Twój koszyk jest pusty!

Czym jest łupież różowy Giberta i jak go leczyć?

19 lipca 2021
Pielęgnacja
Pielęgnacja
Spis treści

Łupież różowy Giberta to rodzaj choroby skóry, która ma podłoże dermatologiczne. Występuje na skórze ciała, a nie jak w przypadku standardowego łupieżu – na głowie. Jak objawia się łupież Giberta i jakie są przyczyny jego występowania? Sprawdzamy!

Schorzenia dermatologiczne to choroby, które mogą dotyczyć każdej z warstw skóry. Zaliczamy do nich również objawy w obrębie paznokci, włosów, gruczołów potowych czy łojowych. Problemy tego typu dotyczą sporej liczby osób. Okazuje się, że nawet… 5 milionów Polaków może borykać się ze schorzeniami dermatologicznymi. Najczęściej występujące problemy tego typu to trądzik czy wyprysk kontaktowy. Rzadziej pojawia się łupież różowy Gilberta. 

Przyczyny jego występowania nie są jeszcze do końca znane. Łupież różowy to mało znana choroba dermatologiczna. A wszystko dlatego, że nie jest to poważne schorzenie – zazwyczaj ma dość łagodny przebieg i nie wymaga zastosowania specjalistycznego leczenia. Warto jednak dowiedzieć się na jego temat więcej. Jak rozpoznać łupież różowy Gilberta? Sprawdź poniżej!

Co to jest łupież różowy Giberta? 

Łupież różowy Giberta nazywany jest także pod innymi nazwami. Są to: łupież różowy lub łupież Gilberta. Choroba ta dotyczy przede wszystkim osób młodych – dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Częściej pojawia się u kobiet. Objawy zazwyczaj nasilają się przede wszystkim jesienią i wiosną. 

Łupież różowy, ze względu na nazwę, bardzo często mylony jest z tradycyjnym łupieżem występującym na skórze głowy. Tymczasem są dwa zupełnie różne od siebie schorzenia. Łupież Giberta objawia się zmianami skórnymi w kolorze różowym, które występują na ciele przez około miesiąc. 

Przeczytaj także: Atopowe zapalenie skóry. Jak je rozpoznać?

Schorzenie to charakteryzuje się dość łagodnym przebiegiem. Głównie chodzi o zmiany rumieniowo-złuszczające w okolicy tułowia. Nie należy za bardzo przejmować się tą chorobą – nie jest groźna i często ustępuje sama nawet bez podjęcia leczenia. Niezmiernie ważna w przypadku trądziku Giberta jest odpowiednia pielęgnacja skóry. 

Może się również zdarzyć, że objawy nie ustąpią albo nawet się nasilą. Wówczas należy udać się do lekarza, który może zalecić leczenie. 

Różowy łupież – objawy

Jak dokładnie objawia się łupież Giberta? Zwykle zaczyna się od pojawienia się małej, różowej plamki na środku klatki piersiowej (blaszka macierzysta). Po około 6-10 dniach przybywa plamek, głównie na rękach, bogach oraz tułowiu. Różowy łupież nie pojawi się za to na twarzy, opalonym ciele, podeszwach, dłoniach czy owłosionej skórze głowy.

Wspomniana już pierwsza plamka (blaszka macierzysta) często powiększa się do kilku centymetrów. Kolejna faza to łuszczenie się na brzegach. Do tego często dochodzi swędzenie. Szczególnie pojawia się przy spoconym i zgrzanym ciele. Kolejne powstałe plamki nigdy nie zlewają się ze sobą tak jak to często bywa w przypadku wielu schorzeń skórnych. 

Łupież różowy Giberta – przyczyny powstawania 

Przyczyny łupieżu różowego Gilberta nie są do końca znane. Najprawdopodobniej powodem jego powstania jest infekcja wirusa opryszczki czyli wirusa HHV-7. Wirus ten aktywuje się przede wszystkim w stanie niskiej odporności. Dlatego schorzenie to uaktywnia się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Istnieją również teorie (choć są one już mało aktualne), że łupież tego rodzaju powodowały inne wirusy, np. Epsteina-Barr lub parwowirus. Raczej odchodzi się również od stwierdzenia, że różowy łupież powstaje pod wpływem przyjmowanie niektórych z leków, np. niesteroidowych leków zapalnych. 

Objawy łupieżu różowego Gilberta – co robić?

Co powinieneś zrobić, gdy na Twoim ciele pojawią się objawy łupieżu różowego Giberta? Krok pierwszy to wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Zadaniem specjalisty powinno być w tym momencie wykluczenie innych przyczyn, które mogą wpłynąć na taki, a nie inny wygląd skóry. Mogą to być np:

  • łuszczyca,
  • grzybica skóry,
  • wysypka na tle alergicznym,
  • kiła drugiego okresu,
  • łojotokowe zapalenia skóry. 

Każda z wyżej wymienionych chorób wymaga innego rodzaju leczenia. Dlatego tak ważna jest diagnoza lekarska. W wielu przypadkach specjalista kieruje pacjenta na badanie histopatologiczne wycinka skóry chorobowo zmienionej. Gdy pojawia się łupież Giberta, to naskórek jest bardziej gąbczasty w strukturze. 

Leczenie łupieżu różowego

Na czym polega leczenie różowego łupieżu? Najistotniejsze jest łagodzenie objawów. W przypadku bardzo silnego swądu lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe. Wiele z nich można kupić bez konsultacji ze specjalistą. Np. Amertil Bio dostępny jest bez recepty. Mimo wszystko warto udać się do lekarza, który może zalecić także inne środki, np. maści z dodatkiem glikokortysteroidów lub fototerapii. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego jakie środki czy metody zastosujesz, te nie będą miały dużego wpływu na skrócenie czasu trwania schorzenia.  

Domowe sposoby na łupież różowy Giberta

Jak zmniejszyć stopień uciążliwości objawów łupieżu Giberta? Można sprawdzić kilka domowych, bezpiecznych sposobów. Jednym z nich jest wykonanie okładów z sody oczyszczonej, octu jabłkowego (najlepiej wykonanego samodzielnie w domu), świeżych ogórków, rumianku i lawendy. Miejsca, które są szczególnie swędzące, można posmarować aloesem lub maścią z nagietkiem lekarskim.

Tak jak wspomnieliśmy – kluczowa w okresie występowania objawów łupieżu różowego jest właściwa pielęgnacja. Pamiętaj, aby regularnie aplikować na skórę preparaty natłuszczające, ochronne i zmiękczające. Sprawdzi się nawet zwykła wazelina. Dobrym rozwiązaniem będzie również maść łagodząca podrażnienia i niwelująca świąd, np. z dodatkiem alantoiny. Podczas nasilonych objawów łupieżu Giberta zabiegi nawilżające skórę powinny mieć miejsce minimum dwa razy dziennie. Szczególnie istotne jest zadbanie o skórę tuż po kąpieli. Najlepiej nakładać ww. preparaty wtedy, gdy skóra jest jeszcze nieco mokra. Wówczas o wiele lepiej wchłonie potrzebne składniki aktywne. 

Łupież Giberta – tych produktów nie stosuj 

W trakcie aktywnego łupieżu różowego nie należy stosowanych drogeryjnych produktów typu mydła, żele czy płynu do kąpieli. Tego typu kosmetyki bardzo często posiadają w składzie alkohol, barwniki, detergenty czy konserwanty. Efektem ich działania będzie jeszcze bardziej podrażniona i wysuszona skóra. O wiele lepiej wybierać bardzo delikatne produkty myjące, najlepiej o naturalnym składzie. Sprawdzi się np. oliwka do mycia. 

Po kąpieli należy wycierać ciało bardzo delikatnie. Pocieranie skóry szorstkim ręcznikiem może nasilić objawy, a nawet doprowadzić do wystąpienia silnego bólu. Warto zakładać także ubrania wykonane z delikatnych materiałów. Odpada szorstka wełna, która może uczulać, a nawet powodować rany.  

Kluczowe jest również to, w czym pierzesz ubrania. I znowu – popularne środki dostępne w supermarketach czy drogeriach mogą być zbyt silne. W efekcie tylko pogłębią zmiany skórne. W sklepach, także tych często odwiedzanych, bez trudu znajdziesz produkty dla alergików bez silnych alergenów w składzie. 

Łupież Giberta – czy można się nim zarazić?

Schorzenie to nie należy do zaraźliwych. Jeżeli zmagasz się z łupieżem Giberta – nie musisz ograniczać kontaktów z innymi osobami. Nie musisz się też obawiać, że schorzenie to często nawraca. Gdy pojawią się objawy różowego łupieżu – zastosuj się do powyższych rad i… przeczekaj. Choroba szybko minie, a Twoja skóra znowu będzie wyglądać zdrowo. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.50
Ilość ocen: 8
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Peeling przed czy po goleniu nóg - kiedy najlepiej to robić?
Zabiegi peelingu i golenia (lub depilacji) stanowią istotną część rutyny pielęgnacyjnej ciała. Delikatne złuszczanie nas...
Jak przebiega i ile trwa zabieg endermologii?
W dzisiejszej erze nieustannego rozwoju technologii pielęgnacyjnych, zabieg endermologii jawi się jako zaawansowana meto...
Ile zabiegów depilacji laserowej pozwoli pozbyć się owłosien...
Zadanie pozbycia się nadmiaru owłosienia, zwłaszcza na plecach, stanowi często wyzwanie dla osób, które pragną cieszyć s...

Proponowane zabiegi