Retinol a depilacja laserowa – co musisz wiedzieć?

Spis treści

1. Retinol - co to jest?

2. Jak działa retinol?

3. Retinoidy - jakie wybrać?

4. Stosowanie retinolu - porady dla początkujących

5. Retinol - wskazania do stosowania

6. Retinol - przeciwwskazania

7. Retinol a depilacja laserowa

8. Retinol a zabieg laserowy - podsumowanie

Retinol to jeden z podstawowych składników pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Stosowanie retinoidów to też jedno z ważniejszych przeciwwskazań do zastosowania depilacji laserowej. Dlaczego? Poznaj szczegóły.

Trudno się dziwić, że retinoidy to jedne z najpopularniejszych składników stosowanych w pielęgnacji. Są po prostu bardzo skuteczne. Wynika to głównie z tego, że działają na samo jądro komórkowe (a dokładniej mówiąc – na jego receptory). A to oznacza, że wpływają na DNA komórki. Badania jasno pokazują, że nie ma obecnie w użyciu żadnej innej substancji, która byłaby tak skuteczna, jeśli chodzi o działania prewencyjne i przeciwzmarszczkowe. 

Retinoidy wykorzystuje się również w terapii antytrądzikowej. Śmiało można zatem powiedzieć, że jest to składnik dość uniwersalny i sprawdzi się właściwie przy każdym rodzaju skóry. Z drugiej strony nie są to składniki tak idealne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Mogą bowiem, jeśli są nieumiejętnie stosowane, podrażniać cerę, a nawet doprowadzać do łuszczenia. Okazuje się również, że mogą blokować przed skorzystaniem z zabiegu depilacji laserowej. Ich stosowanie jest przeciwwskazaniem w tej właśnie terapii. 

Retinol – co to jest?

Zacznijmy od tego, że retinoidy to tak naprawdę pochodne witaminy A. Zaliczamy do nich m.in. formy na receptę (np. trifaroten, tazaroten, adapalen, tretynoinę) i te możliwe do zakupienia bez wskazania od lekarza (retynaldehyd, estry retinolu, retinol, estry kwasu retinowego tzw. granactive retinoid). 

Jak działa retinol?

Jak dokładnie działa retinol? Jego podstawowym zadaniem jest pobudzenie produkcji komórek do usunięcia zrogowaciałej warstwy naskórka. Z czasem retinol zawarty w dobrych preparatach kosmetycznych dostaje się do głębokich warstw skóry i tam stymuluje do produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. To właśnie te składniki odpowiadają za piękny i zdrowy wygląd skóry. 

Retinoidy – jakie wybrać?

Jakie retinoidy wybrać, by rzeczywiście działały bardzo skutecznie, nie tylko przeciwzmarszczkowo, ale też prewencyjnie? Warto zacząć np. od estrów retinolu, czyli np. od maści z dodatkiem witaminy A. Ta działa świetnie natłuszczająco, ale nie przeciwzmarszczkowo. Bardziej skuteczne pod kątem walki ze zmarszczkami będą retinol oraz retynaldehyd. 

Retinal działa też, w przeciwieństwie do retinolu, antybakteryjnie. W jego przypadku występuje też mniejsze ryzyko podrażnień. Raczej też nie spotkamy się tutaj z łuszczeniem skóry, które bardzo często pojawia się przy zastosowaniu retinolu. Obawiasz się, że gdy zaczniesz stosować retinol, to Twoja skóra stanie się podrażniona? Weź zatem pod uwagę retinol lub retinal w tzw. formie liposomowanej (system powolnego uwalniania). 

Coraz częściej w łatwo dostępnych produktach kosmetycznych stosuje się granactive retinoid czyli w pełni aktywną formę, która działa nie od razu, nie potrzebując dodatkowych przekształceń. Warto jednak pamiętać, że to nowość, wobec której nadal nie wykonano zewnętrznych badań klinicznych. 

Stosowanie retinolu – porady dla początkujących

Dopiero zaczynasz stosować retinol? To świetna decyzja. W końcu te pochodne witaminy A to jedne z najbardziej skutecznych składników kosmetyków, które wpływają na DNA komórek skóry. Sprawdź jednak porady dla początkujących, aby nie zafundować sobie podrażnienia skóry:

– zacznij od stosowania najniższego stężenia i obserwuj, jak zareaguje na nie Twoja skóra (1%),

– stosuj tylko na noc,

– jednocześnie stosuj wysokie filtry,

– wprowadzaj retinol stopniowo, najlepiej stosuj raz na kilka dni, z czasem zwiększaj częstotliwość, ale bardzo powoli,

– zacznij stosować jesienią lub/i zimą,

– nakładaj na suchą skórę.

Retinol – wskazania do stosowania

Jakie są wskazania do stosowania retinolu? Sprawdź:

– profilaktyka oraz leczenie niedoboru witaminy A (niedobór może prowadzić do niedowidzenia po zmierzchu, zapalenia rogówki itp.),

– uzupełnienie diety ubogiej w witaminę A, co objawia się m.in. biegunką, nadczynnością tarczycy, chorobami przewodu pokarmowego, ciężkim niedoborem białek itd.,

– ubytki naskórka, niewielkie uszkodzenia skóry, ochrona przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych (np. mrozu czy wiatru). 

Retinol – przeciwwskazania

Jakie są najważniejsze przeciwwskazania do stosowania retinolu? Są to:

– nadwrażliwość na witaminę A,

– hiperwitaminoza A (nadmiar witaminy A).

Zabronione jest stosowanie dużych dawek tej witaminy przy występowaniu takich chorób jak:

– ciężkie nadciśnienie tętnicze,

– choroby nerek i wątroby,

– choroba alkoholowa,

– jaskra,

– mastenia. 

Bardzo istotne jest to, aby uważać by jednoczesnym przyjmowaniu innych leków zawierających witaminę A. Istnieje bowiem opcja przedawkowania. 

Retinol a depilacja laserowa

Temat retinolu bardzo często pojawia się w kontekście depilacji laserowej. Stosowanie kremów z tym składnikiem jest bowiem przeciwwskazaniem do tej metody depilacji. Jeżeli stosujesz w swojej codziennej pielęgnacji kremy czy inne produkty kosmetyczne z witaminą A, to na 4 tygodnie przed zabiegiem powinnaś z nich zrezygnować (możesz zastąpić innymi, ale bez retinolu). Podobnie wygląda to w przypadku przyjmowania doustnie retinoidów (np. Izoteku). Tutaj ważne jest również to, że do tej terapii można powrócić dopiero po pół roku po zakończeniu wszystkich zabiegów depilacji laserowej. 

Ważne! Retinol w kosmetykach może pojawiać się w różnych formach, tj. samego retinolu (wit. A), aldehydu (retinal), kwasu (kwas retinowy), estr (octan retinolu, propian retinylu, polimitynian retinylu). 

Retinol a zabieg laserowy – podsumowanie

Jednoczesne przyjmowanie doustnie witaminy A albo w formie kosmetyków na skórę wyklucza skorzystanie z zabiegów depilacji laserowej. Nie oznacza to jednak przeciwwskazania trwałego, tylko czasowe. Możesz bowiem odstawić tego typu preparaty na minimum 4 tygodnie przed zabiegiem laserowym, a powrócić do ich przyjmowania na kilka miesięcy po zakończonej terapii (to ostatnie dotyczy głównie preparatów doustnych). 

Masz wątpliwości, jak cały ten proces powinien wyglądać w Twoim przypadku? Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą Depilacja.pl. Ekspert odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości. Przed rozpoczęciem laseroterapii przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny. Dokładnie wypyta o bieżące choroby i te przebyte oraz o przyjmowane preparaty i stosowane leki. Na tej podstawie zakwalifikuje Cię do zabiegu lub nie. Opowie również o szczegółach, kiedy powinnaś odstawić leki/kosmetyki i kiedy po ewentualnej laseroterapii będziesz mogła powrócić do ich stosowania. 

Wejdź na depilacja.pl i umów bezpłatne spotkanie z kosmetologiem Depilacja.pl. Do zobaczenia w gabinecie!