Depilacja po porodzie – co musisz o niej wiedzieć?

Spis treści

1. Depilacja laserowa w ciąży - tak czy nie?

2. Depilacja laserowa a okres laktacji

3. Depilacja w okresie połogu - czy jest możliwa?

4. Jak depilować się po porodzie?

5. Depilacja po porodzie - podsumowanie

Laserowa depilacja po porodzie – kiedy jest tak naprawdę możliwa? Czy usuwanie owłosienia w ten sposób jest dozwolone w okresie połogu? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych, podobnych pytań.

Większość świeżo upieczonych mam chce jak najszybciej wrócić do formy sprzed porodu. Nic dziwnego – pragną poczuć się dobrze we własnej skórze, która po tak wielkim wysiłku jak ciąża i narodziny dziecka najczęściej nie wygląda idealnie. Warto jednak dać sobie czas. Na wszystko przyjdzie pora – po porodzie warto skupić się na dziecku i swoich podstawowych potrzebach. Ciało i głowa muszą mieć czas na dojście do siebie. U niektórych kobiet trwa to dłużej, u niektórych krócej. Nie warto porównywać się do innych. Każdy organizm jest przecież inny.

Przeczytaj również: Depilacja laserowa a ciąża, czyli kiedy jest najlepszy czas na zadbanie o gładkie ciało

Depilacja laserowa w ciąży – tak czy nie?

Ciąża stanowi jedno z przeciwwskazań do depilacji laserowej. Zresztą w tzw. stanie błogosławionym nie należy korzystać z żadnych zabiegów, w których wykorzystywane są ultradźwięki albo emitowana jest energia z urządzenia laserowego. Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny więc poddawać się sonoforezie, peelingom kawitacyjnym czy wielu zabiegom wyszczuplającym. 

Dlaczego w takiej sytuacji depilacja laserowa jest zabroniona? Nie przeprowadzono bowiem żadnych testów aparatur laserowych na kobietach w ciąży. Nie wiadomo więc jak ultradźwięki czy emitowana energia mogłyby wpłynąć nie tylko na mamę, ale przede wszystkim na nienarodzone dziecko. Zresztą wobec kobiet spodziewających się maleństwa zawsze stosuje się wszelkie środki ostrożności. Wielu specjalistów jest przekonanych, że wiązki światła wydostające się z lasera mogłyby doprowadzić do nagłych i niekontrolowanych skurczy mięśni macicy, co w efekcie mogłoby doprowadzić do poronienia w pierwszych miesiącach ciąży albo przedwczesnego porodu w ostatnim trymestrze. 

Unikanie zabiegów laserowych to także najprawdopodobniej korzyść dla samej mamy. Podczas ciąży zmienia się gospodarka hormonalna w całym organizmie. Dlatego też odradza się wykonywanie zabiegów laserowych. Skóra jest wtedy bardziej wrażliwa i istnieje ryzyko powstania przebarwień, poparzeń czy bliznowaceń. Sam zabieg mógłby również okazać się mniej skuteczny. Trudno powiedzieć co mogłoby się wydarzyć. Być może depilacja laserowa nie zaszkodziłaby niektórym kobietom w ciąży, a niektórym już tak (każda kobieta inaczej znosi stan błogosławiony). Jednak żadna spodziewająca się dziecka mama kategorycznie nie może poddać się depilacji laserowej ani innym tego typu zabiegom, nawet jeśli do tej pory (przed ciążą) dobrze je znosi. Żaden specjalista nie zastosuje zresztą tej metody u ciężarnej. Nawet jeżeli ciąża nie jest jeszcze widoczna, laseroterapeuta przeprowadza przed zabiegiem wnikliwy wywiad medyczny. Pyta o ciążę i nie klasyfikuje do zabiegu ciężarnych ani pacjentek, które nie mają pewności czy są w ciąży, ale widzą takie prawdopodobieństwo. 

Warto również pamiętać, że skóra kobiety spodziewającej się dziecka jest szczególnie delikatna i wrażliwa. A to oznacza, że może być bardzo podatna na poparzenia czy powstawanie przebarwień. 

Kobieta w ciąży na tle winorośli spogląda z radością na swój brzuch.

Depilacja laserowa a okres laktacji

A co z karmieniem piersią? Czy to również stanowi przeciwwskazanie do depilacji laserowej? Zdecydowanie tak. Okres karmienia piersią jest również niezwykle istotny nie tylko dla organizmu dziecka (w końcu to bardzo ważny pokarm), ale i dla kobiety. Gospodarka hormonalna ulega bowiem poważnym zmianom. Dlatego wykonywanie zabiegów depilacji laserowej jest kategorycznie zabronione.  Nie wiemy czy działanie lasera będzie miało negatywny wpływ na proces laktacji oraz czy skład i jakość mleka nie ulegnie zmianie.  Poza tym skóra jest niezwykle wrażliwa i jakiekolwiek działania lasera mogą doprowadzić do wystąpienia przebarwień lub bliznowaceń.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Depilacja laserowa w okresie laktacji mogłaby okazać się niezwykle bolesna. Bardziej wrażliwa i delikatna skóra mogłaby reagować nawet podwójnie. Spotęgowanie uczucie bólu mogłoby być wręcz nie do wytrzymania i to nie tylko u osób z niskim progiem bólu, ale również tych w miarę odpornych  na tego typu odczucia. 

Zatem czy poddanie się zabiegowi depilacji laserowej zaraz po zakończeniu laktacji jest możliwe? Nie do końca. Należy się wstrzymać najlepiej 2-3 miesiące. Warto jeszcze tę kwestię skonsultować ze swoim lekarzem albo/i laseroterapeutą w Depilacja.pl. Przed każdą rozpoczętą terapią pacjenci odbywają bowiem bezpłatną konsultację. Na jej podstawie ekspert kwalifikuje daną osobę do zabiegów. 

Depilacja w okresie połogu – czy jest możliwa?

A co z samym połogiem, gdy kobieta nie karmi piersią? Czy w tym specyficznym i wymagającym okresie można poddać się w depilacji laserowej? Również nie. Z depilacją laserową warto się wstrzymać również w tym przypadku – najlepiej co najmniej 6 tygodni od porodu. To bardzo ważny czas dla kobiety. Ciało i organizm wracają do normy. Skóra przestaje być już tak wrażliwa jak wcześniej, a rany krocza powoli się goją. Wielu świeżo upieczonym mamom zależy na depilacji krocza. Tuż przed porodem usunięcie włosków nie było priorytetem, a po urodzeniu występuje obawa, że zostaną naruszone szwy. Okolice bikini mogą być też z tego powodu bardzo mocno narażone na zakażenia. 

Dlatego, jeżeli planujesz zajście w ciążę, pomyśl o depilacji laserowej zawczasu. Metoda ta pozwala na pozbycie się problematycznego owłosienia na stałe, co daje ogromny komfort nie tylko w trakcie okresu ciążowego czy poporodowego. 

Jak depilować się po porodzie?

Odczuwasz dużą potrzebę depilacji po porodzie? Trudno się dziwić. Wiele kobiet chce odzyskać komfort w tej materii. Spokojnie, istnieją metody z których możesz skorzystać. Na pewno zrezygnuj z metod, które mogą powodować duży ból. Jesteś po trudnym i wymagającym dla organizmu czasie. Być może przeszłaś ciężki poród. Nie ma sensu dokładać sobie bolesnych metod depilacji. Zatem nie bierz pod uwagę depilacji pastą cukrową, woskiem czy depilatorem elektrycznym. Najbezpieczniejsza w tym przypadku technika to tradycyjne golenie. Pamiętaj jednak o tym, aby używać maszynki jednorazowej zgodnie z jej przeznaczeniem, a więc… jeden raz. Rada wydaje się oczywista, niestety wiele osób się do niej nie stosuje, co może grozić podrażnieniami czy wrastającymi włoskami. Oczywiście nie można korzystać z akcesoriów tego typu, które są używane przez inne osoby.

Niestety golenie, choć mało inwazyjne i w tym przypadku bezpieczne, nie jest zbyt efektywne. Włoski mogą z powrotem odrastać nawet tego samego dnia. 

Depilacja po porodzie – podsumowanie

Depilacja laserowa tuż po porodzie, jak możesz zauważyć, nie jest możliwa. Należy dać sobie czas na dojście skóry, organizmu czy nawet psychiki do siebie. Nie ma sensu dokładać sobie zabiegów, które w tym specyficznym okresie mogą okazać się nie tylko niebezpieczne, ale też niekomfortowe czy nawet bolesne. Odczekaj po porodzie około 6 tygodni (albo nawet dłużej, jeśli nie czujesz, że już doszłaś w pełni do siebie) i udaj się na bezpłatną konsultację ze specjalistą Depilacja.pl.