Twój koszyk jest pusty!

Swędzenie nóg po goleniu maszynką - czy depilacja to lepsza alternatywa?

23 lutego 2024
Depilacja
Spis treści

Zmagając się z uciążliwym swędzeniem po goleniu maszynką, wielu z nas zaczyna rozważać alternatywy. Czy depilacja laserowa to korzystniejsza opcja, która nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia swędzenia, ale także zapewnia długotrwałe rezultaty? W niniejszym artykule skonfrontujemy obydwie metody, rozstrzygając, która z nich jest bardziej przyjazna dla skóry i satysfakcjonująca dla tych, którzy pragną gładkich nóg bez nieprzyjemnych konsekwencji.

Gładka skóra (najlepiej na jak najdłuższy czas) to marzenie wielu kobiet i także mężczyzn. Metod pozbywania się niepożądanego owłosienia jest naprawdę sporo. Jednym z najpopularniejszych sposób jest standardowe golenie, które ma sporo zalet, ale i wad (np. swędzenie po zabiegu).Alternatywą może być zupełnie inna, bardziej profesjonalna metoda, czyli depilacja laserowa. Który z tych sposobów będzie dla nas lepszy? Czym dokładnie kierować się przy wyborze? Rozwiewamy te i podobne wątpliwości.

Golenie metodą depilacji?

Trudno nazwać standardowe golenie (np. maszynką jednorazową) metodą depilacji. To tak naprawdę krótkotrwałe usuwanie włosków, które potrafią odrastać już… tego samego dnia. Niektórzy chwalą sobie tę metodę twierdząc, że nie muszą poświęcać jej wiele czasu, a efekt zadowala ich nawet na kilka dni. Niestety u większości osób nie wygląda to tak różowo. Sam proces golenia trwa dość długo (trzeba to zrobić dokładnie, precyzyjnie, w przeciwnym wypadku włosy nie zostaną w całości usunięte czego efektem będą nieestetyczne fragmenty). Najlepiej zastosować do tego piankę do golenia, która wywołuje bardzo często alergie (zaczerwieniona skóra, nieładne kropki, swędzenie itd.). Golenie na sucho nie wchodzi w grę – podrażnia naskórek. W grę wchodzi usuwanie włosków maszynką na mokro, np. pod prysznicem. Wiele osób chwali ten sposób twierdząc, że oszczędza tym samym bardzo wiele czasu. Z drugiej strony goląc się w ten sposób nietrudno pominąć niektóre fragmenty skóry. Ten sposób jest też bardzo nieekologiczny – zużywamy po prostu bardzo dużo wody. I tym samym – pieniędzy.

Oprócz tego, że pianka może wywoływać alergie lub/i podrażnienie, to również samo golenie może okazać się problematyczne. Mimo, że jednorazowe maszynki wydają się delikatne, to jednak potrafią niszczyć powierzchnię naskórka. Skóra po goleniu może być więc zaczerwieniona, bolesna, pełna nieestetycznych kropek, mocno swędząca, a finalnie – bardzo sucha. Dlatego tak ważne jest zastosowanie tuż po domowym zabiegu dobrego, odpowiednio nawilżającego balsamu. Czasem jednak i to nie zażegna konsekwencji golenia. Warto też dodać, że maszynki jednorazowe (ale nie tylko) mogą powodować zacięcia na skórze. Wówczas robi się standardowa rana, którą trzeba zdezynfekować, zakleić plastrem i… liczyć na to, że nie zostanie po niej ślad. Często jednak jest zupełnie przeciwnie. I wreszcie – golenie wymaga sporej ilości czasu. Jeśli dojdziemy do wprawy, to jednorazowe usuwanie włosków może zająć kilka minut. Okazuje się jednak, że czasem, szczególnie w lecie, trzeba to robić codziennie! A czasem dwa razy dziennie, gdy ogolimy np. nogi rano, a wieczorem mamy wyjście w krótkiej sukience. Oczywiście metoda ta ma też spory plus – jest tania. Wystarczą maszynki jednorazowe i golenie się przy zużyciu jak najmniejszej ilości wody.

Swędzenie nóg po goleniu maszynką to standard?

Swędzenie nóg po goleniu maszynką jest dość powszechne i zazwyczaj wynika z kilku czynników. Po pierwsze golenie maszynką może prowadzić do zacięć i mikrouszkodzeń skóry, czego konsekwencją mogą być poczucie dyskomfortu i właśnie silne swędzenie. Po drugie nieprawidłowa technika golenia, używanie tępej maszynki lub brak stosowania odpowiednich środków po goleniu mogą dodatkowo zaostrzać problem.

Co zrobić, aby depilacja maszynką okazała się mniej problematyczna? Zaleca się stosowanie ostrych i czystych maszynek, golenie zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a po goleniu używanie łagodnych balsamów lub kremów nawilżających. Jeśli swędzenie utrzymuje się lub jest bardzo uciążliwe, warto skonsultować się ze specjalistą, np. podczas darmowej, wstępnej konsultacji w salonach depilacji laserowej Depilacja.pl. 

Przeczytaj również: Depilacja laserowa a choroby skóry - czy zabieg jest możliwy? 

Golenie maszynką na żyletki - czy może zmniejszyć ryzyko swędzenia?

Rzeczywiście świetnym rozwiązaniem wydaje się depilacja laserowa. Maszynka do golenia na żyletki może także wydawać się alternatywą. Dlaczego? Może potencjalnie pomóc w uniknięciu swędzenia po goleniu, gdyż m.in. nierzadko skuteczniej ścina włosy, eliminując konieczność wielokrotnego przesuwania się po tej samej części skóry. Skrócenie czasu kontaktu maszynki z skórą może zmniejszyć ryzyko podrażnienia, co z kolei może wpływać na zmniejszenie swędzenia.

Po drugie - żyletki często oferują możliwość dokładniejszego golenia, co przekłada się na zminimalizowanie ewentualnych nierówności i zacięć. Poprawa precyzji golenia może wpływać na lepsze rezultaty i redukcję podrażnień skóry, co z kolei może zapobiegać swędzeniu.

Golenie maszynką na żyletki, choć może być potencjalnym rozwiązaniem dla osób borykających się ze swędzeniem po goleniu, wymaga uwzględnienia pewnych negatywnych aspektów tej metody. Przede wszystkim ostra żyletka, choć zapewnia precyzyjne golenie, niesie ze sobą ryzyko zacięć, co może skutkować podrażnieniem skóry i utrudnić proces gojenia. Poza tym wymaga zaawansowanej techniki, a nieprawidłowe golenie czy zbyt duży nacisk mogą pogłębiać problem swędzenia. Kolejna kwestia? Koszty zakupu i utrzymania wysokiej jakości żyletek oraz produktów do golenia mogą generować niemałe koszty. 

Depilacja laserowa – alternatywa dla golenia

Depilacja laserowa to nowoczesny sposób na pozbycie się niepożądanego owłosienia. To sposób zupełnie odmienny od standardowego i popularnego golenia. Podstawowa różnica – depilacja laserowa odbywa się w profesjonalnym gabinecie urody, a zabieg ten wykonuje specjalista. Usuwanie włosków odbywa się za pomocą lasera, który działa na cebulkę włosa, podgrzewa ją i uszkadza miejsce, w którym znajdują się komórki macierzyste odpowiedzialne za jego wzrost. Wiązka lasera przenika przez skórę i dociera do cebulki włosa, w której znajduje się melanina (barwnik absorbujący laser). Im ktoś posiada ciemniejsze włoski, tym zabieg depilacji laserowej jest bardziej skuteczny. Absolutnie jednak nie dyskwalifikuje to pacjentów posiadających jasne owłosienie. 

Dlaczego depilacja laserowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem? Głównie z racji swojej skuteczności – włoski, po przeprowadzeniu serii zabiegów (ich liczbę określa kosmetolog), usuwane są na stałe. Zatem można zapomnieć o codziennym goleniu. Co ważne skóra może być tylko lekko podrażniona i to zazwyczaj maksymalnie kilka godzin po zabiegu. Zatem to świetny sposób usuwania niepożądanych włosków dla osób, które skarżą się na często zaczerwienioną skórę po goleniu czy np. wrastające włoski. Oczywiście minusem depilacji może być cena – trzeba jednak pamiętać, że patrząc całościowo, w perspektywie lat jest to bardzo korzystny wydatek. Pieniądze wydane na golarki, pianki, wosk czy inne zabiegi mające na celu pozbycie się niechcianego owłosienia okazują się większe niż zabiegi depilacji laserowej pozwalające pozbyć się owłosienia na lata. Dodajmy do tego wodę zużytą pod prysznicem w trakcie golenia, a także czas, który tracimy na powtarzanych zabiegach domowej depilacji. A czas to również pieniądz.

Nie daj się zatem zwieść reklamom pt. “maszynka do depilacji laserowej” czy na przykład “maszynka laserowa do depilacji”. Depilacja laserowa może być przeprowadzona tylko w profesjonalnym gabinecie, takim jak Depilacja.pl. Nasze salony znajdziesz w całej Polsce.

Depilacja laserowa – wizyta konsultacyjna

Jak widać ręczna maszynka do depilacji nóg i innych części ciała niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Znacznie bardziej rozsądną alternatywą wydaje się depilacja laserowa. Zanim zdecydujemy się na serię zabiegów tego typu, warto udać się na darmową wizytę konsultacyjną rezerwując wizytę np. online. Przyjdziemy do salonu i zostaniemy poddani tzw. próbie laserowej, by zorientować się jak metoda ta będzie działała na nasze ciało i naszą skórę. To także doskonały moment, by zadać jak najwięcej pytań kosmetologowi – dzięki temu rozwiejemy wiele naszych wątpliwości. Oczywiście osoba, która będzie przeprowadzała nasz zabieg, zrobi z nami także wywiad. A wszystko to, by wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online