Opuchnięte dłonie – przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

1. Opuchnięte dłonie - przyczyny

2. Cukrzyca a spuchnięte dłonie

2.1. Niedoczynność tarczycy i opuchnięte dłonie

2.2. Opuchnięte dłonie rano a reumatoidalne zapalenie stawów

2.3. Opuchnięte dłonie a niewydolność nerek

2.4. Spuchnięta jedna dłoń w zakrzepicy

3. Spuchnięte dłonie - objawy

4. Spuchnięte dłonie - jak leczyć?

5. Opuchnięte dłonie. Kilka słów na koniec

Spuchnięte dłonie powinny nas zainteresować nie tylko z racji nieestetycznego wyglądu czy dyskomfortu, ale przede wszystkim ewentualnych przyczyn czy konsekwencji zdrowotnych. Jakie mogą być powody obrzęków? Co warto zrobić, gdy zauważymy u siebie opuchnięte dłonie? Sprawdź poniżej.

Puchnięcie dłoni to problem, który występuje u wielu osób. Pojawia się przede wszystkim latem, w trakcie ciąży czy przy innych sytuacjach bądź dolegliwościach związanych z gromadzeniem się wody w organizmie. Czy można zapobiec tego typu objawom i przede wszystkim jak poradzić sobie z problemem, który może okazać się bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu? Doradzamy.

 przyczyny_objawy_leczenie_opuchniete_dlonie__ciaza_wahania_hormonalne

➡️ Przeczytaj również: Jak dbać o dłonie i paznokcie? Praktyczne porady

Opuchnięte dłonie – przyczyny

Spuchnięte ręce mogą mieć wiele przyczyn. Poznaj te najpopularniejsze:

 • nadmiar wody w organizmie,
 • przebywanie długi czas w jednej pozycji ciała,
 • uszkodzenie układu limfatycznego oraz zły przepływ chłonki, czego efektem jest obrzęk limfatyczny,
 • ciężka, fizyczna praca czy inny wysiłek, np. związany z aktywnością fizyczną,
 • przegrzanie organizmu i w związku z tym rozszerzenie naczyń krwionośnych i gromadzenie się płynu w otaczających tkankach,
 • uraz dłoni i rąk, np. zwichnięcie, naciągnięcie ścięgien, złamanie czy stłuczenie,
 • ciąża,
 • wahania hormonalne związane np. z cyklem miesiączkowym, co wiąże się z zatrzymywaniem sodu oraz wody w organizmie,
 • rozszerzenie naczyń żylnych,
 • zakrzepica kończyn górnych,
 • siedzący tryb życia,
 • nieprawidłowa dieta (np. zbyt restrykcyjna albo zbyt bogata w sól),
 • nadmierne spożywanie alkoholu,
 • długotrwałe podróże i w związku z tym utrzymywanie ciała w jednej pozycji,
 • przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej czy innych leków np. tych niezbędnych do leczenia nadciśnienia,
 • magazynowanie wody związane z odwodnieniem,
 • nadmierne spożywanie herbaty oraz kawy.

Za opuchnięte dłonie mogą odpowiadać także poważne choroby. Sprawdź jakie.

Cukrzyca a spuchnięte dłonie

Bardzo często jednym z pierwszych objawów cukrzycy są właśnie spuchnięte dłonie. Wszystko dlatego, że organizm chce pozbyć się glukozy, przez co zwiększa się wydalanie moczu, a co za tym idzie pojawia się odwodnienie oraz zatrzymanie płynów w organizmie.

Niedoczynność tarczycy i opuchnięte dłonie

Opuchnięte dłonie mogą być objawem niedoczynności tarczycy. Wówczas tarczyca wydziela zbyt mało hormonów w stosunku do tego, czego potrzebuje organizm. Jedną z najczęściej występujących przyczyn niedoczynności tarczycy jest znana dzisiaj choroba Hashimoto czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W tym przypadku warto wykonać badanie stężenia TSH we krwi razem z badaniem przeciwciał przeciwtarczycowych.

Opuchnięte dłonie rano a reumatoidalne zapalenie stawów

Masz głównie spuchnięte dłonie rano? Co to może oznaczać? Opuchnięte dłonie po nocy to często objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Dolegliwość ta kojarzona jest przede wszystkim z osobami starszymi, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że coraz częściej chorują na nią także osoby młode. Najbardziej charakterystycznym objawem jest właśnie poranna opuchlizna. Nadal jednak nie do końca znamy przyczyny występowania tej choroby.

Opuchnięte dłonie a niewydolność nerek

Niewydolność nerek to dość podstępna choroba, która daje dość niejednoznaczne objawy. Na pewno jednym z niepokojących sygnałów jest mniejsza ilość oddawanego moczu. W tym przypadku trzeba jak najszybciej wykonać badania, zaczynając od badań moczu.

Spuchnięta jedna dłoń w zakrzepicy

Opuchnięta prawa dłoń albo tylko lewa? Być może chodzi o zakrzepicę. Tutaj najczęstszą przyczyną jest zator żyły obojczykowej albo pachowej. W tym przypadku zagrożenie życia jest bardzo wysokie i trzeba podjąć działanie jak najszybciej. Liczą się minuty, a nawet sekundy. Jeżeli zauważysz u siebie opuchniętą, rozgrzaną czy czerwoną rękę, a wcześniej nie zaznałeś żadnego wypadku, to jak najszybciej udaj się na pogotowie.

➡️ Przeczytaj również: Pękająca skóra na dłoniach – jak o nią zadbać?

Spuchnięte dłonie – objawy

Jak objawiają się opuchnięte i bolące dłonie? Nie chodzi tylko o problem estetyczny czy duży dyskomfort. Choć niewątpliwie to dwa poważne problemy osób borykających się z tą dolegliwością. Trzeba również pamiętać, że obrzęk dłoni może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie np. poprzez niemożność zginania palców i dłoni. Przez to pacjenci mają m.in. problem ze zdjęciem biżuterii czy z wykonywaniem niektórych obowiązków zawodowych. Przy okazji opuchlizny może pojawić się także wrażenie braku siły w rękach, dodatkowa sztywność, a nawet niedowład. Bardzo często tego typu objawom towarzyszy także zaczerwienienie, jak również wysypka. Osoby borykające się z opuchlizną na dłoniach często narzekają także na nadmierną ciepłotę dłoni czy utratę czucia.

Niewątpliwie wyżej opisane objawy brzmią bardzo poważnie. Nie należy ich lekceważyć, tylko jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Lekarz powinien wykonać wywiad medyczny i zlecić badania laboratoryjne, przede wszystkim krwi oraz moczu. Dzięki temu ustali przyczynę i podejmie leczenie.

wizyta_u_ginekologa_a_depilacja_laserowa

➡️ Przeczytaj również: Wywiad medyczny przed zabiegiem depilacji laserowej – na czym polega?

Spuchnięte dłonie – jak leczyć?

Jeżeli dopiero co dopadł Cię problem opuchniętych dłoni, koniecznie zastosuj się do poniższych porad. Przede wszystkim pij duże ilości wody mineralnej. Sięgaj także po herbaty ziołowe, w tym przede wszystkim napary z ziół moczopędnych. Sprawdzi się tutaj na przykład herbatka z pokrzywy.

Postaraj się wyeliminować z diety nadmiar sodu czyli soli. To właśnie ona zatrzymuje wodę w organizmie. Pamiętaj, że spore ilości soli znajdują się w żywności wysoko przetworzonej. Nie zapomnij także uzupełnić potasu w diecie. Ten znajdziesz przede wszystkim w pomidorach, ziemniakach czy innych owocach i warzywach. Warto wykonywać również proste ćwiczenia, które sprawią, że dłonie będą w ruchu. Oczywiście nie chodzi o nie wiadomo jak intensywne ćwiczenia, ale po prostu standardową aktywność (choćby zwykłe spacery, oby regularne).

Możesz spróbować również masaży dłoni, także samodzielnych. Zaleca się także stosowanie preparatów z rutyną, która pozwala zmniejszyć przepuszczalność naczyń. Dzięki temu zapobiega się przenikaniu wody do tkanek.

Zwróć uwagę na to, że wyżej opisane zasady dotyczą nie tylko doraźnego ratunku dla opuchniętych dłoni, ale stanowią również czynności, które pomogą zapobiegać tego typu dolegliwościom. Jeżeli jednak problem opuchniętych dłoni utrzymuje się dłużej i coraz bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie, koniecznie udaj się do lekarza.

Opuchnięte dłonie. Kilka słów na koniec

Pamiętaj, aby nie tylko leczyć, ale także zapobiegać. Postaraj się prowadzić zdrowy tryb życia, pij dużo wody, trzymaj zdrową dietę i ruszaj się. Dzięki temu zapobiegniesz zatrzymywaniu wody w organizmie, która może odpowiadać właśnie ze spuchnięte dłonie. Nie lekceważ jednak żadnych niepokojących objawów. Opuchlizna na dłoniach może być oznaką poważnej choroby.

Jeśli chciałabyś w tym czasie udać się na zabieg depilacji laserowej, ale nie jesteś pewna czy opuchnięte dłonie stanowią przeszkodę, lepiej będzie powstrzymać się od tego typu zabiegów i na początku skonsultować się z lekarzem. Przychodząc na zabiegi depilacji laserowej pamiętaj, że musimy być zdrowi i nie zażywać żadnych leków. Twoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas zabiegu jest najważniejsze.

Sprawdź więcej poradnikowych artykułów na naszym blogu. Piszemy tutaj nie tylko o depilacji laserowej, ale także o problemach estetyczno – zdrowotnych. Masz pytania z tego zakresu? Napisz do nas, a na pewno rozwiejemy Twoje wątpliwości.