Mogłoby się wydawać, że rozstępy, białe zmiany na skórze, to przede wszystkim problem kobiet. Tymczasem z tymi nieestetycznymi pręgami (zwłaszcza na plecach) zmaga się też mnóstwo mężczyzn. Czy można temu zaradzić? Skąd w ogóle biorą się rozstępy na plecach?
Białe, pręgowane zmiany na skórze są zazwyczaj przyczyną wielu kompleksów. Rzeczywiście nie wyglądają estetycznie, ale warto pamiętać, że pojawiają się u wielu osób – niezależnie od płci czy nawet wieku. Dzisiaj skupimy się na rozstępach na plecach. Jaka jest przyczyna ich powstawania? Jak usunąć rozstępy na plecach? Czy rozwiązaniem może okazać się endermologia – coraz popularniejszy zabieg medycyny estetycznej? Wyjaśniamy temat.
Czym są rozstępy?
Rozstępy to widoczne, wrzecionowate pasma na skórze, które powstają wskutek rozerwania głębokich warstw skóry. Zazwyczaj jest to problem przede wszystkim kobiet, u których następuje wyraźne osłabienie włókien kolagenu oraz elastyny. Rozstępy powstają głównie na brzuchu, udach, biodrach czy piersiach. Zazwyczaj główną przyczyną jest rozciągnięcie skóry pod wpływem szybkiego przybrania na wadze lub szybkiej utraty masy ciała. W okresie dojrzewania sylwetka zmienia szybko kształt – skóra może nie „nadążać” za szybkim wzrostem. Podobnie jest w przypadku rozwijającej się ciąży (w organizmie kobiety podwyższa się wówczas poziom hormonu stresu, który zakłóca pracę fibroblastów, co osłabia włókna kolagenowe) czy budowania mięśni, np. podczas treningów na siłowni.
Gdy dochodzi do ww. sytuacji, to skóra, bardzo mocno naciągana, za wolno produkuje włókna kolagenowe. W efekcie ulega osłabieniu – stąd rozstępy, które wyglądają jak pęknięcia. Teoretycznie wydaje się to nie do końca możliwe – w końcu włókna kolagenowe są bardzo mocne. Tymczasem do takiej sytuacji dochodzi u osób w każdym wieku, także bardzo młodych.
Rozstępy na plecach – u kogo pojawiają się najczęściej?
Rozstępy na plecach pojawiają się przede wszystkim właśnie u osób młodych. Chłopcy (choć zdarza się to również u dziewczynek), w okresie dojrzewania, bardzo często rosną wręcz błyskawicznie. Skóra staje się bardzo napięta, aż finalnie pęka. Nieestetycznie wyglądające pręgi tworzą się przede wszystkim w dolnej części pleców oraz na bokach. Na początku zazwyczaj są różowe, aż wreszcie stają się białe.
Przeczytaj również: Rozstępy u mężczyzn – jak się ich pozbyć?
Rozstępy na plecach – skąd się biorą?
Rozstępy na plecach powstają przede wszystkim pod wpływem szybkiego wzrostu ciała. Powodem może być też zbyt szybki przyrost wagi oraz błyskawiczny wzrost masy mięśniowej, np. pod wpływem intensywnych treningów na siłowni i przyjmowania leków/suplementów mających na celu sprawne zwiększenie objętości mięśni. Jakie mogą być inne przyczyny pojawienia się rozstępów właśnie na plecach? Oto one:
– ciąża – zmiany hormonalne lub szybki wzrost masy ciała,
– zmiany hormonalne nie tylko u kobiet w ciąży – np. w wieku nastoletnim, ale nie tylko,
– predyspozycje genetyczne, np. zespół Marfana – choroba narządu wzroku, serca, naczyń krwionośnych i układu kostnego – wywołana jest mutacją w genie fibryliny-1. To mało znana choroba genetyczna, która pojawia się bardzo rzadko. Wiąże się właśnie ze szybkim wzrostem, czego efektem są zbyt długie kończyny, słabe mięśnie i duża wada wzroku,
– zaburzenie pracy tkanki łącznej,
– zbyt długie zażywanie leków bogatych w kortykoidy.
Twoja skóra pokryta jest białymi pręgami? To rozstępy. Plecy to często “atakowane” miejsce przez tego typu zmiany. Czy można je usunąć?
Jak pozbyć się rozstępów na plecach?
Najefektywniejsze leczenie rozstępów pojawia się na pierwszym etapie ich powstawania. Wtedy odbudowa prawidłowych struktur kolagenu oraz elastyny jest bardzo prawdopodobna. Warto zadbać o właściwą stymulację produkcji kolagenu i elastyny zawczasu – wtedy najprawdopodobniej uda się nie dopuścić do zerwania włókien. Jak to zrobić? Kluczowa jest dieta – najlepiej bogata w witaminę E, witaminę A oraz takie mikroelementy jak cynk czy krzem. Ogromnie istotny jest regularny ruch. Niekoniecznie chodzi o bardzo intensywne treningi, ale jakąkolwiek aktywność, która pobudzi krążenie krwi, dotleni oraz wyreguluje metabolizm.
Warto zadbać także o odpowiednią pielęgnację skóry. Ta musi zostać nawilżona oraz natłuszczona. Z pewnością sprawdzą się tutaj środki z kolagenem, a nawet standardowa… oliwa z oliwek. Warto wykorzystać także inne produkty kuchenne, takie jak olej kokosowy czy masło kakaowe. Można sprawdzić także działanie okładów z aloesu, który sprawdza się w przypadku wielu dolegliwości. Ma właściwości nawilżające, regenerujące oraz łągodzi stany zapalne skóry. Zdaniem wielu na rozstępy działa także… sok z ziemniaków. Warzywa te są bogatym źródłem minerałów oraz witamin odpowiedzialnych za odbudowę komórek skóry.
Jeżeli nie chcesz stosować domowych sposobów, sprawdź drogeryjne kosmetyki na rozstępy. Ich wybór jest ogromny. Zazwyczaj działają rozjaśniająco, wygładzająco oraz wzmacniająco. Kosmetolodzy zalecają smarowanie skóry pokrytej rozstępami dermokosmetykami oraz środkami z dodatkiem witamin C, E oraz A. Warto zwrócić uwagę także na inne składniki: witaminę A, E i C, jak również oleje z kiełków, związki krzemu czy kwasy fenolowe.
Szukasz sposobu, jak usunąć rozstępy na plecach? Wybierz endermologię!
Jak pozbyć się rozstępów na plecach za pomocą jeszcze bardziej skutecznych metod? Sprawdź możliwości medycyny estetycznej. Oto kilka sprawdzonych sposobów na białe pręgi na skórze:
– światłoterapia,
– peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasu glikolowego,
– osocze bogatopłytkowe,
– mikrodermabrazja,
– laseroterapia,
– lipotransfer (przeszczep tkanki tłuszczowej).
Bardzo dobrym sposobem na rozstępy może okazać się endermologia. Na czym polega zabieg endermologii?
Przeczytaj również: Endermologia na rozstępy. Jak poradzić sobie z rozstępami?
Podstawą zabiegu endermologii jest specjalistyczny sprzęt składający się z głowicy o dwóch rolkach. Przyrząd wprowadza rolki w ruch, które znajdują się w specjalnej komorze z podciśnieniem. Zabieg działa na tkanki podskórne oraz skórę. To rodzaj masażu podciśnieniowego, którego intensywność dopasowuje się do części ciała oraz do progu bólu pacjenta. Podczas zabiegu dochodzi do poprawy krążenia krwi w tkankach skóry. Przez co krew znacznie sprawniej dostarcza składniki odżywcze do tkanek. Efekt? Gładsza, lepiej odżywiona i bardziej jędrna skóra.
Endermologia świetnie radzi sobie z cellulitem. Innym wskazaniem do tego typu zabiegu są również rozstępy – także te na plecach. Masaż podciśnieniowy pobudza produkcją elastyny oraz kolagenu. Zabieg zwiększa elastyczność naskórka, co stanowi skuteczną walkę z rozstępami. Te z każdym zabiegiem stają się coraz mniej widoczne. By efekty były zadowalające, trzeba pamiętać, że potrzebna będzie terapia składająca się przynajmniej z kilku wizyt w gabinecie medycyny estetycznej. Konkretna liczba zabiegów uzależniona jest od pacjenta – jego stanu skóry i stopnia widoczności rozstępów.
Warto również pamiętać, że endermologia to świetny sposób na zapobieganie rozstępów. Zabieg tego typu świetnie wzmacnia skórę. Jeżeli zatem nasz genetyczne skłonności do tworzenia się tego typu zmian na skórze lub planujesz ciążę – to metoda dla Ciebie!