Laser diodowy a IPL – czym się różnią?

Spis treści

1. Laser diodowy

2. IPL

3. Laser diodowy a IPL

Trwałe usuwanie włosów to podstawa współczesnej pielęgnacji. Jednak, by efekty były faktycznie zadowalające i bezpieczne, trzeba postawić na wizytę w profesjonalnym gabinecie depilacji wyposażonym w nowoczesny sprzęt z odpowiednimi certyfikatami. Jaką technologię wybrać? Laser diodowy czy IPL? Bo wbrew pozorom nie jest to jedno i to samo.

W XXI wieku technologia służy urodzie i codziennemu komfortowi życia, ułatwiając je najbardziej jak się da. Wciąż obecne na rynku jednorazowe golarki odchodzą powoli do lamusa wobec coraz lepszych technik trwałego usuwania włosów skąd tylko zapragniemy. 

Laser diodowy

Rosnącą popularnością cieszą się dziś lasery diodowe jak na przykład SPEC3 Hybrid czy LightSheer wykorzystywane w salonach sieci Depilacja.pl. Pierwszy z nich opiera się na połączeniu trzech technologii – diodowej, aleksandrytowej oraz neodymowo-yagowej. Zastosowanie trzech długości fal pozwala laserowi działać skutecznie na każdym fototypie skóry. Nie ma przeproś wobec bardzo jaśniejszych i cienkich włosów – żaden włos nie umknie temu laserowi. Jego zaletą jest także zastosowanie technologii SHR, która zapewnia brak odczuć bólowych i sprawia, że SPEC3 Hybrid jest bezpieczny nawet dla wrażliwej skóry. Z kolei LightSheer wyróżnia się tym, że ma wymienne głowice, które umożliwiają bezpieczne i skuteczne zabiegi zarówno na małych obszarach, jak i na dużych partiach skóry. Działanie obu laserów opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy, co oznacza, że wytwarzana przez laser wiązka światła bezpośrednio i wyłącznie oddziałuje na mieszek włosowy, a dokładnie – niszczy te elementy, które odpowiedzialne są za odrastanie włosów. Jak to się dzieje? Wiązka wychwytuje barwnik włosa i rozgrzewa go tak, że cebulka ulega zniszczeniu. Laser nie ma jednak wpływu na sąsiadujące tkanki ani na narządy wewnętrzne. W trakcie jednego zabiegu przy użyciu lasera diodowego zniszczeniu ulega około 30% cebulek. Seria 9 zabiegów gwarantuje pozbycie się do 95% niechcianego owłosienia. 

Depilacja laserowa nóg laserem Light Sheerw salonie depilacja.pl

IPL

IPL (z angielskiego Intensive Pulse Light, czyli intensywne światło impulsowe) to urządzenie, które emituje wiązkę fal świetlnych o różnej długości. Natomiast laser diodowy emituje wiązkę światła o konkretnej, stałej długości fali – dobranej do potrzeb przez kosmetologa. Metoda IPL tym się różni od lasera, że wykorzystywana jest nie tylko do depilacji włosów, lecz także do leczenia trądziku, zamykania naczynek itp. Jeśli chodzi o depilację IPL, to podobnie jak w przypadku lasera wiązka światła działa na barwnik włosów znajdujących się w fazie wzrostu, czyli anagenu. Jednak w przeciwieństwie do lasera IPL raczej osłabia czy też degeneruje cebulki a nie niszczy ich, co skutkuje tym, że po jakimś czasie (zwykle po roku lub dwóch latach), nawet po serii zabiegów, włosy odrastają, ale wolno i oczywiście słabsze – cieńsze i jaśniejsze zazwyczaj. Co istotne z technologii IPL można skorzystać nie tylko w gabinetach kosmetycznych, lecz także kupić urządzenia do użytku domowego, które są zwykle jednak zdecydowanie mniej skuteczne niż profesjonalnie wykonane zabiegi, i mimo wszystko mogą skończyć się podrażnieniami, przebarwieniami czy poparzeniami. 

Laser diodowy a IPL

Laser diodowy wykazuje więc większą i szybszą skuteczność niż IPL, ponieważ niszczy mieszki włosowe wraz z cebulką i macierzą, dzięki czemu efekty jego stosowania są trwałe. Precyzyjnie dobrana i ustawiona długość fali lasera diodowego zapewnia przy tym bezpieczeństwo zabiegu, podczas gdy w przypadku IPL mamy do czynienia z różnymi długościami fali, które mogą spowodować poparzenia czy inne nieprzyjemne doznania, powikłania. IPL i laser diodowy bazują jednak na tym samym zjawisku, czyli selektywnej fototermolizie, czyli wychwytywaniu w skórze ciemnego barwnika włosa – melaniny – i tym samym działaniu na mieszki włosowe. 

Wybierając trwałą metodę depilacji, warto wziąć pod uwagę faktyczne efekty, skuteczność urządzenia do depilacji i bezpieczeństwo zabiegu. Zawsze warto się skonsultować z profesjonalistami w danej dziedzinie, którzy przeprowadzą dokładny wywiad i na jego podstawie zakwalifikują do zabiegu, a także udzielą wszelkich niezbędnych informacji na jego temat, jak i doradzą najlepsze rozwiązania.