Twój koszyk jest pusty!

Endermologia czy fala uderzeniowa? Porównanie zabiegów.

22 września 2023
Endermologia
Spis treści

Wśród bogatej gamy dostępnych zabiegów medycyny estetycznej, dwie metody zyskały szczególne uznanie: endermologia i fala uderzeniowa. Oba te podejścia mają na celu poprawę wyglądu i komfortu ciała, jednak różnią się swoimi mechanizmami oraz efektami. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej obu zabiegom, dokonując porównania ich działania, zalet oraz obszarów, w których wykazują największą skuteczność.

Odkryjmy zatem, czy to endermologia czy fala uderzeniowa lepiej spełni oczekiwania tych, którzy pragną poprawić wygląd swojego ciała i samopoczucie.

Fala uderzeniowa - co to jest?

Fala uderzeniowa to innowacyjna technologia, która znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, w tym również w medycynie estetycznej. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda, opierająca się na generowaniu impulsów akustycznych o wysokiej energii, które przekazywane są do organizmu poprzez skórę. Mechanizm działania fali uderzeniowej opiera się na zjawisku akustycznego stresu, który ma zdolność stymulowania procesów naprawczych w tkankach.

W medycynie estetycznej fala uderzeniowa znajduje zastosowanie głównie w celu redukcji cellulitu, poprawy elastyczności skóry, wygładzenia nierówności oraz łagodzenia różnego rodzaju dolegliwości związanych z układem mięśniowo-szkieletowym.

Działanie fali uderzeniowej na tkanki jest wieloaspektowe. Główne efekty obejmują:

 • stymulację mikrokrążenia - fala uderzeniowa poprawia krążenie krwi oraz limfy, co sprzyja odżywianiu i dotlenieniu tkanek. To przyśpiesza procesy metaboliczne i usuwanie toksyn,
 • rozpadanie komórek tłuszczowych - dzięki intensywnym impulsom akustycznym, fala uderzeniowa może pomóc w rozpadaniu komórek tłuszczowych, co przyczynia się do redukcji cellulitu i wymodelowania sylwetki,
 • stymulację fibroblastów - fibroblasty to komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, które nadają skórze jędrność i elastyczność. Zabieg ten pobudza te komórki do zwiększonej syntezy tych substancji, co wpływa pozytywnie na wygląd i jakość skóry,
 • zmniejszenie widoczności blizn i zrostów - w obszarze medycyny estetycznej fala uderzeniowa może być stosowana do łagodzenia blizn i zrostów i co za tym idzie - poprawy wyglądu skóry,
 • łagodzenie bólu i naprawa tkanek miękkich - fala uderzeniowa może pomóc w zmniejszaniu dyskomfortu związanego z urazami mięśniowo-szkieletowymi poprzez stymulację procesów naprawczych w tkankach miękkich.

W skrócie - technologia fali uderzeniowej ma zdolność stymulowania naturalnych procesów naprawczych organizmu, co przekłada się na poprawę wyglądu skóry, redukcję cellulitu oraz łagodzenie bólu. Dzięki swojej nieinwazyjności i wykluczeniu okresu rekonwalescencji, staje się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych metod chirurgicznych w dziedzinie medycyny estetycznej.

Zabieg falą uderzeniową - efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne

Zabieg falą uderzeniową może przynieść szereg korzyści dla pacjentów z różnymi problemami estetycznymi i zdrowotnymi. Są to m.in. wspomniane już redukcja cellulitu, poprawa elastyczności skóry, wygładzenie jej nierówności czy łagodzenie bólu oraz urazów.

Przeciwwskazania do fali uderzeniowej

Podobnie jak wiele innych procedur medycznych zabieg falą uderzeniową może nie być odpowiedni dla wszystkich pacjentów. Przeciwwskazania wyglądają następująco:

 • ciąża - zabieg falą uderzeniową jest zwykle odradzany u kobiet w ciąży z powodu braku dostatecznej wiedzy na temat wpływu fal na płód,
 • zakażenia skórne - obecność aktywnych zakażeń skórnych na obszarze poddanym zabiegowi może być przeciwwskazaniem,
 • choroby skóry - w niektórych przypadkach, takich jak trądzik różowaty lub łuszczyca, zabieg falą uderzeniową może nasilić objawy,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi - osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe lub mające zaburzenia krzepnięcia krwi wykluczają udział w zabiegu.

Przeciwwskazań jest znacznie więcej - wyklucz je wraz ze specjalistą medycyny estetycznej, aby zabieg był nie tylko efektywny, ale przede wszystkim - bezpieczny. 

Skutki uboczne fali uderzeniowej

W większości przypadków zabieg falą uderzeniową jest stosunkowo bezpieczny, jednak mogą wystąpić pewne skutki uboczne, choć są one zazwyczaj krótkotrwałe. Czasami są to:

 • obrzęk - krótkotrwały obrzęk lub zaczerwienienie na obszarze poddanym zabiegowi, które zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni,
 • krótkotrwały ból - niektórzy pacjenci mogą odczuwać krótkotrwały dyskomfort lub ból po zabiegu, który zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni,
 • zasinienia - w niektórych przypadkach może pojawić się zasinienie na obszarze poddanym zabiegowi, ale akurat to zjawisko występuje wyjątkowo rzadko,
 • reakcje skórne - u niektórych pacjentów może dojść do reakcji skórnych, takich jak suchość skóry lub drobne zmiany skórne, które zazwyczaj są przejściowe.

Przeczytaj również: Czy endermologia jest bezpieczna dla zdrowia? Sprawdź!

Zabieg endermologii - co to jest?

Zabieg endermologii to nieinwazyjna procedura kosmetyczna, która wykorzystuje specjalne urządzenie do masażu głębokich warstw skóry i tkanki podskórnej. Celem tego zabiegu jest m.in. poprawa kondycji skóry czy stymulacja krążenia krwi oraz układu limfatycznego. Endermologia może być stosowana na różnych obszarach ciała, takich jak uda, pośladki, brzuch, ramiona i inne miejsca, gdzie występują cellulit lub problemy z napięciem skóry.

Podczas zabiegu endermologii wykorzystywane jest urządzenie z głowicą wyposażoną w rolki i podciśnienie. Głowica jest przesuwana po powierzchni ciała, a rolki i podciśnienie działają na skórę i tkankę podskórną.

Zabieg endermologii od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów Depilacja.pl oraz Envie Clinic. Trudno się dziwić - zapewnia szereg korzyści takich jak m.in.:

 • redukcja “pomarańczowej skórki” - endermologia opiera się na masażu próżniowym, który pobudza krążenie krwi i limfy oraz aktywuje fibroblasty. To może przyczynić się do zredukowania widoczności cellulitu i poprawy gładkości skóry,
 • poprawa jędrności skóry - endermologia stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu oraz elastyny. Efekt? Bardziej jędrna i elastyczna skóra i co za tym idzie - młodziej wyglądająca, 
 • wygładzenie nierówności skóry - masaż próżniowy stosowany podczas endermologii może pomóc w spłyceniu blizn, zrostów i innych nierówności skórnych, poprawiając ogólny wygląd skóry,
 • modelowanie sylwetki - endermologia modeluje sylwetkę poprzez poprawę struktury skóry i redukcję niepożądanych zmian,
 • rozluźnienie spiętych mięśni - endermologia stosowana jest często przez sportowców przed lub po treningu w celu pobudzenia mięśni do aktywności fizycznej lub złagodzenia ich napięcia po intensywnym ruchu.

Przeciwwskazania do endermologii

Endermologia to zabieg dla prawie wszystkich, choć także w tym przypadku trzeba pamiętać o przeciwwskazaniach. Te wyglądają bardzo podobnie jak w przypadku fali uderzeniowej. Korzystając z endermologii w salonie Depilacja.pl, masz pewność, że wszelkie przeciwwskazania zostaną wykluczone (lub potwierdzone) podczas wstępnej wizyty konsultacyjnej. Ta w naszych gabinetach odbywa się zupełnie za darmo.

Skutki uboczne endermologii

Zazwyczaj endermologia jest bezpieczna, ale mogą wystąpić pewne krótkotrwałe skutki uboczne takie jak krótko trwający dyskomfort czy obrzęki (podobnie jak ma to miejsce w przypadku fali uderzeniowej). Trzeba jednak pamiętać, że do tego typu objawów dochodzi niezmiernie rzadko. 

Endermologia czy fala uderzeniowa - różnice i podobieństwa

Zarówno endermologia, jak i fala uderzeniowa, stanowią popularne metody medycyny estetycznej, które skupiają się na poprawie wyglądu ciała i zdrowia skóry. Obie te techniki mają na celu stymulację procesów naprawczych w tkankach, lecz wykorzystują różne mechanizmy, by osiągnąć podobne cele.

Endermologia polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia, który wykorzystuje kontrolowane podciśnienie i masaż próżniowy. Poprzez te działania stymuluje krążenie krwi i limfy oraz aktywuje fibroblasty w skórze. Głównym celem endermologii jest poprawa elastyczności skóry, redukcja cellulitu, wymodelowanie sylwetki oraz wygładzenie nierówności skórnych. Procedura ta jest szczególnie skuteczna w obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch i ramiona.

Z drugiej strony fala uderzeniowa wykorzystuje impulsy akustyczne o wysokiej energii, które przekazywane są do organizmu poprzez skórę. Działa na zasadzie akustycznego “stresu”, który stymuluje procesy naprawcze w tkankach. Jej głównym celem jest redukcja cellulitu, poprawa elastyczności skóry, łagodzenie bólu i urazów oraz stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Zastosowanie fali uderzeniowej obejmuje okolice dotknięte cellulitem, bliznami, a także obszary wymagające łagodzenia bólu w mięśniach i stawach.

Choć endermologia i fala uderzeniowa różnią się mechanizmami działania, obie te metody dążą do poprawy wyglądu skóry i redukcji cellulitu. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji pacjenta, rodzaju problemu estetycznego oraz rekomendacji specjalisty medycyny estetycznej. Przed podjęciem decyzji zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, aby osiągnąć najlepsze efekty związane z poprawą kondycji skóry i komfortem ciała.

Ty wybierasz: endermologia czy fala uderzeniowa?

Zabieg endermologii opiera się na masażu próżniowym i ma na celu poprawę elastyczności skóry, wygładzenie nierówności oraz redukcję cellulitu. Z kolei fala uderzeniowa wykorzystuje impulsy akustyczne, stymulując procesy naprawcze w tkankach, prowadząc do poprawy elastyczności skóry, redukcji cellulitu oraz łagodzenia bólu i urazów.

Niezależnie od wyboru, warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Nasze usługi oferują kompleksowe podejście i doświadczenie w dziedzinie medycyny estetycznej. Zachęcamy Cię do skorzystania z naszych porad i usług, aby osiągnąć najlepsze rezultaty dla Twojej skóry i samopoczucia. Twój wybór zależy od Twoich potrzeb i celów, a my jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc na każdym etapie procesu ku poprawie wyglądu i komfortu Twojego ciała.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 0.00
Ilość ocen: 0
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi