Twój koszyk jest pusty!

Brodawka łojotokowa – czym jest i jak ją usunąć?

10 sierpnia 2022
Pielęgnacja
Spis treści

Brodawka łojotokowa to jedna z częściej spotykanych zmian nowotworowych pojawiających się u osób po 30 roku życia, głównie mężczyzn. Czy jest niebezpieczna? Jak wygląda brodawka łojotokowa? Czy usuwać tego typu zmiany? Sprawdzamy.

Brodawki łojotokowe, choć są zmianami nowotworowymi, nie zagrażają naszemu zdrowiu. Stanowią tylko i wyłącznie problem estetyczny. Warto jednak mieć na uwadze, że łatwo pomylić je z rakiem skóry. Brodawka łojotokowa nie przekształca się jednak w złośliwe komórki nowotworowe. Zmiany mogą się jednak powiększać i ciemnieć. Przez to wyglądają coraz bardziej nieestetycznie, tym bardziej, że “lubią” się namnażać.

undefined

➡️ Przeczytaj również: Jak dbać o dłonie i paznokcie? Praktyczne porady

Czym jest brodawka łojotokowa?

Brodawka łojotokowa to zmiana naskórka określana jako zmiana nowotworowa. Nie jest jednak groźna i ma łagodny przebieg. Dotyczy przede wszystkim osób po 30. roku życia. Odznacza się dosyć wypukłymi, grudkowatymi i okrągłymi naroślami. Na wierzchu brodawek zazwyczaj znajdują się zagłębienia, w których gromadzi się sebum oraz zrogowaciały naskórek. Z tych właśnie powodów brodawki w dotyku są chropowate. Przybierają postać kilku milimetrowych, płaskich wykwitów w kolorze skóry, albo jasnobrązowym. Z czasem rozwijają się przekształcając się w brodawki brunatne, żółte albo w kolorze skóry. Są bardzo dobrze widoczne, gdyż odznaczają się na tle otoczenia. Są dosyć wysokie i stwarzają wrażenie jakby zostały nałożone na skórę. Wyraźnie od niej odstają, przez co właśnie mogą zwracać uwagę.

Czy brodawki łojotokowe mogą być bolesne? Absolutnie nie. Tego typu zmianom skórnym nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Oczywiście może dojść do sytuacji, gdy brodawka zostanie naruszona, na przykład w wyniku skaleczenia czy na przykład podrażnienia ubraniem.

Brodawki nie są niebezpieczne, ale można je pomylić z poważnymi zmianami nowotworowymi. Dlatego zawsze warto skonsultować je z lekarzem dermatologiem.

wizyta_u_ginekologa_a_depilacja_laserowa

➡️ Przeczytaj również: Czerwone pieprzyki – czy są powodem do niepokoju?

Skąd biorą się brodawki łojotokowe?

Przyczyny występowania brodawek łojotokowych nie są znane. Na pewno nie odpowiada za nie żaden wirus. Nie można bowiem zarazić się brodawką od innej osoby. Podejrzewa się jednak, że tego typu zmiany skórne mogą mieć podłoże genetyczne. Inna przyczyna? Być może długa i intensywna ekspozycja na słońce. Nie od dziś wiadomo, że częste opalanie się nie służy naszemu zdrowiu i naszej skórze.

Badania wskazują, że brodawki łojotokowe dotyczą przede wszystkim osób po 30. roku życia. Im pacjent starszy, tym więcej brodawek może posiadać. Nic dziwnego zatem, że tego typu zmiany skórne zyskały nazwę brodawek starczych.

 jak_pozbyc_sie_brodawka_lojotokowa

➡️ Przeczytaj również: Jak pozbyć się kurzajki? Sprawdzone sposoby

Brodawka łojotokowa a nowotwór złośliwy – różnice

Jak odróżnić brodawkę łojotokową od nowotworu złośliwego? Czerniak jest bardzo groźny dla naszego zdrowia i najlepiej wykryć go w początkowym etapie, aby mieć wyższe szanse na wyleczenie. Sprawdź cechy, które wskazują na to, że dana zmiana brodawkowa ma łagodny charakter. Chodzi przede wszystkim o:

 • brak krwawienia z brodawek,
 • wyraźne ograniczenie od skóry,
 • brak szybkiego rozrostu zmian,
 • równomierny koloryt brodawek,
 • brak dolegliwości bólowych,
 • brak pieczenia zmian skórnych,
 • równomierny zarys.

Brodawka łojotokowa – wygląd

Nie masz pewności, czy występująca na Twoim ciele zmiana to brodawka łojotokowa? Jak wygląda? Jest dość charakterystyczna, ale łatwo pomylić ją z innymi znamionami, w tym wspomnianymi już zmianami nowotworowymi złośliwymi takimi jak na przykład czerniak złośliwy. Sprawdź, co odróżnia brodawkę łojotokową od innych zmian skórnych:

 • uwypuklona grudka stwarzająca wrażenie jakby była przyklejona do skóry,
 • łatwo wyczuwalna i przypominająca kapelusz grzyba,
 • płasko wyniosła zmiana przypominająca znamię barwnikowe albo czerniaka złośliwego jest jednak dobrze odgraniczona od skóry i często niewyczuwalna dotykiem,
 • zagłębienia na powierzchni brodawki występują licznie i zawierają masę zrogowaciałych komórek naskórka oraz sebum,
 • charakterystyczny kolor od jasnobrązowego, brązowego do kruczoczarnego,
 • niewielki rozmiar od kilku milimetrów do kilku centymetrów,
 • lokalizacja głównie w obrębie tułowia, owłosionej skóry głowy, kończyny górnej, twarzy, a czasem narządów płciowych,
 • brodawka łojotokowa gromadzi się przede wszystkim w miejscach osłoniętych przed promieniowaniem słonecznym,
 • brak dolegliwości bólowych pieczenia czy swędzenia.

Brodawki łojotokowe – jak usunąć je ze skóry?

Brodawka łojotokowa nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Mimo to warto skonsultować się w tej kwestii z dermatologiem, aby upewnić się, czy nie jest zmianą złośliwą. Należy pamiętać, że szczególnej interwencji lekarskiej wymagają zmiany gwałtownie powiększające się. Te wówczas bardzo często mają charakter nowotworowy. Czasem brodawki łojotokowe są usuwane stricte ze względów estetycznych. Można do tego celu zastosować środki farmakologiczne z kwasem salicylowym w składzie. Te mają działanie złuszczające, ale trzeba liczyć się z tym, że leczenie jest długotrwałe, a jego skuteczność nie zawsze jest wysoka, tym bardziej przy nieregularnym stosowaniu leków.

Godną uwagi metodą jest także krioterapia. To po prostu zamrażanie brodawek za pomocą ciekłego azotu. Zamrożona brodawka obumiera i po jakimś czasie samoistnie odpada. Niestety minusem tej metody jest możliwość pozostania blizny.

Inny sposób na usunięcie brodawki to łyżeczkowanie, czyli usunięcie zmiany brodawkowej za pomocą tak zwanej łyżeczki dermatologicznej. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Często stosowaną w tym przypadku metodą jest także elektrokoagulacja. To zabieg polegający na niszczeniu brodawek za pomocą zmiennego prądu. Doprowadza do ścięcia i koagulacji białek, z których zbudowana jest brodawka łojotokowa. Metoda ta wymaga miejscowego znieczulenia.

Oczywiście nie można pominąć także laseroterapii. Laser doprowadza do obumarcia brodawki, która po kilku tygodniach odpada. Niestety, tak jak w przypadku krioterapii, tak i tutaj może dojść do powstania blizny. W przypadku laseroterapii będzie ona jednak najprawdopodobniej mniej widoczna. Ta metoda również przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

Jak usunąć brodawki łojotokowe domowym sposobem? Najprawdopodobniej będzie to bardzo trudne. Można zastosować na przykład rozgnieciony ząbek czosnku czy kwas salicylowy dostępny w każdej aptece. Środki te wykazują silne działanie antyseptyczne i zmiękczające, ale niestety nie zawsze zadziałają. Podobnie wygląda to w przypadku octu jabłkowego czy olejku z drzewa herbacianego.

Brodawki łojotokowe a depilacja laserowa

Czy brodawki łojotokowe stanowią przeciwwskazanie do depilacji laserowej? Najprawdopodobniej nie, ale temat wymaga zbadania przez specjalistę podczas wstępnej konsultacji. Nie rozpoczniesz serii zabiegów depilacji laserowej, jeżeli nie odbędziesz następnej wizyty u naszego eksperta. Ten przeprowadzi wywiad medyczny, oceni stan skóry i dokona próby laserowej. Jeżeli stwierdzi, że Twoje brodawki mogą obniżyć skuteczność zabiegu, albo spowodować jakiekolwiek niebezpieczeństwo, przekaże Ci dalsze instrukcje. W skrajnych przypadkach zaleci wizytę u dermatologa. Już teraz umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistą depilacja.pl lub zarezerwuj dowolny zabieg z rabatem 20%! Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️

depilacja_laserowa_promocja_rabat

Brodawki łojotokowe – podsumowanie

Już wiesz jak wyglądają i czym charakteryzują się brodawki łojotokowe. Jak widzisz, zmiany te nie są niebezpieczne, co najwyżej nieestetyczne. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ich likwidację. Pamiętaj jednak, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dana zmiana jest bezpieczna lub nie, jak najszybciej skonsultuj tę kwestię z dermatologiem.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.67
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20 % RABATU NA WSZYTSKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Zabiegi na twarz jesienią - jak przygotować skórę na chłodni...
Jesień to piękna pora roku, która stanowi też wyzwanie dla naszego wyglądu. W miarę jak dni stają się krótsze, a tempera...
Kiedy chłopak powinien zacząć się golić? Depilacja bez tajem...
Rozpoczęcie przygody z goleniem i depilacją to istotny etap w życiu każdego młodego mężczyzny. Kiedy nadchodzi ten właśc...
Złuszczanie naskórka twarzy - dlaczego jest ważne i w jaki s...
Złuszczanie naskórka to kluczowy element zdrowej pielęgnacji. To proces, który pozwala naszej skórze odzyskać blask, gła...

Proponowane zabiegi