Czy depilacja laserowa jest rakotwórcza? Ekspert obala mity!

Spis treści

1. Zasady działania depilacji laserowej

2. Bezpieczeństwo depilacji laserowej – tak czy nie?

3. Czy depilacja laserowa powoduje raka?

4. Depilacja laserowa a nowotwór

5. Inne przeciwwskazania do depilacji laserowej

6. Depilacja laserowa a rak – podsumowanie

Depilacja laserowa to dzisiaj już nie luksus czy przywilej, a standardowy zabieg, na który decydują się tysiące osób. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy depilacja laserowa jest rakotwórcza? Jednoznacznie odpowiadamy!

Depilacja laserowa stanowi jedyną tak skuteczną metodę trwałego usuwania niepożądanego owłosienia z ciała. Dzisiaj jest to zabieg bardzo innowacyjny i bezpieczny, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż metoda ta ma długą historię. Zaczęto ją wdrażać jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas depilacja laserem nie była ani efektywna, ani bezpieczna. Stąd wzięło się wiele mitów na temat tego typu zabiegów. Jeden z nich sugeruje, że depilacja laserowa powoduje raka. Nic bardziej mylnego!

Zasady działania depilacji laserowej

W zabiegu depilacji laserowej wykorzystuje się zjawisko fototermolizy. Wiązka światła, którą emituje laser, dostaje się przez skórę i jest pochłaniana przez barwnik, czyli melaninę. Jej największe stężenie znajduje się w mieszkach włosowych. Powstała w ten sposób energia cieplna doprowadza do trwałego zniszczenia cebulki włosa. Warto zaznaczyć, że takie działanie jest tylko powierzchowne, a więc nie wpływa na funkcje organizmu. Ponadto laser pracuje zaledwie przez ułamek sekundy. To wystarczający czas, aby usunąć mieszki włosowe.

Przeczytaj również: Historia depilacji laserowej – jak to się zaczęło?

Bezpieczeństwo depilacji laserowej – tak czy nie?

Jak wspominaliśmy, na początku narzędzia wykorzystywane do depilacji laserowej nie były zbyt skuteczne. Nowocześniejszy laser, który przypominał dzisiejsze urządzenia, wprowadzono do obiegu dopiero około 1983 roku. Naukowcom udało się opracować sprzęt charakteryzujący się odpowiednią długością fal oraz optymalnym czasem trwania impulsu. Wreszcie laser spełniał swoje podstawowe zadanie: usuwał włosy bez uszkadzania skóry.

Przez kolejne lata rozwijano technologię oraz prowadzono wiele badań, które miały przyczynić się do ulepszenia tej metody depilacji. Stosowane dzisiaj urządzenia są jeszcze bardziej efektywne nie tylko trwale usuwają włoski, ale ich działanie jest komfortowe i bezbolesne.

🎥 Zobacz wideo: Czy depilacja laserowa boli?

Depilację laserową zalicza się do zabiegów nieinwazyjnych. Metoda ta nie podrażnia i nie uszkadza skóry, więc można ją wykonywać pod pachami, w okolicach bikini czy na twarzy. Laser wykorzystywany w gabinecie nie emituje szkodliwego promieniowania i nie dociera głębiej niż kilka centymetrów pod skórę.

Depilacja laserowa jest zatem zabiegiem bezpiecznym, o ile pacjent spełni kilka warunków:

  • wybór renomowanego miejsca do depilacji laserowej – w dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy wiele placówek, w których przeprowadzane są zabiegi depilacji laserowej. Niestety, nie do końca nowoczesny sprzęt i niskie umiejętności kosmetologa stosującego tę technikę mogą mieć przykre konsekwencje. Dlatego warto udać się do sprawdzonych miejsc, cieszących się dobrą opinią. Zaliczamy do nich m.in. gabinety Depilacja.pl, które można znaleźć w całej Polsce;
  • konsultacja przed zabiegiem – w renomowanym gabinecie, przed podjęciem terapii, pacjent udaje się na spotkanie z kosmetologiem. Specjalista ocenia stan skóry i przeprowadza wywiad medyczny, który wyklucza przeciwwskazania;
  • stosowanie się do zaleceń kosmetologa – przy wstępnej konsultacji specjalista poda listę zaleceń przed zabiegiem, np. odstawienie niektórych leków/ziół. Koniecznie trzeba zastosować się do wszystkich punktów.

Kiedy możesz bezpiecznie skorzystać z depilacji laserowej? Pamiętaj, aby nie przystępować do zabiegu ze świeżą opalenizną. Kosmetolog odradzi eksponowanie skóry na słońce już na miesiąc przed planowanym zabiegiem. Skóra poddawana działaniu lasera powinna być nawilżona i zadbana. Nie dopuszcza się pacjentów, którzy mają urazy na ciele – wszelkie rany czy zadrapania muszą być wygojone.

Czy depilacja laserowa powoduje raka?

Często powtarzanym mitem jest opinia, iż zabieg depilacji laserowej powoduje raka. – Laser nie ma właściwości rakotwórczych. Nie występują żadne dowody na kancerogenne oddziaływanie promieni lasera – podkreśla kosmetolog salonów Depilacja.pl – Aktywne i przebyte nowotwory zaliczane są do przeciwwskazań do zabiegu. Być może stąd wziął się ten często powtarzany i bardzo krzywdzący mit.

Warto pamiętać, że laser to nic innego jak wiązka promieni światła. Ta dociera w głąb cebulki włosa i zamienia energię świetlną w ciepło. Nie ma przy tym żadnego wpływu na powstawanie nowotworów czy innych chorób. Depilacja laserowa jest zatem bezpieczna dla osób zdrowych. – W renomowanych salonach, takich jak Depilacja.pl, przed podjęciem laseroterapii pacjent odbywa konsultację ze specjalistą. Takie spotkanie pozwala wykluczyć potencjalne niebezpieczeństwa. Grunt to odpowiadać szczerze na pytania laseroterapeuty – podkreśla ekspert.

Przeczytaj także: Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Rozwiewamy wątpliwości!

Depilacja laserowa a nowotwór

Okazuje się, że laser może być nawet pomocny w leczeniu nowotworów. Odpowiednią terapię dobierają oczywiście lekarze. Warto wspomnieć jednak o badaniach, które potwierdzają, iż w niektórych przypadkach światło laserowa może uaktywnić nowotwór lub sprawić, że stanie się on bardziej złośliwy. – Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego z pacjentem i zapoznanie się z jego dokumentacją medyczną. Laseroterapeuta musi wiedzieć o wszystkich przebytych chorobach przez osobę pragnącą poddać się zabiegowi depilacji laserowej dodaje ekspertka salonów Depilacja.pl.

Inne przeciwwskazania do depilacji laserowej

Niewątpliwie nowotwór (aktywny lub przebyty) znajduje się na liście przeciwwskazań do zabiegu depilacji laserowej. Co jeszcze może wykluczać zastosowanie tej metody usuwania zbędnego owłosienia? Główne przeciwwskazania to:

  • świeża opalenizna – w tym przypadku laser może uszkodzić skórę;
  • przyjmowanie leków światłouczulających – niektóre antybiotyki, leki antydepresyjne czy zioła mogą zwiększać wrażliwość na światło lasera;
  • ciąża i okres karmienia piersią – w tym czasie ciało kobiety bardzo mocno reaguje na wszelkie bodźce. Choć zabiegi depilacji laserowej nie są bolesne, to nie wykonuje się ich w tym wyjątkowym okresie ze względów zapobiegawczych;
  • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybice – skóra po przebytych chorobach tego typu może być bardzo podatna na uszkodzenia, dlatego najpierw konieczne jest pełne wyleczenie, a potem okres rekonwalescencji;
  • stosowanie środków opalających, takich jak samoopalacze, bronzery czy suplementy przyspieszające opalanie się skóry – preparaty tego rodzaju tworzą dodatkową barierę na skórze, uniemożliwiając prawidłowe przeprowadzenie zabiegu. Skóra poddawana działaniu lasera musi być oczyszczona ze wszelkich produktów kosmetycznych.

Przeczytaj również: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Depilacja laserowa a rak – podsumowanie

Podsumowując, laser nie jest rakotwórczy, ale nie można z niego korzystać, gdy choruje się na nowotwór. W przypadku przebytej choroby należy od razu poinformować o tym specjalistów placówki, w której ma być przeprowadzona depilacja laserowa. Lekarz zdecyduje wówczas, czy pacjent może poddać się zabiegowi.

Depilacja laserowa to świetna metoda, która ma wiele zalet! Tylko teraz możesz przekonać się na własnej skórze, oszczędzając przy tym 20%! Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️

Do wyboru masz ponad 50 salonów w całej Polsce – na pewno znajdziesz gabinet blisko siebie.