Twój koszyk jest pusty!

Ropne krosty po goleniu – dlaczego się pojawiają i jak ich uniknąć?

11 sierpnia 2021
Depilacja
Pielęgnacja
Spis treści

Nic nie psuje efektu starannego golenia równie skutecznie, co nieestetycznie wyglądający stan zapalny. Skąd się biorą ropne stany zapalne po goleniu? Jak z nimi postępować? Wreszcie – jak im zapobiec? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na te wszystkie pytania.

Stany zapalne po goleniu wyglądem przypominają te pojawiające się przy trądziku, jednak ich geneza znacznie różni się od siebie. Wykwity chorobowe, pojawiające się głównie w okresie dojrzewania, wynikają z zaburzeń pracy gruczołów łojowych. Ropne krosty po depilacji powstają, gdy nowy włosek lub pozostałość starego nie trafiają na powierzchnię, ponieważ ulegają zablokowaniu tuż przy ujściu pochewki włosa. Zablokowany włos wrasta w skórę i podrażnia mieszek włosowy, co z kolei może skutkować zapaleniem podskórnym oraz pojawieniem się wysięku i bólu. Wrastające włoski mają również skłonność do tworzenia niewielkich struktur podobnych do torbieli, które wypełniają się ropą. Wbrew wciąż pokutującej opinii, tego problemu można uniknąć i pozbyć się go raz na zawsze! Opowiemy, w jaki sposób skutecznie pozbyć się ropnych krost po goleniu oraz jak pożegnać się z tym problemem raz na zawsze!

Przygotowanie skóry do depilacji

Higiena skóry oraz narzędzi do usuwania włosków to podstawowa czynność zapobiegająca powstawaniu ropnych krostek po goleniu o podłożu bakteryjnym. Niezależnie od tego, czy depilujemy twarz, pachy, czy łydki, skórę należy najpierw oczyścić – stan zapalny może wdać się również wtedy, gdy nie skaleczymy się. Kolejną bardzo ważną kwestią przed rozpoczęciem golenia jest odpowiednie nawilżenie. Sucha skóra, której strukturze daleko do gładkości, prawie na pewno ulegnie uszkodzeniu, gdy przejedziecie po niej ostrzami golarki. Aby pozbyć się nierówności z powierzchni skóry, dobrze jest regularnie wykonywać peelingi. Nie tylko usuwają one martwy naskórek i wszelkie drobne nierówności, ale również poprawiają krążenie podskórne i w dużym stopniu zapobiegają wrastaniu włosów. 

🎥 Zobacz wideo: O czym pamiętać 2 tygodnie przed zabiegiem depilacji laserowej?

Skąd się biorą ropne krosty po goleniu?

Istnieją dwa podstawowe podłoża pojawiania się tych kłopotliwych wykwitów skórnych. Zrozumienie mechanizmu ich powstawania może pozwolić Wam na dobranie skuteczniejszej metody uniknięcia ich.

Ropne krosty – bakterie

Stan zapalny mieszka włosowego wywołany może być przedostaniem się do niego bakterii – paciorkowców lub gronkowców. Mogą one dostać się do wnętrza skóry poprzez ujścia gruczołów łojowych. W miejscu zakażenia pojawia się zaogniona krosta, w której znajdują się bakterie, wysięk, leukocyty oraz resztki martwych tkanek.

Ropne krosty – wrastanie włosów

W tym przypadku rosnący włos zamiast trafić w ujście pochewki, trafia na barierę w postaci naskórka i zaczyna rosnąć w stronę tkanek. Następnie obudowuje się strukturą torbielowatą, w której zaczyna zbierać się mieszanina o składzie podobnym do zawartości krosty o podłożu bakteryjnym.

Najlepszą metodą permanentnego pozbycia się problemów z mieszkami włosowymi, jest depilacja laserowa, która na stałe uszkadza te struktury, dzięki czemu nie są one w stanie stworzyć nowego włosa. Taka metoda usuwania niechcianego i problematycznego owłosienia jest najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą depilacji.

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym szansę na pojawienie się ropnych krost po depilacji jest wybór golarek wysokiej jakości, które są właściwie naostrzone i posiadają zabezpieczenia przed zacinaniem. Używać ich należy w połączeniu z kosmetykami dedykowanymi, czyli piankami i żelami do golenia, które zapewniają odpowiedni poślizg. 

Bardzo dobry efekt przynosi stosowanie na skórę specyfików zawierających kwas salicylowy, który ma działanie złuszczające,  antybakteryjne i przeciwzapalne. Ważnym jest, abyście wybierali kosmetyki, które nie zawierają alkoholu, ponieważ spowoduje on jeszcze większe podrażnienie, wysuszenie oraz w następstwie – ból.

Świetne rezultaty dają również naturalne kosmetyki, takie jak żel z aloesu. Najlepszy i najwygodniejszy sposób na pozyskanie go, to wycięcie plastra ze świeżego liścia, zblendowanie żelu a następnie nałożenie cienkiej warstwy na skórę po goleniu. W celu naturalnej dezynfekcji użyjcie olejku z drzewa herbacianego – zawiera on terpeny oraz związki fenolowe, które eliminują bakterie, wirusy i niektóre grzyby.

Jak usunąć ropne krosty po goleniu bikini?

W przypadku grudek, które pojawiają się w miejscach intymnych, należy działać szybko i zdecydowanie. Okolice bikini należą do tych części ciała, które są prawie non stop zakryte przylegającym ubraniem oraz które ulegają otarciom – skóry o skórę oraz o tkaniny. Ciągłe drażnienie zaognionego obszaru jedynie wzmaga nieprzyjemne objawy i zwiększa stan zapalny. 

Aby tego uniknąć, ropne krostki po goleniu bikini, które powstały w wyniku wrastania włosków, należy odkazić a następnie ostrożnie i delikatnie przebić wyjałowioną igłą,  po czym podnieść włos, aby mógł wyrastać w prawidłowym kierunku. Na obszar objęty stanem zapalnym dobrze jest zaaplikować krem lub maść zawierającą środek antybakteryjny lub posmarować zaognioną skórę hydrokortyzonem, który przyniesie prawie natychmiastową ulgę i zmniejszy stan zapalny. Podobną skuteczność dermatolodzy i kosmetolodzy przypisują środkom nawilżająco – dezynfekującym, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu. 

Istnieją domowe sposoby na pozbywanie się ropnych krostek po goleniu bikini. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie peelingów z płatków owsianych połączonych z miodem i oliwą z oliwek. Miód znany ze swoich antydrobnoustrojowych właściwości oraz bogactwa w składniki odżywcze, które przyspieszą proces leczenia zapalenia mieszków włosowych i złagodzą obrzęk. Ulgę w bólu i uczuciu rozgrzania podrażnionej skórze przyniosą zimne kompresy, które wyhamowują proces zapalny i zdecydowanie zmniejszą odczuwany dyskomfort.. 

Przeczytaj również: Postępowanie, pielęgnacja i zalecenia po depilacji laserowej.

Jeśli wyżej wymienione kosmetyki oraz domowe sposoby nie dadzą rady zmniejszyć stanu zapalnego, niezbędne będzie miejscowe zastosowanie antybiotyku. Strefa intymna jest szczególnie narażona na różnorakie drobnoustroje, zatem wszelkie ropne krosty po depilacji mają tam idealne środowisko do rozrostu i zakażania sąsiadujących tkanek. Jeśli wszystkie inne metody zawiodą, należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa, który dobierze właściwą terapię. 

Jak widzicie, ropne krosty po goleniu i depilacji to problem, którego w dzisiejszych czasach można pozbyć się łatwo, szybko i na stałe. Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym sposobem na to jest depilacja laserowa, a w przypadku usuwania niechcianego owłosienia przy pomocy maszynek do golenia – właściwe przygotowanie skóry do zabiegu, a następnie właściwa pielęgnacja. Mimo tak wielu starań, problem ropnych krost po goleniu może dotknąć każdego, dlatego dermatolodzy i specjaliści z zakresu medycyny estetycznej zawsze na pierwszym miejscu stawiają depilację laserową.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, zapoznaj się z licznymi wpisami na naszym blogu oraz odwiedź nas  – podczas bezpłatnej konsultacji dowiesz się wszystkiego na temat zabiegów, ich częstotliwości i efektów, jakie przyniosą.

Jak widać, depilacja laserowa to świetna metoda, która ma wiele zalet! Tylko teraz możesz przekonać się na własnej skórze, oszczędzając 20%! Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️

Do wyboru masz aż 50 salonów w całej Polsce – na pewno znajdziesz gabinet blisko siebie.

depilacja_laserowa_promocja

 

 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 6
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Najskuteczniejsze zabiegi ujędrniające - jakie wybrać?
W miarę upływu lat i wpływu różnych czynników zewnętrznych nasza skóra i ciało mogą ulegać naturalnemu procesowi utraty ...
Hormony a owłosienie. Czy zaburzenia hormonalne mają wpływ n...
Owłosienie jest naturalnym elementem ludzkiego ciała, jednak jego ilość i rozmieszczenie mogą być regulowane przez wiele...
Jak sprawić, żeby wąsik był niewidoczny?
Wąsik, choć często charakterystyczny i wyrazisty, może być czasem powodem dyskomfortu lub braku pewności siebie. Dla nie...

Proponowane zabiegi