Endermologia a naczynka – jak zabieg na nie wpływa?

Spis treści

1. Cera naczynkowa - jak ją rozpoznać?

2. Endermologia a naczynka - co musisz wiedzieć?

2.1. Czym jest endermologia?

2.2. Endermologia a naczynka - owocna współpraca?

3. Endermologia a popękane naczynka - wybierz bezpieczny zabieg

Czy posiadanie cery naczynkowej wyklucza możliwość poddania się zabiegom medycyny estetycznej, takim jak głębokie masaże? Dziś dowiecie się, czy istnieje konflikt pomiędzy endermologią a pękającymi naczynkami. Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym wpisem!

Zabiegi upiększające, szczególnie te skupiające się na modelowaniu sylwetki lub owalu twarzy, przeżywają prawdziwy rozkwit. Bezpieczne, w głównej mierze bezinwazyjne i niewymagające rekonwalescencji są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na regularne uprawianie sportu lub które nie są w pełni usatysfakcjonowane efektami zdrowego trybu życia. Jednym z zabiegów, które w krótkim czasie pomagają w osiągnięciu smukłej sylwetki bez ingerencji chirurga, jest endermologia. Jak do każdego innego zabiegu, tak też i do tego rodzaju masażu należy się przygotować oraz sprawdzić, czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób posiadających cerę naczynkową. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym tak właściwie jest problem z osłabionymi naczynkami oraz jak może na niego wpłynąć zabieg endermologii.

Cera naczynkowa – jak ją rozpoznać?

Wielu z nas boryka się z problemem rozszerzonych i pękających naczynek krwionośnych. Nie u każdej osoby skóra naczynkowa będzie wyglądała i zachowywała się podobnie. Pękające drobne żyłki mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również w innych partiach ciała. Ważnym jest, aby rozpoznać źródło tej dolegliwości i poznać ograniczenia, jakie wiążą się z posiadaniem osłabionych naczynek krwionośnych. Problem ten może mieć podłoże nie tylko dziedziczne, ale również chorobowe. Pamiętajcie, że bez względu na stan skóry, każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej należy poprzedzić konsultacją ze specjalistą – w szczególności, jeśli na skórze występują jakiekolwiek nieprawidłowości. 

Cechą rozpoznawczą cery naczynkowej jest występowanie niewielkich, ciemnoczerwonych lub ciemnozielonych nitek przebiegających tuż pod powierzchnią skóry. Mogą pojawiać się samoistnie lub pod wpływem silnego nacisku (na przykład podczas zabiegu oczyszczania skóry trądzikowej z zaskórników). Bardziej podatne na pojawianie się na skórze tak zwanych pajączków są kobiety. Wynika to z obecności estrogenów, które wpływają rozluźniająco na włókna naczyń krwionośnych. Problem drobnych wylewów podskórnych może być jedynie kwestią kosmetyczną, jednak warto wykluczyć takie choroby, jak nadciśnienie, cukrzyca bądź trądzik.  

Endermologia a naczynka – co musisz wiedzieć?

Aby zrozumieć, czemu posiadanie cery naczynkowej może stanowić przeciwwskazanie do wykonywania masażu drenującego, należy najpierw poznać mechanizm działania endermologii.

Czym jest endermologia?

Zabieg endermologii polega na przeprowadzeniu głębokiego masażu limfatycznego, który w tym przypadku wykonywany jest przy użyciu specjalnej głowicy. Końcówka aparatu wytwarza podciśnienie, które zasysa fałdę skóry pomiędzy dwie podłużne rolki masujące. Działanie to ma na celu rozluźnienie zbitych złogów tkanki tłuszczowej, która nie poddałaby się ani domowym przyrządom antycellulitowym, ani masażowi ręcznemu. Przy okazji rozbijania warstwy adipocytów, z pokładów komórek podskórnych uwalniane są zalegające tam toksyny. Uszkodzone cząsteczki zbędnego materiału trafiają do układu limfatycznego. Tam są następnie transportowane do pęcherza i wydalane z organizmu. Przed serią zabiegów, jak i w jej trakcie, zaleca się zwiększenie dziennej dawki przyjmowanych płynów o około 30%. Ułatwi to limfie wypłukiwanie zbędnych resztek. Zwiększenie aktywności fizycznej oraz niskotłuszczowa dieta również mają ogromny wpływ na finalny efekt zabiegu endermologii.

Endermologia a naczynka – owocna współpraca?

Aby głęboki masaż był skuteczny, niezbędne jest używanie sporej siły oraz mocnego zasysania warstw skóry. Endermologia nie jest zabiegiem nieprzyjemnym, ani bolesnym – głównie ze względu na możliwość dostosowywania siły ssącej do indywidualnych preferencji naszych pacjentów. Siła użyta przez głowicę aparatury może spowodować dodatkowe rozszerzanie lub pękanie najsłabszych naczynek podskórnych. Skutkować to może pojawieniem się nowych pajączków lub zaczerwienieniem na obszarze poddawanym zabiegowi. Najdrobniejsze popękane naczynka po endermologii w większości przypadków znikną samoistnie. W przypadku dużych skupisk podskórnych wylewów należy pominąć dany obszar lub zrezygnować z wykonywania zabiegu na tej części ciała. Ponieważ endermologię wykonuje się również w celu wymodelowania twarzy, należy bezwzględnie udać się na konsultację oraz zabieg próbny, w celu określenia faktycznej odporności naczynek krwionośnych.

Przeczytaj również: Endermologia: drenaż limfatyczny – jak przebiega?

Endermologia a popękane naczynka – wybierz bezpieczny zabieg

Podczas rozmowy z naszym ekspertem będziecie mieli okazję przeanalizować czynniki, które powodują w Waszym przypadku pojawianie się podskórnych śladów uszkodzonych naczynek krwionośnych. Każda skóra reaguje różnie na te same bodźce, a pękanie naczynek może mieć odmienne źródła. Z tych powodów nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie, czy zabieg endermologii jest dopuszczalny, czy nie. Dlatego też tak kluczowa jest wizyta wstępna i kontakt ze specjalistą. Jeśli podskórne pajączki występują tylko na jednym konkretnym obszarze, na przykład w okolicach kostek lub na samych stopach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz dopuści możliwość wykonania masażu limfatycznego na innej partii ciała. Jeśli natomiast skóra naczynkowa pojawia się na kilku obszarach, takich jak policzki, dekolt i zagłębienia pod kolanami, warto zastanowić się nad zastąpieniem endermologii innym, nie mechanicznym zabiegiem. Bezpieczeństwo jest tutaj wartością nadrzędną.

Podsumowując – w przypadku stwierdzonych skłonności do pękania naczynek krwionośnych, każdy zabieg mechaniczny należy poprzedzić konsultacją ze specjalistą z zakresu kosmetologii lub dermatologii. Dogłębny masaż limfatyczny w postaci endermologii należy do zabiegów bardzo bezpiecznych, jednak w przypadku płytko położonych lub rozszerzonych drobnych żył, mogą powstać po nim dodatkowe ślady na skórze. Jeśli obawiasz się o reakcję Twojego ciała, umów się na bezpłatną konsultację przed zabiegiem, podczas której nasz specjalista pomoże Ci podjąć decyzję, co do wyboru najodpowiedniejszego dla Ciebie zabiegu. Sprawdź więcej informacji o zabiegu endermologii na naszej stronie!