Twój koszyk jest pusty!

Skleroterapia – metoda leczenia żylaków

25 kwietnia 2022
Wszystkie
Wszystkie
Spis treści

Osoby zmagające się z problemem żylaków na pewno słyszały o skleroterapii. To jeden z popularnych sposobów na pozbycie się tych dolegliwości. Opiera się na ostrzykiwaniu żylaków specjalistycznym preparatem, który doprowadza do obkurczenia naczyń krwionośnych. Dowiedz się szczegółów.

Osoby zmagające się z żylakami mają do dyspozycji szereg metod terapii. Te różnią się od siebie przede wszystkim zakresem i inwazyjnością pod względem cofania się zmian w obrębie naczyń krwionośnych nóg. Skleroterapia to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z żylakami. Wiele osób posiadających żylaki zastanawia się, czy może skorzystać z depilacji laserowej? Zanim dokładnie odpowiemy na to pytanie, wyjaśnimy czym są żylaki.

Żylaki na nogach – czym są i dlaczego powstają?

Nieestetycznie wyglądające i powodujące konsekwencje dla zdrowia żylaki powstają pod wpływem nieprawidłowości związanych z ciśnieniem krwi. Gdy wzrasta ono do zbyt wysokiego poziomu, krew rozciąga naczynia krwionośne od wewnątrz i doprowadza do ich nadmiernego poszerzenia. Żylaki objawiają się ciemnoniebieskim kolorem i krętą strukturą. Są zazwyczaj bardzo widoczne przez skórę i przez to nieestetyczne. Głównie zauważamy je na nogach, dlatego że ze względu na grawitację ciśnienie w tych częściach ciała jest największe.

undefined

Przeczytaj również: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Skleroterapia – co to jest?

Skleroterapia, nazywana potocznie ostrzykiwaniem żylaków albo nastrzykiwaniem żylaków, to jedna z najstarszych i też najpopularniejszych metod leczenia żylaków. Zaliczana jest do sposobów mało inwazyjnych. Sposób ten bardzo często polecany jest na początku terapii leczenia żylaków. Wielu pacjentom wydaje się, że muszą poddać się ingerencji chirurgicznej i co za tym idzie – długotrwałej rekonwalescencji. Warto jednak sprawdzić inne sposoby, szczególnie na początku. Może się bowiem okazać że operacja nie będzie potrzebna, bo wystarczy jedynie kilka specjalistycznych zastrzyków.

Skleroterapia opiera się na nastrzykiwaniu żylaków środkami, które powodują ich zarośnięcie, czyli tak zwaną obliterację. Ostrzyknięte żylaki kurczą się i zamykają przepływ krwi. Przez to siatka naczyń zanika. Do zabiegu wykorzystuje się strzykawki z bardzo cienkimi igłami, przez co cały zabieg nie powoduje dużych odczuć bólowych. Nie stosuje się też podczas niego znieczulenia.

Skleroterapia – jak wygląda zabieg?

Jak wygląda zabieg skleroterapii? Przed przystąpieniem do niego należy wykonać badanie USG metodą Dopplera. Tylko w ten sposób można bardzo dokładnie zbadać przebieg naczyń krwionośnych oraz ocenić stopień zaawansowania zmian. Na podstawie wyników badania lekarz decyduje, jaki preparat powinien zostać zastosowany. Często wybiera wstrzyknięcie roztworu środka lub skieruje pacjenta na skleroterapię piankową, w której, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się preparat w formie pianki.

Zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut. W przypadku bardzo rozległych zmian, należy powtarzać go od dwóch do pięciu razy.

Skleroterapia – przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu skleroterapii należy (dwa tygodnie przed) przyjmować rutynę. To nic innego jak suplement diety, który charakteryzuje się działaniem wzmacniającym naczynia krwionośne. Zwiększa także ich grubość. Tuż przed wizytą w gabinecie nie należy w żaden sposób naruszać skóry. A to oznacza konieczność rezygnacji z golenia czy stosowania jakichkolwiek preparatów w postaci kremów balsamów czy oliwek.

Rekonwalescencja po zabiegu skleroterapii

Każdy z pacjentów poddających się zabiegowi skleroterapii powinien ściśle przestrzegać zaleceń okresu rekonwalescencji. Tuż po zabiegu należy założyć specjalną uciskową opaskę i chodzić przez około pół godziny do godziny. Opaska powinna być zakładana także na noc przez kolejny tydzień.

Przez około miesiąc po zabiegu pacjent nie powinien przebywać w jednej pozycji dłuższy czas. Niezależnie od tego czy będzie to pozycja siedząca czy stojąca. Absolutnie nie należy korzystać także z gorących kąpieli, sauny czy opalać się. Wiele osób skarży się, że nie jest w stanie wykąpać się w zimnej czy nawet chłodnej wodzie. Wówczas prysznic powinien być bardzo szybki, a miejsca poddane zabiegowi polewanie zimną wodą.

Do około miesiąca po zabiegu na skórze mogą występować niewielkich rozmiarów siniaki. U niektórych pacjentów będą wchłaniać się dłużej niż 30 dni. Po maksymalnie jednak pół roku skóra powinna wyglądać już nienagannie. Bardzo wiele zależy od poziomu intensywności zabiegu – im bardziej intensywny, tym większe i dłużej występujące na skórze siniaki.

Czy po zabiegu mogą pojawić się silny ból czy obrzęki? Tak, ale trzeba pamiętać że nie są to typowe powikłania. Jeżeli dojdzie do tego typu przykrych objawów, jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii

Czy w przypadku skleroterapii występują jakieś przeciwwskazania? Tak, ale trzeba pamiętać, że nie ma ich wiele, ponieważ skleroterapia to zabieg dość bezpieczny i małoinwazyjny. Mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, aby w niektórych przypadkach nie korzystać z tej metody. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy: ciążę oraz okres karmienia piersią, świeżą opaleniznę, stany zapalne skóry, stany zatorowo-zakrzepowe skóry, albo alergię na któryś ze składników stosowanego w skleroterapii preparatu.

Skleroterapia – efekty

Efekty po skleroterapii można zobaczyć niemal natychmiast. Po wstrzyknięciu preparatu naczynia znikają bardzo szybko. Trzeba jednak pamiętać, że po wyjściu z gabinetu wskutek podrażnienia ścian naczynka żylne mogą być bardziej widoczne. Z czasem jednak będą blaknąć i znikać. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak długo to potrwa, ponieważ jest to uzależnione od indywidualnych cech pacjenta. Zazwyczaj okres ten wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Rezultaty skleroterapii zależą przede wszystkim od rozległości oraz ilości niewydolnych naczyń, które poddawane są zabiegowi. Większość tych żylnych poszerzeń znika sukcesywnie, ale to nie oznacza, że zabiegu nie należy powtarzać co kilka lat. Z drugiej strony, tak jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od indywidualnych cech pacjenta. Dlatego każdy przypadek powinien zostać bardzo dokładnie przeanalizowany przez specjalistę.

Skleroterapia – konsekwencje

Czy skleroterapia może okazać się szkodliwa? Jest to zabieg mało inwazyjny i bezpieczny, ale może powodować niewielkie podrażnienie skóry na małych obszarach. Czasami dochodzi też do chemicznego podrażnienia skóry w miejscu, w którym został wstrzyknięty środek. Niezwykle rzadko, szacuje się że raz na kilkadziesiąt tysięcy przypadków, dochodzi do zapalenia żył głębokich.

Skleroterapia – czy zabieg jest bolesny?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie o stopień bolesności zabiegu skleroterapii. Metoda ta nie jest zaliczana do bolesnych. Może wywołać ewentualnie niewielki dyskomfort w trakcie zabiegu czy tuż po nim. Chodzi o szczypanie czy pieczenie w miejscach podawania preparatu. Po zabiegu może pojawić się bolesne zaczerwienienie i twarde zgrubienie wokół zamykanych żył. To jednak normalna sytuacja i nie powoduje dużego bólu czy nawet dyskomfortu.

Skleroterapia to niewątpliwie bardzo popularna metoda leczenia żylaków. Jest to bardzo uniwersalny i bezpieczny sposób, który może być stosowany zarówno do leczenia zmian o charakterze kosmetycznym, ale też do dużych niewydolnych pni żylnych. Jeżeli borykasz się z żylakami, to koniecznie weź pod uwagę tę metodę. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku powinna być dokładnie skonsultowana ze specjalistą. W większości przypadków można łączyć zabiegi skleroterapii z depilacją laserową. Należy wtedy zachować minimum miesięczną przerwę od ostatniego zabiegu skleroterapii. Czasem jednak większe żyły mogą goić się nieco dłużej dlatego sine miejsca należy omijać podczas depilacji laserowej.

Jeśli masz żylaki lub inne zmiany naczyniowe na skórze i zastanawiasz się, czy zabieg depilacji laserowej jest dla Ciebie, umów się na bezpłatną wizytę w jednym z naszych renomowanych salonów depilacja.pl. Tam doświadczony kosmetolog zobaczy zmiany i oceni, czy może bezpiecznie wykonać zabieg. Depilacja laserowa to świetny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia u osób które mają problem z naczyniami krwionośnymi oraz borykają się z tendencją pękających naczynek. Laser nie wpływa negatywnie na skórę, nie zasysa jej, ani nie uszkadza. Niestety w przypadku dużych żylaków będą one przeciwwskazaniem do zabiegu. Dopiero po zakończonym leczeniu, będziesz mogła umówić się na zabieg. Lecz nie martw się na zapas! Odwiedź nas w najbliższym gabinecie, może Twoje zmiany nie są bardzo zaawansowane i spokojnie będziesz mogła wykonać zabieg depilacji laserowej o którym zawsze marzyłaś!

bezbolesna_depilacja_laserowa_spec3_hybrid

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

rodzaje_skory_a_depilacja_laserowa
Czy rodzaj skóry ma wpływ na efektywność depilacji? Porównuj...
Depilacja jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez kobiety i coraz częściej także przez mę...
golenie_wlosow_na_rekach
Czy można golić włosy na rękach? Poznaj za i przeciw!
Golenie włosów na rękach może wzbudzać nie tylko wiele wątpliwości, ale nawet kontrowersji. Niektórzy odczuwają silną po...
pielegnacja_okolic_bikini_po_depilacji_laserowej
Bikini po depilacji laserowej - jak dbać o wrażliwą skórę po...
Depilacja laserowa to dzisiaj bardzo popularna metoda usuwania owłosienia także ze strefy bikini. Jednak każdy sposób na...

Proponowane zabiegi