Twój koszyk jest pusty!

Depilacja elektrolizą a laser – porównujemy metody

3 kwietnia 2021
Depilacja
Spis treści

Chcesz pozbyć się zbędnego owłosienia na stałe? Do wyboru masz nie tylko depilację laserową, ale również elektrolizę. Elektroepilacja to także skuteczny sposób na uzyskanie gładkiej skóry. Którą metodę wybrać? Podpowiadamy!

W najbardziej efektywnych technikach usuwania niepożądanego owłosienia stosuje się innowacyjne technologie, które polegają na niszczeniu struktury niechcianych włosków. Depilacja laserowa to obecnie jedna z najpopularniejszych metod, ale warto zwrócić uwagę także na depilację z elektrolizą, czyli elektrodepilację. Jakie są podobieństwa i różnice między tymi zabiegami? Który lepiej wybrać? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat!

Elektroepilacja – na czym polega?

Na czym polega depilacja elektrolizą? W tej metodzie prąd emitowany jest wprost na skórę pokrytą niepożądanym owłosieniem. W tym celu stosuje się specjalistyczną elektrodę albo metalową sondę, którą wprowadza się pod skórę, aby przesłać do jej wnętrza prąd stały. Tym samym każdy z mieszków włosowych niszczony jest pojedynczo, a co za tym idzie – skutecznie. Działanie to w efekcie doprowadza do wypadnięcia całego włosa. 

Usuwanie owłosienia metodą elektrolizy – wady i zalety

Usuwanie owłosienia metodą elektrolizy uznawane jest obecnie za jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie gładkiej skóry na stałe. Technika ta może być wykorzystywana niezależnie od koloru czy grubości włosa. Bez znaczenia jest również odcień skóry. 

Elektroepilacja ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest bolesność zabiegu, która wynika z działania prądu bezpośrednio na skórę. Największy dyskomfort odczuwa się w przypadku elektrolizy stosowanej w miejscach wrażliwych, takich jak okolice bikini czy pachy. W nowoczesnych gabinetach podaje się środki znieczulające, jednak często nie niwelują one całkowicie odczuć bólowych.

Rezultaty elektrolizy są trwałe – włoski zostają usunięte na stałe. Trudno jednak osiągnąć takie efekty zaledwie po kilku sesjach. Najczęściej należy wykonać ich nawet kilkanaście. Wadą jest również koszt – metoda ta jest znacznie droższa niż bardziej popularna depilacja laserowa. Kosmetolog planujący zabieg ustala ostateczną cenę na bazie grubości i gęstości włosów. 

Pojawia się również wiele opinii, które sugerują, iż depilacja elektrolizą pozostawia przebarwienia na skórze. Warto jednak pamiętać, że do tak przykrych objawów nie powinno dojść w profesjonalnym, renomowanym gabinecie. To kolejny argument przemawiający za tym, aby wybierać sprawdzone miejsca.

Główne przeciwwskazania do elektrolizy to infekcje i choroby skóry, ciąża oraz choroby przewlekłe (np. choroby serca). Przed zabiegiem specjalista powinien przeprowadzić wywiad medyczny, aby wykluczyć wszelkie dolegliwości czy inne kwestie (np. przyjmowanie niektórych leków), które mogłyby uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu. 

Przeczytaj również: Depilacja laserowa – jaki laser da najlepszy efekt? Porównanie mocy laserów

Depilacja laserowa a elektroepilacja

Laseroterapia czy elektroliza? Depilacja, która ma zapewnić trwałe efekty, powinna być wybrana z głową. Zanim podejmiesz więc ostateczną decyzję, sprawdź porównanie obydwu metod.

Założenia działania depilacji laserowej i elektrodepilacji są podobne. W przypadku tej pierwszej techniki mieszki włosowe wypalane są przez wiązkę światła lasera. Elektroliza to eliminacja mieszków włosowych za pomocą prądu stałego. Obydwie metody działają tylko w fazie wzrostu, czyli tzw. anagenie. Z tego powodu konieczne jest odbycie kilku albo nawet kilkunastu zabiegów w serii. Przerwa pomiędzy wizytami w gabinecie powinna wynosić około 4-6 tygodni. Dokładny czas poda kosmetolog prowadzący terapię.

W depilacji laserowej światło dociera do włosków znajdujących się na większym obszarze. Znaczenie ma tutaj rozmiar głowicy – im jest ona większa, tym efektywniej zadziała na dużej powierzchni. Depilator z elektrolizą działa na każdy włos z osobna. Światło niszczy cebulkę włosa, co prowadzi do jego wypadnięcia. 

Efektywność obydwu metod jest bardzo wysoka. Całkowite usunięcie włosków następuje w obu przypadkach, choć rezultaty uzyskane po zastosowaniu lasera diodowego określa się jako nieco lepsze. Laser zadziała jednak głównie na ciemną barwę cebulki włosa (chyba że zastosowany zostanie SPEC3Hybrid, który jest skuteczny przy każdym fototypie – o szczegóły zapytaj w salonach Depilacja.pl). Elektroliza owłosienia sprawdzi się niezależnie od odcienia skóry czy typu włoska. To metoda bardzo uniwersalna. Niestety jest też znacznie dłuższa niż terapia laserem.

Depilacja laserowa nadal cieszy się o wiele większym zainteresowaniem niż depilacja elektrolizą. Jest też zdecydowanie łatwiej dostępna. Jeżeli w gabinetach pojawia się opcja elektrodepilacji, to można ją wykonać tylko w przypadku małych obszarów skóry. W placówkach z usługami depilacji laserowej niepożądane owłosienie usuwa się niemal z każdego obszaru skóry. 

Przy porównaniu kosztów obydwu metod depilacja laserowa wypada zdecydowanie lepiej. Wynika to przede wszystkim z czasu, który trzeba poświęcić na zabieg. Depilacja laserowa trwa krócej, gdyż działa się na większych obszarach skóry. 

A jak wygląda kwestia bolesności i bezpieczeństwa w przypadku obydwu metod? Depilacja laserowa jest zdecydowanie bardziej komfortowa. Obecnie wykorzystuje się innowacyjne sprzęty, m.in. SPEC3Hybrid. Urządzenie wyposażone w system SHR zmniejsza odczucia bólowe, a nawet całkowicie je niweluje. Depilacja elektrolizą jest bardzo bolesna. Może też naruszać ciągłość tkanek (igła wprowadzana jest bardzo głęboko). Konsekwencją tego są zakażenia skóry czy uszkodzenie naskórka. 

Przeczytaj także: Wszystko o SPEC3 Hybrid – najskuteczniejszy laser do depilacji

Depilacja elektrolizą – o czym warto wiedzieć?

W elektrolizie wykorzystuje się prąd stały (galwaniczny). Ten działa na pojedyncze włoski oraz komórki odpowiadające za wzrost owłosienia. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna technika depilacji prądem. Inny rodzaj to tzw. diatermia, czyli termoliza. Ta opiera się na stosowaniu prądu zmiennego. Doprowadza on do drżenia cząsteczek wody wokół igły oraz wytwarzania przez nie ciepła. Tym samym dochodzi do uszkodzenia komórek, które odpowiadają za wzrost włosa. Termolizę poleca się szczególnie osobom o cienkich włoskach z małą (albo zerową) ilością barwnika. 

Inny rodzaj depilacji prądem stanowi połączenie termolizy oraz elektrolizy. To bardzo skuteczna, jeśli nie najskuteczniejsza technika. Łącząc prąd stały ze zmiennym, doprowadza się do uszkodzenia włosa w sposób termiczny i chemiczny. Dzięki temu można usunąć nawet najgrubsze i najmocniejsze włosy, na które do tej pory nie działała żadna z powyższych metod. 

Elektroliza – usuwanie owłosienia – podsumowanie

Depilacja laserowa czy elektroliza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z naszego porównania wynika, że depilacja laserem ma jednak więcej plusów. Terapia jest krótsza, tańsza, a równie skuteczna co technika prądowa. Masz pytania? Wątpliwości? Umów się na bezpłatną konsultację z laseroterapeutą Depilacja.pl. Na stronie internetowej znajdziesz specjalny formularz do rezerwacji.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.15
Ilość ocen: 27
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

rodzaje_skory_a_depilacja_laserowa
Czy rodzaj skóry ma wpływ na efektywność depilacji? Porównuj...
Depilacja jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez kobiety i coraz częściej także przez mę...
golenie_wlosow_na_rekach
Czy można golić włosy na rękach? Poznaj za i przeciw!
Golenie włosów na rękach może wzbudzać nie tylko wiele wątpliwości, ale nawet kontrowersji. Niektórzy odczuwają silną po...
pielegnacja_okolic_bikini_po_depilacji_laserowej
Bikini po depilacji laserowej - jak dbać o wrażliwą skórę po...
Depilacja laserowa to dzisiaj bardzo popularna metoda usuwania owłosienia także ze strefy bikini. Jednak każdy sposób na...

Proponowane zabiegi