Skąd się bierze cellulit? Kosmetolog odpowiada

Spis treści

1. Co to jest cellulit?

2. Cellulit – skąd się bierze?

3. Przyczyny powstawania cellulitu

4. Cellulit – cztery stopnie

4.1. Oto 4 stopnie cellulitu:

5. Cellulitis – co to jest? 

6. Cellulit – jak się go pozbyć?

7. Skąd się bierze cellulit? Podsumowanie

Cellulit to zmora wielu kobiet. Nierówności na skórze są bardzo powszechne, ale wciąż mało znane są przyczyny powstawania „pomarańczowej skórki”. Znienawidzony cellulit – skąd się bierze i jak wygląda? Kosmetolog wyjaśnia.

Cellulit jest efektem nierównomiernego rozkładu tłuszczu pod skórą. Objawia się w postaci nieestetycznych nierówności głównie na udach, biodrach i pośladkach. Jeżeli „pomarańczowa skórka” jest wyraźnie widoczna, to najprawdopodobniej znajduje się już w zaawansowanej fazie rozwoju. Skąd się bierze cellulit i czy można mu zaradzić, nawet gdy jest już w bardzo rozwiniętym stadium? Sprawdź szczegóły.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że „winowajczynią” cellulitu jest ewolucja. Od wieków natura próbuje pomóc kobiecie w donoszeniu ciąży. Dlatego podarowała jej bardzo elastyczną skórę, w której włókna kolagenu oraz elastyny przechodzą równolegle. U mężczyzn tworzą siateczkę poprzez krzyżowanie. Efekt? Skóra panów jest znacznie mocniejsza i wykazuje dużą odporność na nierówności (także dlatego, że jest mniej rozciągliwa). Skóra u kobiet jest mniej zwarta, przez co podatna na powstawanie nierówności.

Co to jest cellulit?

Co to jest cellulit i jak wygląda? To po prostu tłuszcz, który znajduje się w tkance tłuszczowej przebijający się przez włókna kolagenowe, tworząc w ten sposób zgrubienia, często nazywane „rusztowaniami skóry”.

Nie bez powodu cellulit potocznie określany jest także jako „pomarańczowa skórka” – przypomina bowiem nieregularną powierzchnię popularnego owocu. Problem ten dotyka wiele kobiet w różnym wieku. Skąd bierze się cellulit?

Cellulit – skąd się bierze?

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele. Gdybyśmy mieli jednak odpowiedzieć na pytanie skąd się bierze cellulit jednym zdaniem, to powiedzielibyśmy, że z gry hormonów, które każdego miesiąca dają o sobie znać. W pierwszej połowie cyklu miesiączkowego kobiety dochodzi do wysypu estrogenów. Trafiają do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie przenikają płyny fizjologiczne. Po owulacji zaś do gry wchodzi progesteron, czyli kolejny kobiecy hormon, który zwiększa temperaturę ciała i zwalnia cyrkulację krwi. Rezultatem tego są duże obrzęki, które w trakcie okresu ustępują.

Niestety bardzo często dochodzi do zaburzeń równowagi hormonalnej. Może dojść do sytuacji, w której estrogeny będą mieć przewagę nad progesteronem. W tej sytuacji obrzęki nie ustępują, wręcz przeciwnie. Będą uciskać naczynia krwionośne, wywołując zaburzenia mikrokrążenia, doprowadzając do niedokrwienia komórek tłuszczowych. Te bez tlenu i składników odżywczych będą gromadzić nie tylko tłuszcz, ale także substancje toksyczne. Będą powiększać się, twardnieć i pojawiać w formie grudek na skórze.

Zaburzenia hormonalne najczęściej mają miejsce w czasie dojrzewania, ale też podczas ciąży czy menopauzy. Wtedy kobiety są najbardziej narażone na powstanie uciążliwej pomarańczowej skórki– tłumaczy kosmetolog Depilacja.pl. Mogłoby się wydawać, że cellulit, z racji zwiększonej tkanki tłuszczowej, dotyka głównie osoby „przy kości”. Nic bardziej mylnego – hormony mogą „szaleć” także u szczupłych osób. Także one mogą mieć skłonności genetyczne do powstawania pomarańczowej skórki oraz mogą prowadzić tryb życia, który będzie sprzyjał tym dolegliwościom.

Przeczytaj również: Cellulit u mężczyzn – jak się go pozbyć?

Przyczyny powstawania cellulitu

Co jeszcze może doprowadzić do powstania nieestetycznie wyglądającej pomarańczowej skórki? Oto kilka najczęściej występujących przyczyn:

  • nieprawidłowa dieta (nadmiar soli i cukru, jedzenie dużej ilości przetworzonych pokarmów, picie małych ilości wody),
  • problemy z krążeniem,
  • noszenie bardzo obcisłej odzieży,
  • brak ruchu,
  • siedzący tryb życia,
  • regularne palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • wady postawy, np. skrzywienie kręgosłupa może zaburzać krążenie krwi w nogach. 

Cellulit – cztery stopnie

Bardzo wiele kobiet narzeka na cellulit, ale niewiele z nich potrafi określić stopień jego występowania. Wyróżniamy podział na cztery fazy zaawansowania cellulitu -im bardziej zaawansowane stadium, tym trudniej zwalczyć (albo zmniejszyć) pomarańczową skórkę. Ostatnia faza może nawet wywoływać ból – podkreśla kosmetolog sieci salonów Depilacja.pl

Oto 4 stopnie cellulitu:

 • Stopień nr 1 – mało widoczny, dostrzegalny po ściśnięciu płatu skóry dwoma palcami (np. na udach czy na brzuchu). W przypadku pierwszego stopnia pojawiają się małe grudki,
 • stopień nr 2 – w tym przypadku należy wykonać tę samą czynność co w pierwszym. Tutaj jednak skóra będzie bardziej przypominać tę symboliczną pomarańczową skórkę. Już przy stopniu drugim może pojawić się lekki ból miejsc z cellulitem,
 • stopień nr 3 – cellulit widoczny jest już bez wykonywania powyższej opisanej czynności. Grudki są spore, dobrze widoczne, skóra jest mocno pofałdowana, choć nie pomarszczona,
 • stopień nr 4 – najwyższy stopień objawia się „trzęsącą” skórą i licznymi pofałdowaniami. Podczas dotykania, nawet bardzo delikatnego, odczuwany jest wyraźny ból.

Cellulitis – co to jest? 

Cellulit często nazywany jest cellulitisem. Jednak warto wiedzieć, że to dwa odmienne pojęcia. Cellulitis to określenie na zapalenie tkanki łącznej, czyli choroby bakteryjnej, która może dać bardzo poważne objawy oraz powikłania. Cellulitis musi zostać jak najszybciej zdiagnozowany oraz leczony – w przeciwnym razie może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy.

Cellulitis powstaje pod wpływem zakażeniami bakteriami. Zazwyczaj chodzi o gronkowce, a głównie gronkowce złociste. Za rozwój choroby mogą odpowiadać także paciorkowce. Zakażenie powstaje często pod wpływem mechanicznego uszkodzenia skóry (poparzenie, ukąszenie przez owada, operacja, przekuwanie uszu, wykonywanie tatuażu itd.)

Cellulit – jak się go pozbyć?

Czy z cellulitem da się wygrać? Wbrew pozorom w wielu przypadkach jest to możliwe, konieczne jednak wprowadzenie ważnych zmian do swojej codzienności. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna to podstawa. Unikanie używek i stresu również. Wiele kobiet jednak mimo zdrowego trybu życia nadal narzeka na widoczną pomarańczową skórkę. Warto wprowadzić do swojego życia wysokiej jakości produkty kosmetyczne (antycellulitowe), szczotkowanie na sucho czy naprzemienne ciepłe i zimne prysznice.

Powyższe metody, szczególnie w zaawansowanej fazie występowania cellulitu, mogą okazać się niewystarczające. Tutaj z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i bezpieczne, nieinwazyjne, komfortowe zabiegi. Jednym z nich jest endermologia, czyli masaż mechaniczny z równoczesnym podciśnieniem. Zabieg bardzo mocno oddziałuje na tkankę tłuszczową i stymuluje metabolizm tkanki tłuszczowej. Skóra staje się gładsza już po pierwszym zabiegu. Zaleca się wykonanie serii zabiegów, aby móc cieszyć się wręcz spektakularnymi efektami.

Przeczytaj również: Jak się pozbyć cellulitu? 10 popularnych sposobów

Skąd się bierze cellulit? Podsumowanie

Cellulit pojawia się na skórze niemal każdej kobiety. Nie trzeba się jednak godzić na jego występowanie. Jeżeli jednak chcemy go zmniejszyć, albo nawet całkowicie zniwelować, potrzebne są praca, zmiana nawyków i nierzadko zabiegi medycyny estetycznej. Te ostatnie są w dzisiejszych czasach już bardzo bezpieczne, komfortowe i skuteczne, dlatego nie należy się ich obawiać. Jedyny warunek to wybór renomowanej placówki – zdradza kosmetolog Depilacja.pl