Rodzaje włosów na ciele ludzkim

Spis treści

1. Czym są włosy?

2. Fazy wzrostu włosa

3. Kolor włosów

4. Meszek płodowy i vellus - pierwsze włosy na ciele

5. Rodzaje włosów na ciele ludzkim

6. Włosy na ciele człowieka - ciekawostki

7. Jak pozbyć się niechcianych włosów i z których partii ciała nie warto tego robić?

Włosy to naturalna część ludzkiego organizmu. Zazwyczaj pielęgnujemy te na głowie (a mężczyźni również na twarzy), a innych chcemy się pozbyć. Dzisiaj przedstawiamy rodzaje włosów na ludzkim ciele. Czy wiesz, że jest ich kilka?

Jako ludzie różnimy się od ssaków w wielu kwestiach. Z pewnością jednak to co łączy nas z innymi gatunkami to włosy. Naturalnie nie są takie same, jeśli chodzi o strukturę, gęstość czy rozmieszczenie na ciele. 

Czym są włosy?

Pytanie wydaje się mało zasadne – przecież każdy zdaje sobie sprawy, czym są włosy. Czy jednak potrafiłby podać ich fachową definicję? Raczej nie. Włosy to zrogowaciałe, nitkowane twory naszego naskórka. Znajdziemy je na większości części ciała. Miejsca, które u wszystkich ludzi pozbawione są owłosienia to podeszwy stopy, zgięcia stawów oraz wnętrza dłoni.

Z czego zbudowane są włosy? Ich skład to: proteiny (80%), woda, pigmenty, minerały czy lipidy. Te pierwsze służą do tworzenia we włosach keratyny. Jej najistotniejszym aminokwasem jest cysteina. Ta zawiera grupę tiolową, która pozwala na produkcję mostków siarczkowych. To właśnie ich położenie czy ilość decydują o tym, jaki kształt ma włos (np. prosty lub kręcony). 

Jeżeli chodzi o przekrój poprzeczny to we włosie znajdziemy: rdzeń, korę oraz cienką osłonkę. Rdzeń znajduje się w osi włosa, ale nie występuje we wszystkich jego rodzajach. Zazwyczaj znajdziemy go w grubszych włosach, ale też nie zawsze. Podstawową składową włosa jest wspomniana kora – ta zbudowana jest z wydłużonych, zrogowaciałych komórek z jądrem. To właśnie kora stanowi aż 80 procent łącznej masy włosa. Gdybyśmy mieli zobaczyć, jak wygląda, z pewnością przypominałaby… sznurek, a wszystko to za sprawą włóknistej struktury. 

Osłona włosa zaś, która jak nietrudno się domyślić znajduje się od zewnętrznej strony, składa się z tzw. łusek. To płaskie komórki, które zachodzą na siebie. Zwykle nie mają żadnego koloru, wręcz są przezroczyste. Ich podstawową rolą jest zabezpieczenie włosa przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Im lepszy stan osłonki, tym mniejsze prawdopodobieństwo uciążliwego elektryzowania się włosów podczas czesania. 

Młoda blondynka na białym tle szarpie za swoje blond włosy i krzyczy.

Przeczytaj także: Kiedy i dlaczego wypadają włosy? Kiedy należy się martwić?

Fazy wzrostu włosa

Budulcami włosa są także zrogowaciałe, martwe już komórki, w których nie dochodzi już do żadnych procesów fizjologicznych. Mimo to nadal poddawane są przemianom podczas istnienia tzw. cyklu włosowego. Cykl ten zaczyna się w momencie rozpoczęcia wzrostu włosa do jego wypadnięcia. Jak wyglądają wszystkie fazy wzrostu włosa? Oto one:

– anagen – aktywny wzrost włosa (od 2 do 6 lat),

– katagen – faza inwolucji (od 2 do 4 tygodni),

– telogen – faza spoczynku czyli proces obumierania i wypadania włosków.

Grafika przedstawiająca cykl rozwoju włosa i jego trzy fazy: anagen, katagen i telogen.

Kolor włosów

Za kolor włosów odpowiada melanina. To specjalny pigment, który odpowiada za około 3 procent masy włosa. Wytwarzana jest przez melanocyty w macierzy włosami. Wyróżniamy dwie odmiany melaniny:

– eumelina – odpowiada za odcień brązowo-czarny,

– feomelanina – odpowiada za odcień czerwony.

Jeżeli we włosie znajduje się duże natężenie eumeliny to włosy są brązowe lub czarne. Spora ilość feomelaniny czyni włosy rudymi. Włosy blond zawierają bardzo mało melaniny. A co się dzieje z barwnikiem, gdy pojawia się siwizna? Wówczas zanika aktywność melanoblastów macierzy, czyli w organizmie nie ma już w ogóle melaniny. 

Meszek płodowy i vellus – pierwsze włosy na ciele

Czy wiesz, co to jest lanugo? To meszek na ciele, pojawiający się u niektórych noworodków tuż po urodzeniu. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że meszek lanugo może wystąpić również u starszych dzieci i wówczas często jest objawem choroby. 

Lanugo to delikatnie i miękkie włoski bez rdzenia. Charakteryzują się bardzo jasnym odcieniem, co wynika ze słabej pigmentacji.

Meszek płodowy pojawia się na ciele noworodka, aby chronić bardzo delikatną skórę dziecka przed szkodliwym działaniem wód płodowych. Skóra, moczona przez długi czas (czyli poddawana tzw. maceracji), może ulec uszkodzeniu. Lanugo składające się z mazi płodowej (martwe komórki naskórka oraz łój) to świetna ochrona bardzo delikatnego jeszcze ciała.

Meszek powstaje około 20 tygodnia ciąży. Wtedy też na ciele noworodka pojawiają brwi na twarzy oraz włosy na głowie. Dziecko nie waży wówczas jeszcze pół kilograma, ale jego ruchy są już dość wyczuwalne. Gdy przychodzi 7 miesiąc życia noworodka w łonie matki, jasne owłosienie jest już niemal na całym ciele (najwięcej na plecach, ramionach oraz twarzy). Lanugo nie wyrośnie na podeszwach stóp, grzbietowych częściach paliczków ani na prąciu i żołędziach. 

Czy dziecko rodzi się z meszkiem płodowym? Nie każde. Włoski zazwyczaj pokrywają ciało wcześniaków. Meszek płodowy nie powinien dawać powodów do niepokoju.

Czym zaś są włoski Vellus? Słowo to w języku łacińskim oznacza „wełnę” albo „runo”. Vellus to cienkie, jasne owłosienia znajdujące się na większości części naszego ciała, w tym na twarzy, ramionach, brzuchu czy nogach. Włoski te są słabo widoczne i rzadko kiedy ich właściciel/właścicielka życzy sobie ich wydepilowania. Trudno się dziwić – są nie tylko bardzo jasne, ale też krótkie (ich długość nie przekracza zwykle 2 milimetrów). 

Rodzaje włosów na ciele ludzkim

Jakie wyróżniamy rodzaje włosów na ciele ludzkim? Oto najczęściej stosowany podział:

włosy meszkowe – pojawiają się w pierwszej fazie włosa, zazwyczaj są bardzo cienkie i delikatne. Pojawiają się na głowie niemowląt oraz na ciele dorosłego człowieka (Vellus),

włosy szczotkowe – to krótkie i grube włosy, które są częścią naszych brwi, rzęs, ale też znajdują się w uszach i w nosie,

włosy długie – to włosy dojrzałe występujące na głowie, pod pachami, w miejscach intymnych i na twarzy (w postaci zarostu). 

Włosy na ciele człowieka – ciekawostki

Czy wiesz, że…:

– życie jednego włosa może trwać nawet 6-7 lat?

– włosy najszybciej rosną w trakcie snu, latem, a także pomiędzy 16 a 24 rokiem życia?

– włos może urosnąć nawet 0,35 milimetra na dobę?

– człowiek ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów?

– każdy włos składa się w ok. 10 procentach z wody?

– włosy blond często są cieńsze, ale rośnie ich więcej niż ciemnych?

– włosy najszybciej rosną u Azjatów?

– włosy mogą się rozciągać?

– podcinanie włosów nie sprawia, że te rosną szybciej? 

– dorosły człowiek ma na ciele około 5 milionów mieszków włosowych?

Przeczytaj także: Skąd się bierze łupież i co to właściwie jest?

Jak pozbyć się niechcianych włosów i z których partii ciała nie warto tego robić?

Jak widzisz temat włosów na ciele może być bardzo ciekawy. Nie zmienia to jednak faktu, że włoski na ciele są dla większości osób uciążliwe. Szczególnie grube, gęste i ciemne mogą pojawiać się na łydkach, pod pachami czy w okolicach intymnych. Warto usunąć je za pomocą skutecznych metod. A do takich z pewnością zaliczamy depilację laserową. To jedyna tak efektywna technika, która pomoże Ci uporać się z kłopotliwym owłosieniem raz na zawsze. Poznaj szczegóły na depilacja.pl. To właśnie za pomocą formularza na tej stronie www możesz umówić bezpłatną konsultację z kosmetologiem, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości na temat ww. zabiegu. 

Jak widać, depilacja laserowa to świetna metoda, która ma wiele zalet! Tylko teraz możesz przekonać się na własnej skórze, oszczędzając 20%! Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️

Do wyboru masz aż 50 salonów w całej Polsce – na pewno znajdziesz gabinet blisko siebie.

depilacja_laserowa_promocja