Kaszka na twarzy – jak się jej pozbyć?

Spis treści

1. Czym jest kaszka na twarzy?

2. Kaszka na twarzy - przyczyny

3. Co na kaszkę na twarzy?

4. Kaszka na twarzy - domowe sposoby?

5. Kaszka na twarzy - podsumowanie

Kaszka na twarzy to po prostu nieestetycznie wyglądające podskórne grudki. Może się wydawać, że pojawiają się głównie na skórze dzieci i niemowląt. Tymczasem narzeka na nie również sporo dorosłych. Jak pozbyć się kaszki na czole i innych częściach twarzy?

Kaszka na twarzy nie jest groźna dla naszego zdrowia, ale na pewno może spędzać sen z powiek. Często bowiem, mimo, że charakteryzuje się występowaniem małych wypustek, jest bardzo widoczna. Niestety przyczyny powstawania kaszki na twarzy mogą być trudne do rozpoznania. Nie oznacza to jednak, że nie warto podjąć prób zdiagnozowania. Dowiedz się więcej i przede wszystkim odkryj sposoby na te nieestetyczne wypryski.

czym_jest_kaszka_na_twarzy_przyczyny

Czym jest kaszka na twarzy?

Kaszka na twarzy objawia się drobnymi, białymi, podskórnymi grudkami, które bardzo często występują w dużych skupiskach. Głównie pojawiają się na policzkach oraz czole. Czasami towarzyszą im takie objawy jak świąd, pieczenie czy zaczerwienienie. Warto pamiętać, że kaszka na twarzy to nie zaskórniki zamknięte. Te drugie pojawiają się przede wszystkim u osób z cerą trądzikową. Błędna diagnoza determinuje niewłaściwe leczenie, a co za tym idzie – nie rozwiązuje problemu. Warto dowiedzieć się więcej, by poznać właściwe przyczyny i zastosować odpowiednie rozwiązania.

Kaszka na twarzy – przyczyny

Kaszka na twarzy pojawia się przede wszystkim na policzkach, czole czy w okolicach oczu. Trzeba jednak pamiętać, że może wystąpić również na ramionach, udach czy plecach. Nierzadko pojawia się także w miejscach intymnych. Lokalizacja ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o diagnostykę. Od niej należy rozpocząć poszukiwania źródła tego problemu. 

Dotknęła Cię kaszka na czole? Przyczyny mogą leżeć w niewłaściwej pielęgnacji. Bardzo wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie drażniące substancje. Chodzi głównie o konserwanty, sztuczne barwniki, alkohol etylowy czy zapachowe substancje. Sporo z tych składników może zatykać pory oraz ujścia gruczołów łojowych. Przez to dochodzi właśnie do pojawienia się charakterystycznych zmian skórnych. Czasami może się zdarzyć, że kaszka na czole, policzkach lub pod oczami wynika z nieprawidłowego oczyszczania skóry, na przykład zbyt intensywne tarcie doprowadza do silnego wysuszenia, czy przetłuszczenia.

Kaszka na twarzy może wynikać także ze spożywania nieodpowiednich produktów żywnościowych. Wiele osób wykazuje bowiem alergie oraz nietolerancje pokarmowe, o których nie ma pojęcia. Najczęstsze produkty z alergenami to czekolada, orzechy, cytrusy, kakao czy produkty mleczne. Oczywiście można eliminować tego typu produkty po kolei i sprawdzać, jak zareaguje nasza skóra. Takie działanie wymaga jednak dużej dokładności i ogromnej ilości czasu. O wiele lepiej sięgnąć po konsultacje alergologiczną i oczywiście wykonać odpowiednie badania. Warto na pewno odstawić wysoko przetworzone jedzenie. To zdecydowanie nie służy naszej skórze i ogólnie pojętemu zdrowiu. 

Długotrwałe przyjmowanie niektórych leków może również spowodować gorszy wygląd cery. Zazwyczaj chodzi o leki hormonalne. Jeżeli przyjmowanie tego typu specyfików zbiegnie się z wystąpieniem drobnych krostek na twarzy, warto ten temat skonsultować ze swoim lekarzem. Zresztą wszelakie zaburzenia układu hormonalnego również mogą spowodować powstanie kaszki na twarzy. Nie da się ukryć, że zmiany w gospodarce hormonalnej początkowo objawiają się właśnie na skórze. Jeżeli w Twoim organizmie występuje niewłaściwy poziom hormonów, to może dojść do wzmożonej produkcji sebum oraz zatkania ujścia gruczołów łojowych. Efekt? Oczywiście powstawanie nieestetycznie wyglądających grudek.

 kaszka_na_plecach_podskorne_grudki

Co na kaszkę na twarzy?

Dotknęła Cię kaszka na twarzy? Jak się pozbyć tego problemu? Dla pocieszenia warto wspomnieć, że tego typu problemy skórne dotyczą bardzo wielu osób. Mnóstwo z nich godzi się z tym, nie szukając przyczyn i rozwiązań. Tymczasem warto zawalczyć, by cieszyć się gładką i pięknie wyglądającą skórą. Oczywiście wszystko zależy od przyczyny występowania kaszki na twarzy. Może się okazać, że wynika ona z zaburzeń hormonalnych. Wówczas jedyna skuteczna opcja to udanie się do endokrynologa i zastosowania odpowiedniego leczenia. Jeżeli zaś przyczyną jest alergia czy nietolerancja pokarmowa, to natychmiast należy unikać produktów żywnościowych, które szkodzą.

Koniecznie będzie zastosowanie również odpowiedniej pielęgnacji. Warto sięgać po dermokosmetyki polecane przez kosmetologów oraz dermatologów. Tego typu produkty powinny pomóc utrzymać zdrowy wygląd skóry. Oczywiście, jeżeli tylko zauważymy jakiekolwiek reakcje alergiczne na nowo stosowane specyfiki, należy zainteresować się tą kwestią. Kluczowa jest również właściwa pielęgnacja. Chodzi o regularne oczyszczanie cery delikatnymi produktami i stosowanie delikatnych peelingów czy np. czystego ręcznika do twarzy. Ta ostatnia porada może wydawać się oczywista, tymczasem mnóstwo osób zapomina o tym elemencie pielęgnacji. Z twarzą należy obchodzić się bardzo ostrożnie.

odpowiednia_pielegnacja_cery_kaszka_na_twarzy

Kaszka na twarzy – domowe sposoby?

Jak pozbyć się kaszki na czole domowymi sposobami? Nie warto sięgać po nie sprawdzone metody. Możemy sobie bowiem nie tylko nie pomóc, ale także bardzo zaszkodzić. Warto natomiast pamiętać o kilku kluczowych zasadach codziennej pielęgnacji. Chodzi przede wszystkim o: 

  • brak wyciskania zmian skórnych,
  • odpowiednią dbałość o higienę – chodzi nie tylko o stosowanie czystego ręcznika, ale także częstą wymianę poszewki poduszki, regularną dezynfekcję telefonu czy innych przedmiotów, które codziennie dotykają skóry, a które mogą być narażone na silne zanieczyszczenia, 
  • dokładne oczyszczenie twarzy – czynność ta bardzo często jest pomijana, albo stosowana wybiórczo. Tymczasem dokładne oczyszczenie cery jest kluczowe dla jej wyglądu. Wieczorem warto zastosować mycie dwuetapowe, szczególnie jeżeli przez cały dzień nosiliśmy makijaż albo krem z filtrem. Jeżeli skóra jest problematyczna, na przykład ma tendencję do przetłuszczania, warto zastosować dedykowane specyfiki, 
  • odpowiednie nawilżanie cery – kolejny kluczowy etap pielęgnacji. Chodzi nie tylko o systematyczne działanie, ale również dobór odpowiednich specyfików, które nie będą zbyt obciążać skóry. Na szczęście w drogeriach nie brakuje dużego wyboru dobrej jakości produktów,
  • ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV – warto pamiętać, że promienie słoneczne mogą działać na nas negatywnie nie tylko latem, ale także jesienią czy zimą. Stosowanie kremów z filtrem SPF sprawdzi się idealnie o każdej porze roku. Niektóre z nich mogą lekko barwić skórę i tym samym spełniać zadanie podkładu.

kaszka_na_twarzy_dokladne_oczyszczanie

Kaszka na twarzy – podsumowanie

Zastosowanie się do powyższych porad pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji. Jeżeli jednak już doszło do powstania kaszki na twarzy, warto zbadać jej przyczynę i na tej podstawie działać. W wielu przypadkach bardzo szybko udaje się uzyskać diagnozę. Powyżej znajdziesz listę najczęstszych przyczyn. Zacznij od ich eliminacji krok po kroku. Powodzenia!