Twój koszyk jest pusty!

Wyjaśniamy, co to jest siniak i dlaczego powstaje

22 lipca 2021
Ciekawostki
Spis treści

Siniak często pojawia się niezauważony. Czasem znika szybciej, a czasem wolniej. Mało kto się nim przejmuje, a tymczasem ta nieestetyczna plama na skórze może być objawem poważnych chorób. Co to jest siniak i jak dochodzi do jego powstania? Wyjaśniamy!

Siniaki to zmiany na skórze, które najczęściej pojawiają się u dzieci. Dorośli także są podatni na występowanie tego typu plam, choć niektórzy wykazują do tego większą tendencję. Jak i po jakim czasie powstaje siniak? Pojawia się na skórze głównie pod wpływem uderzenia lub mocniejszego nacisku. Nie zauważysz go od razu, a zazwyczaj 1-2 dni po zdarzeniu. Głównie znika bardzo szybko i nie stanowi powodów do niepokoju. Może się jednak okazać, że często pojawiające się siniaki to objaw niedoborów witamin czy składników mineralnych. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co to siniak i dlaczego w ogóle występuje często na naszym ciele? Sprawdź szczegóły. 

Przeczytaj także: Kontaktowe zapalenie skóry – co to jest i jak je rozpoznać?

Co to jest siniak?

Siniak, bardzo często nazywany też krwiakiem, to podskórny wylew krwi. Dochodzi do niego, gdy naczynia krwionośne zostają uszkodzone. Siniak pojawia się bezpośrednio pod powierzchnią skóry i wówczas jest bardzo widoczny. Na początku charakteryzuje się fioletowo-różową zmianą, a następnie przechodzi w postać żółtą, brązową, a nawet… zieloną. Krwiak może też wystąpić znacznie głębiej, wówczas trudno go zauważyć. 

Siniaki pojawiają się przede wszystkim u dzieci. Te często, szczególnie gdy uczą się chodzić, przewracają się i uderzają kończynami np. w meble czy chodnik. W większości przypadków krwiaki powstałe w ten sposób nie są groźne. Bardzo szybko się wchłaniają i nie pozostaje po nich ślad. 

Dlaczego robią się siniaki?

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania siniaków? Głównie są to wspomniane już urazy, upadki czy uderzenia. Bezpośrednią przyczyną są jednak tzw. skazy krwotoczne, ale także słaba kondycja naczyń krwionośnych (szczególnie u starszych osób) oraz stany zapalne żył. Siniaki może powodować także awitaminoza (przede wszystkim brak witamin C oraz K) oraz przyjmowanie kortykosteroidów, aspiryny czy ibuprofenu. Krwiaki pojawiają się również bardzo często u osób chorujących na choroby nowotworowe układu krwionośnego oraz te cierpiące na cukrzycę. Powstawanie siniaków może też wzmagać spożywanie alkoholu oraz podeszły wiek.

Krwiaki mogą stanowić objaw chorób wątroby. Gdy krwiaki pojawiają się samoistnie na kończynach dolnych i dochodzi do tego obrzęk, to może oznaczać symptomy pierwotnej marskości wątroby. Objawy towarzyszące wówczas to: żółtaczka, krwawienie z dziąseł, a w późniejszym okresie również tzw. wodobrzusze. 

Siniaki mogą sygnalizować problemy z nerkami. Gdy do tego dojdą jeszcze takie objawy jak zmęczenie, ból głowy, brak apetytu czy bezsenność, to należy skonsultować się z lekarzem. Być może doszło do niewydolności nerek. 

Jeżeli siniaków przybywa na ciele bardzo dużo i przybierają duże rozmiary, to może oznaczać, że w organizmie rozwija się białaczka. Oczywiście wówczas objawów jest więcej. Zaliczamy do nich także zmęczenie, bóle kości, swędzenie skóry, bladą cerę czy infekcje. 

Przeczytaj także: Depilacja laserowa a łuszczyca

Skłonność do siniaków – o czym świadczy?

U niektórych osób występowanie siniaków jest bardzo nasilone. Posiadaczami krwiaków zostają przede wszystkim osoby cierpiące na problemy z krzepliwością krwi oraz te, które posiadają bardzo kruche naczynka. Problem dotyczy też anemików, czyli osób, u których występuje niedobór żelaza oraz witaminy B12. Taki stan rzeczy może doprowadzić do spadku hemoglobiny, płytek krwi i czerwonych krwinek i w efekcie do zaburzeń krzepliwości. 

Kiedy warto udać się na konsultację lekarską z powodu siniaków? Gdy te powstają pod wpływem uderzenia i nie są bardzo bolesne – prawdopodobnie nie wymagają fachowej pomocy. Są jednak sytuacje, kiedy krwiaki mogą niepokoić. Jeżeli pojawiają się samoistnie i sprawiają ogromny dyskomfort, a nawet ból, a do tego są spore i rozległe – warto się nimi zainteresować. Na początek wystarczy konsultacja u lekarza rodzinnego, który skieruje na badania i do specjalistów. 

Domowe sposoby na siniaki

Ile schodzi siniak? Najczęściej około kilku dni, maksymalnie do niewiele ponad tygodnia. Chcesz pozbyć się krwiaków? Nic dziwnego. Te mogą wyglądać bardzo nieestetycznie. Jeżeli jednak bardzo Ci zależy, aby przyspieszyć ich wchłonięcie, to nie wahaj się tylko zastosuj sprawdzone metody. Oto kilka z nich.

Okład z oliwą i czosnkiem

Nie od dzisiaj wiemy, że czosnek ma wiele właściwości leczniczych. Jak się okazuje, może pomóc także na siniaki. Kilka ząbków czosnku należy rozgnieść i wymieszać z oliwą (proporcje 5:2). Uzyskaną w ten sposób maść nanieś na siniak i przykryj watą lub gazą. Pozostaw na kilkanaście, a najlepiej kilkadziesiąt minut. Przed nałożeniem mieszanki sprawdź, czy na skórze nie ma żadnych ran. Jeżeli nałożysz na takie miejsca czosnek, to możesz spodziewać się jeszcze większego podrażnienia, a co za tym idzie – bólu.

Zimny okład

Klasyczny woreczek z mrożonką, a najlepiej z lodem także sprawdzi się tutaj wyśmienicie. Zimny okład przyczynia się do obkurczenia drobnych naczyń krwionośnych. W ten sposób zapobiega rozprzestrzenianiu się siniaka i zmniejsza odczuwany w związku z jego powstaniem dyskomfort. Ważne, by nakładać lód na krwiaka jak najszybciej od jego wystąpienia. Po upływie dobry może być już za późno. Zimny okład wystarczy przykładać regularnie przez kilka minut. 

Roztwór z octu

Ocet to kolejny bardzo prosty i znajdujący się w każdej kuchni składnik, który przydaje się w domowym leczeniu. Łyżkę octu (lub sody) rozpuść w połowie szklanki zimnej wody i nasącz roztworem gazę lub watę. Przykład regularnie do krwiaka przez maksymalnie kwadrans. 

Masaż

W pozbyciu siniaków może pomóc masaż. Wykonaj go samodzielnie, albo poproś o pomoc bliską osobę. Do tej czynności najlepiej wykorzystać maść na siniaki (dostępna w aptece). Masaż wykonuj delikatnie, ale zdecydowanie. 

Witamina C

Odpowiednia ilość witaminy C w organizmie pomaga uszczelniać naczynia krwionośne. Dzięki temu te będą bardziej odporne na uszkodzenia. Wprowadź do swojej diety produkty z dużą ilością witaminy C, np. zielone warzywa oraz owoce jagodowe. 

Przeczytaj także: Atopowe zapalenie skóry. Jak je rozpoznać?

Jak leczyć siniaki metodami aptecznymi?

Zamiast domowych sposobów, możesz wypróbować metody apteczne. Dzisiaj dostępnych jest sporo preparatów, które przyspieszają wchłanianie siniaków. Maści i żele minimalizują obrzęki, regulują krzepliwość i usprawniają procesy gojenia. W składzie tego typu specyfików zazwyczaj znajdują się głównie kasztanowiec, arnika czy nagietek. Zwróć uwagę również na popularne maści z heparyną, które mają działanie przeciwkrzepliwe i zwiększające przepływ krwi. 

W aptece znajdziesz też preparaty chłodzące, które efektywnie zmniejszają obrzęk. Są zazwyczaj bardzo proste w użyciu, np. w wygodny aerozolu. Jeżeli siniaki są spore i bolesne, zapytaj farmaceutę o leki i suplementy. Wiele specyfików tego typu charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym. 

Zmagasz się dużą ilością bolesnych siniaków na co dzień? Nie zwlekaj, tylko jak najszybciej udaj się do lekarza. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.72
Ilość ocen: 7
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi