Znamiona barwnikowe – czym są i jak je usunąć?

Spis treści

1. Czym są znamiona barwnikowe?

2. Zmiany barwnikowe na skórze - rodzaje i leczenie

2.1. Zmiany barwnikowe na skórze - rodzaje

2.2. Znamię barwnikowe – rozpoznanie

2.3. Znamiona barwnikowe - leczenie

3. Znamiona barwnikowe a depilacja laserowa

4. Znamię barwnikowe na oku

5. Znamiona barwnikowe. Kilka słów na koniec

Znamiona barwnikowe zazwyczaj nie są niebezpieczne. Mimo to zaleca się ich usuwanie, gdyż finalnie mogą przekształcić się zmiany niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdź dokładnie, czym są zmiany barwnikowe skóry, jak rozpoznać te groźne i przede wszystkim – jak można się ich pozbyć.

Każdy człowiek posiada na swoim ciele znamiona. Te zazwyczaj są mało widoczne, a tylko czasem nabierają większych rozmiarów. Często stanowią powód wizyty u dermatologa. Większość pieprzyków okazuje się neutralna dla naszego zdrowia. Niektóre z nich zaś mogą okazać się atypowe. Wówczas mogą doprowadzać do stanów chorobowych. Jak rozpoznać, która zmiana barwnikowa może być niebezpieczna?

znamiona_na_ciele_a_depilacja_laserowa

➡️ Przeczytaj również: Co to są włókniaki i czy są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej?

Czym są znamiona barwnikowe?

Czym dokładnie jest znamię barwnikowe? Chodzi głównie o naturalne pieprzyki występujące już od urodzenia. Najczęściej są to po prostu drobne, punktowe elementy zabarwione na brązowo lub czarno. Mają różne rozmiary i kształty. Te zazwyczaj usuwane są ze względów estetycznych, a mniej zdrowotnych. Mogą przekształcić się w zmiany niebezpieczne, w tym nawet czerniaka, czyli złośliwy nowotwór o dość dużej częstotliwości występowania.

Zmiany barwnikowe na skórze – rodzaje i leczenie

Jeżeli chodzi o znamiona skórne, to bardzo często dzielimy je na znamiona barwnikowe wrodzone oraz znamiona nabyte. Te pierwsze można zauważyć już przy urodzeniu. To zazwyczaj zmiany pojedyncze, charakteryzujące się jednolitym kolorem, gładką powierzchnią i równymi granicami. Z czasem, w starszym wieku, mogą pojawić się na nich włosy. Rzadko powierzchnia tego typu zmian staje się guzkowata i tym samym zwiastuje jakieś stany chorobowe.

Skórne znamiona nabyte również często są neutralne dla naszego zdrowia. Mogą pojawić się na przykład w bardzo młodym wieku, a nawet znacznie później. Zazwyczaj mają gładką powierzchnię o równym brzegu. Gorzej, gdy są to znamiona atypowe. Te określane są także jako dysplastyczne znamiona barwnikowe. Charakteryzuje je spory rozmiar, często większy niż pół centymetra średnicy. Do tego dochodzą charakterystyczne nieregularne brzegi oraz powierzchnia. Zmiany tego typu odznaczają się też niejednolitym kolorem i asymetrycznym kształtem. Niestety te mogą przekształcić się w czerniaka, czyli nowotwór skóry. Dlatego każde znamię atypowe należy kontrolować.

badanie_znamion

➡️ Przeczytaj również: Czerwone pieprzyki – czy są powodem do niepokoju?

Zmiany barwnikowe na skórze – rodzaje

Istnieje również inny podział zmian barwnikowych. Wyróżniamy takie znamiona jak:
znamię błękitne – zmiana niewielkich rozmiarów charakteryzująca się niebieskim kolorem. Może być znamieniem wrodzonym, ale można ją również nabyć w kolejnych latach. Znamię to ma charakter łagodny,
znamię szpic – odznacza się grudkowatą powierzchnią oraz brązowym albo brązowo-czerwonym zabarwieniem. Często nie wygląda estetycznie i może okazać się znamieniem atypowym,
znamię Beckera – charakteryzuje się brunatnym kolorem i włoskami,
znamię Suttona – również jest brunatnego koloru, choć można na nim znaleźć także przejaśnienia w postaci odbarwień,
znamię Clarka – znamię wyniosłe, w którym kolor występuje tylko powierzchownie.

Znamię barwnikowe – rozpoznanie

Większość znamion barwnikowych można rozpoznać bez problemu. Nawet jeżeli są niewielkich rozmiarów, to trudno je przeoczyć głównie ze względu na ciemny kolor. Warto szczególnie przyjrzeć się znamionom, które na pierwszy rzut oka wyglądają inaczej niż wszystkie (atypowe znamię barwnikowe). Te mogą powstać po długiej ekspozycji na słońce czy pod wpływem drażnienia tkaninami (np. ze względu na noszenie niewygodnych ubrań). Każdą wątpliwość na temat zmiany skórnej, koniecznie należy skonsultować z dermatologiem. Ten określi, czy pieprzyk ten jest neutralny czy jednak wymaga dalszej diagnostyki i leczenia. Dermatolog wykonuje tak zwaną dermatoskopię, czyli ogląda naskórek pod odpowiednim powiększeniem. To nic innego jak swego rodzaju mikroskop do skóry. W ten sposób specjalista może rozpoznać czy zmiana jest złośliwa, czy jednak łagodna. Jeżeli w Twojej rodzinie pojawiły się przypadki wystąpienia czerniaka skóry czy inne znamiona dysplastyczne, koniecznie poddawaj się regularnym badaniom dermatologicznym. Dzięki temu niebezpieczne zmiany skórne będziesz w stanie rozpoznać na początkowym etapie, co pozwoli Ci szybko zastosować odpowiednie leczenie.

czerniak_a_depilacja_laserowa

➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa a czerniak. Zabieg okiem eksperta

Znamiona barwnikowe – leczenie

Jak leczyć znamiona barwnikowe? Można je usunąć za pośrednictwem kilku metod. Bardzo popularne jest oczywiście chirurgiczne usuwanie pieprzyków. Brzmi poważnie, ale zazwyczaj chodzi o dość krótki i bezbolesny zabieg. W trakcie lekarz nacina skórę i wycina zmiany skórne w całości razem z marginesem zdrowej tkanki. Następnie przekazuje wycinek do laboratorium, aby wykonać badanie histopatologiczne. Wówczas otrzymuje pełną diagnostykę charakteru chorobowego znamiona.

Inny sposób na pozbycie się zmiany barwnikowej to laseroterapia. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się na zastosowaniu lasera, który wycina zmianę skórną. Lekarze dysponują dzisiaj różnego rodzaju sprzętami, których parametry dobierają do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niestety ta metoda nie umożliwia przekazania tkanek do badania. Inne sposoby to elektrokoagulacja oraz kriochirurgia. To sposoby dość rzadko stosowane, choć bardzo skuteczne. W pierwszym przypadku znamię niszczone jest za pomocą prądu o wysokim natężeniu. Kriochirurgia opiera się na działaniu ciekłego azotu, który zamraża zmiany. Obydwa zabiegi są bezbolesne, gdyż wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.

Znamiona barwnikowe a depilacja laserowa

Czy znamiona barwnikowe stanowią przeciwwskazanie do depilacji laserowej? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko bowiem zależy od konkretnej zmiany. Dlatego tak kluczowa jest profesjonalna konsultacja ze specjalistą medycyny estetycznej przed rozpoczęciem laseroterapii. Ekspert przeprowadza wywiad medyczny i przede wszystkim ocenia stan skóry. Jeżeli jakiś pieprzyk czy inna zmiana barwnikowa wzbudzą jego wątpliwość, zaleci pacjentowi odpowiednią diagnostykę. Chyba, że zmiana ewidentnie jest łagodna, to wówczas nie ma najmniejszego problemu, aby zadziałać na skórę laserem. Wtedy specjalista depilacji laserowej pokryje znamiona białą kredką lub zaklei specjalną białą taśmą w celach ochronnych. 

pieprzyki_a_depilacja_laserowa

➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa a pieprzyki – komentarz naszego kosmetologa

Dlatego nie zastanawiaj się dłużej i już dzisiaj zarezerwuj swój zabieg depilacji laserowej z dodatkowym rabatem -20% od najniższej ceny na stronie! Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️

depilacja_laserowa_promocja_rabat

 

Znamię barwnikowe na oku

Czy na oku także mogą pojawić się znamiona barwnikowe? Tak, jak najbardziej. Te również nie muszą być niebezpieczne, ale wymagają wnikliwej obserwacji. To po prostu plamki wewnątrz oka, które przypominają bardzo te występujące na skórze.

Znamiona barwnikowe. Kilka słów na koniec

Jak widzisz temat znamion barwnikowych nie jest jednoznaczny. Każdy posiada pieprzyki i większość tego typu zmian ma łagodny charakter i nie zagraża naszemu zdrowiu. Warto jednak na bieżąco obserwować swoją skórę i jeżeli jakieś zmiany wzbudzają wątpliwości – natychmiast udać się na konsultację do lekarza. Nigdy nie wiadomo, który pieprzyk może okazać się dla nas groźny. Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem depilacji laserowej i masz na skórze zmiany barwnikowe, których nie jesteś pewien, możesz udać się na bezpłatną konsultację do jednego z naszych renomowanych gabinetów depilacja.pl. Tam doświadczony kosmetolog z pewnością Ci pomoże.