Jak pozbyć się kurzajki? Sprawdzone sposoby

Spis treści

1. Czym są kurzajki?

2. Rodzaje kurzajek

3. Jak pozbyć się kurzajki?

4. Kurzajki - leczenie domowe

5. Kurzajki a depilacja laserowa

6. Teraz już wiesz, jak się pozbyć kurzajki!

Kurzajki to niewielkich rozmiarów brodawki pojawiające się przede wszystkim na skórze dłoni i stóp. Wyglądają nieestetycznie i mogą wzbudzać poczucie wstydu. Na szczęście istnieje wiele możliwości na skuteczne ich zwalczenie.

Kurzajki, czyli małe brodawki pojawiające się przede wszystkim na stopach oraz dłoniach, mogą wzbudzać spory niepokój. Nie warto jednak od razu wpadać w panikę. Dowiedz się, czym dokładnie jest i jak się pozbyć kurzajki za pomocą preparatów aptecznych, domowymi sposobami lub u dermatologa.

jak_pozbyc_sie_kurzajki_w_domu

➡️ Przeczytaj również: Jak dbać o dłonie i paznokcie? Praktyczne porady

Czym są kurzajki?

Kurzajka to nazwa potoczna dla brodawki, czyli wirusowej zmiany skórnej. Ta najczęściej pojawia się na skórze dłoni oraz stóp w wyniku zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Okazuje się, że nawet 10% populacji może być nosicielem tego wirusa. Wszystko dlatego, czy bardzo łatwo się nim zarazić. Może to nastąpić w wyniku bezpośredniego kontaktu z nosicielem wirusa albo w wyniku pośredniego kontaktu. Wystarczy, że weźmiemy do ręki ten sam przedmiot, który niedługo wcześniej był dotykany przez osoby zarażone tym wirusem. Nic dziwnego, że do zakażenia najczęściej dochodzi w publicznych miejscach takich jak szatnia, siłownia, basen czy sauna. Nosicielem można zostać także poprzez wizyty u fryzjera czy w salonach kosmetycznych. Dlatego warto korzystać z renomowanych placówek tego typu, gdzie narzędzia są pieczołowicie dezynfekowane. Niektóre z odmian wirusa HPV mogą być przenoszone drogą płciową.

Kurzajki występują przede wszystkim na dłoniach i palcach, jak również na stopach. To nic innego jak twarde oraz szorstkie grudki o barwie szarej, brunatnej, szarobrunatnej albo po prostu w kolorze skóry. Są widoczne, gdyż wyraźnie oddzielone są od zdrowej skóry. Nie wyglądają estetycznie, ale trzeba przyznać, że nie są specjalnie dokuczliwe. Chyba, że chodzi o kurzajki na stopach, które mogą powodować duży dyskomfort, a nawet trudności w chodzeniu. Często brodawki tego typu występują także pod paznokciami. Wówczas mogą powodować duży ból.

sposoby_domowe_na_kurzajki

➡️ Przeczytaj również: Domowa pielęgnacja stóp – męskie stopy w nowej odsłonie

Rodzaje kurzajek

Możemy mieć do czynienia z wieloma odmianami wirusa HPV. Każdy z nich wpływa na lokalizację brodawki, jej strukturę, wielkość, kształt czy kolor. Najczęściej występujące typy kurzajek to:

  • brodawki zwykłe – zazwyczaj występują na palcach dłoni, pod płytką paznokcia albo na wałach paznokciowych. To szorstkie, wypukłe grudki o średnicy maksymalnie 10 mm. Przybierają głównie kolor od różowego do ciemnobrunatnego. Mogą pojawiać się w większych skupiskach,
  • brodawki płaskie – to brodawki tak zwane młodociane, gdyż bardzo często pojawiają się u osób młodych, w tym także dzieci. Rozprzestrzeniają się na powierzchni dłoni, na skórze twarzy i przedramionach. Choć są wypukłe, to charakteryzują się gładką powierzchnią. Ich maksymalny rozmiar wynosi kilka milimetrów,
  • brodawki stóp – osiągają maksymalną wielkość do 2 cm, przybierają kolor skóry i dosyć szorstką powierzchnię. Pojawiają się głównie na podeszwie stopy, przez co powodują dyskomfort, a nawet ból przy chodzeniu,
  • brodawki narządów płciowych – ten rodzaj brodawek powstaje pod wpływem zakażenia się drogą płciową. Kurzajki te występują w formie grudek.

Pamiętaj, aby nie drapać zainfekowanych miejsc. W wyniku takiej aktywności może dojść do rozsiania się kurzajek i przeniesienia ich na inne części ciała, a nawet na inną osobę.

Jak pozbyć się kurzajki?

Jeżeli nie zastosujesz żadnych metod mających na celu likwidację kurzajek, część z nich najprawdopodobniej zniknie samoistnie. Niestety mogą utrzymywać się długo – od kilku miesięcy nawet do 3 lat. Po takim czasie po prostu obumierają. Musisz jednak pamiętać, że przez cały czas ich posiadania, jesteś nosicielem i zarażasz. Nie warto ryzykować zainfekowaniem innych miejsc czy osób. Trzeba podjąć leczenie, tym bardziej że to nie jest specjalnie problematyczne ani bolesne.

Co na kurzajki z apteki? Tutaj dostaniemy bardzo wiele skutecznych preparatów przeznaczonych stricte do zwalczania kurzajek. Specyfiki te są stosunkowo tanie, ale wymagają regularnego stosowania przez okres od 6 do 8 tygodni. Krótki czas leczenia i nieregularność nie zapewniają pożądanych efektów. Większość specyfików przeznaczonych do likwidacji kurzajek zawiera w składzie kwas salicylowy oraz kwas mlekowy. Substancje te skutecznie wysuszają brodawki – w efekcie czego ta odpada od zdrowej skóry.

Sporym zainteresowaniem, z racji swojej skuteczności, cieszą się preparaty na bazie kwasu monochlorooctowego oraz trójchlorooctowego. Nie warto przejść obojętnie także obok środków do domowego wymrażania kurzajek oraz specjalnych plastrów. Jeżeli po wskazanym na opakowaniu czy przez farmaceutę czasie stosowania wyżej wymienionych preparatów czy akcesoriów brodawki nadal występują, należy udać się na konsultację do dermatologa. Specjalista ma do dyspozycji kilka metod na pozbycie się brodawek. Często łyżeczkuje brodawkę, usuwa ją chirurgicznie, albo stosuje zamrażanie kurzajek. Wysoką skutecznością odznacza się także laserowe usuwanie brodawek.

wizyta_u_ginekologa_a_depilacja_laserowa

➡️ Przeczytaj również: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Kurzajki – leczenie domowe

Wymrażanie brodawek czy wypalanie kurzajek dla wielu osób brzmi zbyt… niebezpiecznie. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że są to sprawdzone i tak naprawdę bezinwazyjne sposoby na pozbycie się problemu. Jeżeli jednak kurzajki nie są bardzo problematyczne i nie rozrastają się, można spróbować domowych metod. Jak usunąć kurzajkę w zaciszu domowym? Domowe sposoby na brodawki są bardzo proste. Niezwykle znane jest zastosowanie glistnika, czyli tak zwanego jaskółczego ziela. To ludowy sposób na pozbycie się wyżej wymienionego problemu. Wystarczy złamać łodygę rośliny, aby wydobyć trochę soku, który należy przyłożyć na kurzajkę. Sprawdzi się także mniszek lekarski. W jego przypadku również stosujemy sok z łodyg. Zastosowanie znajdzie także tutaj niezawodny czosnek.Jeden z ząbków wystarczy rozgnieść i przyłożyć do brodawki na jak najdłuższy czas. Można wspomóc się plastrem. Pomóc może także olejek z drzewa herbacianego. Wystarczy posmarować nim kurzajki kilka razy w ciągu dnia. I wreszcie kąpiel w roztworze soli. Bierzemy około 7 łyżek soli i rozpuszczamy je w litrze wody. Następnie namaczamy dłonie i stopy pokryte brodawkami przez około pół godziny. Warto sprawdzić domowe sposoby na kurzajki!

Kurzajki a depilacja laserowa

Czy kurzajki stanowią przeciwwskazanie do depilacji laserowej? Niestety w wielu przypadkach tak. Opryszczka, brodawki czy inne zmiany wirusowe wykluczają możliwość realizacji depilacji za pomocą lasera. Pamiętaj jednak, że jest to przeciwwskazanie czasowe. Umów się na przedwstępną wizytę ze specjalistą depilacja.pl i dowiedz się ostatecznie, czy możesz skorzystać z tej metody pozbycia się niechcianego owłosienia z ciała. Jeżeli ekspert rozpozna brodawki na Twoim ciele, zaleci leczenie i zaprosi do powrotu do gabinetu depilacji laserowej.

klinika medycyny estetycznej darmowa konsultacja

➡️ Przeczytaj również: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Teraz już wiesz, jak się pozbyć kurzajki!

Już wiesz, jak pozbyć się brodawek! Do dyspozycji masz wiele różnych metod, w tym te domowe czy bardziej profesjonalne. Brodawki nie są niebezpieczne, ale warto postarać się je zlikwidować, aby nie zarażać nimi innych. Kurzajki są bowiem nieestetyczne i mogą powodować dyskomfort. Jeżeli planujesz depilację laserową i zmagasz się z brodawkami, to pamiętaj że musisz je wyleczyć zanim poddasz się depilacji laserem na dłoniach i stopach czy innych miejscach, na których występują tego typu zmiany.