Depilacja brzucha w ciąży – czy można zdecydować się na zabieg?

Spis treści

1. Depilacja włosów na brzuchu w ciąży – tak czy nie?

2. Owłosienie na brzuchu w ciąży

3. Czy golenie brzucha w ciąży to dobra alternatywa?

4. Owłosiony brzuch w czasie ciąży – inne metody depilacji

5. Depilacja laserowa przy laktacji – tak czy nie?

Wiele przyszłych mam zmaga się z bujnym owłosieniem na brzuchu i rozważa różne metody depilacji. Jak bezpiecznie usunąć włoski z tej części ciała? Czy laserowa depilacja brzucha w ciąży jest w ogóle dopuszczalna? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Każda kobieta chce wyglądać i czuć się atrakcyjnie. Stara się być zadbana niezależnie od etapu w życiu, na którym się znajduje. Tak jest również w ciąży. Szczególnie pod koniec tego okresu warto zatroszczyć się o włosy, paznokcie czy skórę. Gdy pojawią się pierwsze skurcze, nie będzie czasu i głowy, aby się tym zająć.

Szczególnie problematyczne, nie tylko w okresie ciąży, jest niepożądane owłosienie. Mnóstwo kobiet korzysta z tradycyjnych metod pozbywania się go. Golenie brzucha w ciąży także wydaje się rozsądne, ale niestety zajmuje sporo czasu i może być frustrujące. Czy są inne, bardziej skuteczne, sposoby na depilację? Czy w tym wyjątkowym czasie można skorzystać z profesjonalnego lasera?

🎥 Zobacz wideo: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Depilacja włosów na brzuchu w ciąży – tak czy nie?

W ciąży nie wykonuje się zabiegów depilacji laserowej. To wyjątkowy stan i dla bezpieczeństwa z zasady nie stosuje się podobnych metod, nawet jeśli określane są jako nieinwazyjne. Wszystkie techniki, w których wykorzystuje się ultradźwięki oraz emitowana jest energia z urządzeń laserowych, nie są dopuszczalne w tym okresie. Jeżeli spodziewasz się dziecka, odpuść również inne zabiegi oferowane w gabinetach medycyny estetycznej. Mamy na myśli peelingi kawitacyjne, sonoforezy czy metody wyszczuplające. 

Wiele przyszłych mam jest przekonanych, że depilacja brzucha w ciąży jest zakazana, ale można bez wątpliwości zastosować laser w przypadku rąk, ud, okolic bikini czy łydek. Nic bardziej mylnego! Depilacja laserowa w ciąży jest całkowicie odradzana. Zabieg wykonany w tym czasie może zaszkodzić dziecku i matce, dlatego żaden laseroterapeuta go nie wykona.

Przeczytaj również: Depilacja laserowa a ciąża, czyli kiedy jest najlepszy czas na zadbanie o gładkie ciało

Owłosienie na brzuchu w ciąży

Dlaczego kobietom w ciąży tak często zależy na usunięciu włosków właśnie z brzucha? Okazuje się, że w tym czasie może pojawić się dodatkowe owłosienie i jest to zupełnie normalne! Ciąża to okres pełen niedogodności, do których czasem można zaliczyć dodatkowe, często bardzo bujne i ciemne włoski. 

Swego czasu jedna ze znanych instagramerek Monique Bowley opublikowała na swoim profilu zdjęcie bardzo owłosionego, ciążowego brzuszka. Influencerka nie miała zamiaru go ukrywać. Mało tego –była z niego dumna i to właśnie oznajmiła w medium społecznościowym. Podkreśliła, że zależy jej na tym, aby pokazywać ciążową prawdę, a nie tylko słodkie i piękne obrazki. Nazwała swój owłosiony brzuch Hagridem i wyznała, iż bardzo go kocha. Przeprosiła też swojego lekarza prowadzącego za to, że pewnie będzie miał trudności z wykonaniem badania USG. 

Internautki bardzo pozytywnie zareagowały na szczery post i same zaczęły przytaczać swoje specyficzne, ciążowe historie. Okazało się, że dodatkowe włoski, często bujne i ciemne, pojawiły się u nich nie tylko na ciążowym brzuszku, ale też na piersiach czy w innych nieoczywistych miejscach na ciele. Sporo obserwatorek podkreśliło również, że przed tym okresem korzystało z depilacji laserowej, z której były bardzo zadowolone. Ciąża jednak „obdarowała” je dodatkowym owłosieniem. Dlaczego tak właśnie się stało?

Dodatkowe owłosienie w ciąży jest zjawiskiem w zupełności normalnym – podkreśla ekspert Depilacja.plTo po prostu efekt uboczny, który nie stanowi żadnego zagrożenia. Włoski mogą pojawić się na pośladkach, piersiach, a nawet twarzy i nie należy się tym przejmować. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna tkwi w wahaniach hormonalnych, a zwłaszcza w podwyższonym poziomie androgenów. Problem ten zazwyczaj dotyka mam w pierwszym trymestrze. Ekspert dodaje też, że pod koniec ciąży sytuacja może się odwrócić. U wielu ciężarnych włosy zaczynają wypadać. Wówczas warto już zainteresować się tematem. W tym przypadku wizyta u lekarza będzie niezbędna. 

Przeczytaj również: Depilacja laserowa a płodność. Nasz kosmetolog rozwiewa wątpliwości!

Czy golenie brzucha w ciąży to dobra alternatywa?

Laserowa depilacja w ciąży jest absolutnie zabroniona. Jak zatem pozbyć się włosów na brzuchu, które mogą być bardzo uciążliwe dla właścicielki? Opcji mamy bardzo dużo. Na szczęście dzisiejszy rynek kosmetyczny oferuje ciekawe rozwiązania. Niewątpliwie najbardziej popularne i łatwo dostępne jest golenie maszynką jednorazową. Czy warto z niego skorzystać?

Usuwanie włosków tradycyjną maszynką to metoda, z którą poradzi sobie każdy. Nie jest ona bolesna ani problematyczna. Trzeba jednak pamiętać, że ma kilka minusów. Przede wszystkim zajmuje sporo czasu i musi być regularnie powtarzana. Zgolone włoski potrafią odrosnąć nawet tego samego dnia – szczególnie gdy hormony szaleją. Poza tym konsekwencją golenia może być też wrastanie włosków, co czasem wiąże się z bólem i dyskomfortem.

Skóra na brzuchu w ciąży jest bardzo delikatna, dlatego należy się z nią obchodzić delikatnie. Przed goleniem warto wykonać łagodny peeling. Następny krok to zwilżenie skóry i nałożenie pianki lub żelu do golenia. Włoski zostaną zmiękczone, a wykonanie depilacji będzie o wiele łatwiejsze. To bardzo prosty zabieg, który nie powinien powodować podrażnień. Ciężarna musi jednak uważać podczas golenia. Przy wykonywaniu zabiegu na stojąco w utrzymaniu równowagi może pomóc partner. Jeżeli golenie przebiega na siedząco, warto, by ktoś asystował przy wstawaniu. Ostrożność przede wszystkim!

Owłosiony brzuch w czasie ciąży – inne metody depilacji

Często stosowaną metodą depilacji jest nałożenie specjalnego kremu, który rozpuszcza łodygi włosów. Doprowadzają do tego substancje aktywne zawarte w preparacie – pochodne kwasu tioglikolowego lub siarczków. Czy składniki te mogą zaszkodzić ciąży? Nie istnieją badania, które potwierdzałyby tę teorię, ale nie ma również dowodów wskazujących na bezpieczeństwo tej metody. Specjaliści zalecają zatem unikanie tej techniki. Warto też dodać, że kremy do depilacji często podrażniają skórę. Biorąc pod uwagę, że ta w ciąży jest jeszcze delikatniejsza, można i tu spodziewać się podobnych komplikacji. 

Uważaj również z pastami cukrowymi czy innymi substancjami, które mają usuwać zbędne owłosienie. Na czas ciąży warto również odłożyć depilatory elektryczne. Odradzamy także wosk i plastry z woskiem. Gwałtowne i bolesne odrywanie może wywołać ogromny dyskomfort, a często nawet przedwczesne skurcze. Lepiej wybierać delikatne metody, dlatego najbardziej rekomendowana jest zwykła maszynka jednorazowa.

Przeczytaj również: Depilacja w ciąży – które metody można stosować?

Depilacja laserowa przy laktacji – tak czy nie?

A czy depilacja laserowa jest możliwa podczas laktacji? Także w tym wyjątkowym okresie odradza się stosowanie tego typu zabiegów. Lepiej wstrzymać się z depilacją na kilka miesięcy. Przed podjęciem laseroterapii kosmetolog przeprowadza wywiad medyczny. Tym samym upewnia się, czy dany pacjent może poddać się działaniu lasera. Tak wygląda to w gabinetach Depilacja.pl. Nic dziwnego, że te placówki cieszą się bardzo wysoką renomą – tutaj każdy może poczuć się bezpiecznie.

Depilacja brzucha w ciąży za pomocą lasera nie jest możliwa. Nie oznacza to, że kobieta w ciąży musi zmagać się z bardzo gęstym owłosieniem. Warto jednak wybrać delikatne metody. Depilacja laserowa powinna poczekać na okres po ciąży i karmieniu piersią.