Twój koszyk jest pusty!

Ćwiczenia na wdowi garb - co zrobić żeby się go pozbyć?

21 lutego 2024
Porady
Spis treści

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o wdowim garbie, czyli posturalnej deformacji polegającej na schylaniu się do przodu i zaokrąglaniu pleców. Dzisiaj wiele godzin spędzamy przy biurkach czy ekranach i z tego powodu wdowi garb stał się dość powszechnym problemem. Nie tylko wpływa on niekorzystnie na naszą postawę, ale także może prowadzić do bólu pleców i innych dolegliwości. Warto zatem zastanowić się, jakie są skuteczne cwiczenia na tę dolegliwość i jakie nawyki w codziennym życiu mogą pomóc w jego pozbyciu się.

Poniżej przedstawimy praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które pomogą poprawić postawę i zredukować wdowi garb.

Wdowi garb - co to jest?

Bawoli kark, znany również jako garb wdowi, to deformacja postawy charakteryzująca się łukowatym wygięciem kręgosłupa w części szyjno-piersiowej. Towarzyszy jej nadmierna wygięta w kształt litery C część piersiowa kręgosłupa oraz wygięcie szyjne zwane lordozą szyjną (nadmiernym wygięciem kręgosłupa do przodu).

W wyniku tego procesu powstaje tzw. ustawienie protrakcyjne, gdzie głowa wysuwa się do przodu, a szczyt brody i wcięcie rękojeści mostka nie znajdują się w jednej pionowej linii. Wyrostek sutkowaty kości skroniowej nie pokrywa się z wyrostkiem barkowym łopatki.

Efektem jest spłaszczenie kręgów i przygarbienie pleców. W okolicy przejścia szyjno-piersiowego zaznacza się wyraźny garb, wynikający z nagromadzenia tkanki tłuszczowej w obszarze mięśnia czworobocznego. Można zaobserwować wówczas uniesienie barków, przodopochylenie kości ramiennej i odstające łopatki.

Badania ruchomości kręgosłupa szyjno-piersiowego wskazują na ograniczenie wyprostu, a z powodu nadmiernej lordozy szyjnej ograniczenie zgięcia. Objawy obejmują sztywność, bóle karku, zwiększone napięcie mięśni oraz drętwienie rąk. Problemy z koncentracją, pamięcią, a także bóle kręgosłupa lędźwiowego są powszechne. Bawoli kark wpływa także negatywnie na wygląd estetyczny.

Wdowi garb - przyczyny

Bawoli kark, inaczej zwany wdowim garbem, często wynika z postępujących zmian degeneracyjnych związanych z układem ruchu. Główną ich przyczyną jest osteoporoza, choroba metaboliczna kości, która prowadzi do obniżenia masy kostnej i zaburzenia jej struktury, czyniąc kości bardziej podatnymi na złamania. Najczęściej dotyczy to kości przedramienia, kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Osteoporoza pierwotna często rozwija się u kobiet po menopauzie i mężczyzn w podeszłym wieku, podczas gdy osteoporoza wtórna wynika z różnych stanów patologicznych i wpływu niektórych leków. Czynniki ryzyka obejmują złą dietę, niedobór wapnia i witaminy D, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej i niewystarczającą ekspozycję na światło słoneczne.

Choroba ta, przez długi czas bezobjawowa, objawia się bólami miednicy i dolnej części kręgosłupa. Kifoza piersiowa, ograniczenie ruchomości kręgosłupa, spłaszczenie kręgów i przygarbienie pleców pojawiają się później. Garb na karku może wynikać także z długotrwałego utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała, co często występuje u osób pracujących w jednostajnej pozycji zawodowej, takich jak fryzjerzy, stomatolodzy czy kosmetyczki.

Czynniki genetyczne także odgrywają rolę, szczególnie jeśli osteoporozą lub wdowim garbem cierpiały inne osoby w rodzinie. Dlatego warto dbać o zdrowie kości i mięśni poprzez regularną aktywność fizyczną i odpowiednią dietę.

Choroba wdowia - objawy

Wdowi garb objawia się szeregiem różnorodnych dolegliwości. Powszechne symptomy to ból i uczucie sztywności w obszarze karku, szyi oraz ramion. Czasami występuje nieprzyjemne mrowienie lub ostry ból między łopatkami, co może utrudniać pełne oddychanie. Poza tym wdowi garb może manifestować się parestezjami, czyli mrowieniem dłoni i palców. Bóle głowy oraz uczucie zawrotów również często towarzyszą tej deformacji.

Interesującym, chociaż mniej znanym objawem związanym z wdowim garbem, jest bruksizm. W zaawansowanych stadiach może on prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych, wynikających z dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Oznacza to, że wdowi garb może mieć wpływ nie tylko na kręgosłup, ale także na funkcjonowanie układu stomatologicznego.

Przeczytaj również: Stretching dla kogo są przeznaczone ćwiczenia? 

Wdowi garb - ćwiczenia w domu

Ćwiczenia na wdowi garb możesz wykonywać w domu. Tego typu treningi mogą pomóc w łagodzeniu objawów wdowiego garbu oraz w poprawie postawy. Oto kilka ćwiczeń, które warto wykonywać w domu:

Rozciąganie klatki piersiowej:

 • stań prosto, rozstaw szeroko nogi,
 • połóż dłonie na dolnej części pleców i połącz je w zamkniętych dłoniach,
 • delikatnie unieś ramiona do góry, jednocześnie rozciągając klatkę piersiową,
 • wytrzymaj w tej pozycji przez kilka głębokich oddechów.

Rotacje ramion:

 • stać prosto z lekko ugiętymi kolanami,
 • podnieść ramiona na boki na wysokość barków,
 • wykonuj okrężne ruchy ramionami, najpierw do przodu, a następnie do tyłu.

Skłony boczne:

 • stać prosto, nogi lekko rozstaw,
 • unieść jedną rękę nad głowę i pochyl się w bok,
 • wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów, a następnie powtórzyć na drugą stronę.

Podciąganie łopatek:

 • stań prosto z wyprostowanymi plecami,
 • delikatnie podciągnij łopatki ku sobie, starając się otworzyć klatkę piersiową,
 • wytrzymaj przez kilka sekund, a następnie rozluźnij się.

Skłony do przodu:

 • stań prosto, nogi lekko ugnij w kolanach,
 • delikatnie pochyl się do przodu, starając się dotknąć podłoża dłońmi,
 • wytrzymaj w tej pozycji, skoncentruj się na rozciąganiu pleców.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rutyny ćwiczeń warto skonsultować się z fizjoterapeutą, szczególnie jeśli występują jakiekolwiek istniejące schorzenia. Ćwiczenia na garb powinny być wykonywane regularnie, a ich intensywność stopniowo zwiększana w miarę poprawy kondycji.

Wdowi garb - leczenie

Terapia wdowiego garbu opiera się głównie na fizjoterapii i regularnym wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń. Ważne jest zrozumienie, że pojedynczy trening nie przyniesie natychmiastowej poprawy w przypadku tego schorzenia. Jak pozbyć się wdowiego garbu

w inny sposób? Skuteczne podejścia obejmują masaż tkanek głębokich, funkcjonalne treningi, które otwierają klatkę piersiową i wzmacniają związane z nią mięśnie, a także łagodzące napięcie w mięśniach karku, barków i ramion.

W przypadku, gdy nieprawidłowa postawa jest związana z aspektami psychicznymi, zaleca się konsultację z psychoterapeutą. Ćwiczenia na wdowi garb to również nauka utrzymania 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?
Witamina A - zadbaj o młody wygląd swojej twarzy
Witamina A odgrywa szereg kluczowych ról w naszym ciele, m.in. wpływa korzystnie na zdrowie oczu, wzmacnia nasz system o...

Proponowane zabiegi