergenty, rozpuszczalniki, metale czy tworzywa sztuczne. Z chorobą tą bardzo często borykają się osoby, które z tego typu środkami mają styczność na co dzień, np. w pracy.

Ciekawostkę, choć niezwykle istotną, stanowić może fakt, iż karmienie piersią już przez pierwsze 3 miesiące życia bardzo obniża ryzyko rozwoju egzemy, przede wszystkim u dzieci, u których w rodzinie choroba ta była powszechna.

Rodzaje egzemy

Jak widać przyczyny powstawania egzemy mogą być dość złożone. Z tego powodu dzielimy tę dolegliwość na dwa rodzaje.

Egzema endogenna wywoływana jest przez czynniki wewnętrzna takie jak czynniki genetyczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, czy niewłaściwa odpowiedź układu immunologicznego.

Egzema egzogenna wywoływana jest przez czynniki zewnętrzne. Prawdopodobnie chodzi o mutacje filagryny czyli aminokwasu, którego celem jest wytworzenie specjalnej warstwy ochronnej na skórze. Gdy tego aminokwasu zabraknie, skóra zaczyna być sucha i bardziej podatna na różnego rodzaju infekcje.

Egzema – objawy

Jak objawia się egzema? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Pierwsze dolegliwości to często zaczerwienienie i obrzęk. Kolejny etap to pojawienie się czerwonych plam, grudek i pęcherzyków. Objawom tym bardzo często towarzyszą świąd i pieczenie. Pacjenci narzekają na suchość i wrażliwość skóry. Ta jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Egzema na rękach pojawia się prawdopodobnie najczęściej. Trzeba jednak pamiętać, że egzema na twarzy czy egzema na dłoniach to również powszechne rodzaje tego typu schorzenia. Objawy nie różnią się znacząco od miejsca występowania. Niektóre osoby cierpiące na egzemę zgłaszają, że zmiany na skórze wywołują ich zły nastrój, pobudzenie, a nawet gorączkę. Egzemą więc będą objawy związane z atopowym zapaleniem skóry, zmiany łojotokowe, ale również częsty w naszej populacji wyprysk kontaktowy.

Egzema – trzy fazy

Rozwój egzemy dzielimy na trzy fazy. Pierwsza z nich to faza ostra. Już kilka godzin po kontakcie z alergenem pojawia się silny rumień, a często również ropiejące pęcherzyki. Kolejna faza to faza podostra, gdzie dochodzi do umiarkowanego złuszczenia skóry i powstania pierwszych strupków. Następna faza to faza przewlekła. Wówczas chory boryka się z długotrwałym stanem zapalnym, który doprowadza do przerostu naskórka i intensywnego złuszczania.

Czy egzema jest zaraźliwa?

Egzema nie jest chorobą o podłożu infekcyjnym. Objawy tak jak zaczerwienienie, świąd czy obrzęk, nie są wynikiem obecności na skórze bakterii, grzybów, wirusów czy pierwotniaków. Zatem egzemą nie można się zarazić w żaden sposób, także przez kontakt z chorym czy przedmiotami, których dotykał.

Egzema bardzo często wywołuje duży dyskomfort psychiczny. Osoby chorujące bardzo wstydzą się powstających plam na ciele, starają się zasłonić je odzieżą. Często też rezygnują z różnych form aktywności np. wyjścia na basen, saunę. Na co dzień może być bowiem bardzo kłopotliwa – będzie wywoływać swąd, pieczenie i nieestetyczny wygląd. Bardzo ważne jest zatem to, aby nie dyskryminować osób chorujących na egzemę. Zmiany skórne nie powinny przecież nikogo stygmatyzować.

Egzema – jak leczyć?

Jak powinno wyglądać leczenie egzemy? Na początku najważniejsze jest rozpoznanie tej choroby i wyeliminowanie czynnika, który doprowadza do powstania przykrych objawów. Specjalista zaleci testy alergiczne. Na początku w celu złagodzenia objawów stosuje się maści łagodzące, a często także leki przeciwalergiczne.

Jeżeli miejscowe leczenie nie przynosi efektów, to stosuje się leczenie ogólne. Podstawą są tutaj leki antyhistaminowe, immunosupresyjne czy antybiotyki. Te preparaty są bardzo silne. Dlatego tak ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki. Elementami leczenia ogólnego bardzo często są także leki przeciwalergiczne, oraz regularne zażywanie kwasu askorbinowego i wapnia. Oprócz leków syntetycznych i dermokosmetyków do pielęgnacji w leczeniu egzemy i AZS można wykorzystać zioła. Tutaj z pomocą mogą przyjść surowce bogate w kwasy NNKT, fitosterole i przeciwutleniacze, które wzmacniają funkcję barierową skóry i płaszcz lipidowy. Picie naparów z ziół metabolicznych również może przynieść wiele pozytywnych efektów, gdyż mają one za zadanie usuwać złogi toksyn z organizmu, zwiększyć diurezę i zdolność filtracyjną nerek.

Ogromne znaczenie przy występowaniu tej choroby ma prawidłowa pielęgnacja skóry. Chorzy powinni unikać substancji drażniących. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe, dlatego tak istotne jest noszenie odzieży ochronnej i rękawiczek. Osoby chorujące na egzemę powinny zrezygnować z kosmetyków o intensywnym zapachu, kolorze i bardzo mocno się pieniących. Najlepiej wybierać produkty dedykowane skórze alergicznej lub atopowej. Często odpowiedni wybór stanowią po prostu produkty dla dzieci, które są bardzo delikatne. Najlepiej wybierać środki z emolientami w składzie. Substancja ta ma silne działanie odżywcze i regenerujące. Chroni też skórę pomagając w odbudowie warstwy hydrolipidowej.

W przypadku leczenia wyprysku istotną rolę w pielęgnacji pełnią lecznicze kąpiele z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków. Najczęściej są one pozbawione mydła, związków powierzchniowo czynnych, emulgatorów i substancji pieniących. Zamiast tego w ich składzie znajdziemy emolienty, oleje wiesiołkowy i ogórecznikowi, łagodne substancje myjące (wyciągi z mydlnicy lekarskiej, syndety) oraz oleje mineralne (parafina). Należy mieć na uwadze, że kąpiel emoliencyjna powinna trwać możliwie krótko, gdyż twarda, chlorowana woda może przynieść więcej szkód niż pożytku. Po wyjściu z kąpieli ciało należy delikatnie osuszać, a nie szorować ręcznikiem – dzięki czemu skóra nie zostanie dodatkowo podrażniona.

Egzema a depilacja laserowa

Czy egzema stanowi przeciwwskazania do depilacji laserowej? Teoretycznie tak. Bardzo wiele jednak zależy od fazy występowania tej choroby, jej objawów oraz miejsca pojawienia się. Jeżeli zatem masz egzemę tylko na dłoniach, a planujesz depilację laserową nóg to najprawdopodobniej nie musisz rezygnować z tego typu zabiegu. Pamiętaj jednak, że trudno jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię bez badania. Jeżeli jesteś w trakcie leczenia i przyjmujesz leki antyhistaminowe, immunosupresyjne czy antybiotyki, niestety nie będziesz mogła poddać się zabiegowi depilacji laserowej. Przyjmowanie tych leków podczas laseroterapii jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Dopiero po zakończonym leczeniu możesz zapisać się na pierwszy zabieg. Dlatego w salonach depilacja.pl wprowadziliśmy darmowe konsultacje z ekspertami, którzy ostatecznie kwalifikują pacjentów do zabiegów. Takie spotkanie możesz umówić za darmo za pomocą formularza na naszej stronie internetowej. Podczas konsultacji specjalista oceni stan Twojej skóry oraz przeprowadzi wywiad medyczny. Na tej bazie wykluczy przeciwwskazania.

🎥 Zobacz wideo: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej