Twój koszyk jest pusty!

Depilacja w ciąży – które metody można stosować?

1 sierpnia 2018
Depilacja
Spis treści

Ciąża to szczególny moment w życiu każdej kobiety, w trakcie którego jej ciało bardzo się zmienia. Niestety jest to też okres, w którym nie można korzystać z depilacji laserowej, by trwale zerwać ze zbędnym owłosieniem na zawsze. I choć laser diodowy jest obecnie najlepszą metodą na trwałą eliminację włosków – w okresie ciąży polecamy kilka alternatyw, które, choć wymagają systematycznego depilowania – nie budzą wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa.

Depilacja laserowa a ciąża

Depilacja laserowa to w dzisiejszych czasach jedna z najskuteczniejszych metod pozbycia się zbędnego owłosienia. To bezpieczny sposób, ale czy aby na pewno również dla przyszłych mam? Czy depilacja laserowa w ciąży jest możliwa? Niestety nie. Ciąża jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej ze względów bezpieczeństwa dla matki i nienarodzonego dziecka. Usuwanie owłosienia w ten sposób może zakłócać układ hormonalny, powodować dyskomfort oraz potencjalnie zwiększać ryzyko dla płodu. Zaleca się unikanie depilacji laserowej i korzystanie z innych bezpiecznych metod depilacji w czasie ciąży, takich jak golenie, depilacja niechcianych włosków woskiem lub kremy depilacyjne. W przypadku wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Depilacja w ciąży: metoda mechaniczna - depilacja z wykorzystaniem golarki

W drogeriach można znaleźć szeroki wybór maszynek jednorazowych, jednak sugerujemy wybór specjalnej golarki przeznaczonej dla kobiet. Takie golarki mają delikatniejsze ostrza i zakończenie dostosowane do wygodnej depilacji nóg, pach i owłosienia łonowego. Metoda golenia na mokro, czyli usuwanie zbędnego owłosienia po wyjściu z prysznica, jest najbardziej skuteczna, ponieważ zmiękcza włoski.

Depilacja miejsc intymnych i innych stref na ciele golarką ma wiele zalet, takich jak niska cena i niewielkie ryzyko podrażnień skóry. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą utrudniać samodzielne wykonanie depilacji w ciąży. Po pierwsze, włoski odrastają szybko, a po goleniu stają się grubsze i mocniejsze. Po drugie, rosnący brzuszek może utrudniać dostęp do niektórych obszarów ciała, co może wymagać pomocy drugiej osoby.

Warto wiedzieć, że u każdej kobiety w ciąży reakcje organizmu na depilację mogą być odmienne. Dlatego zawsze warto konsultować się z lekarzem lub specjalistą przed podjęciem jakiejkolwiek metody depilacji. Istnieją również inne bezpieczne i skuteczne metody depilacji, które można rozważyć, takie jak depilacja woskiem czy kremy depilacyjne.

Oto kilka kroków, które pomogą w prawidłowym goleniu maszynką jednorazową:

 • przygotowanie skóry - przed goleniem warto dokładnie umyć skórę i osuszyć ją. Jeśli masz czas, zaleca się również zmiękczyć włoski przez kilka minut w ciepłej wodzie lub podczas kąpieli,
 • wybór odpowiedniej maszynki - postaraj się wybrać maszynkę z ostrzem przeznaczonym dla kobiet, które jest delikatniejsze i bardziej odpowiednie do golenia na różnych obszarach ciała,
 • użycie pianki lub żelu do golenia - nanieś na wilgotną skórę odpowiednią ilość pianki lub żelu do golenia. Te produkty pomogą zmiękczyć włoski, zwiększyć poślizg maszynki po skórze i zminimalizować ryzyko podrażnień,
 • golenie - trzymając maszynkę w jednej ręce, delikatnie przesuwaj ją wzdłuż kierunku wzrostu włosków. Stosuj lekkie naciski, unikając zbyt mocnego dociskania, co może prowadzić do podrażnień. Pamiętaj, by spłukiwać maszynkę regularnie, aby usunąć zgromadzone włoski i piankę,
 • po goleniu - po zakończeniu golenia dokładnie spłucz skórę ciepłą wodą, aby usunąć resztki pianki lub żelu. Następnie delikatnie osusz skórę, unikając tarcia lub pocierania, co może podrażnić skórę,
 • nawilżenie skóry - po goleniu warto zastosować nawilżający krem lub balsam do ciała, aby zapewnić jej odpowiednie nawilżenie.

Depilacja w ciąży: metoda chemiczna - kremy, żele i pianki do depilacji

W odróżnieniu od golarki nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia skóry a jej stosowanie jest bezbolesne. Jednak ciąża to czas, w którym Twoja skóra może nie tolerować dotychczas stosowanych preparatów. Dlatego także, zalecamy rozsądne korzystanie z tego typu depilacji. 

Głównymi składnikami kremów, żeli i pianek służących do usuwania zbędnego owłosienia są substancje rozpuszczające keratynę włosa, np. tioglikolan wapnia oraz tioglikolan potasu, które rozkładają wiązania dwusiarczkowe keratyny i osłabiają włosy tak, że łatwo wydostają się one z mieszków włosowych. Działają tylko na powierzchni, nie przenikają przez skórę i docierają tylko do cebulek włosowych – nie ma więc obaw, że mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na rozwój dziecka, jednak skóra w czasie ciąży jest wrażliwsza niż wcześniej. Dlatego też, aby uniknąć reakcji alergicznych zaleca się korzystanie z umiarem z tej metody depilacji. Kosmetyki te powinny zawierać substancje nawilżające, jak również łagodzące np. aloes, w efekcie czego nie tylko pielęgnuje się skórę, ale też sprawia, że włosy są bardziej miękkie i łatwiejsze do usunięcia.

Podczas zakupu zwróć szczególną uwagę na skład kosmetyku, a najlepiej: zdecyduj się na preparat przeznaczony dla skóry wrażliwej. Ma on mniej składników aktywnych rozpuszczających kreatynę, niż ten, który jest przeznaczony dla skóry normalnej.

Ważne: przed zastosowaniem kremu do depilacji, szczególnie w ciąży, nie zapomnij zrobić próby alergicznej! W tym celu posmaruj niewielką ilość kremu na nadgarstku lub na skórze za uchem.

Stosowanie kremu do depilacji nie jest trudne, można przeprowadzić ją samodzielnie. Krem nakładamy grubą warstwą na czystą i suchą skórę. Pozostawiamy kosmetyk na skórze, zgodnie z zaleceniami producenta, lecz nie dłużej niż 10 minut, ponieważ po tym czasie mogą wystąpić podrażnienia. Następnie usuwamy za pomocą specjalnej szpatułki. Wydepilowaną skórę myjemy ciepłą (niegorącą) wodą bez dodatku mydła, dzięki czemu usuniemy resztki preparatu. Na zakończenie nakładamy balsam – nawilżający lub opóźniający odrastanie włosków, który złagodzi ewentualne podrażnienia i zapobiega zapaleniu mieszków włosowych.

Przeczytaj również: Depilacja laserowa a Hashimoto czy wykonanie zabiegu jest bezpieczne?  

Depilacja w ciąży: depilacja cukrem

Metoda ta jest skuteczna jak woskowanie, jednak mniej bolesna, ponieważ pasta cukrowa nie wkleja się w skórę, lecz obkleja sam włos. W skład pasty cukrowej wchodzi tylko woda, cukier oraz kwasek cytrynowy. Pasta cukrowa jest wyrobem naturalnym – nie zawiera substancji zapachowych, konserwantów, ani barwników. Ze względu na swój prosty skład nie alergizuje. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla kobiet spodziewających się dzieci. Technika tego zabiegu polega na usunięciu włosów „z włosem” - czyli zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Wyróżnia się dwie metody depilacji pastą cukrową: 

 • na ciepło – pastę cukrową podgrzewa się w podgrzewaczu maksymalnie do około 38-400C. Pastę nakłada się przy użyciu drewnianych szpatułek, a zdejmuje się przy pomocy pasków fizelinowych. 
 • na zimno – pastę nakłada się przy pomocy ręki przeciwnie do wzrostu włosa, a następnie zrywa się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. 

Przeciwwskazaniami do cukrowania są przede wszystkim: wszystkie otarcia i rany, świeża opalenizna, skóra po zabiegach kwasami, terapia preparatami z retinolem. 

Różnica między zabiegami depilacji pastą cukrową a woskiem polega na tym, że depilacja pastą cukrową w ciąży (i nie tylko) minimalizuje ryzyko alergii, a także można ją przeprowadzić u osób które mają problemy z naczyniami krwionośnymi, ponieważ zabieg nie jest wykonywany na gorąco. Dodatkowo obie te metody różnią się techniką usuwania włosów – przy depilacji pastą cukrową włos usuwamy „z włosem”, natomiast przy depilacji woskiem „pod włos”.

Do wad depilacji cukrem należy jej koszt, czasochłonność – usuwanie włosów z większych powierzchni wymaga czasu, a przez to jest droższa niż woskowanie, a ponadto nakładanie pasty cukrowej wymaga wprawy. Zalety stosowania tej metody to: mniejsza bolesność niż w przypadku depilacji woskiem, zminimalizowanie ryzyka występowania alergii, znikome ryzyko wrastania się włosków, długotrwały efekt (3-4 tygodnie). 

Depilacja a ciąża - czy zabieg depilacji woskiem nie powinien być wykonywany?

Depilacja woskiem w ciąży to kwestia, która budzi pewne kontrowersje i obawy. Właściwie nie ma przeciwwskazań medycznych do stosowania depilacji woskiem podczas ciąży. Jednak warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii związanych ze skórą, reakcjami alergicznymi i ryzykiem infekcji. 

W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian hormonalnych, które mogą wpłynąć na skórę, czyniąc ją bardziej wrażliwą i podatną na dyskomfort podczas zabiegu depilacji woskiem. Reakcje skórne, takie jak zaczerwienienia i podrażnienia, mogą być bardziej dokuczliwe i trudniejsze do zniesienia, zwłaszcza w okolicach delikatnych. Poza tym depilacja woskiem polega na usuwaniu włosów razem z cebulkami, co pozostawia otwarte pory, zwiększając ryzyko infekcji skóry. 

Trzeba też pamiętać, że podczas ciąży naczynia krwionośne są osłabione i mocno rozszerzone, stąd też zastosowanie gorącego wosku może doprowadzić do powstania podskórnych wylewów lub pozostawić trwałe popękane naczynka (pajączki).

Depilatory elektryczne w ciąży

A jak wygląda kwestia korzystania z depilatorów elektrycznych? Korzystanie z tej metody depilacji w trakcie ciąży może być bezpieczne, ale wymaga pewnych środków ostrożności ze względu na potencjalnie zwiększoną wrażliwość skóry i zmniejszoną odporność organizmu w tym okresie. Oto kilka ważnych informacji na ten temat:

 • skonsultuj się z lekarzem - zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem korzystania z depilatora elektrycznego w trakcie ciąży. Lekarz będzie mógł ocenić twoją sytuację i doradzić, czy jest to bezpieczne dla ciebie i nienarodzonego dziecka,
 • wybierz odpowiedni depilator - wybierz depilator elektryczny, który jest przeznaczony specjalnie dla kobiet i ma dodatkowe funkcje dla osób o wrażliwej skórze. Niektóre depilatory posiadają tryb delikatny lub dodatkowe akcesoria, które mogą zminimalizować ryzyko podrażnień,
 • testuj na małym obszarze skóry - przed użyciem depilatora na większej powierzchni skóry, przetestuj go na małym i mniej wrażliwym obszarze. Sprawdź, jak reaguje twoja skóra i czy nie powoduje nadmiernego podrażnienia lub dyskomfortu,
 • stosuj delikatne naciski - podczas depilacji elektrycznej stosuj delikatne naciski, aby uniknąć nadmiernego ciśnienia na skórę. Nie przyciskaj depilatora zbyt mocno, ponieważ może to prowadzić do podrażnień, 
 • odpowiednie nawilżenie skóry - po depilacji elektrycznej zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. Użyj delikatnego kremu nawilżającego lub łagodzącego balsamu, który pomoże zminimalizować podrażnienia i utrzymać skórę dobrze nawilżoną, 
 • monitoruj reakcję skóry - po depilacji elektrycznej starannie obserwuj reakcję swojej skóry. Jeśli wystąpią nadmierne podrażnienia, swędzenie, zaczerwienienie lub inne nieprawidłowości, zaniechaj korzystania z depilatora i skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że każda kobieta w ciąży ma inną skórę i reaguje inaczej na różne metody depilacji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, którzy będą mogli udzielić ci indywidualnych wskazówek i porad dotyczących depilacji w trakcie ciąży.

Metody depilacji zabronione w ciąży. Jakich metod depilacji nie powinno się wykonywać?

Ciąża stanowi przeciwwskazanie do: zabiegów depilacji przeprowadzanych z użyciem:

 • prądu,
 • ultradźwięków,
 • lasera.

Metody depilacji zabronione w okresie ciąży to metody trwałego usunięcia owłosienia. I choć nie przeprowadzono żadnych badań, które potwierdziłyby ich szkodliwość dla dziecka – wahania hormonalne i ogólny stan organizmu w okresie ciąży może wpływać na to, że efekt tego rodzaju depilacji nie będzie zadowalający. Warto zatem poczekać i po okresie laktacji skorzystać z zabiegów np. depilacji laserowej.

Kiedy można wykonać zabiegi depilacji laserowej?

Zabieg depilacji laserowej (który niszczy cebulki włosa) może być wykonywany w różnych okresach życia, jednak istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na ten rodzaj zabiegu. Oto kilka ważnych informacji:

 • wiek - depilacja laserowa jest zazwyczaj zalecana u osób dorosłych, po osiągnięciu pełnej dojrzałości. U młodszych osób skóra i włosy mogą się jeszcze rozwijać, co może wpływać na skuteczność zabiegu, 
 • konsultacja z lekarzem lub specjalistą - zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym specjalistą od depilacji laserowej przed rozpoczęciem zabiegu. Osoba taka będzie mogła ocenić twoją skórę, włosy i ocenić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu,
 • ciąża - w trakcie ciąży zazwyczaj nie zaleca się wykonywania zabiegów depilacji laserowej. Zmiany hormonalne i wrażliwość skóry w tym okresie mogą wpływać na wyniki zabiegu i zwiększać ryzyko podrażnień. Warto poczekać do zakończenia ciąży i okresu karmienia piersią, zanim przystąpisz do depilacji laserowej,
 • aktywne infekcje lub choroby skóry - jeśli masz aktywne infekcje skóry, jak np. opryszczkę, czy cierpisz na jakiekolwiek choroby skóry, takie jak łuszczyca czy trądzik, zabieg depilacji laserowej może być niebezpieczny lub mniej skuteczny. W takich przypadkach należy odczekać, aż skóra się zagoi lub stan chorobowy ustąpi,
 • ochrona przed promieniowaniem słonecznym - przed i po zabiegu depilacji laserowej zaleca się unikanie mocnego narażenia skóry na promieniowanie słoneczne. Warto zastosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, aby zapobiec podrażnieniom i przebarwieniom skóry.

Najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą, który przeprowadza zabiegi depilacji laserowej, aby uzyskać indywidualne porady i ocenę twojej sytuacji. Każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest, aby dopasować zabieg do twoich potrzeb i uniknąć ewentualnych powikłań.

Uwaga! Jeżeli masz wątpliwości, jak usuwać niechciane włoski, skonsultuj tę kwestię (także gdzie wykonać zabieg - czy w domu czy w gabinecie kosmetycznym) z lekarzem prowadzącym ciążę. Pamiętaj, aby wyjątkowo dbać o siebie przez okres całej ciąży. Lepiej dmuchać na zimne. 

Depilacja bikini w ciąży

Depilacja bikini w ciąży, czyli usuwanie włosów z okolic intymnych, to temat, który budzi wiele pytań i rozważań u przyszłych mam. Warto wiedzieć, że depilacja w tym obszarze jest możliwa, ale wymaga pewnej ostrożności. Z uwagi na zmiany hormonalne i czułość skóry w tym okresie, zaleca się wybieranie delikatnych i bezpiecznych metod depilacji. Można rozważyć alternatywne opcje, takie jak golenie miejsc intymnych w ciąży, depilacja woskiem lub kremy depilacyjne, które mogą być mniej inwazyjne i bardziej komfortowe. Ważne jest, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo w tym specifycznym okresie. 

Depilacja laserowa w ciąży - tak czy nie?

Depilacja laserowa w ciazy jest zazwyczaj odradzana. Pomimo braku jednoznacznych dowodów na negatywne skutki dla rozwijającego się dziecka, istnieje ryzyko podrażnień i reakcji skórnych, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Warto skonsultować się ze spcjalistą, np. z salonu Depilacja.pl i rozważać alternatywne metody depilacji, które są mniej inwazyjne i bardziej odpowiednie w tym wyjątkowym okresie. Bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka są priorytetem.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 6
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online