Twój koszyk jest pusty!

Czy wypełnienie bruzd nosowo wargowych jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu endermologii?

27 listopada 2023
Endermologia
Spis treści

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, popularnie nazywanych "liniami marionetek", to jedna z popularnych procedur estetycznych, które pomagają poprawić wygląd i kontur twarzy. Jednak wiele osób, które rozważają wykonanie zabiegu endermologii, może mieć wątpliwości dotyczące tego, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania związane z wcześniejszym wypełnieniem tych bruzd.

W niniejszym tekście omówimy zatem, czy wypełnienie bruzd nosowo-wargowych jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu endermologii i jakie kwestie warto wziąć pod uwagę planując obydwie te procedury.

Zmarszczki nosowo wargowe – skąd się biorą?

Zmarszczki nosowo-wargowe, znane również jako bruzdy nosowo-wargowe lub "linie marionetek", to zmarszczki, które biegną w dół z nosa w kierunku kącików ust. Powstają głównie w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry, ale istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do ich powstawania. Oto kilka głównych przyczyn:

 • starzenie się skóry - jednym z głównych czynników powstawania zmarszczek nosowo-wargowych jest naturalny proces starzenia się skóry. Z wiekiem ta traci elastyczność, a ilość kolagenu i elastyny w skórze maleje, co prowadzi do utraty jędrności i powstania zmarszczek, 
 • utrata tkanek tłuszczowych - z wiekiem następuje utrata tkanek tłuszczowych w okolicach twarzy, co może powodować, że skóra staje się mniej napięta i pojawia się niejedna zmarszczka nosowo-wargowa, 
 • ekspresje twarzy - powtarzające się ruchy mięśni twarzy, takie jak uśmiechanie się, mruganie czy marszczenie czoła, mogą przyczynić się do powstawania zmarszczek. Bruzdy nosowo-wargowe są szczególnie narażone na te ruchy, 
 • ekspozycja na słońce - nadmierne wystawianie skóry na działanie promieni UV może przyspieszyć proces starzenia się skóry i przyczynić się do powstawania zmarszczek, 
 • palenie tytoniu - palenie papierosów i ekspozycja na toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry, w tym do powstawania zmarszczek nosowo-wargowych, 
 • genetyka - skłonność do rozwoju zmarszczek jest również częściowo uwarunkowana genetycznie. Jeśli Twoi rodzice mieli zmarszczki nosowo-wargowe, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz się z nimi zmagać.

Zmarszczki nosowo-wargowe mogą być estetycznie nieakceptowalne dla niektórych osób, dlatego wiele z nich rozważa różne metody ich redukcji, takie jak wypełnienia kwasem hialuronowym, zabiegi laserowe lub endermologia. Istnieje wiele opcji dostępnych w medycynie estetycznej, które mogą pomóc w redukcji tych zmarszczek i przywróceniu młodszego wyglądu skóry.

Przeczytaj również: Endermologia piersi oraz twarzy - rezultaty 

Jak działa zabieg na bruzdy nosowo wargowe?

Jaki cel ma zabieg na bruzdy nosowo-wargowe? Kwas hialuronowy, czy inny sposób na pozbycie się tego problemu, ma wygładzić i poprawić kontur obszaru między nosem a ustami, gdzie te zmarszczki są najbardziej widoczne. Istnieje kilka różnych metod, które mogą być stosowane do redukcji bruzd nosowo-wargowych, a wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych preferencji pacjenta, stopnia nasilenia zmarszczek i zaleceń lekarza.

Jedną z popularnych opcji jest stosowanie wypełnień kwasem hialuronowym, który jest wstrzykiwany pod skórę w obszarze bruzd. Jak działa w tym przypadku ta substancja? Bruzdy nosowo wargowe zostają wypełnione, poprawia się ich objętość i gładkość skóry w tym obszarze. Procedura polega na dokładnym oznaczeniu miejsc, w których ma dojść do wypełnienia, a następnie użyciu cienkiej igły do wstrzyknięcia kwasu hialuronowego. Pacjent może odczuć niewielki dyskomfort, ale większość zabiegów jest stosunkowo mało bolesna, a efekty są widoczne niemal natychmiastowo.

Inną opcją są zabiegi laserowe, w których wykorzystuje się lasery CO2 lub frakcyjne lasery CO2 do wygładzenia zmarszczek nosowo-wargowych. Procedury te wykorzystują energię laserową do stymulacji produkcji kolagenu. Pacjent jest zwykle miejscowo znieczulany, a laser jest prowadzony nad obszarem bruzd nosowo-wargowych. Procedura może wywołać krótkotrwałe zaczerwienienie i obrzęk, ale efekty końcowe po kilku tygodniach są zwykle imponujące.

Endermologia to niechirurgiczna metoda, która wykorzystuje urządzenie do masażu i podciśnienia do stymulowania krążenia krwi, poprawy elastyczności skóry i redukcji cellulitu. Może być również stosowana do wygładzenia bruzd nosowo-wargowych, chociaż jej działanie nie jest tak intensywne jak w przypadku innych zabiegów. Specjalnie przeszkoleni terapeuci wykorzystują urządzenie endermologiczne, które wykonuje masaż i ssanie na obszarze bruzd nosowo-wargowych. Zabieg jest nieinwazyjny i zwykle nie wymaga znieczulenia.

W przypadkach zaawansowanych bruzd nosowo-wargowych można rozważyć chirurgiczną korektę za pomocą liftingu twarzy lub plastyki nosowo-wargowej. To bardziej inwazyjne podejście, które wymaga nacięć i manipulacji tkankami. Chirurgia plastyczna jest wykonywana w warunkach klinicznych, zazwyczaj przy użyciu znieczulenia ogólnego. Lekarz dokonuje nacięć, usuwa nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, a następnie dokonuje szycia.

Wybór odpowiedniego rodzaju zabiegu na bruzdy nosowo-wargowe zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, stopnia nasilenia zmarszczek oraz ewentualnych przeciwwskazań. Zawsze warto konsultować się z doświadczonym lekarzem lub specjalistą od medycyny estetycznej, aby określić najlepszą opcję dla konkretnego przypadku.

Usuwanie bruzd nosowo wargowych - cena

Usuwanie bruzd nosowo-wargowych to popularny zabieg medycyny estetycznej, który ma na celu poprawę wyglądu i konturu obszaru między nosem a ustami. Cena tego rodzaju procedur może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Koszt usuwania bruzd nosowo-wargowych zazwyczaj zależy od wybranej metody, lokalizacji kliniki, doświadczenia lekarza oraz rodzaju użytych materiałów.

W przypadku wypełnień kwasem hialuronowym ceny zazwyczaj wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za jedną procedurę. Wybór konkretnego produktu i ilość użytego wypełnienia wpływają na ostateczny koszt. Zabiegi laserowe mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od rodzaju lasera i obszaru, który ma być poddany zabiegowi.

Jeśli pacjent rozważa endermologię, koszty tej procedury są zazwyczaj niższe w porównaniu do wypełnień lub zabiegów laserowych. Cena będzie różnić się w zależności od lokalizacji kliniki oraz ilości sesji, które są zalecane.

Chirurgiczne korekty bruzd nosowo-wargowych, takie jak plastyka nosowo-wargowa lub lifting twarzy, są zazwyczaj znacznie droższe i ich koszt może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a nawet więcej, w zależności od zakresu i skomplikowania zabiegu.

Warto podkreślić, że ceny zabiegów różnią się w zależności od lokalizacji i prestiżu kliniki. Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze zaleca się skonsultowanie się z doświadczonym lekarzem lub specjalistą od medycyny estetycznej, który będzie mógł dokładnie ocenić potrzeby pacjenta i dostosować cenę do konkretnego przypadku.

Przeciwwskazania do zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych

Zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych przy użyciu kwasu hialuronowego lub innych wypełniaczy jest stosunkowo bezpieczny, ale istnieją pewne przeciwwskazania i czynniki, które mogą wpłynąć na decyzję o jego wykonaniu. Przeciwwskazania te mogą różnić się w zależności od kliniki i lekarza, ale oto ogólne czynniki, które mogą wykluczać pacjenta z tego rodzaju zabiegu:

 • ciąża i karmienie piersią - zazwyczaj nie zaleca się przeprowadzania zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych w okresie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ bezpieczeństwo takiego działania nie jest dostatecznie zbadane, 
 • alergia na składniki wypełniaczy - jeśli pacjent ma alergię na składniki zawarte w wypełniaczach takich jak kwas hialuronowy, to oczywiście jest to przeciwwskazanie do zabiegu, 
 • zakażenia skóry - w przypadku istniejących infekcji skóry na obszarze, który ma być poddany zabiegowi, zazwyczaj odradza się przeprowadzania wypełniania bruzd nosowo-wargowych, aby uniknąć rozprzestrzeniania infekcji, 
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych - osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, mogą być bardziej narażone na powstanie siniaków i krwiaków po zabiegu. Lekarz może zalecić przerwanie stosowania tych leków przed zabiegiem, 
 • skłonność do tworzenia blizn keloidowych (bliznowców) - osoby, u których występuje skłonność do pojawiania się blizn keloidowych, powinny raczej unikać ww. zabiegów,
 • aktywne infekcje lub stany zapalne na obszarze zabiegu - jeśli pacjent ma aktywne infekcje lub stany zapalne na obszarze bruzd nosowo-wargowych, to wypełnianie bruzd powinno być odroczone do momentu wyleczenia, 
 • problemy zdrowotne - niektóre dolegliwości jak np. autoimmunologiczne choroby skóry mogą negatywnie wpłynąć na zdolność organizmu do przetwarzania wypełniaczy. W takich przypadkach konieczne są szczegółowe konsultacje z lekarzem.

Przed przystąpieniem do zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych zawsze warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem lub specjalistą od medycyny estetycznej, który dokładnie oceni stan zdrowia pacjenta i podejmie odpowiednią decyzję. Konsultacja z lekarzem jest kluczowa w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji i zagwarantowania bezpieczeństwa pacjenta.

Czy chcąc wypełnić bruzdy nosowo wargowe mogę skorzystać z zabiegu endermologii?

Zabieg endermologii i wypełnianie bruzd nosowo-wargowych to dwie różne procedury, które mają na celu poprawę wyglądu skóry twarzy, zwłaszcza obszaru nosowo-wargowego. Endermologia wykorzystuje urządzenie do masażu i podciśnienia w celu stymulacji krążenia krwi, poprawy elastyczności skóry oraz redukcji cellulitu. Jest to nieinwazyjna metoda, która może przynieść korzyści w zakresie ogólnego wyglądu skóry, ale nie jest w stanie wypełnić bruzd nosowo-wargowych ani skorygować ich konturu.

Z kolei wypełnianie bruzd nosowo-wargowych polega na zastosowaniu wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy, aby zwiększyć objętość i wygładzić zmarszczki nosowo wargowe w tym obszarze. To bardziej bezpośredni sposób na korektę bruzd nosowo-wargowych i poprawę ich wyglądu.

Jeśli celem jest redukcja bruzd nosowo-wargowych i poprawa ich konturu, to wypełnianie bruzd nosowo-wargowych jest zazwyczaj bardziej odpowiednim rozwiązaniem niż zabieg endermologii. Jednak decyzja o wyborze konkretnego zabiegu powinna być poprzedzona konsultacją z doświadczonym lekarzem od medycyny estetycznej, który oceni indywidualne potrzeby pacjenta i zaleci odpowiednią procedurę.

Pamiętaj, że obydwa te zabiegi się nie wykluczają. Możesz zastosować je niezależnie. Jeżeli jednak chcesz dokonać tego na tym samym obszarze skóry - skonsultuj się ze specjalistą głównie na temat czasowych odstępów dzielących te dwie procedury. 

Wypełnienie bruzd nosowo wargowych – już dziś umów termin wizyty!

Jeśli zdecydowałeś się na wypełnienie bruzd nosowo-wargowych i jesteś gotowy na krok w kierunku poprawy wyglądu swojej skóry, to zalecamy umówienie wizyty konsultacyjnej z doświadczonym specjalistą od medycyny estetycznej z Envie Clinic. Dzięki konsultacji będziesz mógł omówić swoje oczekiwania, poznać dostępne opcje zabiegów, dowiedzieć się więcej na temat procedury oraz ustalić, czy nie występują w Twoim przypadku przeciwwskazania do wypełnienia bruzd nosowo-wargowych. Kontakt z ekspertem pozwoli na dokładną ocenę stanu Twojej skóry i dostosowanie zabiegu do Twoich indywidualnych potrzeb. Nie czekaj, umów wizytę już dzisiaj, aby osiągnąć pożądane efekty i cieszyć się odmłodzonym wyglądem! Uwierz, że zdjęcia w internecie pod hasłem "bruzdy nosowo wargowe przed i po" nie są często przekłamane. Z Envie Clinic możesz osiągnąć piorunujące wręcz efekty. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i in...
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne. Warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Dzisiaj sku...
Depilacja laserowa a alkohol. Czy po depilacji laserowej moż...
Zabiegi z użyciem lasera raczej nie wymagają długiej rekonwalescencji, ale istnieją ograniczenia, których nie należy ign...
Swędzenie nóg po goleniu maszynką - czy depilacja to lepsza ...
Gładka skóra (najlepiej na jak najdłuższy czas) to marzenie wielu kobiet i także mężczyzn. Metod pozbywania się niepożąd...

Proponowane zabiegi