Krem do depilacji – wszystko, co musisz wiedzieć

Spis treści

1. Krem do depilacji - co to jest i jak to działa?

2. Krem do depilacji - jak używać?

3. Stosowanie kremu do depilacji - objawy

4. Krem do depilacji - zasady, o których warto pamiętać

4.1. Po pierwsze: Depilacja kremem - test na małym fragmencie skóry

4.2. Po drugie: Nie przekraczaj zalecanego czasu stosowania danego preparatu

4.3. Po trzecie: Depilacja bikini kremem - używaj łagodniejszych specyfików

4.4. Po czwarte: Po depilacji zadbaj o nawilżenie skóry

4.5. Po piąte: Nie stosuj kremu zbyt często

5. Teraz już wiesz, jak stosować krem do depilacji

Zastanawiasz się, czy depilacja kremem to skuteczna metoda na pozbycie się niepożądanego owłosienia? Rzeczywiście w ten sposób możesz uzyskać efekt gładkiej skóry nawet na 2-3 tygodnie. Jednak zanim zdecydujesz się na tę metodę – sprawdź jej wady i zalety. 

Na rynku dostępnych jest dzisiaj mnóstwo sposobów depilacji. Jednym z nich jest usuwanie niechcianych włosków kremem. Choć metoda ta wydaje się wygodna, może nieść dość poważne konsekwencje dla skóry. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.

Krem do depilacji – co to jest i jak to działa?

Krem do depilacji miejsc intymnych oraz innych części ciała to, jak sama nazwa wskazuje, produkt, którego zadaniem jest zniwelowanie niechcianego owłosienia. To jeden z chemicznych sposobów depilacji. Jego działanie oparte jest na związkach chemicznych, m.in. na kwasie tioglikolowym. Podstawowym zadaniem tych składników jest wniknięcie do łodygi włosa (czyli jego wnętrza) i rozpuszczenie składnika budulcowego czyli kreatyny. Dochodzi do tego poprzez uszkodzenie mostków keratynowych.

Krem do depilacji bikini czy innych części ciała działa znacznie głębiej niż powszechna jednorazowa maszynka do golenia, która usuwa tylko włoski wystające ponad powierzchnię skóry. Dzięki temu gładka skóra utrzymuje się dłużej, a odrastające włoski zazwyczaj są słabsze i mniej widoczne. W składzie kremów do depilacji często znajdują się także składniki łagodzące takie jak: aloes, pantenol, mocznik czy alantoina.

krem_do_depilacji_co_to_jest

Krem do depilacji – jak używać?

Jak używać kremu do depilacji, aby cieszyć się satysfakcjonującymi efektami? Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta danego specyfiku. Zazwyczaj instrukcja stosowania kremów do depilacji nie jest ani trochę skomplikowana.

Krok nr 1 – nałóż krem na oczyszczoną skórę za pomocą specjalnej szpatułki (znajdziesz ją razem w zestawie z kremem). Pozostaw preparat na skórze przez wskazany na opakowaniu czas. Nie wydłużając zalecanego czasu ani go nie skracając. W pierwszym przypadku może bowiem dojść do podrażnień, a w drugim włoski mogą pozostać nieusunięte.

Krok nr 2 – usuń szpatułką krem razem z włoskami. Działaj w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Proces ten ułatwi Ci lekkie przyciskanie szpatułki do skóry.

Krok nr 3 – Spłucz pozostałości kremu pod prysznicem i osusz delikatnie skórę. Nałóż krem łagodząco-nawilżający. To wszystko!

Stosowanie kremu do depilacji – objawy

Nawet najlepszy krem do depilacji bikini i innych części ciała nie sprawdzi się u wszystkich. Metoda ta, choć wygodna w stosowaniu, często bardzo podrażnia. Tak naprawdę żaden z dostępnych na rynku kremów do depilacji nie daje gwarancji uniknięcia podrażnień. Każdy bowiem, aby zniszczyć włoski, musi działać destrukcyjnie na określone struktury organiczne. Włosy są wytworem skóry i są złożone w dużej części z podobnych substancji, a mianowicie: różnego typu keratyn. W związku z tym trudno jest stworzyć produkt, który precyzyjnie rozróżniał by włosy od tkanki nabłonka i selektywnie usuwał wyłącznie łodygę włosa, pozostawiając nienaruszoną powierzchnię skóry.

Różnego rodzaju badania agencji zajmujących się badaniem specyfików przeznaczonych do pielęgnacji skóry – w tym Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA) – wykazały, że obecne na rynku kremy do depilacji nie dają gwarancji pełnej ochrony przed uszkodzeniami skóry związanymi ze stosowaniem chemicznych produktów kosmetycznych. Jeśli stosujesz krem do depilacji miejsc intymnych lub twarzy – musisz pamiętać, że wrażliwość tych obszarów jest często wyższa od skóry na innych powierzchniach organizmu.

Krem do depilacji – zasady, o których warto pamiętać

Po pierwsze: Depilacja kremem – test na małym fragmencie skóry

Ta wskazówka jest obecna na niemal każdym opakowaniu kremu do depilacji lub na ulotce, która jest do niego załączona. Niestety: nie każdy się do niej stosuje, co potrafi skutkować bardzo silnymi podrażnieniami. W przypadku alergicznej reakcji na konkretny składnik kremu do depilacji – szczególnie w przypadku zastosowania go na twarzy lub w okolicach bikini – skóra może zareagować identycznie, jak w przypadku oparzenia. Odczuwalne przy tym ból i zaczerwienienie skóry są do uniknięcia, jeśli zastosowane zostaną zalecenia z ulotki, która nakazuje wykonać test na niewielkiej powierzchni skóry.

Reakcja alergiczna na jakikolwiek składnik jest możliwa w każdym przypadku, w którym nie zostały wcześniej przeprowadzone testy reakcji organizmu na wszystkie składniki. Czasami dany składnik może stać się alergenem dopiero po pewnym czasie intensywnego stosowania. Znane są przypadki, w którym coś, co przez dłuższy czas było dla danego organizmu najlepszym lekarstwem, po zbyt częstym stosowaniu wywoływało opuchliznę, swędzenie i ból. W związku z tym powyższy test warto wykonać nawet, jeśli przy wcześniejszym stosowaniu dany specyfik nie wywoływał podrażnień.

Depilacja kremem wymaga zatem każdorazowego przetestowania kosmetyku na niewielkim obszarze skóry. Aby wykonać test, należy nałożyć niewielką ilość kremu na skórę np. w okolicy nadgarstka i odczekać 48h. Taki test redukuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, jednak nie zwalcza go w zupełności – warto bowiem pamiętać, że w niektórych obszarach nasza skóra jest delikatniejsza. W związku z tym – jeśli test wypadł pomyślnie, jednak krem do depilacji został zastosowany na twarzy lub w miejscach intymnych i podczas zabiegu wywołał swędzenie – należy natychmiast zmyć warstwę specyfiku i nie stosować go więcej.

krem_do_depilacji_jak_uzywac_zasady

Po drugie: Nie przekraczaj zalecanego czasu stosowania danego preparatu

Każdy krem do depilacji działa w określonym czasie, którego należy pilnować. Przekonała się o tym nasza koleżanka, która stwierdziła, że jeśli pozostawi krem na skórze dłużej, niż zalecono, to efekt utrzyma się dłużej. Tuż po zabiegu była zadowolona – więcej włosków, niż zwykle pozostawiła na szpatułce. Negatywne skutki zabiegu dały się odczuć dopiero wieczorem. Następnego dnia obudziła się bardzo wcześnie z powodu swędzenia. Niestety: na depilowanej powierzchni pojawiły się krostki, które swędziały niemiłosiernie, a dodatkowo wyglądały bardzo nieestetycznie.

Depilacja bikini kremem, przy zastosowaniu czasu dłuższego, niż zalecany, w jej przypadku skutkował tygodniowym dyskomfortem w okolicach intymnych. Dodatkowo – gdy swędzenie ustało, okazało się, że część włosków zdążyła odrosnąć. Jej historia jest najlepszym dowodem na to, że nie warto przesadzać.

Po trzecie: Depilacja bikini kremem – używaj łagodniejszych specyfików

Nie bez powodu kremy zostały podzielone na kilka rodzajów. Hipoalergiczne warto stosować na twarzy i w miejscach intymnych, jednak na nogach, rękach czy brzuchu – mogą sprawdzać się w mniejszym stopniu. Koszt jednego opakowania kremu do depilacji wynosi niewiele ponad 10 złotych. To nie jest kwota, która w znacznym stopniu odbija się na średnim budżecie. Jeśli chcesz, żeby depilacja kremem przyniosła rezultaty zgodne z Twoimi założeniami – zaryzykuj i zrób test kremu do depilacji dla osób o normalnej skórze. Jeśli faktycznie nie masz tendencji do alergii – efekt po kremie dla normalnej skóry powinien utrzymywać się dłużej i nie wywoływać podrażnień. Oczywiście – zanim zastosujesz jakikolwiek krem, zgodnie z naszą wskazówką nr 1 – przeprowadź test na skórze w okolicy nadgarstka, a gdy w Twoim przypadku jest stosowana depilacja kremem bikini – nałóż specyfik na małym obszarze w okolicach intymnych i po 48 godzinach oceń, czy zadziałał on tak, jak powinien.

Nie da się jednak ukryć, że depilacja miejsc intymnych kremem może bardzo podrażnić skórę. Okolice bikini są bardzo delikatne i wrażliwe. Szczególnie w przypadku tego typu stref na ciele warto wybierać mniej inwazyjne metody. Mimo to chcesz wykorzystać krem do depilacji miejsc intymnych? Jak używać wówczas tego typu preparaty w okolicach bikini? Zasada jest ta sama – nałóż krem na oczyszczoną skórę i trzymaj tak długo, jak zaleca producent. Następnie usuń krem i włoski oraz nałóż łagodzące preparaty. Jaki wybrać krem do depilacji miejsc intymnych? Opinie na temat specyfików występujących na rynku są różne. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jaki preparat sprawdzi się w Twoim przypadku. Każda skóra jest bowiem inna. Musisz testować tak długo, aż znajdziesz idealny krem dla siebie. Jeżeli w ogóle jesteś w stanie odszukać taki preparat. Być może bowiem Twoja skóra nie jest stworzona do tego typu depilacji.

krem_do_depilacji_jak_to_dziala

Po czwarte: Po depilacji zadbaj o nawilżenie skóry

Bardzo często zapominamy, że skóra potrzebuje nawilżenia. Szczególnie gdy poddamy ją działaniu silnych substancji chemicznych. Warto pamiętać, że skóra nie lubi depilacji chemicznej, jednak często jest w stanie sobie z nią “poradzić”, jeśli tuż po niej otrzyma stosowną dawkę witalności i nawilżenia. Przynajmniej 3 dni po zabiegu depilacji kremem, postaraj się smarować wydepilowaną powierzchnię balsamem zawierającym witaminy A i E. Taki nawilżający krem po depilacji może sprawić, że Twoja skóra nawet nie odczuje tego, że była potraktowana substancją żrącą, jaką w pewnym stopniu jest każdy specyfik do depilacji chemicznej. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy została zastosowana depilacja twarzy kremem. Twarz jest bowiem zawsze widoczna, więc wszelkie przebarwienia lub inne efekty uboczne depilacji będą trudne do ukrycia.

Po depilacji kremem warto zastosować także kosmetyk, w którego składzie znajdziemy aloes oraz d-pantenol i alantoinę, które bardzo dobrze radzą sobie z wszelkimi podrażnieniami występującymi na skórze, która została pozbawiona włosków.

Dobrze nawilżona i odżywiona skóra odwdzięczy się ładnym wyglądem.

Po piąte: Nie stosuj kremu zbyt często

Jeśli będziesz “atakować” struktury włosa tą samą substancją zbyt często – tkanki najprawdopodobniej się uodpornią. Co to oznacza? Często stosowany krem do depilacji nie będzie zapewniał efektu gładkiej skóry na długo.

Warto pamiętać, że w przypadku kremów do depilacji – działają one najlepiej na jasne, słabe włoski. Niektóre substancje przyczyniają się jednak do tego, że włoski odrastają ciemniejsze i silniejsze. Krem do depilacji najlepiej zatem stosować jako uzupełnienie innej, bardziej trwałej metody depilacji – nie zaś jako jedyny sposób na pozbycie się włosków. W przypadku skorzystania z serii zabiegów depilacji laserowej należy jednak pamiętać, że tydzień po zabiegu i tydzień przed zabiegiem stosowanie depilacji chemicznej nie jest wskazane. A na czas wykonania zabiegów przy użyciu lasera najlepiej ją odstawić.

Jeśli chcesz stosować krem do depilacji twarzy – pamiętaj, że chemiczna metoda często wzmacnia włoski i sprawia, że przykładowo niechciany wąsik rysuje się bardziej wyraźnie po jej zastosowaniu.

Teraz już wiesz, jak stosować krem do depilacji

Jak widzisz – stosowanie kremu do depilacji jest proste. Niestety nie jest to metoda dla wszystkich. Na podstawie różnych badań stwierdzono, że aż 89% kremów do depilacji nie zostało dokładnie przebadanych. Dobrze jest o tym pamiętać w momencie stosowania specyfików, które mają zapewnić efekt gładkiej skóry. My oczywiście rekomendujemy wybór mniej inwazyjnej metody depilacji, czyli usunięcia zbędnego owłosienia z wykorzystaniem profesjonalnego lasera, bo z naszego doświadczenia wynika, że jest to najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie dla trwałego pozbycia się niechcianych włosków. Jednak jeśli chcesz korzystać z zamienników, takich jak kremy do depilacji (na których zresztą często w celach marketingowych umieszczana jest informacja, że w ciągu kilku minut osiągniesz efekt porównywalny do depilacji laserowej) – tych kilka wskazówek może Ci się przydać!


Bibliografia

  1. Jaroszewska: Kosmetologia. Wydawnictwo ATENA, Warszawa 2008
  2. Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014