Twój koszyk jest pusty!

Schodząca skóra po opalaniu – jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy!

18 września 2022
Wszystkie
Wszystkie
Spis treści

Nie ma nic gorszego po uzyskaniu intensywnej opalenizny jak schodząca skóra. Czy można coś z nią zrobić? Jak zapobiegać tego typu sytuacjom? Sprawdź nasze kompendium wiedzy.

Opalanie to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu latem. Niestety bardzo często zapominamy się i zbyt długo przebywamy na słońcu przez co nasza skóra ulega poparzeniu, a następnie schodzi pozostawiając nieestetyczne placki i dyskomfort. Sprawdź, co możesz wtedy zrobić i przede wszystkim jak zapobiegać tego typu sytuacjom. Pamiętaj, że te mogą być bardzo groźne.

➡️ Przeczytaj również: Plamy posłoneczne – czym są i jak się ich pozbyć?

Dlaczego schodzi skóra po opalaniu?

Z jakiego powodu schodzi skóra po opalaniu? Głównie jest to wynik lekkomyślności osoby eksponującej swoją skórę na słońce. Wówczas, gdy nie zastosujemy właściwego zabezpieczenia, ulegną uszkodzeniu górne warstwy naszej skóry. Naskórek uszkadzany jest przede wszystkim przez promienie UVB. Wtedy mówimy o poparzeniu słonecznym pierwszego stopnia. Efektem jest zaczerwieniona skóra, bardzo wrażliwa w dotyku. Najczęściej po kilku dniach naskórek zaczyna się złuszczać. To nic innego jak reakcja obronna organizmu na uszkodzenie skóry.

Już wiesz, dlaczego schodzi skóra po opalaniu. Teraz rodzi się inne pytanie – jak długo trwa ten proces? Naskórek, który uległ uszkodzeniu, zazwyczaj zaczyna się złuszczać po około 3 dniach po intensywnym opalaniu. Proces ten może trwać całkiem długo, nawet około tygodnia.

Co zrobić, jak schodzi skóra po opalaniu?

Co na schodzącą skórę po opalaniu? Jeżeli i Ciebie dopadła ta przypadłość, to musisz podjąć kilka bardzo istotnych kroków. Najlepiej nie zwlekać, tylko od razu przystąpić do działania. Wówczas naskórek zejdzie szybciej, a skóra niemal błyskawicznie stanie się nawilżona i mniej wrażliwa na dotyk. Dzięki temu odzyskasz komfort. Co konkretnie trzeba zrobić? Przede wszystkim zacznij od odpowiedniego nawilżenia skóry. To pomoże Ci zapobiec nadmiernemu złuszczaniu naskórka. Warto wybrać dobrej jakości balsam najlepiej o naturalnym składzie i aplikować go nawet kilka razy dziennie. Zresztą szybko zauważysz, że taka aktywność przyniesie Ci ulgę. Skóra po intensywnym opalaniu zazwyczaj jest przesuszona i ściągnięta, co powoduje dyskomfort i przede wszystkim blokuje procesy regeneracyjne. Regularne i bardzo częste nawilżanie zadziała błyskawicznie.

➡️ Przeczytaj również: Aloes – właściwości, o których musisz wiedzieć!

Wybieraj produkty kosmetyczne przede wszystkim z alantoiną i d-pantenolem w składzie. Zwróć uwagę także na naturalne składniki, które pomagają w regeneracji i nawilżeniu skóry. Mowa o maśle shea, maśle kakaowym, aloesie czy oleju kokosowym.

Pilnuj także, aby nie zakładać ciasnej odzieży. Łuszcząca się skóra zazwyczaj jest szczególnie wrażliwa, a nawet swędzi. Jeżeli zaczniesz zakładać obcisłą odzież, to jeszcze bardziej podrażnisz naskórek i sprawisz, że ten będzie jeszcze mocniej swędział. Warto wyciągać z szafy luźniejsze ubrania, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Decyduj się na odzież bawełnianą, a najlepiej jedwabną. Dzięki temu Twoja skóra będzie oddychać, a Ty będziesz czuć się bardziej komfortowo. Przyspieszysz również procesy regeneracyjne.

Obchodź się bardzo delikatnie ze swoją skórą. Nie trzyj jej mocno ręcznikiem, gdy jest podrażniona i nie stosuj peelingujących żeli pod prysznic i tym podobnych preparatów. Zresztą Twój naskórek będzie tak podrażniony i często również bolesny, przez co z pewnością intuicyjnie będziesz unikać tego typu czynności.

Nawilżenie skóry od zewnątrz jest kluczowe, ale nie można zapominać o nawilżeniu wewnętrznym. Mowa oczywiście o diecie. Sięgaj jak najczęściej po butelkę z wodą – wypij jej więcej niż 2 litry dziennie. Pij systematycznie małymi łykami i małymi porcjami. Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby przyjąć na raz 3 szklanki. Jedz dużo owoców i warzyw – w ten sposób dostarczysz sobie wielu składników odżywczych i również wartościowej, pełnej witamin wody.

Schodząca skóra po opalaniu – jak przyspieszyć?

Po jakimś czasie od momentu, gdy zacznie Ci schodzić skóra po intensywnym opalaniu, zastosuj peeling. Nie wykonuj go jednak, gdy Twoja skóra jeszcze jest podrażniona i zaczerwieniona, gdyż jeszcze bardziej pogłębisz jej stan przyprawiając się o dyskomfort, a nawet ból. Peeling przyspiesza procesy naturalnego złuszczania naskórka, więc pomoże Ci uzyskać gładką i zdrowo wyglądającą skórę. Zresztą na naszym blogu nie raz pisaliśmy o tym, aby systematycznie stosować tego typu domowy zabieg. Ten jest kluczowy właśnie wtedy, gdy schodzi skóra. Najlepiej wykonywać go co 3 – 4 dni, a nawet częściej. Oczywiście powinien być połączony także z intensywnym nawilżaniem wysokiej jakości produktami. Peeling na schodzącą skórę po opalaniu możesz kupić w drogerii, albo wykonać go w domowych warunkach, np. z fusów po kawie. W internecie znajdziesz masę przepisów.

Oczywiście, jeśli przesadziłaś z opalaniem i schodzi skóra, na jakiś czas przestań eksponować się na słońce. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację, która pomoże Ci odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry oraz ją zregenerować.

schodzaca_skora_ po_opalaniu_jak_sobie_poradzic

➡️ Przeczytaj również: Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – 6 sprawdzonych metod!

Schodząca skóra po opalaniu – jak temu zapobiec?

Naturalnie o wiele lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem promieni UV. Kluczowe zatem jest stosowanie kremów z filtrem. Filtry pochłaniają promienie, odbijają je oraz rozpraszają. Dzięki temu skóra nie jest tak narażona na szkodliwe ich działanie, jak w momencie całkowitego braku ochrony. Najlepiej wybierać kosmetyki z wysokim filtrem SPF np. 50. Preparaty trzeba nakładać regularnie przez cały dzień – mniej więcej co dwie godziny podczas intensywnego przebywania na słońcu, nie tylko po wyjściu wody, czy kładąc się na leżak na plaży.

Nie należy również spędzać zbyt długiego czasu na słońcu. Oczywiście promieniowanie słoneczne jest nam potrzebne, aby dostarczyć do organizmu witaminę D3, która odpowiada m.in. za nasze dobre samopoczucie. Zbyt długa ekspozycja na słońce może jednak mieć przykre konsekwencje – podrażni naszą skórę, a finalnie nawet doprowadzi do powstania nowotworu skóry. Nierozsądne opalanie kończy się także przedwczesnym starzeniem skóry. Skóra szybko się wysusza, zmarszczki stają się głębsze, bardziej widoczne, a nawet pojawiają się przebarwienia. Dlatego warto opalać się z głową i najlepiej nie w godzinach szczytu, czyli wtedy gdy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne (między 10 a 15).

depilacja_laserowa_a_opalanie

➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa latem – tak czy nie?

Schodząca skóra po opalaniu – podsumowanie

Schodząca skóra po opalaniu dotknęła także Ciebie? Co zrobić, aby naskórek szybko odzyskał zdrowy wygląd, a Ty codzienny komfort? Zastosuj się do naszych powyższych porad, ale przede wszystkim zapobiegaj, a nie lecz. Opalaj się z głową i nigdy nie zapominaj o kosmetykach z filtrami UV. Jeżeli jednak dojdzie do tej przykrej sytuacji – zacznij działać od razu. Obchodź się bardzo delikatnie ze swoją skórą i uzbrój się w cierpliwość – skóra w końcu zejdzie, a Twój naskórek wróci do dawnego wyglądu. Pamiętaj, że w tym czasie nie będziesz mogła udać się na depilację laserową. Podrażniona skóra po opalaniu oraz świeża i mocna opalenizna jest przeciwwskazaniem do wykonania tego typu zabiegu. Należy odczekać kilka tygodni, aż skóra wróci do odpowiedniej formy. Jeżeli nie jesteś pewna czy już możesz wykonać zabieg, zapraszamy Cię na darmową konsultację z naszym kosmetologiem w salonach depilacja.pl. Tam z pewnością otrzymasz odpowiedź.

 schodzaca_skora_ po_opalaniu_jak_przyspieszyc

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 8
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Najskuteczniejsze zabiegi ujędrniające - jakie wybrać?
W miarę upływu lat i wpływu różnych czynników zewnętrznych nasza skóra i ciało mogą ulegać naturalnemu procesowi utraty ...
Hormony a owłosienie. Czy zaburzenia hormonalne mają wpływ n...
Owłosienie jest naturalnym elementem ludzkiego ciała, jednak jego ilość i rozmieszczenie mogą być regulowane przez wiele...
Jak sprawić, żeby wąsik był niewidoczny?
Wąsik, choć często charakterystyczny i wyrazisty, może być czasem powodem dyskomfortu lub braku pewności siebie. Dla nie...

Proponowane zabiegi