Twój koszyk jest pusty!

Rozstępy na piersiach – jak sobie z nimi poradzić?

13 lutego 2023
Pielęgnacja
Spis treści

Choć są zjawiskiem zupełnie normalnym, to jednak spędzają sen z powiek wielu kobietom. Rozstępy, bo o nich mowa, pojawiają się nie tylko na udach czy brzuchu, ale także na biuście. Poznaj przyczyny ich powstawania i dowiedz się, jak im zaradzić.

Rozstępy to nic innego jak zmiany skórne powstające pod wpływem przerwania naskórka. Tak naprawdę są bliznami i bardzo często przybierają formę zarówno czerwonych jak i białych prążków. Często pojawiają się zupełnie niespodziewanie, a ich zlikwidowanie wymaga sporo czasu i zaangażowania. Walka z rozstępami może okazać się efektywna, ale często jest niestety skomplikowana i wymaga cierpliwości. Dowiedz się, jak zlikwidować fioletowe rozstępy na piersiach czy podobnie blizny tego typu.

Jak wyglądają rozstępy na piersiach?

Jak rozpoznać rozstępy na piersiach? Nie jest to zbyt skomplikowane. Rozstępy na biuście są podobne do płytszych albo głębszych bruzd i nieregularnych nitek. Ujawniają się w formie wrzecionowatych kręgów prostopadle do kierunku rozciągania się skóry. Rozstępy na piersiach fioletowe lub czerwone oznaczają występowanie fazy zapalnej. Z czasem przeradzają się w fazie zanikowej, w te o bledszym kolorze. Docelowo będą białe, kremowe albo perłowe. Dzięki temu są znacznie mniej widoczne, ale mimo wszystko nadal bez najmniejszych problemów można je dostrzec gołym okiem. Mogą nawet stawać się mniejsze, ale niestety same z siebie nie znikną. W fazie zapalnej bardzo często występuje również pieczenie i świąd.

Rozstępy na piersiach - jak powstają?

Masz rozstępy na piersiach? Przyczyny ich powstawania są dość liczne. Są to przede wszystkim:

  • ciąża,
  • zmiany hormonalne występujące np. w okresie dojrzewania,
  • szybki wzrost na etapie dojrzewania,
  • szybki przyrost masy ciała,
  • szybki spadek masy ciała,
  • uwarunkowania genetyczne.

Rozstępy na piersiach w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka często posiadają wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ten blokuje aktywność komórek wytwarzających fibroblasty, czyli włókna kolagenowe. Dodatkowo skóra w ciąży ulega osłabieniu i podczas jej rozciągania przerywają się górne warstwy, co powoduje właśnie rozstępy. Jest to zupełnie normalne zjawisko, choć nie oznacza to, że należy się z nim pogodzić. Można zawczasu zapobiegać powstawaniu nieestetycznych blizn. O jakie działania chodzi? Są to przede wszystkim:

  • stosowanie zbilansowanej diety, komponowanie posiłków na podstawie warzyw i owoców, picie dużych ilości wody, unikanie soli i cukru oraz przetworzonych produktów,
  • stosowanie specyfików kosmetycznych ujędrniających i antycellulitowych. Można je kupić w dobrych drogeriach albo po prostu w aptekach,
  • systematyczny ruch angażujący mięśnie klatki piersiowej. Aktywność fizyczną w ciąży najlepiej skonsultować ze specjalistami, tj. lekarzem oraz trenerem personalnym,
  • naprzemienne prysznice - raz zimne, raz ciepłe.

Rozstępy na piersiach w okresie dojrzewania

Rozstępy na biuście, podobnie jak na udach, pośladkach czy brzuchu, dotyczą często nastolatków. Nieestetyczne blizny powstają na skutek szybkiego dojrzewania i intensywnego wzrostu ciała, także piersi. Wiele nastolatek również bardzo często chudnie i tyje, a szybki wzrost czy spadek masy ciała powodują rozstępy. Oczywiście do głównych winowajców zaliczamy zmiany hormonalne. Nie bez znaczenia, podobnie jak u dorosłych kobiet, są uwarunkowania genetyczne. Warto by nastolatki uświadomiły sobie, że rozstępy są zupełnie naturalnym zjawiskiem i nie należy mieć z ich powodu kompleksów. Oczywiście warto zastosować odpowiednią profilaktykę. Chodzi o prowadzenie aktywnego trybu życia, stosowanie diety bogatej w witaminy K, C, z grupy B, minerały (takie jak żelazo, sód, potas i cynk), przyjmowanie dużej ilości wody, jak również soków naturalnych i herbatek ziołowych, szczotkowanie na sucho czy regularne masaże ciała, np. szorstką rękawicą w trakcie prysznica.

Jak pozbyć się rozstępów na piersiach?

W przypadku rozstępów występujących w różnych partiach ciała kluczowa jest profilaktyka. Warto stosować odpowiednie kosmetyki podczas kąpieli lub pod prysznic. Należy stosować środki wysokiej jakości i przede wszystkim robić to regularnie. To właśnie systematyczność jest tutaj największym kluczem do sukcesu. Podobnie jak dieta, której składniki mogą negatywnie bądź pozytywnie wpływać na kondycję skóry. Chude mięso, zielone warzywa, kasze, duże ilości wody i herbat ziołowych – tego typu produkty warto wprowadzić do swojej codzienności.

undefined

Terapia laserem na rozstępy

A jak poradzić sobie z już powstałymi rozstępami? Warto zastosować zabiegi medycyny estetycznej. Dziedzina ta jest bardzo rozwinięta i oferuje bardzo efektywne i bezpieczne zabiegi. Dużym zainteresowaniem cieszy się laserowe usuwanie rozstępów. To zabieg wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, który należy przy większej ilości zmian powtarzać. Laser dociera do głębokich warstw skóry, tworzy mikrouszkodzenia i tym samym wywołuje rozpoczęcie procesu regeneracji. Rozstępy mogą zniknąć już po kilku tygodniach.

Mezoterapia - rozwiązanie na rozstępy

Inna metoda? Mezoterapia. To nakłuwanie miejsc pokrytych zmianami specjalnymi cienkimi igłami i wprowadzenie pod skórę leczniczych substancji, w tym kwasu hialuronowego.

Dowiedz się więcej na temat zabiegu mezoterapii igłowej

Osocze bogatopłytkowe na blizny

Warto zainteresować się również osoczem bogatopłytkowym. To innowacyjny sposób radzący sobie z nieestetycznymi bliznami za pomocą ostrzykiwania osoczem z krwi. Dzięki temu skóra w krótkim czasie staje się elastyczna, ujędrniona i odżywiona. Wystarczy kilka zabiegów, aby zobaczyć świetne efekty.

Dowiedz się więcej o zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Problem z bliznami? Nici PDO!

Inny nowatorski sposób na poradzenie sobie z rozstępami to nici liftingujące PDO. To wszczepienie pod skórę rozpuszczalnych nici liftingujących, które stymulują syntezę kolagenu oraz fibroblastów. Zapewniają także inne rezultaty – dzięki nim skóra staje się bardzo jędrna. Syntetyczne włókna rozkładają się około 200 dni.

Dowiedz się więcej o zabiegu nićmi liftingującymi PDO

Zabieg mikronakłuwania - odnowa skóry

To kolejny bezpieczny i efektywny sposób na rozstępy polegający na mikronakłuwaniu skóry. Podczas realizacji tej metody dochodzi do stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych. Kluczowe podczas zabiegu są pulsujące igły efektywnie dostarczające do naskórka substancje czynne. Mikrourazy skóry stymulują skórę do odnowy. To metoda, która może poradzić sobie nawet z większymi bliznami.

Dowiedz się więcej o zabiegu
 

Teraz już wiesz, jak pozbyć się rozstępów na piersiach

Jak widzisz z rozstępami na piersiach można sobie poradzić. Warto zastosować działania profilaktyczne oraz skuteczne rozwiązania z dziedziny medycyny estetycznej.
 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Aerobik w wodzie - czy pomaga w utrzymaniu sylwetki?
Aqua aerobik to forma treningu odpowiednia dla osób w każdym wieku, ponieważ przynosi widoczne efekty nie tylko w redukc...
Modelowanie nosa - na czym polega?
Odpowiednia krzywizna, proporcje, symetria - nos, centralny element naszej twarzy, odgrywa kluczową rolę w definiowaniu ...
Jak regulować brwi męskie? Poradnik krok po kroku
Wyregulowanie brwi u mężczyzn, mimo że niektórym może wydać się zbędne, stanowi istotny aspekt osiągnięcia atrakcyjnego ...

Proponowane zabiegi