Twój koszyk jest pusty!

Laser diodowy a IPL – czym się różnią?

26 lutego 2020
Depilacja
Spis treści

Trwałe usuwanie włosów to podstawa współczesnej pielęgnacji. Jednak, by efekty były faktycznie zadowalające i bezpieczne, trzeba postawić na wizytę w profesjonalnym gabinecie depilacji wyposażonym w nowoczesny sprzęt z odpowiednimi certyfikatami. Jaką technologię wybrać? Laser diodowy czy IPL? Bo wbrew pozorom nie jest to jedno i to samo.

Wachlarz możliwości wyboru metody usuwania nadmiernego owłosienia jest tak szeroki, że każdy będzie w stanie wybrać zabieg najodpowiedniejszy dla siebie. Dotyczy to nie tylko profesjonalnej depilacji laserowej, ale również tej możliwej do wykonania w zaciszu domowym. Na rynku regularnie pojawiają się coraz to nowsze modele depilatorów IPL. Pochodzą od różnych producentów, posiadają różne parametry i właściwości. Jak prezentują się one w zestawieniu z klasycznym laserem diodowym? Wraz z naszymi ekspertami przygotowaliśmy dla Was artykuł, w którym opiszemy te dwie metody depilacji. Pomożemy wybrać tę najlepszą dla Waszej skóry. Co okaże się lepsze? Kto wygra starcie depilator IPL – laser diodowy? Przekonajmy się!

Laser diodowy a IPL

Najczęściej wybieranymi technologiami depilacji są obecnie laser diodowy oraz urządzenia epilujące IPL. Laser diodowy zna zapewne każdy, kto choć trochę interesował się zagadnieniem depilacji laserowej. Zaraz po laserze rubinowym, jest to najczęściej wykorzystywana w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych technologia usuwania niechcianych włosów. Może on być z powodzeniem stosowany na różnych powierzchniach ciała, zarówno na odporniejszej na ból skórze nóg i rąk, jak i w okolicach bikini, a nawet na twarzy. 

Urządzenia IPL również nadają się do usuwania włosów z różnych części ciała – służą do tego celu różnej wielkości nakładki. Większość producentów umieszcza je w zestawie. Posiadają one odpowiednio dobraną wielkość okienek, przez które do skóry przedostaje się światło. Niezaprzeczalną zaletą, jaką oferuje laser IPL, jest możliwość samodzielnego stosowania i pełna swoboda w wyborze czasu zastosowania. Lasery diodowe mogą być obsługiwane jedynie przez przeszkolony do tego celu personel, wymagają również stosowania specjalnych okularów ochronnych, które w trakcie zabiegu zapewniają bezpieczeństwo naszym oczom. 

Laser diodowy – najważniejsze cechy

Lasery diodowe są rodzajem laserów frakcyjnych nieablacyjnych. Oznacza to, że nie powodują odparowania cząsteczek wody z tkanek, jak ma to miejsce w przypadku laserów frakcyjnych ablacyjnych CO2, służących do intensywnego peelingu naskórka. Ich działanie opiera się zatem na uderzaniu w cząstki barwnika zgromadzone w cebulce włosa znajdującego się w fazie wzrostu i powodowaniu wzrostu temperatury wewnątrz mieszka włosowego. Gorąco uszkadza jego struktury, co powoduje ich obumarcie. 

Czym jest laser IPL?

Kilkanaście lat temu wręcz nie do pomyślenia było, aby ktokolwiek bez odpowiedniego przeszkolenia mógł używać lasera do depilacji. Co dopiero posiadać go w domu! Technologia zmieniła się tak bardzo, że teraz każdy może zakupić swoje własne urządzenie i wykonywać depilację światłem samodzielnie. Zapewne wielu z Was zastanawia się co to IPL. Skrót oznacza Intense pulsed light, czyli intensywne światło pulsacyjne. W przeciwieństwie do klasycznego lasera, IPL używa szerokiego spektrum światła o różnych długościach fal. Oznacza to, że urządzenie generuje nieskoncentrowaną energię świetlną, która dociera do większego obszaru tkanek, w tym do mieszków włosowych. Wiązki IPL są całkowicie bezpieczne, posiadają zbyt małą moc, aby wywołać poparzenie. Na wrażliwszych powierzchniach mogą co prawda wywołać uczucie delikatnego szczypania, jednak nie wiąże się to z koniecznością stosowania kremów znieczulających.

Końcówki dołączone do zestawu wyposażone są w specjalne filtry, które determinują, do jakich struktur w skórze dociera generowane światło. Intensywne światło pulsacyjne może być bowiem wykorzystywane nie tylko o depilacji, ale również do terapii niewielkich zmian skórnych. Zatem różnica pomiędzy urządzeniami laserowymi a IPL polega na tym, że pierwsze z nich używają skoncentrowanej wiązki światła o stałej w danym momencie długości fali, a przyrządy do domowej depilacji korzystają ze światła rozproszonego o znacznie mniejszej mocy. Czy oznacza to, że są mniej skuteczne? Niestety tak, przez co potrzebne jest znacznie więcej sesji naświetlania, aby w widoczny sposób osłabić mieszek włosowy. Kolejnym minusem jest zakres powierzchni, na jakich będziecie w stanie samodzielnie zastosować urządzenie IPL. Nie wszędzie będziecie w stanie dosięgnąć, jak również nie każda powierzchnia będzie dla Was widoczna podczas naświetlania.

Laser diodowy czy IPL – co wybrać?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest laser diodowy czy IPL – wszystko zależy od tego, jakie macie oczekiwania wobec epilacji. Laser IPL to urządzenie przeznaczone do użytku domowego. Będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za wizytami w gabinetach kosmetycznych lub którym brakuje czasu na wizyty u kosmetologa. Należy jednak pamiętać, że lasery IPL jedynie osłabiają włosy, a nie powodują ich całkowitej eliminacji. Tylko w przypadku regularnego naświetlania skóry włosy powoli zaczną tracić swoją twardość i zabarwienie. Zazwyczaj niezbędne jest co najmniej 8 sesji, aby zobaczyć znaczące efekty. Osłabienie włosów zazwyczaj utrzymuje się do pół roku, po tym czasie niezbędne jest powtórzenie zabiegu.

depilacja_laserowa_a_szczepionka

Dla osób chcących zapomnieć o nadmiernym owłosieniu na długie lata, właściwym wyborem będzie profesjonalna epilacja, na przykład przy użyciu lasera diodowego. Tylko takiego rodzaju urządzenia posiadają zdolności pozwalające na permanentne zniszczenie mieszka włosowego, a co za tym idzie – uniemożliwienie włosowi ponowny wzrost. W zależności od odcienia skóry i intensywności zabarwienia owłosienia, ilość potrzebnych sesji waha się pomiędzy 3 a 6. Sesje wykonywane są w odstępie około sześciu tygodni. Ich zastosowanie wymaga co prawda wizyty w salonie medycyny estetycznej, jednak efekty użycia są widoczne niemal natychmiast. Również skutki zastosowania lasera diodowego utrzymują się nieporównywalnie dłużej, niż w przypadku urządzenia IPL. 

Jak widzicie, depilator diodowy oraz laser IPL znacznie różnią się od siebie. Dotyczy to nie tylko metodologii działania, ale też trwałości efektów, jakie przynosi ich stosowanie. Jeśli potrzebujecie długotrwałego spokoju od usuwania zbędnego owłosienia, trwającego nawet kilka lat, z pewnością powinniście postawić na depilację laserem diodowym. Gdybyście po przeczytaniu naszego tekstu nadal mieli wątpliwości, z przyjemnością opowiemy Wam, czym różnią się od siebie laser diodowy a IPL. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami oraz do jednego z naszych gabinetów. Będziecie mogli na własnej skórze wypróbować depilację diodową! 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 9
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Keratyna na włosy - to musisz wiedzieć!
Włosy od zawsze były symbolem urody i zdrowia. Dlatego niezależnie od płci czy wieku, każdy z nas pragnie, aby nasza czu...
Czy wypełnienie bruzd nosowo wargowych jest przeciwwskazanie...
Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, popularnie nazywanych "liniami marionetek", to jedna z popularnych procedur estetycz...
Czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne?
Tatuaże są wyjątkowym sposobem na wyrażenie siebie i zachowanie wspomnień, ale czasem życie i preferencje zmieniają się ...

Proponowane zabiegi