Twój koszyk jest pusty!

Depilacja laserowa a tatuaż – czy zabieg może zostać przeprowadzony?

26 września 2017
Depilacja
Depilacja
Spis treści

Interesuje Cię depilacja laserowa, ale masz tatuaż (lub kilka) i obawiasz się, że z tego powodu nie możesz poddać się zabiegowi? Sprawdź opinię eksperta z Depilacja.pl!

Depilacja laserowa a tatuaż – wprowadzenie do tematu

Marzysz o gładkiej skórze bez konieczności częstego golenia czy domowej depilacji? Masz dość wrastających włosków? W takim razie depilacja laserowa może się okazać dla Ciebie idealna. To zabieg, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Trudno się dziwić – jest bezpieczny, bezinwazyjny i do tego bardzo skuteczny. Kilka serii zabiegów może pozbawić się niepożądanych włosków na kilka lat, albo nawet na całe życie. 

Nic dziwnego, że depilację laserową pokochały nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może poddać się temu zabiegowi. Istnieją bowiem przeciwwskazania, które bezwzględnie należy potraktować poważnie. O nich przeczytasz więcej w dalszej części tekstu, teraz jednak skupimy się na tatuażach w kontekście depilacji laserowej. Czy rzeczywiście jest to poważne przeciwwskazanie? Czy posiadając tatuaż, faktycznie nie możesz pomarzyć o gładkiej skórze na lata? Sprawdzamy temat!

Depilacja laserowa a tatuaż – czy zawsze można wykonać zabieg?

Tatuaże są w dzisiejszych czasach bardzo modne. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zdobienia ciała. Często jednak dopiero potem właściciele tatuaży zastanawiają się nad tym, czy np. to nie wyklucza ich z potencjalnych pacjentów gabinetów depilacji laserowej. Główna obawa dotyczy barwnika zawartego w tatuaży. Pojawia się sporo wątpliwości. Czy naświetlony barwnik podczas zabiegu nie zmieni swojego koloru? Czy skóra pokryta tatuażem nie ulegnie uszkodzeniu? A może to jest szkodliwe jeszcze w jakiś inny sposób? 

Na początek skupmy się na tym, co łączy włos oraz tatuaż. Energia wiązki emitowanej podczas zabiegu trwałej redukcji owłosienia jest absorbowana przez melaninę – specjalny barwnik, który jest we włosach. Największa ilość melaniny mieści się w cebulce włosa. A to oznacza, że możemy osiągnąć oczekiwany efekt, tj. zniszczyć tę część włosa. Energia lasera zamienia się w ciepło, które uszkadza komórki, dzięki którym włosy rosną. W dzisiejszych czasach zabiegi depilacji laserowej są bardzo nowoczesne. Jeszcze nie tak dawno różnica pomiędzy odcieniem skóry i włosów musiała być bardzo wyraźna, tak aby osiągnąć oczekiwany efekt. Obecnie nie ma to już tak dużego znaczenia. Stosowane sprzęty są bardzo nowoczesne, choć co do zasady usuwanie jasnych włosów z ciemnej skóry (np. bardzo opalonej) może być utrudnione. 

Dlaczego tak się dzieje? Energia z lasera skoncentrowana jest na ciemnym barwniku. A przecież właśnie ten znajduje się w tatuażach. Barwnik może zachować się analogicznie do barwnika z włosów. Oznacza to, że przyciągnie energię i ulegnie uszkodzeniu przez nagły, znaczny wzrost temperatury. Jaki będzie tego efekt? Barwnik, który uległ zniszczeniu, może zniknąć, co sprawi, że tatuaż się po prostu odbarwi. Trzeba powiedzieć, że podobną aktywność wykonuje się w przypadku laserowego usuwania tatuaży (te zabiegi także cieszą się coraz większym zainteresowaniem). W przypadku likwidacji tatuaży dobiera się jednak inne parametry urządzeń. Depilacja w miejscu tatuażu nie jest zatem prostą czynnością i teoretycznie nie powinna mieć miejsca (tylko teoretycznie, ale o tym za chwilę). Odbarwienie tatuażu to jedna z konsekwencji. Czy jest ich więcej? 

Dziewczyna z wytatuowaną ręką i zielonymi włosami pije napój przez słomkę.

Czym skutkuje depilacja laserowa wykonana na tatuażu?

Tatuaż a depilacja laserowa – poddanie miejsca pokrytego tatuażem działaniu lasera może skutkować odbarwieniem, ale też np. rozlaniem na skórze (wówczas powstaną bardzo nieestetycznie wyglądające plamy). To jednak nie wszystkie negatywne skutki. Warto dodać, że bardzo prawdopodobne będzie także podrażnienie i zaczerwienienie skóry. 

W niektórych przypadkach może nawet dojść do poparzenia, zresztą bardzo bolesnego. W przypadku takich sytuacji najpewniej powstaną pęcherzyki, a potem różnorakie uszkodzenia i strupki. A stąd już niedaleka droga do finalnego zejścia barwnika (np. razem ze strupkiem). Konsekwencje mogą być jednak jeszcze groźniejsze. Może bowiem dojść do powstania blizn

Laserowe usuwanie włosów a tatuaż – czy zawsze trzeba zrezygnować z zabiegu?

Czy to wszystko oznacza, że depilacja laserowa na tatuażu nie powinna mieć w ogóle miejsca? Czy właściciele tatuaży muszą pozbyć się marzeń o depilacji laserowej? Oczywiście, że nie. 

– Posiadacze tatuaży mogą brać pod uwagę zabiegi depilacji laserowej. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz zabezpieczenie – tłumaczy kosmetolog Depilacja.pl – Bardzo ważne jest bowiem to, aby chronić tatuaż przed działaniem promieni lasera. Kosmetolodzy zazwyczaj zaklejają pokryte barwnikiem miejsce na skórze. Nasi specjaliści w salonach depilacja.pl pokrywają tatuaż białą kredką. To nowoczesne rozwiązanie, które całkowicie odbija wiązkę lasera oraz omija zdobione fragmenty na skórze. Warto dodać, że na rynku występuje też sporo innych rozwiązań zabezpieczających, np. maści czy kremy, które wspomagają ochronę tatuaży.

Młoda dziewczyna na jasnym tle, wskazuje coś prawą wytatuowaną ręką.

Depilacja laserowa a tatuaż i inne przeciwwskazania 

Tatuaż nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu. Warto jednak pamiętać, że nie można poddać się działaniu lasera bez odpowiedniego zabezpieczenia. Trzeba mieć również na uwadze inne przeciwwskazania. Należą do nich między innymi ciąża czy występowanie chorób nowotworowych. Nie oznacza to, że kobiety ciężarne czy chorzy na raka mogą zapomnieć o zabiegach tego rodzaju. Ciąża i okres laktacji kiedyś się skończą, a w przypadku nowotworu okres remisji to 5 lat – po tym okresie można bezpiecznie wykonywać zabieg. 

Warto pamiętać, że przeciwwskazaniem jest również zażywanie leków – światłouczulających i hormonalnych, takich jak m.in. witamina A – retinoidy, sterydy i inne. Jeżeli przyjmujesz te leki, a marzysz o depilacji laserowej, musisz je odstawić i odczekać odpowiedni czas (zarówno odstawienie jak i okres przed poddaniem się działaniu lasera powinny być skonsultowane z lekarzem oraz kosmetologiem). Zabiegi tego rodzaju nie powinny być także stosowane w trakcie kuracji antybiotykami. Inne przeciwwskazania? Choroby skóry, takie jak łuszczyca czy bielactwo, padaczka, zażywanie środków nadwrażliwych na światło (dziurawiec, nagietek itd.), zbyt opalona skóra, cukrzyca, metalowe implanty, zaburzenia krzepnięcia krwi, tendencje do bliznowców i wiele, wiele innych. Więcej o przeciwwskazaniach do zabiegu depilacji laserowej pisaliśmy w tym artykule

Podsumowanie tematu

Masz tatuaż albo obawiasz się, że w Twoim przypadku zabieg depilacji laserowej wykluczają inne przeciwwskazania? Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistą kosmetologiem w Depilacja.pl. Rozwiejesz wszystkie wątpliwości i będziesz mieć pewność, czy depilacja laserowa w Twoim przypadku jest bezpieczna!

Wytatuowana dziewczyna w okularach z uśmiechem zakłada ręce za głowę.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 14
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi