Twój koszyk jest pusty!

Termoliza – na czym polega ten zabieg?

24 lutego 2023
Pielęgnacja
Spis treści

Termoliza to zabieg z dziedziny medycyny estetycznej, podczas którego dochodzi do trwałego zamknięcia naczyń krwionośnych oraz usunięcie niepożądanego owłosienia. Podstawą działania zabiegu jest prąd o wysokiej częstotliwości i niskim napięciu. Dowiedz się więcej, czym jest w tym przypadku zamykanie naczyń i czy termoliza jest w ogóle bezpieczna.

Medycyna estetyczna oferuje dzisiaj szereg zabiegów medycyny estetycznej, których celem jest nie tylko zamknięcie naczyń krwionośnych, ale również zniwelowanie niepożądanych włosków na ciele. Podczas termolizy, bo o niej właśnie dzisiaj mowa, wykorzystuje się prąd o niskim napięciu oraz wysokiej częstotliwości. Mówiąc w skrócie – wysoka temperatura wytwarzana przez prąd niszczy rozszerzone naczynka czy mieszki włosowe. Metodę tę wykorzystuje się nie tylko stricte w medycynie estetycznej, ale także w medycynie, między innymi do niwelowania włókniaków, przerostu gruczołów łojowych czy włókniaków miękkich.

Termoliza - co to jest?

Na czym polega termoliza? Warto opowiedzieć o tym zjawisku najpierw ogólnie, nie tylko w kontekście medycyny estetycznej. Termoliza to proces rozkładu materii pod wpływem wysokiej temperatury. Może dotyczyć zarówno organicznych, jak i nieorganicznych substancji.

W przypadku organicznych substancji, termoliza polega na rozkładzie wiązań chemicznych, co prowadzi do powstawania nowych związków chemicznych. Proces ten jest często wykorzystywany w przemyśle chemicznym do produkcji różnych substancji, takich jak np. paliwo czy kleje. Natomiast w przypadku nieorganicznych substancji, termoliza opiera się na rozkładzie wiązań między atomami lub cząsteczkami, co prowadzi do powstawania nowych związków chemicznych. Przykładem takiego rozkładu jest rozkład węgla w wysokiej temperaturze, co prowadzi do powstawania tlenku węgla i wodoru.

Termoliza jest też procesem naturalnym, który ma miejsce w przyrodzie. Przykładem jest rozkład organicznych substancji w glebie, który prowadzi do powstawania humusu. Jest to ważne dla utrzymania równowagi ekologicznej i produkcji żywności.

O co chodzi w termolizie w kontekście medycyny estetycznej? Metodę tę wykorzystuje się do usuwania niepożądanego owłosienia z niewielkich partii na ciele, zazwyczaj na twarzy. To również sposób na zamknięcie naczyń krwionośnych. Podczas zabiegu termolizy stosuje się specjalne urządzenie z cieniutką igłą, która izolowana jest tworzywem sztucznym. To właśnie przez nią przechodzi prąd, który wprowadzany jest do mieszka włosowego. Wywołane ciepło doprowadza do efektu termokoagulacji niszcząc komórki tkankowe włosów. Zazwyczaj termolizę rekomenduje się w przypadku świeżo wyrośniętych włosków. Jeżeli owłosienie jest grube albo zdeformowane, to zazwyczaj termoliza nie ma racji bytu.

Podczas zamykania naczyń krwionośnych również wykorzystuje się specjalną igłę, która stykając się z naczynkami krwionośnymi, zamyka je. Termoliza stosowana jest do niwelowania pojedynczych naczynek, ale także ich zespołów, czyli wszystkim znanych pajączków.

Zjawisko termolizy wykorzystywane jest również w dermatologii estetycznej do usuwania torbieli, brodawek czy włókniaków.

Termoliza - depilacja - co wybrać?

Warto powiedzieć, czym termoliza różni się od depilacji. W tej pierwszej metodzie wykorzystuje się, tak jak już wspomnieliśmy, prąd o wysokiej częstotliwości oraz jak najniższym napięciu. Prąd niszczy mieszki i zapobiega powstawaniu nowych włosków. Niestety nie jest to dobra metoda w przypadku dojrzałych włosków czy tych zniekształconych. Po zastosowaniu tej metody często dochodzi do podrażnień, a nawet bólu. Dlatego zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków i środków oraz suplementów o działaniu przeciwzapalnym.

W depilacji laserowej, jak sama nazwa wskazuje, stosuje się wiązkę światła lasera. Ta wnika bardzo głęboko w warstwy skóry oraz uszkadza cebulki włosów. Usuwa również korzenie cebulek, przez co włoski nie odrastają. Mechanika działania jest tutaj bardzo prosta – wiązka światła lasera, przedostając się do cebulek włosowych, wchłaniana jest przez melaninę. Tam przekształca się w energię termiczną i niszczy cebulki włosów. Kolejny krok to uwęglenie komórek macierzystych owłosienia. Włoski już nie odrastają. Ewentualnie po jakimś czasie mogą pojawić się nowe, ale rozwiązaniem na to jest zabieg przypominający. Wystarczy dokonać depilacji laserowej raz lub dwa razy roku, aby cieszyć się gładką skórą na stałe.

undefined

Laserowe zamykanie naczyń - czy to bezpieczne?

Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych to metoda, która polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych przez skoncentrowany promień lasera. Metoda ta jest stosowana w celu usunięcia widocznych na skórze naczyń krwionośnych.

Laserowe zamykanie naczyń jest uważane za bezpieczną metodę, ponieważ jest precyzyjne i pozwala na skuteczne usunięcie naczyń krwionośnych bez uszkodzenia otaczającej tkanki. Jednak, jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, istnieją pewne ryzyka i powikłania, takie jak:

  • oparzenie skóry: w przypadku nieprawidłowego użycia lasera lub nadmiernego naświetlania, może dojść do oparzenia skóry.
  • blizny: w rzadkich przypadkach, po zabiegu mogą pojawić się blizny
  • zaburzenia pigmentacji: zabieg może prowadzić do zaburzeń pigmentacji skóry.

Dlatego ważne jest, aby zabieg był przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie laseroterapii. Pacjent powinien też zostać poinformowany przez specjalistę o możliwych ryzykach i efektach ubocznych przed zabiegiem.

Zamykanie naczyń - dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Zamykanie naczyń jest przeznaczone dla osób, które mają widoczne naczynia krwionośne na skórze, takie jak pajączki na twarzy, naczyniaki na nogach lub teleangiektazje.

Zabieg bywa bezbolesny i nierzadko wymaga znieczulenia miejscowego. Pacjent może odczuwać też pieczenie lub mrowienie podczas zabiegu. Metoda ta jest precyzyjna i pozwala na usunięcie naczyń krwionośnych bez uszkodzenia otaczającej tkanki.

Należy jednak pamiętać, że zamykanie naczyń za pomocą termolizy nie jest przeznaczone dla każdego i nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem. Przed zabiegiem ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który oceni czy jest on odpowiedni dla danego pacjenta oraz dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Termoliza a depilacja - znasz już zależność!

Już wiesz, na czym polegają obydwie metody usuwania zbędnego owłosienia. Depilacja laserem z pewnością ma jednak więcej plusów. Sama terapia trwa krócej, jest tańsza i skuteczniejsza. To również bardziej dostępna metoda, która jest mniej bolesna. Już dziś umów się na wstępną konsultację ze specjalistą depilacja.pl, aby przekonać się, że jest to doskonały sposób na uzyskanie gładkiej skóry na stałe.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online